Urbanears Stammen: nenápadný kvádřík, který vám rozehraje obývák (test BT repro)

27. února 2019
TWEET SDÍLET
Bluetooth reproduktory už dnes nejsou ničím výjimečným, většinou se však výrobci zaměřují na aktivní jedince, a tomu odpovídá jejich design i odolnost. Co když ale chcete něco stylovějšího, nenápadnějšího, minimalistického...?

Plusy

 • minimalistický design
 • konektivita
 • ovládání

Minusy

 • cena
 • zvuk při vyšší hlasitosti
 • nedotažená aplikace
7/10
Hodnocení

V posledních pár letech se pomalu ale jistě začínají na trhu objevovat Bluetooth reproduktory, které jsou určeny primárně po použití v interiéru. Nemají integrovanou baterii ani nenabídnou zvýšenou odolnost vůči prachu a vlhkosti.

Ovšem zaujmou v mnoha případech svým designem, konektivitou a mnohdy i výkonem. Díky kontinuálnímu připojení do elektrické sítě si mohou výrobci dovolit osadit výkonnější komponenty a s nimi i zvýšit celkový výkon reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek

Interiérové bezdrátové reproduktory pak sice nejsou zcela bezdrátové, jelikož potřebují napájecí kabel, ovšem v ostatních ohledech jsou funkčně prakticky stejné jako přenosné Bluetooth reproduktory.

Specifikem takovýchto reproduktorů je obvykle vedle klasické Bluetooth konektivity a možnosti připojit zdroj zvuku prostřednictvím kabelu s 3,5 mm jackem, také bezdrátové Wi-Fi rozhraní.

Elegantně a v tvaru kvádru

Skandinávský původ se u reproduktoru rozhodně nezapře, podobně, jako ostatní elektronika ze severních končin, i v tomto případě je design velmi jednoduchý a čistý, až minimalistický.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kvádr má rozměry 21 × 21 × 14,2 cm a váhu 3,6 kg, reproduktor je kompletně potažen jemnou a pevnou tkaninou v šesti různých barvách – černá, modrá, šedá, oranžová, zelená a růžová. Na horní straně najdete dvojici otočných potenciometrů a to je vše.

IKEA Eneby 20: skvělý, levný bezdrátový reproduktor od nábytkářů [test]

IKEA Eneby 20: skvělý, levný bezdrátový reproduktor od nábytkářů [test]

Ikea je společnost, jejíž výrobky si dokážeme představit prakticky v celém domě, ovšem primárně v podobě nábytku nebo domácích spotřebičů. Jak ale bude hrát bezdrátový reproduktor s cenovkou pod 1300 Kč?

10 Petr Březina

Zbývající konektory jsou pak umístěny vespod, konkrétně se jedná o zásuvku pro připojení napájecího kabelu, zásuvku pro jack 3,5 mm a USB konektor, který slouží pouze k napájení dalšího zařízení, například telefonu nebo tabletu. Na spodní straně je také vyveden bassreflexový nátrubek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Prakticky celá spodní strana je plastová, pouze okraje jsou potažené textilem. Nožičky jsou sice malé ale velmi nenápadné, jelikož nejsou zcela v rozích základny. Zakončeny jsou kouskem gumy pro zajištění stabilní pozice bez klouzání.

Klepněte pro větší obrázek

Konektivita a ovládání

Vedle zmíněné dvojice zdrojů zvuku (Bluetooth a jack 3,5 mm) je k dispozici také rozhraní bezdrátové sítě Wi-Fi, které umožňuje přehrávání hudby prostřednictvím Spotify, Chromecast, Airplay nebo internetových rádií. V rámci domácnosti se tedy jedná o velmi univerzální řešení.

Ovládání reproduktoru je možné buď prostřednictvím dvojice otočných ovladačů anebo s pomocí firemní aplikace Urbanears Connected, která slouží jak ke konfiguraci reproduktoru, tak k aktualizaci jeho firmwaru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jeden z ovladačů je určen pro úpravu hlasitosti a přepínání mezi režimem Solo a Multi, kdy druhý jmenovaný slouží ke spárování až 5 reproduktorů, podobně jako je tomu u jiných výrobců v režimu multiroom.

Druhý otočný ovladač pak má funkci výběru zdroje zvuku, kdy můžete volit mezi AUX, Bluetooth, internetovými rádii a následně další sedmičkou předvoleb do nichž je možné si uložit oblíbené Spotify playlisty – v zásadě pak postačuje například zvolit zdroj číslo 5 a reproduktor začne přehrávat hudbu ze Spotify, kde je této volbě přiřazen konkrétní playlist.

Quadral Breeze blue XL: bohatý zvuk v elegantním balení (test)

Quadral Breeze blue XL: bohatý zvuk v elegantním balení (test)

Aktivní reproduktory jsou v současné době zajímavým řešením ozvučení malých i větších prostor. Výrobci totiž zvládnou zkombinovat design, vysoký výkon a v mnoha případech také několik různých vstupů.

10 Petr Březina

Veškeré nastavení je samozřejmě nutné provést v ovládací aplikaci, přes niž můžete také upravit hlasitost reproduktoru a v omezené míře i doladit zvukový projev – k dispozici je jednoduchý ekvalizér pro basy a výšky v rozmezí +/- 6 dB.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotná aplikace by potřebovala ještě doladit, prvotní inicializace je poměrně zdlouhavá a občas se také chová nestandardně. Nicméně, jakmile si vše jednou nastavíte, budete ji potřebovat spíše sporadicky.

Urbanears Stammen

Cena: 9 390 Kč

 • Reproduktory: 2× 3/4" tweeter, 1× 4" woofer
 • Zesilovač: 3× zesilovač třídy D
 • Frekvenční rozsah: 50 – 20 000 Hz
 • Výkon: 36 W
 • Bezdrátové připojení: Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
 • Připojení: 1× zásuvka pro jack 3,5 mm, 1× napájecí konektor, USB pro nabíjení mobilního zařízení 
 • Ovládací prvky na zařízení: otočný volič hlasitosti a výběru zdroje zvuku, mobilní aplikace
 • Rozměry: 21 × 21 × 14 cm
 • Hmotnost: 3,6 Kg

 

Hudební projev

Ačkoli má reproduktor tvar kvádru s basreflexem na spodní straně, jsou bohužel všechny tři použité měniče osazeny na jedné straně – větší bočnice orientovaná dopředu při poloze s potenciometry vpravo nahoře.

Konkrétně jsou pod krycí tkaninou dva 3/4" tweetery, které doplňuje jeden 4" basový měnič. Právě umístění měničů dává reproduktoru znatelně směrový projev, což je žádoucí v situaci, kdy bude reproduktor umístěn například v obývákové stěně nebo na polici na zdi. Avšak v případě, kdy jej umístíte volně do prostoru, bude část posluchačů ochuzena o čistý zvuk.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z pohledu reprodukce je Urbanears Stammen naladěn spíše zábavně, ovšem basů zde není přespříliš, a to ani v okamžiku, kdy je pomocí ekvalizéru vytáhnete na maximum – reproduktor se naštěstí neodvděčí duněním a huhláním, jako tomu bývá u některých modelů.

Střední a vysoké pásmo je reprodukováno korektně, pouze středy jsou mírně potlačené, což bude dáno použitými měniči a dvoupásmovou konstrukcí. V rámci doladění zvuku není od věci krapet basům i výškám pomoci, zvuk se pak mírně zakulatí a je světlejší než ve výchozím nastavení.

Accolade Drum: stylový bezdrátový reproduktor [test]

Accolade Drum: stylový bezdrátový reproduktor [test]

Pokud hledáte stylový a solitérní reproduktory, který zvládne ozvučit větší místnost, mohl by být Drum od Accolade Sound tím pravým pro vás. Netypický tvar i osazení však přinášejí kvalitní zvukový projev.

Petr Březina

Velmi dobře reproduktor zvládá i nízké hlasitosti, kdy nechybí dostatečná dynamika. Bohužel na opačném konci nastaven hlasitosti je tomu naopak. Jakmile zvuk „oroštujete“ na více jak 80 % hlasitosti, dočkáte se zvuku mnohem horšího, kdy se reproduktor zahltí a vše se začíná slévat do jedné zvukové koule, z níž vystrkují růžky agresivnější výšky, což rozhodně není nic pěkného ku poslechu.

Celkově je zvuk mírně plošší a chybí mu prostor, jako je tomu u klasických reprobeden. Naladění je dobré, avšak na základě papírových parametrů, designu a továrního zpracování bych čekal reprodukci o něco lepší. Neduhem je také malé, zpoždění při bezdrátovém přenosu – budete-li sledovat video, tak je zpoždění sice minimální, ale budete jej vnímat, jelikož nebude zvuk přesně synchronizován s obrazem. 

Verdikt

Vzhledem k ceně reproduktoru bude na každém, aby zvážil, zda je ochoten investovat necelých 10 000 Kč do monofonního reproduktoru s Bluetooth. Urbanears Stammen získává plusové body především za konektivitu a velmi nenápadný design, díky němuž skvěle zapadne prakticky do jakéhokoli interiéru.

Další podstatnou věcí je také jeho velikost – v nabídce má Urbanears celkem tři reproduktory shodného typu, avšak jiné velikosti – Lotsen, Stammen, Baggen – což má samozřejmě vliv na celkový projev zejména kvůli objemu ozvučnice.

Klepněte pro větší obrázek

Komu tedy reproduktor doporučit? Bude vhodným doplněním pro ty, kdo požadují širší konektivitu, stylový design a neplánují příliš hlasitý poslech. Na druhou stranu, vezmeme-li v potaz hudební kvalitu a cenu reproduktoru Ikea Eneby, tak je Stammen předraženým kouskem.

Jestliže však není limitem pro kupujícího cena, pak bych zřejmě doporučil spíše zvážit systém 2.0 reproduktorů, které nabídnou mnohem lepší podání prostoru a jejich konektivita může být také velmi zajímavá, jako je tomu například u modelu Quadral Breeze Blue XL.

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, Bluetooth, Urbanears

Určitě si přečtěte

14 tipů na bezdrátová sluchátka s nejlepším poměrem cena/výkon

14 tipů na bezdrátová sluchátka s nejlepším poměrem cena/výkon

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

31 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

18 Jaromír Puk

Zesilovač a repro: pravidla párování

Zesilovač a repro: pravidla párování

Jaké kombinace se zesilovačem jsou vhodné a které jsou špatné? Jakou citlivost a impendanci mají mít reprobedny? To a ještě více zde.

2 Jakub Minář

Co umí Miracast - bezdrátový přenos obrazu

Co umí Miracast - bezdrátový přenos obrazu

Miracast, Wireless Display, Screen mirroring, řada názvů pro stejnou funkci - zobrazení obsahu displeje mobilního zařízení na televizoru.

35 Tomáš Holčík

LG 65E8PLA: nejlepší 4K HDR OLED televizor od LG [test]

LG 65E8PLA: nejlepší 4K HDR OLED televizor od LG [test]

Pokud hledáte aktuálně nejlepší a nejhezčí televizor od LG, tak ho tady máte. E8 kombinuje OLED panel s mimořádnou černou, skvělé zpracování obrazu a povedený systém. Výsledek je opravdu povedený.

45 Alexandr Bray

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

Když se podíváme do obchodů, začíná to vypadat, že kdo nekoupí 4K televizor, tak vyhazuje své peníze oknem. Jaká je realita?

99 Jaromír Puk

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Sedmistovka od Panasonicu - televizor (skoro) pro každého. Tentokráte na vaše přání přinášíme test LCD televizoru z dostupné kategorie.

23 Alexandr Bray