AVmania.e15.cz

Velký test domácích sluchátek – část 3.

Seznam kapitol
Tentokrát se podíváme na sluchátka do 3 500 Kč: Grado SR60i, Sennheiser HD 555, AKG K240 MKII a Shure SRH440.
Velký test domácích sluchátek – část 3.

Shure SRH440 menší SRH840?

Zjednodušeně řečeno ano. Jde o podobnou situaci jako u HD 555/HD 595 ovšem s tím rozdílem, že Shure SRH 440 jsou rozměrově menší a navíc lze při bližším zkoumání odhalit i zčásti jiné výrobní materiály. U SRH840 je v plastových částech patrná příměs nějaké lesklé povahy, jelikož se při pohybu tyto části na světle částečně třpytí. Nižší model má plasty klasické matné. Existují i další rozdíly, ale jedná se o pouhé detaily ve smyslu barevnosti některých míst (červené a modré odlišení levé i pravé mušle).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Izolace a komfort jsou na stejné úrovni. Ani rozdílné velikosti sluchátek, především v místě hlavového mostu a mušlí, nezpůsobují odlišnosti.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Zde se také musím omezit na odkaz k minulému testu. Shure SRH440 jsou jen o něco menší kopií SRH840.

Tomáš: Oba modely jsou prakticky totožné, SRH840 mají masivnější část, která drží mušle a trochu větší hlavový most.

Zvukově příjemné

Levných uzavřených sluchátek se slušným zvukem, jenž netrpí několikrát opakovanými neduhy, na trhu (ani tom specializovaném) příliš není. Proto v dobrém slova smyslu překvapí každý model, co se snaží k reprodukci přistupovat zodpovědně. Shure SRH440 tam lze snadno zařadit. Charakter zvuku je blízký vyššímu sourozenci, nicméně rozdíly spatřuji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Okamžitě odhalitelné je částečné potlačení všech pásem oproti SRH840, zvuk není tak čistý a sebejistý. Vyšší středy často tíhnou k ostrosti a za uši to občas i tzv. zatahá. Řešením může být nižší poslechová hlasitost, s níž ale bohužel zase souvisí nižší dynamika a ztráta detailů. Chvilku trvalo, než jsem našel nejrozumnější (kopromisní) mez. Sympaticky působí dostatek basů, jež nemají tendenci k dunivému nádechu.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Skoro stejné jako u SRH840, ten rozdíl není moc velký. Platí tedy to samé, co jsem řekla minule.

Tomáš: Ve skrze podobné s SRH840, jenže mi to připadá trochu jakoby utlumené, „zahuhlané“ či jak to vyjádřit.

AKG K240 MKII

AKG K240 MKII navazují na úspěšný model K 240 Studio, což prozradí kromě označení MKII i prakticky stejný design. Výrobce značí konstrukci mušlí přívlastkem polootevřené, já bych raději použil termínu konstrukce otevřené, byť otevřené mírně. Mušle a náušníky mají standardní kruhový tvar, tam žádnou zvláštnost nehledejte. Specifické je ale provedení hlavového mostu. Sluchátka pohromadě drží dvě kovové trubičky, po kterých vykonává jezdec s koženkovým náhlavníkem (omezený cca 3 cm) pohyb nahoru a dolů. To umožňuje automatické nastavení náhlavníku vůči hlavě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Podobný systém využívá více modelů AKG. Např. také K-701, u nichž se několik osob setkalo s problémy v oblasti komfortu. Větší hlava totiž způsobí limitaci ve vysunutí náhlavníku a pak může dojít k nechtěnému tlačení. K možným problémům by za stejné situace mohlo dojít i v případě K240 MKII.

Materiály jsou, jak je u AKG zvykem, na vysoké úrovni. Všechno do sebe přesně zapadá, díly umožňující pohyb působí jistým dojmem, plasty se jen tak nepoškodí. Částečná studiová úprava má zkrátka smysl. Odpojitelný přívodní kabel vede do jedné mušle a vyniká perfektní ohebností. Šroubovací redukcí z 3,5mm jacku vytvoříte profesionální/hi-fi 6,3mm přípojné místo.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Jednoduchý, účelný design, který trochu ozvláštňuje hlavový most v podobě dvou tyčinek. Chválím kvalitní provedení.

Tomáš: AKGčka mám rád. Působí na mě trochu retro dojmem, ale zároveň mají svěží vzhled. Líbí se mi princip posunu koženkové části pro hlavu.

Pohodlí a izolace

Z hlediska izolace se jedná o určitý mezistupeň otevřené a uzavřené konstrukce. Pro příklad mohu uvést modelovou situaci. Sedíte v místnosti s plastovým oknem. Okno má čtyři režimy. Zcela zavřeno, zcela otevřeno, mikroventilaci a ventilaci. Pokud přivřu oči (i uši) a uzavřenou konstrukci připodobním k mikroventilaci, kdy minimální část hluku proniká, a otevřenou konstrukci ke zcela otevřenému oknu, tak AKG K240 MKII budou tím mezi - ventilací. Hluk sice proniká ovšem značně tlumeně a nedosahuje ani otevřené (otevřené okno) ani uzavřené konstrukce (mikroventilace).

Testovaný model zařadím do skupiny pohodlnějších konkurentů. Nemám nikterak velkou hlavu, takže v mém případě se výše popsaný stav, při němž dojde k úplnému vysunutí náhlavníku (až na doraz), nedostavil. Ocenil bych o něco větší náušníky, protože ucho obepínají těsně, což po určité době logicky vytváří zvýšenou teplotu. Jinak není co vytknout, přítlak je nastaven rozumně, sluchátka netlačí, ani nemají tendenci zkoušet gravitační zákon.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Na mé hlavě sedí perfektně, jen nemám dobrý pocit z koženky na náušníkách. Příjemněji na mě působí velur. Izolace bližší otevřeným modelům.

Tomáš: Mám trochu podobné pocity jako u Audio-Technica. U nich je ale efekt nasazení, při kterém sluchátka skoro sama sklouznou na uši ještě větší. Pohodlí je výborné. Izolují lépe než některé další otevřené typy.

Vyrovnaný soupeř

Výrobce AKG přistupuje ke zvuku vyrovnaně, což se vyrovnaně nezřídka také projevuje. Snahu o frekvenční čistotu potvrzuji i u AKG K240 MKII. Od nejnižších až po nejvyšší kmitočty mé uši nezaznamenaly žádné výrazné pochybení. Pro někoho může být basů zastoupeno méně, než by si přál. Kontrolní poslech s referenčními Sennheiser HD 800 ale potvrzuje, že se o špatný přístup rozhodně nejedná. Malebně působí středové i výškové pásmo, zastoupení výborně navazuje na basovou část. Reprodukce je bohatá na detaily.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z hlediska předozadního prostoru dosahují lepších výsledků než Grado SR 60i, na dvojici od Sennheiser jim ještě trochu schází. Překvapila mě schopnost zahrát s jistotou (na svojí kategorii)i rychlejší a náročnější skladby, ani blesková metalová kytara nebude trpět. Odezva membrány je na tedy dobré úrovni.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Zvuk mi připadá trochu analyticky. Jakoby samozřejmě, trochu mě to občas nudilo.

Tomáš: Ocenil bych větší množství basů. Možná to takto hrát má, ale já mám raději dynamičtější projev. Ke zbytku nemohu říci špatného slova.

Zapůjčili

 • Internetový a kamenný obchod www.headphones.cz
 • Rokycanova 40, 615 00 Brno, tel.: 548 53 10 49

Grado SR60i

Cena internet: cca 2 900 Kč

 • konstrukce supraaruální, otevřená
 • typ měniče dynamický
 • frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz
 • zkreslení < 0,1 %
 • citlivost 98 dB SPL (1 mV)
 • impedance 32 Ohm
 • konektor jack 3,5 mm, redukce 6,3 mm

Sennheiser HD 555

Cena internet: cca 3 400 Kč

 • konstrukce circumaruální, otevřená
 • typ měniče dynamický
 • frekvenční rozsah 15 – 28 000 Hz
 • zkreslení < 0,1 %
 • citlivost 112 dB SPL
 • impedance 50 Ohm
 • hmotnost 270 g bez odpojitelného kabelu
 • přívodní kabel 3 m do jedné mušle 
 • konektor jack 6,3 mm, redukce 3,5 mm

AKG K240 MKII

Cena internet: cca 3 300 Kč

 • konstrukce circumaruální, uzavřená
 • typ měniče dynamický
 • frekvenční rozsah 15 – 25 000 Hz
 • zkreslení < 0,3 %
 • citlivost 91 dB SPL (mW) 
 • impedance 55 Ohm 
 • hmotnost 240 g (bez přívodního kabelu)
 • přívodní kabel 3 m (a 5 m kroucený) do jedné mušle , odpojitelný
 • konektor jack 3,5 mm, šroubovací 6,3 mm

Shure SRH440

Cena internet: cca 5 000 Kč

 • konstrukce circumaruální, uzavřená
 • typ měniče dynamický
 • frekvenční rozsah 10 – 22 000 Hz
 • zkreslení < 0,1 %
 • citlivost 105 dB SPL
 • impedance 44 Ohm 
 • přívodní kabel 3 m do jedné mušle, odpojitelný
 • konektor jack 3,5 mm, šroubovací 6,3 mm
Předchozí kapitola Další článek
Seznam kapitol

Související články


celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: HD 600/650 clovek1 10. 12. 2009, 23:38
Re: HD 600/650 Bína 10. 12. 2009, 12:50
Re: HD 600/650 clovek1 9. 12. 2009, 22:14
Cena Shure SRH440 The Wolverine 9. 12. 2009, 20:05
Re: HD 600/650 Odar 9. 12. 2009, 18:55

Další podobné články

Klipsch The Sixes: stylový hudební systém s moderní výbavou [test]

Klipsch The Sixes: stylový hudební systém s moderní výbavou [test]

Přes svůj retrodesign jsou aktivní reproduktory i díky vestavěnému D/A převodníku, vstupu pro PC i Bluetooth připojení v podstatě velmi dobře vybaveným hudebním systémem. Stačí připojit smartphone nebo gramofon.

Na výletě v Hong Kongu, aneb cesta za High-end in-eary

Na výletě v Hong Kongu, aneb cesta za High-end in-eary

6× levná pecková sluchátka do 250 Kč ve srovnávacím testu

6× levná pecková sluchátka do 250 Kč ve srovnávacím testu

Kde se dají najít ty nejlépe hrající pecky za pár set korun? Které zvolit, pokud má být pohodlí na prvním místě? A dokáží i sluchátka za 20 korun vyprodukovat použitelný zvuk? Více najdete v našem srovnávacím testu.

Jabra Sport Pulse: kvalitní sportovní bezdrátová sluchátka [test]

Jabra Sport Pulse: kvalitní sportovní bezdrátová sluchátka [test]

Bezdrátová bluetooth sluchátka jsou oblíbeným doplňkem řady sportovců, kteří požadují při pohybu volnost a zároveň si chtějí vychutnat kvalitní poslech hudby. Čistě sportovní model Jabra Sport Pulse však přidává i něco navíc.

Creative Aurvana Trio: nová hybridní sluchátka se třemi měniči

Creative Aurvana Trio: nová hybridní sluchátka se třemi měniči

Beyerdynamic Aventho Wireless: sluchátka na míru vašemu sluchu [test]

Beyerdynamic Aventho Wireless: sluchátka na míru vašemu sluchu [test]

Už neslyšíte tak dobře jako dřív? Nebo chcete sluchátka, která hrají přesně podle vašich uší? Sluchátka Beyerdynamic Aventho proměří a upraví jim zvuk na míru, abyste slyšeli vše, co se v hudbě schovává.

Marantz ND8006: nový síťový CD přehrávač/DAC/sluchátkový zesilovač

Marantz ND8006: nový síťový CD přehrávač/DAC/sluchátkový zesilovač

Onkyo TX-8270: povedený síťový Hi-Fi receiver [test]

Onkyo TX-8270: povedený síťový Hi-Fi receiver [test]

Pokud hledáte nebývale dobře vybavený a velmi solidně hrající stroj za atraktivní peníze, tak Hi-Fi receiver Onkyo to plní. Nechybí moderní síťové funkce, HDMI vstupy, či účinná kalibrace.