Zvuk jak víno: výzkum u Philipsu (video)

15. dubna 2011
TWEET SDÍLET
V belgických vývojových laboratořích Philipsu jsme si ověřili, že na firemním sloganu „posedlí zvukem“ je opravdu velký kus pravdy.

Pokud sledujete výrobky Philipsu delší dobu, jistě jste si všimli, že měl v několika posledních letech slabší chvíle. Vyvinul technologicky náročné CD nebo SACD (byť to se tolik neujalo), pak ale upadl do průměru a značka Philips ztrácela lesk. Sám Philips to uznává, před třemi lety právě proto nastolil novou strategii podstatného vylepšení v oblasti zvuku a loni uvedl na trh první produkty této nové generace. Nejdůležitějšími produkty jsou tak výtečný a zde již recenzovaný dok pro Apple zařízení Fidelio Primo, případně řada mikrosystémů využívající netradiční reproduktory SoundSphere. Novinky recenzenti nadšeně chválí a dosavadní image Philipsu jako sice masové ale technicky docela průměrné značky se znatelně zlepšila.

Klepněte pro větší obrázek

V belgickém Leuvenu, pár kilometrů od Bruselu, sídlí současné vývojové centrum Philipsu, kde se věnují jen a pouze zvuku. Vývoj produktů probíhá i v dalších centrech v Holandsku, Hong Kongu či Singapuru, hlavní slovo v oblasti zvuku má ale Leuven. Umístění v technologickém parku poblíž univerzity není náhodou, díky tomu má Philips zajištěný přísun talentů, studenti zase zajímavou práci ve světové společnosti.

Ochutnávači zvuku

Zatímco high-endové firmy mají jediný cíl – co nejkvalitnější zvuk za každou cenu, Philips toto pravidlo mění na co nejkvalitnější zvuk za požadovanou cenu. Pro každou reprosoustavu se volí konkrétní cílová skupina s definovanými požadavky na charakter zvuku a výslednou cenu. Základem vývoje Philipsu je přitom testování a srovnávání, během vývoje prototypů i ladění finálních kusů se spoléhá nejen na simulace a frekvenční charakteristiky změřené v bezdozvukové komoře. Samozřejmě v této testovací komoře se prověřují samotné měniče reproduktorů od dodavatelů i testují koncepty reprosoustav, velkou roli ale mají poslechové testy prostřednictvím expertů a běžných spotřebitelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Prvotní testování reproduktoru v bezdozvukové komoře. Reproduktor se umístí na velkou dřevěnou desku s různými vzdálenostmi od okrajů kvůli omezení rezonancí, na počítači je pak vidět jeho frekvenční chrakteristika.

Klepněte pro větší obrázekExpertů mají v Leuvenu dvanáct, po tuctu expertů je i v Hong Kongu, Shenzenu a Singapuru. Stát se expertem na zvuk u Philipsu není přitom jen tak. Nejde jen o to takzvaně slyšet neslyšitelné, důležitá je schopnost popsat charakter zvuku, všechny jeho příchutě a detaily. Má to velmi blízko k degustátorům vín, kteří také velmi pečlivě analyzují a popisují chuť vína. Philips hodnotí kolem dvaceti vlastností zvuku, které musí experti přesně charakterizovat. Každý expert přitom prochází pravidelnou certifikací pro zajištění stálé kvality jeho výstupů. V případě testů s běžnými zákazníky pak vše probíhá především formou srovnávacího testování a rozdělování na lepší a horší. Různá expertní centra po světě pak vyrovnávají rozdíly mezi místními preferencemi. Uváděným příkladem je Indie, kde údajně zákazníci docela kašlou na deformace zvuku, prioritou je u nich hlasitost a dynamika.

Naslouchají konkurenci

Při vývoji konkrétního produktu se vždy vybere na trhu jeho přímý konkurent, vůči kterému se testuje. V případě Philips Fidelio Primo DS9000 to tak byly B&W Zeppelin a Bose SoundDock 10. A vyvíjí a testuje se tak dlouho, dokud Philips v tomto interním testování nevyhraje.

Pro testování slouží speciální poslechová místnost, ve které jsou testované produkty schované za průzvučným, ale neprůhledným závěsem. Veškeré testy jsou tak anonymní a posluchači netuší, které zařízení aktuálně hraje. Při testování si sami na počítači přepínají mezi jednotlivými zařízeními, vrací hudbu zpět a poslouchají dle libosti. Při testování domácích kin se před oponu přesune televizor, aby se zvuk hodnotil současně s obrazem.

Tímto náročným testováním prošla loni polovina výrobků Philips, letošní modely jsou již takto otestovány všechny. V podstatě to znamená, že když budete váhat mezi výrobkem Philipsu a konkurenčním výrobkem, proti kterému Philips přímo testoval, bude mít Philips lepší zvuk. Testují se přitom nejen samostatné reprosoustavy, ale i třeba reproduktory v televizorech.

Příběh reproduktoru se stopkou

Podívali jsme se i do laboratoře pro vývoj reproduktorů, kde jsme viděli postupný vývoj reprosoustav řady SoundSphere. Ty mají výškový reproduktor na jakési stopce visící nad nakloněným středovým reproduktorem. Jejich hlavní přednost spočívá v reprodukci výšek, ty se šíří do více směrů a reprosoustava tak není citlivá na polohu vůči posluchači.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Postupný vývoj od prototypu k finálnímu produktu. Na grafu pak vidíte směrovou frekvenční charakteristiku, kde různé barvy odpovídají různým úhlům měření.

Původní požadavek zněl na střední regálové reprosoustavy, proto se začalo s běžnou reprosoustavou a testovalo se umístění výškového reproduktoru. Brzy tvůrci zjistili, že je nutné středový reproduktor naklonit a okraje okolo reproduktoru co nejvíce zaoblit – odrazy od obalu výškového reproduktoru byly rušivé. Stejně tak bylo nutné doladit vyhýbku, která se od běžné reprosoustavy liší, různé natočení a umístění reproduktorů znamená různé šíření zvukových vln, bylo tak nutné upravit i časování jednotlivých kanálů. Až se podařilo vyladit koncepci reprosoustavy, nastoupili designéři, kteří na základě průzkumů trhu vytvořili finální tvar s uvážením požadavků na umístění a sklon reproduktorů. Když přišla první verze konečného výrobku, bylo něco špatně v reprodukci výšek – ukázalo se, že designéři zanořili výškový reproduktor o nepatrné dva milimetry do elegantního obalu. V důsledku to ale vytvořilo před reproduktorem válec vzduchu, který utlumil výšky. Po návratu k designérům se to podařilo opravit a zvuk byl nakonec přesně takový, jak se na začátku zamýšlelo.

Příběh tohoto reproduktoru i postup návrhu zvukového doku Fidelio si ostatně můžete prohlédnout na tomto videu (je to ve srozumitelné angličtině s belgickým přízvukem):

 

Pro původní vynálezce konceptu SoundSphere je pak jistě zadostiučením, že nové bezdrátové reproduktory Fidelio SoundSphere pro iPad a iPhone vypadají téměř stejně jako jejich původní reprosoustava, než se k ní dostali dřívější designéři.

Není vše zlato, co hraje

Klepněte pro větší obrázekVedle pohledu do vývoje, jsme si mohli vyzkoušet i novinky Philipsu pro letošní rok. Domácí kino Philips HTS9520 s prostorovým zvukem díky koncepci kolmých reproduktorů v jednom těle využívá odrazy v místnosti, Philips Soundbar HTS9140 (recenze) se snaží o prostorový zvuk z jednoho kusu pod televizorem, nebo celá řada midisystémů ať s reproduktory SoundSphere nebo tradičnější koncepcí výškového reproduktoru v jednom těle reprosoustavy. Zvuk byl ve všech případech výtečný, u midisystémů nás ale zaskočilo, že ač obsahují DVD mechaniku a zvládají přehrávat i DivX z DVD, jejich síťové služby jsou omezeny jen na zvuk. I pokročilé systémy s integrovaným diskem, schopné posílat do domácí sítě vybrané skladby, se omezují jen na hudbu. Pro přehrávání filmů ze sítě tak budete i nadále potřebovat další krabičku a to je docela škoda. Zvlášť, když obvody pro přehrávání videa i HDMI výstup na přehrávači najdete.

V podstatě všechny systémy také obsahují buď přímo dok pro iPhone/iPod, nebo se k nim dá dok snadno připojit. V tomto ohledu působí trochu zvláštně kapesní hudební přehrávač Philipsu, ten totiž žádný dok nemá a musíte jej připojovat obyčejným kabelem jako jakýkoli jiný přehrávač. Oproti iPodům zaujme nižší cenou, nativní podporou formátu FLAC a několika netradičními úpravami zvuku. SafeSound doporučuje nastavení hlasitosti podle doby poslechu, nastavené hlasitosti a dynamiky skladeb pro ochranu sluchu. Není to tedy obyčejné snížení hlasitosti, ale promyšlené doporučení, které toleruje pár minut hudby na plné pecky. Zajímavě vypadá i náhrada ekvalizéru, kde místo pro někoho nesrozumitelných šoupátek jen přesouváte kolečko směrem k požadovanému vyznění (dynamika, řeč, vřelost, ostrost). Představit si to ale dokážeme i jako aplikaci pro mobilní telefon.

Z návštěvy laboratoří v Leuvenu mám pocit zajímavého propojení inženýrských exaktních postupů s něčím tak neuchopitelným jako jsou pocity z poslechu hudby. Zajímavé je tu oddělení inženýrů vyzbrojených osciloskopy od expertů hodnotících zvuk. Není tu zkrátka jeden geniální ladič, který podle svých uší naladí reprosoustavy a podepíše se na jejich vnitřní stranu. Vše je vymyšlené pro účinnost, objektivitu a nezávislost na osobních preferencích jednotlivců.

A to, že si ten systém domácího kina s výtečným zvukem nad úrovní konkurence, na jehož dlouhém vývoji se podílely desítky lidí, nakonec nekoupíte třeba proto, že vám nesedne dálkové ovládání a ze sítě vám to film nepřehraje, je klidně možné. V oblasti zvuku se ale Philips opravdu snažil.

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, Mikrosystémy, Video, Philips

Určitě si přečtěte

LG 65E8PLA: nejlepší 4K HDR OLED televizor od LG [test]

LG 65E8PLA: nejlepší 4K HDR OLED televizor od LG [test]

Pokud hledáte aktuálně nejlepší a nejhezčí televizor od LG, tak ho tady máte. E8 kombinuje OLED panel s mimořádnou černou, skvělé zpracování obrazu a povedený systém. Výsledek je opravdu povedený.

45 Alexandr Bray

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

17 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

32 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

73 Jaromír Puk

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.

41 Jaromír Puk

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

44 Jaromír Puk

Co umí Miracast - bezdrátový přenos obrazu

Co umí Miracast - bezdrátový přenos obrazu

Miracast, Wireless Display, Screen mirroring, řada názvů pro stejnou funkci - zobrazení obsahu displeje mobilního zařízení na televizoru.

35 Tomáš Holčík

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Sedmistovka od Panasonicu - televizor (skoro) pro každého. Tentokráte na vaše přání přinášíme test LCD televizoru z dostupné kategorie.

22 Alexandr Bray