18
Fotogalerie

xFyro S2 – opravdu bezdrátová a voděodolná sluchátka (test)

Bezdrátových sluchátek, které nemají vůbec žádné kabely je na trhu stále více. Ne vždy se však výrobcům podaří skloubit malé rozměry, výdrž a dobrý zvuk. Jak je na tom první model startupu xFyro?

Plusy
integrovaná powerbanka
rozměry
odolnost IP67
Minusy
zvukový projev
cena
ovládání
6  /10

Bezdrátová sluchátka intraaurální konstrukce je možné rozdělit do dvou velkých skupin. Ta početnější obsahuje modely, kdy jsou jednotlivá sluchátka propojena kabelem anebo jsou kabelem upevněna k nákrčníku, obsahujícímu baterii.

Druhá skupina, která se v poslední době stále rozrůstá, zahrnuje modely sluchátek, která je možné provozovat naprosto bez drátů – samotná sluchátka nasadíte do ucha a v případě jejich nepoužívání spočinou v obalu, který slouží vedle transportu také k jejich nabíjení.

Generický design

Sluchátka xFyro jsou na trhu od poloviny roku 2018, kdy byly první kusy rozesílány podporovatelům startupu v crowdfoundingové kampani na Indiegogo.

Ačkoli se startup chlubí originálním návrhem a designem, není to úplně pravda. Design sluchátek je prakticky stejný, jako u mnoha dalších modelů, které najdete například na Amazonu. Lze tedy předpokládat, že se jedná o OEM produkt, který je pouze přebrandovaný na základě požadavku jednotlivých společností, které Bluetooth sluchátka dodávají na trh.

xfyro_01.jpgxfyro_02.jpg
xfyro_03.jpg

Aktuálně jsou sluchátka dostupná za cenu 125 USD, která zahrnuje 50% slevu oproti běžné maloobchodní ceně. Nutno však dodat, že je bylo za tuto cenu možné koupit už v rámci Indiegogo kampaně. Pokud se však podíváte důkladněji do databáze zmíněného Amazonu, najdete tento model pod jiným názvem i za cenu 42 USD (Ivosy), 40 USD, nebo 89 USD (MXERS xBOLT). Otázkou tedy je, nakolik je design, zpracování a zvuk zmíněných modelů odlišný.

Samotná sluchátka jsou zabalena v papírové krabičce, kde vedle nich najdete také několik párů silikonových špuntů, nabíjecí micro-USB kabel a samozřejmě pouzdro v němž se sluchátka nabíjejí. K dispozici jsou tři barevné varianty – černá, modrá, červená.

Pokračování 2 / 4

Konstrukce 

Na konstrukci a použitých materiálech je vidět, kde výrobce ušetřil. Pouzdro je sice z broušeného hliníku, ovšem na obou koncích, kde je „lůžko“ s magnety pro uchycení a nabíjení sluchátek je vyrobeno z plastu s poněkud lacinou leskle zlatou povrchovou úpravou.

Na bočních stranách pouzdra najdete dva gumové pásky černé barvy rozdělené v poměru 1:2, kdy je nejkratší část odnímatelná a ukrývá USB konektor. Záslepka s nápisem IN kryje micro-USB konektor, který slouží k nabíjení pouzdra a sluchátek. Zatímco záslepka s nápisem OUT ukrývá standardní USB konektor s jehož pomocí můžete použít pouzdro jako powerbanku pro nabíjení mobilního telefonu nebo jiného zařízení.

xfyro_04.jpgxfyro_05.jpg
xfyro_07.jpgxfyro_08.jpg

Nutno však podotknout, že udávaná kapacita této powerbanky je pouhých 850 mAh, takže poslouží spíše pro nouzové dobití nebo jako zdroj energie pro nouzové telefonování. Nicméně za tuto možnost si připisuje xFyro plusové body, jelikož tradiční výrobci takovou možnost zatím nenabízejí.

xfyro_06.jpgxfyro_09.jpg

Samotná sluchátka jsou relativně lehká, plastové tělo je potaženo silikonem, který je chrání před poškozením a zároveň je příjemný na omak. Na vnitřní straně sluchátka je dvojice malých magnetických konektorů pro nabíjení, na vnější straně pak najdete jedno velké tlačítko s vytištěnou ikonou pro zapnutí a popisem, zda se jedná o levé nebo pravé sluchátko.

Vzhledem k tomu, že jsou obě sluchátka naprosto stejná, je jedno, které budete používat jako levé a které jako pravé, případně, jakým způsobem je vložíte do nabíjecí kolébky. Na obou špuntech je také malá dioda, která indikuje nabíjení či bezdrátové připojení sluchátek.

xfyro_11.jpgxfyro_12.jpg
xfyro_13.jpgxfyro_10.jpg

Krček sluchátek patří mezi ty kratší a širší a ústí je krytou černou textilní mřížkou, která však není nijak pevně uchycena. Na detailu krčku je vidět nedokonalost odlitku v podobě dvojice malých otřepů.

Specialitou je podle výrobce možnost používat sluchátka i za nepříznivých povětrnostních podmínek nebo dokonce při plavání. První tvrzení je jistě pravdivé, jelikož mají xFyro S2 certifikaci IP67 – je možné je ponořit bez újmy pod hladinu do hloubky 1 metru po dobu 30 minut. Pokud byste však se sluchátky chtěli plavat, se zlou se potážete, jelikož se při ponoření do vody ztratí Bluetooth signál, takže nebudou hrát.

Z pohledu přenosu a reprodukce zvuku je k dispozici pouze základní SBC kodek, v případě požadavku na AAC nebo aptX se budete muset poohlédnout jinde. Doba nabíjení sluchátek je přibližně 2 hodiny, po nichž je můžete provozovat po dobu 5 hodin.

Pokračování 3 / 4

Komfort a ovládání

Ačkoli mají sluchátka integrované tlačítko, slouží toto pouze pro jejich zapnutí, aktivaci režimu párování a pozastavení přehrávání. Zcela běžná funkcionalita v podobě nastavení hlasitosti zde bohužel chybí. Malou záplatou budiž přítomnost mikrofonu v každém špuntu, takže můžete vyřizovat telefonní hovory bez nutnosti vytažení sluchátek z ucha.

Také párování je u tohoto modelu specifické. Nejprve je třeba přepnout jedno sluchátko do režimu párování a připojit jej k zařízení. Poté teprve zapnete druhé sluchátko, ovšem nikoli do režimu párování, ale pouze krátkým stiskem. Druhé sluchátko se následně připojí k prvnímu, o čemž vás informuje hlasový asistent.

xfyro_16.jpgxfyro_15.jpg

V zásadě je tedy jedno, které sluchátko spárujete jako první (zda levé nebo pravé), druhé se k němu připojí, jelikož je zde použita technologie přenosu signálu v rámci lokálního magnetického pole – NFMI (Near Field Magnetic Induction) – při oddálení sluchátek od sebe se tato odpojí.

Při vytažení sluchátek z ucha a jejich umístění do nabíjecí kolébky se sice automaticky aktivuje nabíjení vestavěných akumulátorů, ale sluchátka se sama nevypnou ani nepřepnou do stand-by režimu a jsou nadále spárována s mobilním zařízením. Je tedy vhodné je před vložením do kolébky vypnout.

xfyro_14.jpg

Komfort používání je diskutabilní a bude velmi záležet na velikosti a tvaru uší. Podobně, jako Beoplay E8, i v tomto případě je využito přirozeného tvaru ucha pro fixaci sluchátek. Po usazení špuntu do zvukovodu je třeba sluchátkem otočit ve směru hodinových ručiček, aby se fixovala zapřením o ušní boltec.

Tento způsob nošení však nevyhovuje každému a bohužel je problematičtější i z pohledu správného usazení ve zvukovodu. Jak známo nesprávné usazení vás u špuntů připraví o notnou část basů.

Osobně mi sluchátka držela v uchu poměrně dobře i při silnějších pohybech hlavou. Ovšem po určité době se jejich pozice vlivem pohybu hlavy, žvýkacích svalů a čelistí mění a mohou mít tendenci z ucha vypadnout. Vhodným řešením může být použití jiných špuntů – v tomto směru se osvědčily tvarovatelné pěnové špunty.

Pokračování 4 / 4

Zvukový průměr 

Naladění sluchátek je spíše zábavnějšího charakteru, kterému dominují výrazné basy. Bohužel však v tomto případě basová složka částečně halí celé pásmo, takže střední a vysoké kmitočty nemají prostor pro rozehrání se.

Projev sluchátek je spíše temnější a zastřený, pomineme-li výrazné basy, chybí zvuku světlé a čisté středy a výšky. Řečové pásmo je mírně potlačené a bohužel si tak nevychutnáte nejen zpěv, ale ani zvuk akustických nástrojů. 

V případě poslechu popových skladeb či elektroniky budou uživatelé spokojeni s celkově větším objemem zvuku, bohužel si ale budou muset zvyknout na syntetické zabarvení hlasu v případě výraznějších vokálů.

xfyro_19.jpgxfyro_18.jpg

Nedostatkem je také vyšší hladina šumu nejen při vypnuté ale i při zapnuté reprodukci zvuku, což odhalíte zejména v tišších hudebních pasážích. Při pozastavení přehrávání se šum po cca 15 sekundách o něco sníží a po dalších 20 sekundách je velmi mírný. Bohužel je však v případě, kdy pozastavíte hudbu pouze na chvíli šum slyšitelný.

U xFyro S2 se bohužel výrazněji projevuje také neduh bezdrátových sluchátek v případě sledování filmů či seriálů v podobě zpožděného zvuku. Zpoždění v jejich případě není až tak výrazné, jako u některých velmi levných čínských sluchátek, nicméně prodleva, která je kolem půl sekundy již je patrná a při sledování filmů ji zaznamenáte.

Verdikt

Bezdrátová sluchátka xFyro S2 jsou zatím prvním modelem společnosti xFyro, která již spustila i další crowdfoundingovou kampaň a připravuje druhý model s názvem Aria. Doufejme, že podruhé budou mít vývojáři větší štěstí při naladění sluchátek a uživatelé se dočkají čistějšího zvuku.

Podíváme-li se na cenovku těchto bezdrátových špuntů, tak musíme bohužel konstatovat, že jí neodpovídá ani celkové zpracování a už vůbec ne hudební projev. Kvalitní bezdrátové špunty (propojené kabelem) pořídíte již kolem tisíce korun a v případě požadavku na opravdovou bezdrátovost si budete muset nachystat cca 1900 Kč. 

Zvukově bohužel sluchátka odpovídají modelům v cenové hladině kolem 1000 až 1300 Kč, takže poměr cena/výkon v tomto případě není zcela ideální.

xFyro S2

cena: 2 817 Kč

  • konstrukce: intraaurální uzavřená špuntová sluchátka
  • frekvenční rozsah: výrobce neudává
  • měnič: výrobce neudává
  • citlivost: výrobce neudává
  • impedance: výrobce neudává
  • přenos signálu: Bluetooth 4.2, SBC kodek
  • funkce: zapnutí/vypnutí, příjem hovoru
  • hmotnost: 5,9 g (sluchátko), 56 g (pouzdro)
  • baterie: 5 hodin přehrávání / 2 hodiny nabíjení
  • barva: černá, modrá, červená
  • příslušenství: nabíjecí pouzdro, USB kabel, sada vyměnitelných špuntů

Určitě si přečtěte

Články odjinud