Vyplatí se letos koupit televizor?

Vyplatí se letos koupit televizor?

Televizory jsou levnější, přichází 4K rozlišení, Android, chytré televizory jsou zase o něco lepší. Některé technologie naopak končí. Co se letos vyplatí koupit a co nikoliv?

S blížícím koncem roku se na mě obracejí známí a kolegové vždy se stejnou otázkou. „Prosím tě, co si mám koupit? A nemám počkat na příští rok?“ Tento rok není jiný. Podívejme se na vývoj v posledním měsíci, a na to, co můžeme čekat v následujícím roce. A kdepak, konkrétní modely sem psát nebudu.

Vzhledem k tomu, že AVmania je odborný web, tak logicky někteří z vás očekávají technicky vyargumentovaný text, ve kterém se ale běžný člověk ztrácí. Nebudu se proto tentokrát schovávat za technickými parametry a měřením, ale pokusím se spíše pohlédnout směrem do budoucnosti. Obecnější pohled na změny v roce 2014 si můžete přečíst v článku Televizory v roce 2014 aneb co je letos nového. Nástup 4K rozlišení a příchod zahnutých obrazovek jsou tím nejhlavnějším.

Plazma definitivě končí, OLED nepřichází

Článek na téma Plazma nebo LCD (LED) jsem už napsal před lety. Za tu dobu se moc nezměnilo, jen se obě technologie o něco zlepšily, LCD ale nakonec vyhrálo díky svému „bezproblémovému“ marketingovému obrazu, přispěl výborný marketingový tah s příchodem "LED TV" (což jsou jen LCD televizory s LED podsvícením), avšak definitivním hřebíčkem do rakve byl až příchod 4K rozlišení. Proto loni skončil Panasonic, letos bude končit Samsung a LG.

Obecné obavy z vyšší spotřeby a vypalování poslaly plazmu na hřbitov mezi mrtvé technologie, které jsou sice lepší, než konkurence, ale obchodní a marketingový model jim nepřál. Klady v podobě lepšího, vyššího, pro lidské oko přirozenějšího kontrastu, kvalitního a čitelnějšího podání jemnějších přechodů i tmavých scén, a poslední řadě ostré zobrazení rychlých sportovních a akčních scén zůstávají. Za stejnou cenu zkrátka obrazově stejně kvalitní LCD nekoupíte, pro sledování film a sportu jde o lepší volbu. Pokud chcete plazmu, dá se stále koupit pár špičkových Panasoniců, v prodeji jsou velmi levné a dobré plazmy od LG, o něco lepší pak jsou plazmy od Samsungu. Výroba ale už končí, takže tenčící se zásoba na skladech definitivně zmizí.

OLED bude jen ve 4K a zahnutý, Samsung jej zatím dal k LEDu

Poté, co se na veletrzích loni objevily OLED obrazovky Samsung a LG, tak se ukázalo, že LG bude ve výrobě pokračovat osamoceno. Samsung výrobu OLED televizorů nespustilo a ani příští rok se jí nedočkáte. OLED televizory měly nahradit plazmy a LCD televizory, neboť podobně jako plazma jednotlivé obrazové body vyzařují i světlo, a tak na rozdíl od LCD nepotřebuje OLED podsvícení. Nicméně jediné OLED televizory budou zahnuté 4K OLED TV od LG. Full HD OLED model má skončit. Tudíž určitě nepůjde o masovou produkci pro běžného zákazníka.

Slibně ale vypadá QD (quantum dot) LCD technologie, která by měl údajně nabídnout za nižší cenu obrazové stejné vlastnosti, jako OLED - tj. nezávislé řízení jednotlivých obrazových bodů, větší barevný rozsah, lepší kontrast. První modely se objeví na CESu, ceny zatím nejsou samozřejmě známy, ani reálná kvalita. Ale toto by mohl být černý kůň roku 2015. Pro ty nejnáročnější filmové fanoušky, kteří chtějí LCD LED, je zde aktuálně asi 4K televizor Panasonic AX900, který je sice drahý, ale nabízí referenční obraz.

Velké, levné Full HD LED televizory

S nástupem 4K televizorů jsou nižší i ceny velkých LCD LED televizorů s úhlopříčkami 47“ až 55“, dle výrobce se dají pořídit za ceny do 20 000 Kč. I když jejich velký obraz za nízkou cenu může vypadat lákavě, bývají osazeny 50 Hz, v lepším případě 100Hz LCD panely, nepočítejte ani výkonnými procesory. 

To přináší problémy v podobě rozmazaných detailů v rychlejších pohybech kamerou, přes různé marketingové CMI a RMI hodnoty 100 Hz a 200 Hz, které mají deklamovat, že se televizor chová, jako by měl frekvenci vyšší, je skutečnost jiná. Ostrost klesne proti statickému obrazu při pohybu z 1080p několikrát níže. Rychle pohybující se fotografie se mění ve flekatou mazanici.

To pak samozřejmě nezachrání ani 4K rozlišení, neboť levné 4K modely na tom nejsou o nic lépe. Takže klidně si takový televizor kupte, ale čiňte tak prosím s vědomím, že si kupujete levnější, tudíž obrazově méně kvalitní model (nějaké 4K to fakt nezachrání). Za vyšší kvalitu si musíte stále připlácet, na tom se nic nezměnilo. Nebo si musíte pořídit lepší model s menší úhlopříčkou. Ale na velký, levný a po všech stránkách kvalitní LED televizor zapomeňte.

4K, UHD a DVB-T2

DVB-T2 vysílání v ČR je stále v nedohledu a i když na trhu jsou modely vybavené tímto tunerem, tak ho u nás ještě pár let nevyužijete. Takže sice vás může hřát pomyšlení, že jste připraveni na budoucnost, ale ona možná ani nepřijde. 4K a UHD vysílání také hned tak nebude, spíše to bude záležitost pro fajnšmekry, než pro masy. Spíše se dočkáme streamování 4K filmů a seriálů přes internet, a to díky novému kodeku H.256. To nás také čeká příští rok.

Proti Full HD obrazu ale nečekejte rozdíly z kategorie nebe a dudy, ale vzhledem k nižšímu datovému toku půjde spíše o drobný facelift. Fanoušci 4K rozlišení si spíše počkají na konec příštího roku, kdy by se teoreticky mohly začít prodávat 4K Blu-ray filmy a přehrávače. Tam vyšší datový tok již lepší obraz přinese. Pokud toužíte po 4K televizoru, budiž vám přáno a užívejte si například pohledů na své fotografie. Na těch 4K rozlišení ocenit můžete.

Android a Smart TV

Příští rok by měl být rokem, kdy do televizorů definičně zamíří Android TV. Aktuálně první modely nabízí Philips, jde o modely s Androidem 4.2, které nelze na očekávanou verzi 5.0 vylepšit. Jestli chcete televizor s Androidem již nyní, jinou volbu než Philips nemáte, nicméně nejde o systém s aplikacemi, které jsou vyladěn právě pro použití s TV.

Nové Smart TV se snaží nabízet obsah na základě toho, co sledujete. To se stává již běžnou záležitostí, Toshiba například příští rok nabídne Smart TV systém, který automaticky nahraje další díl seriálu, který sledujete. To abyste o něj nepřišli.

Televizor kupujte, když ho potřebujete

Zní to jako otřepaná fráze, ale je tak. Nemá cenu čekat, pokud jste se rozhodli, že novou bedničku chcete, tak si ji vyberte a kupte. Naopak pokud nevíte, jestli máte něco kupovat, tak to asi nepotřebujete a nekupujte to. Už několik let se mění modely po roce, v posledních dvou letech navíc se část nových modelů objeví až na podzim, takže to působí, že cyklus výměny se zkrátil na půl roku. Takový překotný vývoj ale v televizní technice není, pouze 4K modely výrobci stihli připravit opožděně a snaží se zachytit vánoční nákupní horečku.

Vybírat můžete trojím způsobem

1) Koupím jen co aktuálně potřebuji. Nic víc. Chcete větší TV pro pozemní vysílání? Tak si pořiďte základnější, levnější model odpovídající úhlopříčky, která se vám ještě domů vleze. Ano – televizor možná za dva tři roky bude poněkud zastaralý, ale neutratíte více, než musíte.

2) Koupím co nejlepší přístroj. To vyžaduje více práce a stojí o hodně více peněz. Všude vám rádi prodají co nejlepší a co nejdražší televizor. Každý prodavač zajásá nad takovým zákazníkem, neboť ví, že vy nemáte šanci objektivně srovnat, co je skutečně nejlepší. Pouze si můžete vybrat pekelně drahý, špičkově vybavený a nádherně vypadající model. A ano – bude opět za dva, tří roky poněkud zastaralý.

3) Koupím rozumný kompromis. I když to aktuálně nevyužíváte, tak například nahrávání na připojený pevný disk je příjemné, podobně jako přístup k iVysílání přes HbbTV. Nebo on-line videopůčovny. Sledování televizních pořadů v posteli na připojeném tabletu či smartphonu také není k zahození. Zkrátka: s chladnou hlavou se před nákupem podívejte, jaké možnosti mají aktuální modely, vyberte si funkce, které by pro vás byly zajímavé, a pak si vyberte rozumný model za přijatelnou částku. A ano – opět televizor bude za pár let zastaralý. Ale to vás asi trápit nebude.

Co tedy pořídit?

Jak vidíte, tak příští rok lze čekat další pád cen 4K televizorů, které budou naopak tlačit dolů ceny Full HD modelů. Technologická revoluce se asi zatím konat nebude, ale příslib zde je. Pokud se vám něco líbí, televizor potřebujete, klidně si novou kouzelnou placičku pořiďte. Na nákup 4K TV je možná ještě brzo, na koupi plazmy naopak už skoro pozdě. Nicméně na televizor budete koukat vy, vám se má líbit obraz, funkce, výbava, zvuk, design. Takže se nenechte manipulovat tím, co jiní považují za lepší. Zvažte názory a informace od ostatních, ale pořiďte si to, co se líbí vám. A s chladnou hlavou. Hodně štěstí.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud