Třikrát z českého folku aneb hudba pro vás

Třikrát z českého folku aneb hudba pro vás

Folkové písničky jsou v našich končinách dosti populární, a tak se tentokrát podíváme na tři zajímavé novinky.

Letošní jaro přineslo několik pozoruhodných folkových desek. Své debutové sólové album vydala například dcera Vlasty Redla Lucie, jinak zpěvačka skupiny Docuku. Hradišťan připravil kolekci jarních písní pro děti Studánko, rubínko. Pavlína Jíšová natočila s novou kapelou CD Blázen tančí dál a s velmi příjemnou akustickou deskou přišla na trh severočeská skupina Zhasni. Já se protentokrát zastavím u novinek Wabiho Daňka, Folk Teamu a Žambochů.

zambosi_prituhuje.jpg

Vsetínské trio Žamboši se může chlubit ziskem žánrové ceny Anděl za rok 2006 (za album To se to hraje…!). Novinka Přituhuje obsahuje opět autorské skladby Jana Žambocha (s drobným přispěním textaře Jakuba Horáka z už zmíněné skupiny Zhasni), nicméně oproti debutu došlo k několika výrazným posunům. Janova partnerka – a nově manželka – Stáňa změnila nejen příjmení, ale také funkci v kapele. Mnohem méně než dřív zpívá, zato si však opatřila akordeon a používá jej téměř ve všech písních.

Honza zůstává věrný kytaře a zbylé nástroje na pestře zaranžovaném albu obstarávají hosté: kytarista Peter Binder, baskytarista Petr Vavřík (Buty), výtečný kontrabasista Jaromír Honzák (mj. Bratři Ebenové a řada vlastních jazzových projektů) nebo flétnista a saxofonista Michal Žáček (mj. skupina Petra Lipy). Třetí „kmenový“ člen Žambochů, bubeník Jura Nedavaška, je na desce spíše do počtu; nadále se u Žambochů uplatňuje především jako koncertní hráč.

Vedle kvalitnějšího zvuku a zajímavějších aranží se Žamboši posunuli i v tvorbě. Jan jako textař si méně hraje se slovy (i když píseň Chemická je na slovních hříčkách přímo postavená) a více se zamýšlí nad společenskými problémy. A tak zatímco na minulém albu téma protestsongů pouze naťukl v textově silné, avšak hudebně monotónní písni Krátká paměť, na novince se nezdráhá naplno– poeticky, nekompromisně a se zajímavým hudebním doprovodem – vyjádřit k rasismu (V koncích), potratům (Duše v Ní), otravným spamům (S_P_A_M_P_A_P_Á_M) nebo stárnutí (Odkolébavka). Nechybí však ani vyznání „rodným“ horám (Dřevorubecká). Přituhuje je album propracované do téměř posledního detailu. Zbytečně natahované slabiky nebo drobné rytmické nepřesnosti (u zpěvu, nikoli u profesionálně zahrané hudby) jsou jen drobounké vady na kráse.

danek.jpg

Zatímco Jan Žamboch jako autor a především textař zraje (i když on sám tvrdí, že raději skládá hudbu a že jeho texty jsou vydřené), Wabi Daněk, autor nesmrtelné Rosy na kolejích, pravděpodobně prožívá tvůrčí krizi. Vždyť poslední album s jeho vlastními skladbami vyšlo před 10 lety! V roce 2002 Daněk natočil CD Nech svět, ať se točí dál s písněmi trampského autora Miroslava „Skunka“ Jaroše a nyní – o sedm let později – nabízí posluchačům druhou desku „skunkovek“. Najdeme na ní jak Jarošovy vlastní melodie (známé Guantánamo nebo Ostrov pokladů), tak úpravy písní Johnnyho Hortona, Gordona Lightfoota a dalších zaoceánských klasiků s Jarošovými texty.

Album coververzí povyšuje nad průměr úroveň zpracování. Kromě toho, že Daněk (přes úbytek autorských nápadů) zůstává výborným zpěvákem, stojí za zaznamenání skvělá doprovodná kapela, kterou sestavil Luboš Malina (banjo, kytara) ze svých spoluhráčů z Druhé trávy a některých dalších muzikantů (např. akordeonista Radek Pobořil z Čechomoru). Pokud od folku čekáte originální a nové výpovědi, Daňkova novinka Život běží dál váš požadavek nesplní. Jestliže však chcete poslouchat příjemné melodie zpívané důvěryhodným hlasem zralého muže, zkuste si „nového Daňka“ pořídit. Malina a spol. garantují, že výsledek má daleko k vyčpělým trampským výběrům typu Potlach v údolí.

FolkTeam.jpg 

Ani brněnská folkrocková skupina Folk Team, která loni oslavila 35. narozeniny, už dlouho nic nového neřekla. Její poslední studiové album Velký prachy – s výtečnými texty primáře-gynekologa Ivana Huvara – vyšlo v roce 2000. Následovala o čtyři roky později koncertní nahrávka 30 let – Live a nyní přichází Folk Team s novinkou Měsíční dítě. Jedná se o kolekci tří disků – vedle CD se záznamem loňského koncertu v brněnském sále Semilasso je to archivní nahrávka z roku 1988 a také DVD s týmž loňským koncertem a několika zajímavými bonusy. Pominu-li obrazovou složku a onen archivní záznam, téměř by se dalo říct, že bylo zbytečné vydávat další koncertní nahrávku, která se do určité míry (pět písní z 12) obsahově shoduje s albem z roku 2004.

Zvuk novinky má navíc k dokonalosti daleko a najít hrst intonačních či muzikantských nepřesností také není problém. Přesto mě po několika posleších Folk Team přesvědčil, že Měsíční dítě není zbytečná kolekce. Dokazuje, že skupina zralých chlapů z Brna má stále co říct. Že Huvarovy texty jsou tak dobré, že obstojí i v syrovém, nepřikrášleném koncertním podání. A že třeba v pět a půl minuty dlouhé písni Julie dokáže kapela tak překvapit vylepšenými aranžemi, že posloucháte jako přikovaní, i když tu píseň skoro deset let znáte.

Dramaturgie alba vychází částečně z CD Velký prachy (vedle Julie například titulní Měsíční dítě, Putovní holka, Opilej anděl), částečně ze starších hitů (Kam vlastně kráčíš, Odcházím z domova, Za pět minut 5). Úplná novinka je jen jedna (Bude vojna, bude). Řadu dalších velkých hitů (Evropa, Káva a čaj, Všechna ta smutná hudba) najdeme na bonusovém disku, na který však nelze klást ani nejmenší nároky na technickou kvalitu. Pokud tvorbu Folk Teamu ještě neznáte, z kolekce Měsíční dítě si uděláte dostatečně plastickou představu. Nicméně řada zásadních písní chybí (Golem, z posledního alba Bastily nebo Konec století) a i ty ostatní písně si lépe vychutnáte na původních studiových nahrávkách.

  • Žamboši: Přituhuje. Indies Scope 2009, celkový čas: 49:06
  • Wabi Daněk: Život běží dál. Universal Music 2009, celkový čas: 45:50
  • Folk Team: Měsíční dítě. FT Records 2009, celkový čas: 44:32 + 59:37 + DVD

Určitě si přečtěte

Články odjinud