AVmania.e15.cz

X-mini: Opravdu kapesní reproduktorky, které vezmete na cesty

Od reproduktorů na cesty nečekáte žádné velké hudební zázraky, na druhou stranu i v kategorii přenosných reproduktorů lze vybrat ty, co hrají lépe a déle.
X-mini: Opravdu kapesní reproduktorky, které vezmete na cesty

S malými reproduktory se na pultech obchodů roztrhl pytel a nabízí je skoro každý už za pár stovek. Ne všechny ale vyhoví po stránce designu, kvality provedení a hlavně zvuku. Přenosné reproduktory se jistě nedají srovnávat s plnohodnotnými stolními provedeními – na to se muselo už při jejich návrhu udělat spoustu ústupků a při výrobě jakbysmet.

Pokud ovšem hledáte nějaký rozumný kompromis, tak aby zvuk výrazněji předčil vestavěné reproduktory v mobilním telefonu, tabletu nebo notebooku, zkuste nějaký model z nabídky výrobce Xmi. Nezaměnitelných reproduktorů s expandovatelnou ozvučnicí tu najdete více než tucet. A to si ještě můžete většinou vybrat u každého modelu z několika barevných provedení.

Samozřejmě narazíte i na spousty podobně řešených reproduktorů – s expandovatelnou ozvučnicí – a to jak od výrobců zvučných jmen (Razer Ferox), tak i od méně glorifikovaných (Trust, Energy Sistem, Raikko) až po produkty vyloženého plagiátorství. Xmi ale přišlo s touto koncepcí jako první.

Keramika je moderní

Mezi poslední novinky patří modely s keramickou membránou, jde o stereofonní MAX a monofonní UNO. Keramická membrána přijde vhod, i když to na první pohled i poslech hned nepoznáte. Dřívější reproduktory měly membránu z lakovaného papíru, a pokud jste náhodou reproduktor nechtěně někdy zapomněli ve vlhkém prostředí, reproduktoru to rozhodně neprospělo. Inovace se ovšem projeví i na zvuku, byť v hodně malém měřítku. Zvuk je o trochu plnější.

U obou modelů a v podstatě u všech reproduktorů Xmi se setkáte se stejnou koncepcí konstrukce: objem ozvučnice je možné zvětšit a dosáhnout tím lepšího „dospělejšího“ zvuku. Proto reproduktory Xmi poznáte na první pohled – v roztaženém stavu vypadají podobně jako natahovací harmonika. O další vylepšení zvuku se dále stará systém BXS alias Bass Xpansion systém, který přenáší přes vhodně tvarované gumové podložky vibrace na podložku.

Klepněte pro větší obrázek 

Citelně silnější basy tak jsou slyšet hlavně u o něco většího reproduktoru UNO. Systém „hutného“ zvuku má ale i mouchy: nespolkne vám všechny hudební žánry a u některých druhů povrchů (podkladů) dochází k rezonancím, které s dobrým zvukem nemají co dělat. Většinou je to tehdy, když se dá reproduktor po požadavku vyšší hlasitosti do pohybu a podklad přenášené vibrace neabsorbuje. Bohužel ubrání hlasitosti umlčí jak nelibé pazvuky tak i mohutnější a košatější zvuk. Toto stigma nicméně pronásleduje velké procento reproduktorů kategorie „přenosné repro“.

Zkuste je propojit

Zvláštností všech reproduktorů X-mini je 3,5mm audio konektor, tzv. Buddy-jack, kterým ke stávajícím reproduktorům připojíte další X-mini modely, a vyhrávat tak můžete s plnou vervou. Musíte si ovšem dát pozor na skutečnost, že ne všechny X-mini reproduktory hrají stejně. UNO například hraje výrazněji basy a plnější středy. Oba reproduktory MAX jsou zase lepší ve výškách. Namíchat tak správný koktejl, aby reproduktory hrály jakž takž věrně, není jednoduché.

Zaleží také na jejich umístění – všechny X-mini reproduktory hrají více či méně směrově. Pokusy a ladění propojení nebo hlasitosti toho či onoho reproduktoru jsou ale zábavné a je možné, že časem každý přijde se svým receptem, jak získat řízný zvuk. Za zkoušku stojí použít UNO jako centr a každý z reproduktorů MAX dát do stran. Ve většině případů ale dosáhnete líbivějšího a hlavně vyváženějšího zvuku, pokud reproduktory necháte jen tak.

Reproduktory X-Mini zakoupíte na oficiálním eshopu: eshop.x-mini.cz
Využijte kód na 10% slevu: W2YKPVV8

Do nabídky reproduktorů Xmi patří také reproduktor X-mini KAI. Tomu dají přednost zájemci o bezdrátové připojení – díky Bluetooth a podoře handsfree profilů můžete reproduktor používat i pro telefonování. O legrácky s Buddy-jackem vás však nepřipraví ani tento reproduktor, byť dle mého názoru hraje z celé trojice nejhůře. Nemá ale keramickou membránu jako novinky, reproduktory MAX a UNO. Na druhou stranu pro poslech celých alb můžete nechat mobil/přehrávač v kapse nebo batohu a přehrávání spouštět či se jen posouvat napříč skladbami vestavěným multifunkčním kolečkem.

Něco zahrají, něco ne

Trojici reproduktorů jsem pro finální posouzení zvuku podrobil výběru několika skladeb. Na basy a pro názornost, jak si povedou X-mini s filmy, posloužil Holywoodský rutinér Hans Zimmer a jeho soundtrack Černý jestřáb sestřelen, konkrétně skladby „Ashes to ashes“ a „Hunger“. Samozřejmě tam, kde velké subwoofery a bedny rozvibrují každou okenní výplň v místnosti, tam X-mini toho dokážou mnohem méně.

Na druhou stranu, alespoň části mrazivě teskných rezonancí se dočkáte. Překvapeni také budete podáním kytar u skladby „Barra barra“ – jejich agresivnost je tentokrát na místě. Detailů a plastičnosti je ovšem daleko méně. Současný přebasovaný trend reprezentovaný třeba skladbou „We are young“ od Fun, zahrají X-mini zhruba s třetinou basů. Nutno ale dodat, že zase vcelku důstojně, protože si celé nízké spektrum posunou výš.

Rychlé basy a zběsilejší tempo, kterého se dočkáte při poslechu Giny Wigmore a jejího alba Gravel & Wine však odhalí, že reproduktorům všechno vonět nebude. Alespoň, že nakřáplý vokál zpěvačky zůstal. Celkové aranžmá skladeb se ale vytratilo.

Krátké zabroušení do klasiky, kterou reprezentoval výběr z CD disku „McIntosh audiofile test reference“ vyzněl pro reproduktory podivnou remízou. Orchestr sice slyšet byl, ale přijela ho polovina – z reprodukce se vytratil prožitek z velkého tělesa. X-mini (nevyjímaje ani jeden typ) se snaží, snaha je to ale marná. Malé reproduktory prostě detaily, nálady a prostor asi nikdy umět nebudou.

Které vybrat

Reproduktory v zásadě nezklamou, spíše naopak zvuk je vzhledem k jejich rozměrům solidní. Z celé trojice se jako nejsympatičtější reproduktory jeví X-mini MAX, a hned za nimi X-mini UNO. Důvodem je výrazně intuitivnější ovládání hlasitosti (MAX má regulaci na kabelu) a přeci jenom lepší zvuk. KAI s Bluetooth odradí nepohodlným ovládáním, které neustále hledáte, a horším zvukem. Rovněž s výdrží KAI na svoje modernější souputníky ztrácí.

Zhruba 8 hodin proti až 20 h je přeci jenom nějaký handicap. Na druhou stranu i to stačí: nepředpokládám, že by někdo při potřebě celodenního poslechu zůstal u mobilních reproduktorů tohoto typu. Tady se spíše cení pohotovost; navíc konkurence je na tom s výdrží mnohdy podstatně hůře (5–6 h).

Nabít reproduktory z USB portu není až tak problém (i když při nabíjení je reprodukce plná ruchů a drobného praskání). Zásadnějším problémem může být snad jen cena, ta není ani u jedněch X-mini reproduktorů z nejnižších.

+ Dlouhá výdrž (MAX, UNO)
+ Solidní zvuk
- Nelze současně nabíjet a přehrávat
- S vyšší hlasitostí vyšší zkreslení

X-mini Max, Kai, Uno

 • zapůjčil: Tomorow Systems, eshop.x-mini.cz
 • cena: 1 500 Kč (dva červené), 1 700 Kč (černé), 1 000 Kč (modré)
   
 • měnič: 40 mm (X-mini MAX 36 mm), magneticky stíněný
 • výkon na jednotku: 2 W (MAX), 2,5 W (UNO, KAI)
 • frekvenční rozsah: 100 až 18 000 Hz (KAI), 150 až 20 000 Hz (UNO), 60 až 20 000 Hz (MAX)
 • odstup signál/šum: 89 dB (KAI), 82 dB (UNO), 91 dB (MAX)
 • zkreslení: < 1 %
 • napájení: vestavěná Li-ion baterie, 400mAh (MAX, UNO), 550 mAh (KAI)
 • hmotnost: 96 g (KAI), 114 g (UNO), 155 g (MAX)

Článek by převzat z časopisu Computer
 

Další článek
celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

TY JSI ASI PLACEN PRODEJCEM, NE? NEBO JSI D… Koupeno. Vráceno. 21. 11. 2013, 09:41
Koupeno. Rozbaleno. Zapojeno. Zkoušeno s … Koupeno. Vráceno. 21. 11. 2013, 09:40
Re: akorát rozdíl v kvalitě zvuku taky bude … tom 27. 8. 2013, 22:19
akorát rozdíl v kvalitě zvuku taky bude dese… snejdy 5. 8. 2013, 07:54
mam dva roky předchozí verzi a jelikož jsem … wiki 25. 7. 2013, 13:41

Další podobné články

Sony Bravia AF8: nová řada 4K HDR OLED televizorů

Sony Bravia AF8: nová řada 4K HDR OLED televizorů

Mezi představenými novinkami letos na CESu byla i nová řada OELD televizorů Sony s Androidem. Má být o něco levnější, ale vyzařování zvuku obrazovkou chybět nebude.

Panasonic představil nové Ultra HD Blu-ray přehrávače kompatibilní s HDR10+

Panasonic představil nové Ultra HD Blu-ray přehrávače kompatibilní s HDR10+

Na výletě v Hong Kongu, aneb cesta za High-end in-eary

Na výletě v Hong Kongu, aneb cesta za High-end in-eary

Televize Seznam spustila vysílání

Televize Seznam spustila vysílání

Panasonic představil nové 4K OLED TV, jako první nabídnou HDR10+ [CES]

Panasonic představil nové 4K OLED TV, jako první nabídnou HDR10+ [CES]

Tři řady OLED televizorů bude nabízet Panasonic v roce 2018, všechny nabídnou nový HDR standard HDR10+, dostupné budou ve velikostech 55“, 65“ a 77“.

Technics představil dva nové gramofony referenční třídy [CES]

Technics představil dva nové gramofony referenční třídy [CES]

LG představila 88" OLED s rozlišením 8K [CES]

LG představila 88" OLED s rozlišením 8K [CES]

Samsung ukázal svůj nový MikroLED televizor [CES]

Samsung ukázal svůj nový MikroLED televizor [CES]