Válka chytrých televizorů: vyberte si TV podle systému

Válka chytrých televizorů: vyberte si TV podle systému

Android TV, Firefox OS, Tizen nebo snad WebOS? Podívejte se, jaký máte výběr ze systémů a kteří výrobci je používají. Ve videích se můžete podívat, jak se s nimi pracuje.

Letošní rok je ve znamení nových systémů, které můžete v chytrých televizorech najít. LG přišla se systémem WebOS 2.0, Samsung má svůj Tizen, Panasonic pro změnu vsadil na Firefox. A by to nebylo málo, tak Sony a Philips vyměnila své vlastní systémy za Android TV.

tv_tizen_new.jpg

Samozřejmě – u dalších výrobců se můžete setkat se systémy jinými, a aby to nebylo málo, tak u všech výše zmíněných výrobců se u levnějších „chytrých“ televizorů dočkáte starších, loňských, či dokonce předloňských systémů. Jestli tedy čekáte, že co výrobce, to jeden systém, tak jste na omylu. Snad jen Samsung má stejný systém u všech chytrých modelů, bez ohledu na jejich cenu.

1.jpg

V posledních letech rozmach chytrých telefonů přinesl snahu o jejich propojení s televizorem, protože dnešní generace diváků stále častěji zároveň sleduje TV a přitom současně používá smartphone. A právě nové systémy se snaží o co nejlepší propojení a využití. V článku najdete odkazy na recenze jednotlivých systémů, kde ve videu se můžete podívat, jak vypadají a fungují.

Pokračování 2 / 6

WebOS 2.0

Loni společnost LG přišla se svým systémem WebOS, který měnil pravidla – z televizního vysílání se stala jedna z mnoha „záložek“, které představují zdroj obrazu a zvuku. Dá se říct, že pokud chcete komplexní systém, který je stabilní, LG je dobrá volba.

Pohybový ovladač Magic Motion má LG už několikátým rokem, ale ve výbavě najdete i tradiční ovladač. Pro propojení se smartphonem používá Miracast. Vestavěné multimediální přehrávače nabízejí dobrou kompatibilitu. Starší systémy v TV LG mají již zastaralý vzhled, nicméně funkčnost multimédií je skvělá, proto se i tyto televizory dají doporučit.

Pokračování 3 / 6

Tizen

Tento nový systém společnosti Samsung nahradil starší Smart TV rozhraní. Po počátečním delším ladění a problémech se stabilitou je v drtivé většině již vše v pořádku. I tento systém využívá „záložkovou“ metodu a pohybový ovladač.

Multimediální přehrávače videí v televizorech mají výbornou kompatibilitu, u 4K televizorů nejsou problémy ani s HDR videi a 10 bitovou barevnou hloubkou, byť to použité LCD panely u levnějších televizorů nedokážou využít; to umí až nejdražší řada SUHD. Celkově je Tizen velmi dobrým krokem kupředu a ukazuje, kam Smart Hub od Samsungu za ty roky došel. 

Pokračování 4 / 6

Firefox OS

Panasonic sází spíše na jednoduchost, což chválíme. Pokud chcete televizor, který počítá s tím, že budete sledovat televizní vysílání, tak s Panasonicem budete spokojeni. U Full HD modelů je použit systém předchozí, ten je ale velmi povedený a svižný. Firefox navíc do světa nekřičí, že je zrovna Firefox, ale je skryt pod běžný, přehledným uživatelským rozhraním. Výhodou je přizpůsobení klasickému dálkovému ovladači, přičemž to není kompromis, ale naopak velmi dobrá volba. Kritiku si naopak zaslouží jen průměrná kompatibilita mutimediálního přehrávače.

Specialitou Panasonicu je TV Anywhere, funkce, která umožňuje streamovat na tablet či do smartphonu televizní vysílání a videa z televizoru nejen doma v lokální síti, ale kamkoliv do světa, přičemž stačí dostatečně rychlé internetové připojení.  

Pokračování 5 / 6

Android TV

Na tohohle favorita operačních systémů čekali snad všichni příznivci chytrých televizorů. Android TV najdete v televizorech Sony a Philips. Po několikaměsíčním odkladu a počátečních dětských nemocech se zlepšila stabilita i plynulost.

Výrobci ale zatím používají slabší procesory, navíc chybí optimalizace některých aplikací. Obrovskou výhodou televizorů s Android TV představuje integrovaný Chromecast, takže nechybí přehrávání obsahu z tabletu i z internetových služeb, které Chromecast podporují.

Pokračování 6 / 6

HbbTV

V rámci služeb využívající „chytré funkce“ se musíme zmínit i o HbbTV. Tato nadstavba televizního vysílání je dostupná prakticky na všech nových televizorech a Česká televize tímto způsobem zpřístupnila iVysílání, archiv nově i pořady pro děti. Nemusíte mít tedy vysloveně chytrý televizor, ani vás nemusí zajímat použitý systém a HbbTV můžete využívat také.

Co vybrat?

Pokud si vybíráte podle systému, podívejte se na naše recenze a ukázky systémů, snad vám pomůžou v orientaci. Nejlepší je vybírat podle kvality obrazu, systém je přeci jen doplňkem, ale pokud se vám nebude líbit a vyhovovat vám, tak sebekvalitnější obraz celkovou spokojenost s novým televizorem vám nepřinese. 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud