AVmania.e15.cz

Zatím spolu, zatím živi: recenze filmu

V akční komedii Tom Cruise dokazuje, že při propagaci scientologického učení ještě zdaleka neztratil nadhled.

Obyčejná dívka bez zvláštního nadání se nechtěně připlete do vysoké hry tajných služeb i mafiánských organizací, v níž se jí stává průvodcem její šarmantní společník s povolením zabíjet. Supertajného speciálního agenta Roye Millera (Tom Cruise) zastihuje začátek příběhu na útěku před svým bývalým partákem Fitzgeraldem (Peter Sarsgaard) i mateřskou organizací, jež ho zaměstnává. June Havensová (Cameron Diazová) je restaurátorka starých aut, momentálně mířící na svatbu své mladší sestry.

Dva pohlední lidé se srazí v letištním terminálu a „náhoda“ je svede do jednoho letadla. Jeho pasažéry ale nejsou běžní cestující, nýbrž v sedadlech přikovaní zákeřní hrdlořezové, jejichž „nenápadné“ roztroušení po údajně již plně obsazeném letadle by mohlo v blonďaté hlavičce pohledné June vzbudit první pochybnosti o tom, v jaké společnosti se to vlastně ocitla. Dívka zatím netuší, že se stala součástí Royova plánu na cestě ke splnění jeho poslední zakázky a že je nevědomky manipulována do pozice bílého koně i volavky zároveň.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Během chvilky, kdy si jde flirtováním potěšená June, věřící, že právě potkala muže svých snů, přepudrovat nos (opravdu přepudrovat, k zálibám Mii z Pulp Fiction má automechanička June opravdu daleko) na záchod, povraždí sympaťák, který se jí dvoří, komplet osazenstvo letadla, včetně palubního personálu. Nouzové přistání v kukuřičném poli a ranní probuzení doma po omámení drogami se stává pouhým začátkem jejich společné odyssey, na níž jim půjdou po krku nejen Royovi chlebodárci ze CIA, ale i mafiánská organizace, mající zájem na využití vynálezu nevyčerpatelného energického zdroje z hlavy sotva zletilého génia Simona Fecka (Paul Dano).

Jako štvaná zvěř

Výchozí situace jak vystřižená z hitchcockovského thrilleru poskytuje prostor pro rozehrání zábavné šarády, jež si rozhodně neklade za cíl provětrat vaše mozkové závity. June si dlouho není jistá, zda je její společník idealistický superkladný hrdina, chránící život mladého vynálezce solární baterie, dvojí agent, sloužící kvůli materiálním výhodám nebo jiným pohnutkám i zájmům protistrany nebo prostě jen lehce psychopatický šílenec na útěku, spřádající nesmyslné konspirace. Pod dojmem informací z úst vládních agentů i mylné interpretace vyslechnutého rozhovoru na tajné schůzce se neustále pootáčí její perspektiva nahlížení na něj a spolu s divákem zůstává na pochybách, s kým má vlastně tu čest.

Debutový scénář z pera herce epizodních rolí Patricka O´Neilla se spléhá na hvězdný lesk ústřední herecké dvojice, který už přiznejme si to, není stejně zářivý jako v době třeba před deseti lety. Tehdy Cameron platila za spolehlivé lákadlo romantických komedií, jemuž například za Charlieho andílky přistál na kontě mnohamilionový honorář. Tom se zas mohl pyšnit spoluprací s renomovanými režiséry, včetně Stanleyho Kubricka v jeho závěrečném rozloučení se světem filmu. Uběhlo devět let od jejich poslední a jediné spolupráce na Croweově remaku španělské látky Vanilkové nebe a jejich postavení se za tu dobu hodně změnilo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tom Cruise si po bláznivě fanatických výstřelcích, daných jeho příslušností k scientologické církvi, musí být vědom toho, že pokud nechce v Hollywoodu dopadnout jak Mel Gibson, je třeba ironicky a s nadhledem podkopávat svou image správného chlapíka s thymolinovým úsměvem, který za svůj úspěch vděčí právě sektě pana Hubbarda. V Tropické bouři v úloze obézního plešatého producenta se mu to podařilo na výbornou a nyní na tento sebeshazující trend navazuje. Jeho agent Miller se prezentuje jako potrhlý maniak, jehož si kvůli jeho s ledovým klidem vykonávaným kouskům není možné neoblíbit.

Cameron Diazové opět nasazuje bezelstný úsměv od ucha k uchu, špulí rty jak Agáta Hanychová a jako lehce zmatená třicítka, která by už ráda zakotvila v přístavu manželském, okouzluje svou živelnou chaotičností. Při nebezpečných akcích hystericky piští, ale jinak se postupně odmítá smířit s úlohou pasivní spoluhráčky. Zmatený diblík přichází na chuť dobrodružnému životu, jež objevuje po boku svého vyvoleného.

Nenáročná oddychovka

Nyní oba přichází do kin s akčním výplachem, který nemá jiné ambice než pobavit při chroustání popcornu. Ve spojení ingrediencí akčních a komediálních podívaných recykluje osmdesátková schémata a neobsahuje nic, co bychom už dříve neviděli. Pro recenzenta se stává z toho pohledu snímek obtížně interpretovatelný, neboť jeho formální i obsahová konstrukce je utkána z těch nejprovařenějších klišé obdobných žánrových snímků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kdo viděl některou z bondovek nebo mission impossible akcí agenta Ethana Hunta, pak přijme Cruiseovu variaci na tyto postavy, spolu s pomrknutím na screwballové špičkování v Ptáku na drátě nebo brangelinovském projektu Pan a paní Smithovi. Přidejte si do hledáčku Pravdivé lži Jamese Camerona nebo z poslední doby Vrahouny s Ashtonem Kutcherem a jste v obraze, co můžete očekávat. Lehkou parodii na špionážní thriller, kořeněnou prvky situační a romantické komedie i dramatickými motivy, které mají znejistit naše nahlížení na úlohu speciálního agenta Roye v celém případu.

Její realizace se ujal žánrově i tematicky nevyhraněný režisér James Mangold, z jehož filmografie známe psychologické drama Narušení, romantickou komedii Kate a Leopold, životopis Johnnyho Cashe Walk the Line nebo westernový remake 3:10 Vlak do Yumy. Ten se rozhodl přetavit prostinký scénář s otřepanou zápletkou bez naznačení nějaké hlubší motivovanosti postav do překvapivě svěží podívané, jež baví využitím exotických lokací, vzájemným slovním pošťuchováním ústředního páru a hlavně neustávajícím adrenalinovým pohybem akční stránky filmu. Těkavá dynamika nám dovolí vydechnout snad až po hodině stopáže v rakouském Salcburku, kde June po žárlivé stopované zvažuje, zda Roye vydat jeho pronásledovatelům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Honičky, přestřelky a bitky v autě, vlakové soupravě, letadle i vrtulníku, korunované sérií mnohonásobných detonací, ústí pak v nejikoničtější akční scénu, v níž se pár ve španělské Seville prohání při toreadorských zápasech na motorce mezi splašenými býky. Putování napříč státy a kontinenty je oživeno nápadem se zaznamenáním přemisťování očima omámené June, které baví svou rozostřenou zkratkovitostí. V polobdělém stavu procestuje dívka půlku světa, aniž by si to nějak výrazně uvědomovala. V limbu zaznamenává, že zrovna skáče s padákem nebo ujíždí na člunu vstříc rajskému ostrovu, kde její představitelka předvede, že v zářivých bikinách jí to sluší i na prahu čtyřicítky.

Zatím spolu, zatím živi je zkrátka nenáročná, ale neurážející oddychovka, která v těchto dnech například v letním kině poslouží jako ideální kulisa k činnostem, kvůli nimž tam zamilované páry obvykle chodí.

Zatím spolu, zatím živi

  • Žánr: akční komedie
  • Původní název: Knight and Day
  • www.knightanddaymovie.com/#/home
  • USA 2010
  • Scénář: Patrick O´Neill
  • Režie: James Mangold
  • Hrají:Tom Cruise, Cameron Diazová, Peter Sarsgaard, Maggie Graceová, Paul Dano, Marc Blucas, Viola Davisová, Jordi Molla, Nicole Signoreová, Dan Marshall
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 29. 07. 2010

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10

 

 

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku Přidat příspěvek

Další podobné články

Po čem muži touží: recenze filmu

Po čem muži touží: recenze filmu

Variace na komediální hit Po čem ženy touží, která stojí a padá na fyzické klauniádě Anny Polívkové. Nohy jí podráží stereotypní nahlížení na role mužů a žen ve společnosti i v partnerských vztazích.

KZ AS10 – deset měničů táhne za jeden provaz (test sluchátek)

KZ AS10 – deset měničů táhne za jeden provaz (test sluchátek)

Čínský výrobce nabízející víceměničová sluchátka za směšné peníze, nám doslova učaroval. Po dvou měničích, nabídl tři měniče, čtyři měniče, a dokonce nyní i pět měničů ve sluchátku. Znamená to ale zákonitě lepší zvuk?

Captain Marvel: první oficiální trailer na očekávaný komiksový hit

Captain Marvel: první oficiální trailer na očekávaný komiksový hit

50 sex symbolů filmové Francie

50 sex symbolů filmové Francie

Brigitte Bardot, Catherine Deneuve, Isabelle Adjani, Sophie Marceau, Emmanuelle Béart či Eva Green. Stvořil Bůh ženu opravdu ve Francii?

Predátor: Evoluce – recenze filmu

Predátor: Evoluce – recenze filmu

Scenárista Posledního skauta Shane Black přichází s osmdesátkovým pojetím predátorské látky. Krvavá gore brutalita se zde mísí s hláškami a nekorektním humorem, ale napětí se z toho nějak vytratilo.

Marvel

Marvel's Spider-Man: nejlepší pavouk, kterého si můžete zahrát (galerie)

Všechno bude: recenze filmu

Všechno bude: recenze filmu

Cesta autem dvou nezletilých chlapců jako hledání prchavého pocitu svobody, nelimitovaného světem dospělých. Zimní road movie režiséra Olma Omerzua si pohrává s hranicí mezi realitou a klukovskou fantazií.

Důvěrný nepřítel: recenze filmu

Důvěrný nepřítel: recenze filmu

Dům, který se zamiloval do Gabriely Marcinkové. Režisér Karel Janák téma nebezpečí autonomní umělé inteligence míchá s freudovskými výklady o podvědomí, ale český Black Mirror z toho bohužel nevznikl.