25
Fotogalerie

TV Panasonic pro rok 2017: podpora HDR ve všech 4K, Firefox OS žije dál

Na trh zamíří pečlivě odstupňované modely, nejlepším LCD zůstává loňská řada 900. OLED je opět lepší a na zahnutou obrazovku už nenarazíte.

Panasonic právě ve Frankfurtu představuje klíčové novinky pro rok 2017. Zatímco gramofony Technics nebo fotoaparát GH5 se představily už dříve na CESu, právě evropské modely televizorů více odhalují celkovou strategii Panasonicu v této klíčové oblasti.

Televizory jsou pro Panasonic především prestižní záležitostí. Šíře předváděných produktů od domácí bílé techniky přes péči o zdraví nebo až elektrických skútrů či tepelných čerpadel podtrhuje snahu Panasonicu získat stabilitu ve více oblastech. Zvlášť když vysoce konkurenční prostředí televizorů nedává prostor pro vysoké marže.

4kzaklad.JPGbilatech.JPG
​Televizory jsou prestižní záležitost, bílá technika ale pomáhá vydělávat

Přesto Panasonic na televizory nezanevřel a opět se posunul o kousek dál. Klíčovou novinkou je plošné nasazení HDR ve všech 4K televizorech. HDR opravdu výrazně zlepšuje zážitek a pro budoucnost jej chcete v televizoru mít. V rámci HDR standardů podporují nové modely HDR10 a Hybrid Log Gama. I u nejvyšších modelů chybí podpora Dolby Vision, ale vzhledem k maximálním jasům panelů HDR10 bohatě stačí. Podstatná je podpora HDR z Blu-ray, na Netflixu, Amazon Video i YouTube. Hybrid Log Gama je určené pro televizní vysílání díky zpětné kompatibilitě s televizory bez HDR. Zatím ale žádná stanice v HLG nevysílá a teprve letošní modely televizorů některých výrobců to podporují. Do budoucna, zvláště pro další olympijské hry, se ale určitě podpora HLG hodí. Bez HDR jsou u Panasonicu jen základní FullHD řady ES400 a ES500, kde v 32“ a menším provedení jsou jen HD ready.

ES400.JPGES500_1.JPGES500_2.JPG
​Základní nabídku FullHD případně HD ready budou tvořit řady ES400 (32, 40, 49) a ES500 (24, 32, 40, 49)

EX600 poslouží jako základní 4K model, ale až EX700 nabídne rozšířený barevný prostor, který je právě ve spojení s HDR užitečný, stejně tak lokální regulaci podsvícení (stále jde o LED po stranách obrazovky). Vrcholem letošní nabídky bude EX780 který navíc díky procesoru Studio Colour HCX2 zpřesňuje podání barev, aby se to blížilo studiovým monitorům. Vylepšené podsvícení s úpravou přímo na panelu pak účinně potlačuje halo efekt. EX780 také v úhlopříčkách 50“ a 58“ přijde s unikátním výškově stavitelným stojanem. Televizor tak zvládne umístění na skříňku nebo jako solitérní kus postavení přímo na podlahu. Doplněno: EX780 jako jediný nový model zachová podporu 3D zobrazení. Parametry to sice přímo neuvádějí, potvrdili nám to ale zástupci Panasonicu. Jinak je dnes už 3D mrtvá záležitost. Majitelé rozsáhlých 3D knihoven tak mohou stále získat kvalitní moderní televizor.

EX600_1.JPGEX600_2.JPGEX600_3.JPG
​Základní 4K model EX600 (40, 49, 55, 65) už umí HDR a nabízí systém dříve známý jako Firefox OS
EX700_1.JPGEX700_2.JPGEX700_4.JPG
​EX700 (40, 50, 58, 65) přidává regulaci podsvícení, větší barevný prostor a stojan
s nastavitelnými nohami doprostřed nebo na kraje televizoru
stara800.JPGstara900.JPG
​Loňská řada 800 s netradičním rámem zmizí, kvalitní prémiová 900 ale zůstává

Z nabídky zmizí osmistovková řada, která přišla s netradičním rámem, ale trh ji moc nepřijal. Naopak zůstává řada 900, duchovní nástupce plazmových modelů, která stále představuje vrchol LCD nabídky díky panelu s vysokým jasem 1000 cd/m2, přímým podsvícením a chlazením ventilátory. EX780 spoléhá na běžné maximum 800 cd/m2 a klasický tenký design.

EX780_1.JPGEX780_2.JPGEX780_3.JPG
​EX780 (50, 58, 65, 75) představuje letos nejlepší LCD televizor. Kromě zpracování obrazu zaujme i výškově nastavitelným stojanem u 50" a 58" úhlopříčky 
EX780_4.JPGEX780_5.JPG
​Provedení stojanu umožňuje změnu výšky do několika úrovní a umístění televizoru na podlahu

Rozšiřuje se nabídka OLED televizorů. Dvě nové ploché řady představují EZ1000, technologická i designová špička, která později letos k 65“ přidá i 77“, a EZ950 s jednodušším designem, ale stále prémiovým obrazem s THX certifikací. Ceny OLED televizorů ještě Panasonic neupřesnil, na trh přijdou v průběhu května a června. Obě novinky ale mají spíše střídmější design, cena by tedy měla být rozhodně nižší než u prvního OLEDu Panasonicu CZ950, který se třeba chlubil zadním krytem z jemné kůže.

EZ950.JPGEZ1000_1.JPGEZ1000_2.JPG
​EZ950 (55, 65) má jednodušší design stojanu, obraz ale nabízí skvělý. EZ1000 (65, později 77) přináší do stojanu zabudovaný výkonný soundbar Technics se 14 reproduktory a ještě hlubší černou a pokročilé nastavení pro filmové profesionály

Byli jsme zvědaví, jak se Panasonic vyrovná s koncem systému Firefox OS. Panasonic převzal už loni jeho vývoj pro televizory a pokračuje dál. Zůstává vzhled a nabídka aplikací, ale už se tomu neříká Firefox OS. Všechny 4K řady tak mají známý systém, ale nyní jej Panasonic označuje jako My Home Screen 2.0. Novinkou je třeba tlačítko na dálkovém ovládání pro rychlé spouštění uživatelem vybrané aplikace.

Bohužel stále u Panasonicu panuje zmatek v použitých typech panelů. Protože Panasonic žádné nevyrábí a bere různé úhlopříčky od různých dodavatelů, míchají se i v rámci jedné řady IPS a MVA panely. Nedá se tak jednoznačně doporučit konkrétní řada a budete muset vybírat často pohledem na obrazovku ze strany. Například úhlopříčka 49“ je IPS od LG, 50“ bude MVA.

Letošní rok tak můžeme vnímat jako období standardizace. Pokud je televizor 4K, automaticky podporuje HDR, uživatelské prostředí My Home Screen 2.0 dříve Firefox OS a další novinku rychlou odezvu. Panasonic stáhl input-lag v herním režimu s HDR na 30 ms, což u televizoru bohatě stačí na rozumné hraní. Opět to nabídnou všechny 4K televizory. Rozdíly mezi řadami jsou hlavně v různých stupních ladění barevného podání a pochopitelně v designu.

transoled_1.JPGtransoled_2.JPG
transoled_3.JPGtransoled_4.JPG
​Průhledný OLED dokáže přepnout do neprůhledného režimu, kdy nevidíte skrz žádnou barvu. Není to tedy tak, že by třeba bylo vidět skrz černou, nebo by prosvítaly jasné objekty za obrazovkou. Na trhu bude, když se bude dařit, za dva roky

4K OLED obrazovky popravdě letos výrazně s cenou dolů nepůjdou, protože LG nestíhá vyrábět panely. Mohlo by se to změnit za dva roky, kdy se výrazněji rozšíří výroba OLED. Spekuluje se také, že i do OLED nakonec vstoupí Samsung. Za dva roky by se mohl také komerčně prodávat unikátní průhledný OLED displej Panasonicu, byť pochopitelně půjde zejména o nasazení ve firmách nebo prémiovém interiérovém designu.

Cestu a pobyt redaktora hradil Panasonic

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud