AVmania.e15.cz

Vysoké rozlišení příchází z oběžné dráhy

Zatímco na pozemní HD vysílání si budeme muset ještě nějaký ten rok počkat, z vesmíru digitální HD televize již přichází.

Když v lednu roku 2004 odstartovalo vysílání první evropské satelitní stanice s programem ve vysokém rozlišení, bylo jasné, že Evropa bude zpoždění za USA a Japonskem jen těžko dohánět. Rychlé tempo s exponenciálním nárůstem uživatelů nové služby však všechny přesvědčují, že ještě není nic ztraceno. A tak v roce 2005 začaly na nejpopulárnější evropské družici Astra vysílat ve vysokém rozlišení Pro7, Sat1 a trojice programů Premiere.

Klepněte pro větší obrázek 
Koncem roku 2006 už se mohla Astra pyšnit více než dvaceti HD stanicemi. Do roku 2010 jich má být alespoň stovka

Slepice a vejce v televizi

Technologické novátorství ve vysílání je vždy provázeno problémem toho, co má přijít dřív. Mají to být tvůrci pořadů, kteří začnou vyrábět filmy, dokumenty nebo třeba sportovní přenosy v HD kvalitě? Nebo mají být první provozovatelé televizních stanic? Anebo bude lepší počkat, až se většina domácností vybaví vhodnými televizory a přístroji pro příjem HD signálu?

Přestože na rozdíl od USA nebo jiných trhů nepodléhá satelitní vysílání v Evropě žádnému regulačnímu orgánu, nebo možná právě proto, byl nakonec bludný kruh prolomen. Po startu prvních HD stanic se však nečekaně zopakoval znovu. Původně zvolené kódování ve formátu MPEG-2 se totiž ukázalo jako nepříliš šťastné. Lepší formát MPEG-4 bohužel znamená výměnu všech dosavadních přijímačů. Zdá se však, že uživatelé si na nutnost neustálé inovace zvykli, přijímač (set-top-box) navíc není zrovna nejdražší částí systému.

Klepněte pro větší obrázek
Ferguson HF 8800 HD se svým vzhledem na první pohled odlišuje od šedostříbrné konkurence a slibuje vše, co je k příjmu HDTV potřeba. Kromě povinného HDMI a komponentního výstupu nabízí také dva SCARTy pro připojení ke starším televizorům. Nechybí dva CI sloty pro dekodéry a do výbavy se dostala dokonce i univerzální čtečka karet. Podle propozic by měl mít přijímač dopředu naladěné kanály satelitů Astra a Hotbird, stačí jej tedy jen propojit a můžete hned sledovat programy v nebývalém rozlišení

Co čekat od HDTV?

Potřeba obrazu ve vysokém rozlišení jde ruku v ruce se zvětšováním úhlopříček obrazovek. Na velkých obrazovkách jsou už nedokonalosti obyčejného vysílání více než patrné a jenom HD vysílání dokáže obrazu dodat detaily. Zážitek ze sledování pak budete mít i při menším odstupu od obrazovky. Skutečný HD obraz je především na obrazovkách s plným HD rozlišením viditelně lepší, než klasický SD obraz elektronicky převzorkovaný na vysoké rozlišení.

Naštěstí hned první evropská satelitní stanice HD1 (dříve Euro 1080) začala vysílat v plném HD formátu s 1 080 řádky. Přestože některé novější stanice se spokojují jen s režimem 720p, většina programů je v plné HD kvalitě. To je dobrá zpráva zejména pro majitele televizorů schopných obraz 1080i/p reprodukovat bez převzorkování. Na trhu jich je však stále menšina a jsou také výrazně dražší než HD ready televizory s obrazovkou 720p.

Klepněte pro větší obrázek 
Humax HDCI- 2000 si cenou, konektorovou výbavou ani schopnostmi nezadá se svými několika málo konkurenty, dostupnými na našem trhu. Podle prvních zpráv dostupných v diskuzních fórech dokáže nabídnout vynikající kvalitu obrazu. Ta je však alespoň v prvních verzích firmwaru vyvažována drobnou váhavostí zejména při přepínání vyladěných stanic. Nepodporuje normu ISO-6937, takže nedokáže správně zobrazit české znaky v elektronickém programovém průvodci

Co potřebujete k příjmu

Když se rozhodnete přijímat HD televizi ze satelitu, budete potřebovat satelitní anténu (parabolu) s konvertorem, satelitní přijímač (set-top-box) a HD ready televizor. Pokud budete chtít HD vysílání také nahrávat, nejlépe poslouží přijímač s vestavěným pevným diskem. Nahrávání HD videa na DVD zatím není možné, i když technicky je to proveditelné, a tak se zřejmě v budoucnu neobejdete bez rekordéru Blu-ray či HD DVD.

Požadavky na satelitní anténu se nijak neliší od požadavků na příjem digitálního SD signálu ze satelitu. Dokonce obvykle dobře poslouží i paraboly a konvertory z analogové éry, takže nic nepřijde nazmar. Velikost paraboly závisí na družici, jejíž příjem si vyberete – pro nejobvyklejší Astru stačí průměr 60 cm. Mnohem vyšší nároky však klade HD vysílání na set-top-box. Většina stanic totiž vysílá ve formátu MPEG-4 AVC a zdaleka neplatí, že všechny satelitní přijímače jsou na tuto technologii připraveny. Starší normu DVB-S navíc nahrazuje norma DVB-S2. Přístroje, které podporují obojí (MPEG-4 i DVB-S2), většinou poznáte podle loga HDTV či HD ready. Přenos signálu s vysokým rozlišením ze set-top-boxu do televizoru pak obstará nejčastěji kabel HDMI, v nouzi lze použít také kabely komponentního videa. Oblíbený SCART použít již nelze.

Klepněte pro větší obrázek 
Příjem HDTV přímo do počítače má řadu výhod. Tou nejdůležitější je možnost nahrávání pořadů na pevný disk v plné HD kvalitě, bez kompromisů. Po převodu třeba do formátu DivX můžete filmy vypálit na stávající DVD, na HD DVD ani Blu-ray není třeba čekat. Karta podporuje všechny vymoženosti moderních set-top-boxů, jako je teletext nebo elektronický programový průvodce. Bohužel neobsahuje žádný výstup, takže musíte spoléhat na schopnosti grafické karty. Jde o ideální řešení pro multimediální počítač umístěný v obývacím pokoji. TechniSat SkyStar HD, kartu do počítače pořídíte za cenu kolem 3500 Kč

Výhled do budoucna

Televizní vysílání v HD kvalitě postupně zcela nahradí dnešní SD, ještě předtím však digitální přenos zcela vytlačí ten analogový. Ke změně bude docházet velmi postupně, takže se o osud svého CRT televizoru zatím nemusíte obávat. Šíření HD signálu zajistí satelit, pozemní vysílání a kabeloví operátoři, obvyklý bude i televizní signál přenášený prostřednictvím internetu (IPTV).

Docela zajímavé jsou prognózy v této oblasti. Podle předpovědí bude ubývat příjemců běžného pozemního vysílání, neboť nebude moci nabídnout tolik kanálů, jako ostatní technologie. Televize po internetu bude rozšiřovat okruh svých příznivců jen zvolna. Kabelové televize sice získají velký podíl, dominantní však bude příjem přímo ze satelitů. Podle společnosti Euroconsult Forecast bude v roce 2015 přibližně 68 % domácností využívat HDTV, plných 38 % z nich ji přitom bude přijímat právě ze satelitu.

Těšte se na ještě více programů

Vysílání ve vysokém rozlišení klade mnohem větší nároky na datový tok – jednoduše to znamená, že je třeba přenést větší množství dat. Formát MPEG-2, který se vžil jako standard disků DVD, a který se také používá pro SD digitální televizní vysílání, však mezitím zastaral. Dnes můžeme využít standard MPEG-4 (jeho variantou je populární DivX), který dokáže nabídnout srovnatelnou kvalitu při zhruba polovičním toku dat. To mimo jiné znamená, že se na satelit „vejde“ dvakrát více televizních stanic.

Jestliže v HD vysílání obecně je Evropa za vyspělým světem pozadu, v oblasti nasazování chytrého formátu MPEG-4 má naopak náskok. Výhody jsou nesporné, a tak není divu, že alespoň v oblasti HD vysílání velmi rychle nahrazuje starší MPEG-2. Přechod však ve většině případů vyžaduje výměnu starého set-top-boxu za nový. Pokud tedy teprve uvažujete o příjmu satelitního vysílání, všímejte si jen přijímačů s podporou MPEG-4.

Další článek
celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: HDTV prijmac s HDD HDfanda 14. 9. 2007, 15:13
Re: HDTV prijmac s HDD Lukas Budinsky 11. 9. 2007, 12:50
Re: HDTV prijmac s HDD Jméno 11. 9. 2007, 12:41
HDTV prijmac s HDD Lukas Budinsky 11. 9. 2007, 07:50
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Sony KD-65AF8: prémiový 4K OLED s výborným zvukem [test]

Sony KD-65AF8: prémiový 4K OLED s výborným zvukem [test]

Po prvním 4K OLED televizoru A8 japonská společnost Sony přichází s novým OLEDem. Využívá stejné zpracování obrazu i zvukovou technologii, ale je lepší například pro pověšení na stěnu.

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony se snaží navázat na úspěšnou XE9005. Údajná vylepšení by novější typ mohly posunout do ještě vyhledávanější kategorie LCD. Bude i letos Sony patřit do naprosté špičky?

Panasonic TX-65EZ1000E: referenční 4K OLED TV s barevnou dokonalostí [test]

Panasonic TX-65EZ1000E: referenční 4K OLED TV s barevnou dokonalostí [test]

Při pohledu na tento OLED si jasně uvědomíte, že před sebou máte kus poctivě „ukovaného železa“, původem z ČR. Při sestavení a prvním spuštění přichází přesně to, co po koupi nového televizoru v této kategorii přijít má – dávka emocí.

Satelitní toroidní parabola: sedm let provozu, aneb co v řetězci (ne)přežilo

Satelitní toroidní parabola: sedm let provozu, aneb co v řetězci (ne)přežilo

Sem-tam neškodí ohlédnout se a vyhodnotit výrobek po několika letech provozu. Přesně to vám nabídneme. A také zhodnotíme klady a zápory toroidní paraboly s odstupem času.

LG 49UJ7507: pohodový 4K HDR televizor s mnoha funkcemi [test]

LG 49UJ7507: pohodový 4K HDR televizor s mnoha funkcemi [test]

Skvělá až vynikající výbava, výborný intuitivní systém WebOS, povedený design a mnohou uživatelským možností, ale i IPS panel s RGBW. To je cenově dostupný 4K HDR televizor LG.

Firefly 8S: akční kamera s plnou výbavou

Firefly 8S: akční kamera s plnou výbavou

Když chcete co nejlevnější kameru, často musíte přistoupit na kompromisy. Firefly 8S ale nabídne vše pro spolehlivé natáčení videa a přitom není cena přemrštěná.

Sony KD-55XE9005: skoro dokonalý samuraj [test 4K TV]

Sony KD-55XE9005: skoro dokonalý samuraj [test 4K TV]

Televizory Sony jsou vyhledávány nejen příznivci značky, ale také filmovými fajnšmekry. Do skupiny obdivovatelů se postupem doby zařadili i hráči. Hráči chtějící kombinaci kvalitní filmové podívané s dobře stavěným panelem pro hry.

Samsung UE55MU7002: nový Premium UHD 4K LCD LED televizor  [test]

Samsung UE55MU7002: nový Premium UHD 4K LCD LED televizor [test]

Sedmá řada televizorů značky Samsung patřila vždy k vyhledávanému sortimentu. V rámci internetových diskuzí se po tomto modelu ptáte, tak na objednávku přinášíme jeho recenzi.