AVmania.e15.cz

Vantage HD 7100S: uživatelská recenze HD STB

Přemýšlíte o možnosti přijímat HD signál ze satelitu? Chcete přístroj, který umožní nahrávání na externí HDD, či USB?

Pokud  hledáte zajímavý HD přijímač satelitu s velmi dobrou výbavou, určitě jedním ze zajímavých přístrojů, které stojí za pozornost, bude Vantage HD 7100S. Nabídne také možnost nahrávání na externí HDD, či USB. Ale nepředbíhejme.

V prodeji již delší dobu figurující Vantage má dvě verze. Novější, které se věnuji, má oproti původní modře podsvícený displej (jeho „dotykovost“ byla zachována). Vzhledem k barvě svitu bývá někdy označován přívlastkem „Blue“. Dřívější stroje měly červené podsvícení a starší typ dálkového ovladače, který byl opakovaně terčem kritiky některých uživatelů. Momentálně dodávaný ovladač je stejného typu, jako můžeme třeba najít u dvoutunerové vlajkové lodi tohoto výrobce – modelu Vantage 8000S.

Balení obsahuje kromě samotného přístroje nezbytný dálkový ovladač, malé CD s programy a elektronickým návodem, tištěný návod v naší mateřštině, HDMI kabel a také utěrku z mikrotkaniny na údržbu displeje.

Design a čelo

Zařízení je oděno do černého „kabátku“, který mu dobře padne a tak i pohled mnohdy kritických žen, jej vyhodnotí pozitivně. Oproti některým dalším receiverům se jedná, z mého pohledu, o designově nenásilné – pěkné provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové a staré provedení

Po zapnutí hlavním vypínačem, který je umístěn na zadní straně, se rozsvítí již zmiňované modré podsvícení dotykových tlačítek a také středově umístěný a skvěle čitelný VFD displej (vacuum fluorescent display). Na něm máme možnost spatřit červeně svítící významové ikony naznačující zesílení zvuku, vybavenost stanice teletextem, kategorii signálu atd. V jeho hlavní části se zobrazuje název právě přijímané stanice, nebo činnost, která je aktuálně se zařízením prováděna. Po odklopení displeje spatříme dvě integrované čtečky karet a ve stejném počtu CI sloty pro dekódovací moduly.

V této části nemáme co vytknout, osobně bych uvítal možnost nastavení intenzity podsvícení, kterou i přes veškerou snahu hledat – menu zřejmě neobsahuje.

Konektory a připojení

Při zkoumání zadní části, zavládne v mnohých náročnějších uživatelích jistě nadšení. Konektorová výbava je skutečně bohatá, zkrátka připojíte vše co je obvykle třeba. Nalezneme zde dva „F“ konektory jeden pro připojení samotné paraboly a druhý pojmenovaný jako LOOP, který není ničím jiným než LNB OUTem pro propojení s dalším satelitním receiverem. Následuje rozhraní RS-232, USB, konektor eSATA, 3 konektory kompozitního výstupu, 2x cinch pro audio výstup (L+R) a jeden video výstup ( taktéž v provedení cinch). Vše je doplněno samozřejmým HDMI konektorem, dvěma scarty s popisem TV, resp. VCR. Vidět jsou koaxiální a optický výstup zvuku, konektor S-Video a rozhraní Ethernet (10/100 Mbit/s). Přepínačem HD/SD výstupu, štěrbinou pro připojení napájecího kabelu a výše zmíněným síťovým vypínačem náš výčet končí.

Dálkové ovládání

Designově běžná „dálka“ v černém „hábitu“ s několika různobarevnými tlačítky, bez výrazných anomálií, které by zužovaly její použití. Možná by v tomto směru mohl výrobce trochu více zapracovat. K přístroji, který je velmi zajímavý svým zpracováním, přidat i podobně vypadající ovladač. Tento by mohl například obsahovat i možnost „zažehnout“ jeho tlačítka v případě použití ve tmě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovladače staré (vlevo) a nové verze se odlišují již více

Co však bylo bezesporu nalezeným kladem, jest možnost do ovladače „dohrát“ dva signály z DO televizoru. Pro jeho zapnutí (vypnutí) a následné přepnutí na příslušnou kanálovou předvolbu (AV vstup). Oproti uvedenému, jako zápor vnímám skutečnost, že po pár týdnech používání ovládání došlo smazání nápisu OK na prostředním, potvrzovacím tlačítku.

Menu a nastavení

Mnohými očekávané komplikované nastavování parametrů uvnitř menu se nekonalo. Menu vykazuje přehlednost a intuitivnost, pokud vyžadujete český jazyk, i tuto variantu Vantage nabízí. Většina jednotlivých kapitol nabídky je přeložena dostatečně srozumitelně, ač někde mohlo být použito významově výstižnějšího ekvivalentu. V menu nalezneme veškerá nastavení, která si můžeme u satelitních STB představit. Jeho součástí jsou dvě hry, které máme možnost si zahrát.

Ať již využijeme automatického či ručního vyhledávání stanic, následné seřazení pořadí si můžeme dotvořit sami, a to poměrně přehledně a jednoduše. Využít se dá i „Favoritních nabídek“, kam velmi lehce oblíbené stanice „naházíme“, seřadíme a tak si přispějeme k přehlednějšímu stavu. Pro některé se jeví vítanou i varianta tyto základní favoritní skupiny přejmenovat.

Pro ty, kteří mají rádi konkrétnější informace – menu je dále děleno na podnabídky s názvy Installation, System Setup, Channel Setup, Parentel Lock, Game, Multimedia, Conditional Access. Podnabídky se, samozřejmě, dále větví na jednotlivé předvolby. Přesný výčet jednotlivých možností a voleb by byl za rozumnou hranicí rozsahu tohoto článku.

Ladíme a koukáme

Vyhledávání programů, chcete-li jejich ladění, bylo rychlé a bezproblémové. Zvolit se dá automatika, nebo ruční skenování příslušných rozsahů.O poznání pomaleji probíhá jejich následné ukládání. Přepínání programů „chodí“ svižně – kolem 2 vteřin.

Prezentovaný obraz nepostrádá kvalitu, klid, hloubku a přirozenost. Skutečný požitek nastane ve chvíli využití připojení HDMI s obdobně vybaveným FULL HD LCD/plazma televizorem a spuštěním některého z HD kanálů. Zvukově je přístroj odbaven také výtečně, bez projevů, které by snižovaly kvalitní audio zážitek v této kategorii.

Nahráváme a čteme z EPG

Námi představované zařízení nenabízí vnitřní pozici pro HDD. Tento je možné zapojit externě do USB, nebo eSATA konektoru. Spustit nahrávání lze přes příslušné tlačítko, EPG nebo naprogramováním časovače. Záznam je ukládán ve formátu s koncovkou TRP a jednotlivé části jsou děleny po 1,5 GB.

Jak EPG, tak i teletext se zobrazují, v případě příjmu takto vybavených CZ stanic, korektně, bez anomálních znaků. Vše je vyobrazeno jak se sluší a patří. EPG může předvést jednodenní, či týdenní nabídku. Na případné menší úhlopříčce televizoru by obsluze jistě nevadily mírně větší znaky, které přispějí k lepší čitelnosti.

Výčet funkcí a technických parametrů naleznete v přiložené tabulce.

Verdikt

Korejský "borec" Vantage HD 7100S stojí za pozornost nejen po vzhledové stránce, ale hlavně funkčně a výbavou. Cestu si k němu najde i náročný uživatel, jenž ocení vše jak z kvality příjmu, obrazu, tak i zvuku. Nic není uděláno v rámci zásadních kompromisů a nabízené řešení přináší požitek a radost. V případě nutnosti je zde dobře fungující podpora s nabídkou aktuálních firmwarů. I přestože se jedná o stroj „naducaný“ funkcemi a možnostmi, jeho instalaci by podle mě zvládl i obeznámený laik. K následné uživatelské obsluze může zasednout kdokoliv, jenž umí stisknout dálkové ovládání a chápe základní zákonitosti této problematiky. Jednoduše řečeno – laik, muž, žena i dítě.

Popisovaný stroj mohu z vlastní dosavadní zkušenosti doporučit. Doposud byl využíván hlavně k příjmu, respektive sledování programů. Dodatečné funkce, jako například nahrávání na externí HDD, nebo USB, jsem spíše jen testoval. Je nutno dodat, že dobrou zkušenost s ním zaznamenávám i mezi dalšími uživateli.

Hlavní výtka zůstává u nemožnosti případně regulovat jas podsvícení displeje a také u dálkového ovladače, který je příliš „obyčejný“. Velikost fontů, nechť posoudí každý sám – v závislosti na velikosti TV, na kterou přístroj připojí.

Na závěr ještě zajímavost pro ty, kdo chtějí zároveň na jednom receiveru přijímat i DVB-T signál – zaměřte svoji pozornost na Vantage HD 7100TS. Jeho nitro ukrývá dva tunery, z nichž jeden je právě nachystán pro příjem pozemního digitálního vysílání.

Vantage HD 7100S

Rozměry / Váha
[Š x H x V]375mm x 210mm x 62mm
Váhaca 3,0 kg
Možnosti připojení
HDMIVer. 1.2
SCART1x TV, 1x VCR
RCA HDYUV (YPbPr) nebo RGB
RCA SDVideo x 1, Audio x 2
USBVers. 2.0
TunerIEC169, F-Konektor
RS232C9 Pin D-Sub
S/ PDIFoptika & coaxial
PVRUSB 2.0 & e-SATA
Ethernet10 / 100 MBit
Audio / Video Dekodér
Video Formát4:3 & 16:9 [ Letter Box, Pan & Scan ]
Rozlišení1080i, 720p, 480p/576p, 480i/576i
Transport StreamMPEG ISO 2 / 4
Audio DekodérMPEG Audio Layer 1 & 2
Systém podmíněného přístupu
Common Interface2 Sloty PCMCIA, DVB CI Standard
Přístupové karty2 Sloty
CASConax, XCrypt, DGCrypt, Crypton, Firecrypt
Řízení LNB
Polarizace13/18V ( max 500 mA )
Výchylka0,7V +/- 0,1V
DiSEqC1.0, 1.1, 1.2, USUALS, UNICABLE
22 KHz Tón+/- 4 KHz
Speciální rysy
Paměť20 000 Programů
Mosaic2x2, 3x3 Náhled
PIGObraz a zvuk v menu
UpdatesOTA, USB, RS232, Ethernet
Napájení
Vstupní napětíAC 90-250V 50Hz/60Hz
Příkon29W max
StandBydo 3W
Systém
Flash Paměť8 MB
SDRAM64 MB
EEProm32 KByte
VDRAM64 MB
ProcesorSTi7109, 266 MHz
Tuner
Symbolová rychlostDVB-S: 2-45 MS / S [ QPSK ]
Symbolová rychlostDVB-S2: 10 - 31 MS / s [ 8PSK]
Signál Level-35 - -85 dBm
Frekvenční rozsah950 MHz až 2150 MHz

Další článek
celkem 14 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Vantage HD-7100 TS Combo. Produkt již ne… man5on 29. 4. 2010, 10:30
Re: Vantage HD-7100 TS Combo. Produkt již ne… xmarek 26. 4. 2010, 21:03
Re: Vantage HD-7100 TS Combo. Produkt již ne… FrantaL 25. 4. 2010, 19:46
Re: Vantage HD-7100 TS Combo. Produkt již ne… jito 24. 4. 2010, 07:07
Re: Korejský borec ???? Alexandr Bray 23. 4. 2010, 22:28
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Samsung spouští prodej televizorů QLED s 8K rozlišením

Samsung spouští prodej televizorů QLED s 8K rozlišením

Tři nové televizory řady Q900R s rozlišením 8K začne od příštího týdne u nás v ČR prodávat Samsung. Nové modely nabídne ve velikostech 65", 75" a 85".

KZ ZSA: skvělé levné dvouměničové hybridní špunty v kovu [test]

KZ ZSA: skvělé levné dvouměničové hybridní špunty v kovu [test]

Asijská společnost KZ chrlí v poslední době na trh jeden model sluchátek za druhým a pomalu se již v její nabídce ztrácíme. Poslední levná novinka se však výrazně odlišuje především svojí velikostí, má vliv na zvuk?

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

Když se podíváme do obchodů, začíná to vypadat, že kdo nekoupí 4K televizor, tak vyhazuje své peníze oknem. Jaká je realita?

Jack staví dům: recenze filmu

Jack staví dům: recenze filmu

Vražda je dokonalé umělecké dílo a sériový vrah Jack jako jeho zdokonalující se tvůrce. Dánský režisér Lars von Trier provokuje sadistickými scénami i metaforickými přesahy k vlastní tvorbě i osobě.

Vifa Reykjavik – dánský minimalismus se skvělým zvukem (test)

Vifa Reykjavik – dánský minimalismus se skvělým zvukem (test)

Technika ze severských zemí se obvykle vyznačuje minimalistickým designem, velmi dobrým zpracováním a také skvělým zvukovým podáním, jak jej známe například od Bang & Olufsen, jak je na tom méně známá Vifa?

Monitor Audio Silver 300: výborné podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Monitor Audio Silver 300: výborné podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Sloupky Monitor Audio Silver 300 jsou velmi povedenými reprosoustavami, které vás nechají ochutnat opravdový High-End. Umí naplnit prakticky jakoukoliv místnost a to pěkně odspodu.

NAD D 3045: nový kompaktní hybridní digitální zesilovač

NAD D 3045: nový kompaktní hybridní digitální zesilovač

Venom – recenze filmu

Venom – recenze filmu

Tom Hardy v komiksové variaci na Dr. Jekylla a pana Hydea, jež má ambici rozjet sérii ze spider-manovského světa. Rozpolceně zde nepůsobí jen hlavní hrdina, ale i celkové vyznění filmu.