AVmania.e15.cz

Toshiba SBM1W: v malém těle velký bezdrátový zvuk

Japonská Toshiba nově nabízí malý soundbar, který lze využít u televizoru, notebooku, počítače a přidává navíc bezdrátový poslech hudby.

Spolu s rostoucí popularitou mobilních zařízení, jako jsou tablety, notebooky, či smartphony, se prosazují různá zařízení na reprodukci zvuku. Podmínkou jsou menší rozměry, bezdrátové připojení a snadná obsluha.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Novinka od Toshiby, soundbar SBM1W se snaží nabídnout řešení nejen majitelům televizorů, ale i počítačovým hráčům, či posluchačům hudby, kteří nechtějí vše propojovat drátem. Malé rozměry jak beprobedny, tak subwooferu, velmi slušný zvuk, dobrá cena a především bezdrátové připojení určitě představuje lákavou nabídku.

Bezdrátová základna s dráty

Základem systému je soundbar, který doplňuje samostatný subwoofer. Soundbar připomíná oválný centrální reproduktor domácího kina, přičemž zde na horní straně najdete pětici ovládacích prvků. Symetrický vzhled působí sympaticky, použitý černý matný plast sice nenadchne, ale na rozdíl od lesklých „rádoby luxusních“ provedení alespoň nebudete pořád čistit povrch od prachu a otisků prstů.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Čtveřici širokopásmových měničů o průměru 5,2 cm skrývá černá průzvučná tkanina. Skrze ni na čelní straně prosvítá zelená/červená dioda indikující provoz, nechybí informační modrá dioda sloužící při bezdrátovém připojení pomocí Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně kromě dvojice malých basreflexových otvorů najdete potřebná přípojná místa. Analogové linkové vstupy máte dva (RCA a 3,5mm Jack), digitální vstupy jsou také dva – koaxiální a optický. Kdy k tomu přičteme Bluetooth, tak máte celkem pět způsobů, jak připojit své zařízení, což je více než dost. K přepínání vstupů lze využít jednoduché dálkové ovládání, které přes levný vzhled svou službu splní a kromě základních funkcí přidává také nastavení charakteru zvuku a aktivaci 3D režimu.

Klepněte pro větší obrázek
Mezi čtyřmi konektory nechybí žádný, dva analogové vstupy doplňují dva digitální,
které lze využít například při propojení s počítačem.

Subwoofer vám zavazet nebude, malou 22cm kostku musíte připojit kabelem k centrální jednotce, zhruba dvoumetrová délka kabelu je zcela dostačující, neboť kvůli celistvému vnímání zvuku v tomto případě je lepší mít „hrombednu“ co nejblíže soundbaru. Důvodem je naladění malé bedny směrem k vyšším kmitočtům, a tak byste vnímali, že zvuk nejde z jednoho místa. O basy se totiž stará malý, 10,2 cm basový měnič s dlouhým chodem, kterému s hlubokými kmitočty pomáhá basrefexový otvor na zadní straně.Na první pohled vypadá malý měnič až směšně, na druhý pohled i poslech to má logiku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dřevěná „bednička“ se stěnami o tloušťce 8 mm se naštěstí nesnaží o příliš hluboké basy, na které nemá, takže nežádoucí pazvuky, dunění a další obvyklé nectnosti, se naštěstí nekonají. Nesetkal jsem se s nežádoucím nečitelným duněním, obvyklý tehdy, když se výrobce snaží z malé „hrombedny“ vymáčknout více, než je vůbec schopna. Ač na první pohled subwoofer nebudí důvěru, vězte, že funguje překvapivě dobře.

Klepněte pro větší obrázek
Ovladač hlasitosti je nutný pro nastavení zvukových režimů,
případně pro rychlé vypnutí zvuku.

Překvapivý prostor pro hudbu i film

Přes papírově nízký celkový výkon 60 W a malé rozměry systém zvukově mile překvapil. Zejména 3D režim, o který se stará technologie Absoute 3D od Sonic Emotion, má zde skutečně smysl a po jeho aktivaci se zvukový projev vylepší, zvukový prosto se rozšíří, ztratí se počáteční agresivita středních kmitočtů, zvuk subwooferu i soundbaru bude plynule navazovat. A to vše při velmi dobré čitelnosti filmových dialogů.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud zvolíte 2D režim, objeví se náznak agresivity, dialogy se přiostří, zvuky začnou vycházet jen z jednoho místa, objeví se horší zvukové provázání obou jednotek – z toho důvodu bych doporučoval 3D režim zapnutý neustále. Zkreslení se dočkáte až při maximální hlasitosti, která bude vskutku dostatečná. Nejsilnější stránkou Toshiby bude zvukový doprovod filmů, či počítačových her. Vybrat si můžete ze tří zvukových režimů (film, hudba, hry), ty se odlišují zejména bohatostí basů a podáním středů, dobře poslouchatelné jsou všechny. Jak sem již zmínil – deaktivovat 3D režim můžete, ale zvuk pak bude kvalitativně poloviční a zbytečně agresivní.

Klepněte pro větší obrázek 

Kupodivu velmi dobře zní i hudba, filmové soundtracky jsou to pravé ořechové, běžný pop, dokonce akustická hudba, jazz či klasická hudba jsou dobře poslouchatelné, zejména při střední hlasitosti (hovořím samozřejmě o nárocích běžného majitele PC, nebo diváka televize, který nemá doma dospělý a dražší HiFi stereosystém). Systém hezky dokáže vytvořit atmosféru, nezvládne až agresivnější rockovou, rychlou hudbu, limity uslyšíte u skladeb, kde už se vyskytuje mnoho nástrojů – zde už je poznat, že systém neví, který zvuk má zahrát dříve, a poznáte, že jste koupili malý, relativně levný systém.

Zkuste to bez drátu

Připojení pomocí Bluetooth funguje velmi dobře, pokles kvality zvuku proti drátovému propojení sice občas uslyšíte, ale za pohodlí to stojí. Celkově se Toshibě 3D soundbar SBM1W překvapivě povedl, nejde o zvukové „šidítko“, ale o malý, povedený zvukový projektor, který lze určitě doporučit. Cena sice není úplně nejnižší a navyšuje ji Bluetooth, díky však tomu budete mít doma zařízení, které nejen ozvučí film, hry, dokáže dobře nahradit levný mikrosystém či laciné domácí kino, přidává i pohodlný bezdrát. A to vše při malých rozměrech.

Klady

- Velmi dobrý 3D zvuk
- Malé rozměry
- Bluetooth

Zápory

- Nižší výkon
- Průměrný 2D zvuk
- Jasná červená dioda při vypnutí

Toshiba SBM1W

 • mini 3D soundbar
 • Toshiba a.s., www.toshiba-czech.com
 • cena: 3 490 Kč
 • počet pásem: 2
 • reproduktory: 4× 5,2 cm, 1× 10,2"
 • udávaný výkon (RMS): 4× 10 W + 20 W
 • vstupy: 1× cinch, 1× jack 3,5 mm, 1× digital koaxialní, 1× digitální optický, bluetooth
 • rozměry sound bar (š × v × h): 290 × 72 × 100 mm
 • rozměry subwoofer (š × v × h): 220 × 246 × 220
 • spotřeba (off/normální /maximální): 0/4/20 W
 • hmotnost (kg) 0,85 kg + 2,83 kg
 • příslušenství dálkové ovládání, 1× propojovací kabel, 1× napájecí kabel
AVmania hodnotí
zvuk 7
výbava 9
ergonomie a design 7
cena 9
Další článek
celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Spis jsem myslel zda to neni na nejaky akumu… Martin Vrba 14. 2. 2013, 13:48
MInimálne potrebuješ rotoped, aby si vyrábal… Radiki 14. 2. 2013, 12:06
Asi zeptam hloupe, ale jak moc jsou bezdrato… Martin Vrba 14. 2. 2013, 09:38

Další podobné články

LG SJ7: flexibilní soundbar 2.1 s bezdrátovým subwooferem [test]

LG SJ7: flexibilní soundbar 2.1 s bezdrátovým subwooferem [test]

Soundbar? Dobrá. Ale flexibilní soundbar? Co si pod podobným slovním spojením přeneseným na technicky zažité zařízení představit, snad pochopíte v následujících řádcích.

Bose SoundLink Micro: malý Bluetooth reproduktor zvládne i ponoření do vody

Bose SoundLink Micro: malý Bluetooth reproduktor zvládne i ponoření do vody

Elipson Prestige Facet 14F: sloupové Hi-Fi reprobedny z Francie [test]

Elipson Prestige Facet 14F: sloupové Hi-Fi reprobedny z Francie [test]

Chcete efektně až lifestylově laděné reprosoustavy, které ale nepostrádají důležité základní Hi-Fi charakteristiky, jako je čistota, muzikálnost nebo solidní dynamika?

Sound BlasterX Katana: výborný soundbar pro hráče [test]

Sound BlasterX Katana: výborný soundbar pro hráče [test]

Soundbary, neboli zvukové projektory, jsou pro své kompaktní rozměry oblíbené tam, kde chcete upgradovat slabý zvuk televizoru. Soundbar Katana je určen přímo hráčům, a to jak těm počítačovým, tak majitelům konzolí.

BML E3 – bezdrátové špunty za babku [test]

BML E3 – bezdrátové špunty za babku [test]

Malá sluchátka do kapsy, která můžete kdykoliv snadno připojit k mobilu anebo si je zavěsit na krk jako náhrdelník. To vše za méně jak 600 Kč. Má smysl takový model kupovat?

Epson EH-LS100: první laserový projektor s velmi krátkou projekční vzdáleností

Epson EH-LS100: první laserový projektor s velmi krátkou projekční vzdáleností

Creative Chrono: přenosný Bluetooth reproduktor, MP3 přehrávač a radiobudík

Creative Chrono: přenosný Bluetooth reproduktor, MP3 přehrávač a radiobudík

Loewe představil svůj první Bluetooth reproduktor v retro stylu

Loewe představil svůj první Bluetooth reproduktor v retro stylu