AVmania.e15.cz

Toshiba SBM1W: v malém těle velký bezdrátový zvuk

Japonská Toshiba nově nabízí malý soundbar, který lze využít u televizoru, notebooku, počítače a přidává navíc bezdrátový poslech hudby.

Spolu s rostoucí popularitou mobilních zařízení, jako jsou tablety, notebooky, či smartphony, se prosazují různá zařízení na reprodukci zvuku. Podmínkou jsou menší rozměry, bezdrátové připojení a snadná obsluha.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Novinka od Toshiby, soundbar SBM1W se snaží nabídnout řešení nejen majitelům televizorů, ale i počítačovým hráčům, či posluchačům hudby, kteří nechtějí vše propojovat drátem. Malé rozměry jak beprobedny, tak subwooferu, velmi slušný zvuk, dobrá cena a především bezdrátové připojení určitě představuje lákavou nabídku.

Bezdrátová základna s dráty

Základem systému je soundbar, který doplňuje samostatný subwoofer. Soundbar připomíná oválný centrální reproduktor domácího kina, přičemž zde na horní straně najdete pětici ovládacích prvků. Symetrický vzhled působí sympaticky, použitý černý matný plast sice nenadchne, ale na rozdíl od lesklých „rádoby luxusních“ provedení alespoň nebudete pořád čistit povrch od prachu a otisků prstů.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Čtveřici širokopásmových měničů o průměru 5,2 cm skrývá černá průzvučná tkanina. Skrze ni na čelní straně prosvítá zelená/červená dioda indikující provoz, nechybí informační modrá dioda sloužící při bezdrátovém připojení pomocí Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně kromě dvojice malých basreflexových otvorů najdete potřebná přípojná místa. Analogové linkové vstupy máte dva (RCA a 3,5mm Jack), digitální vstupy jsou také dva – koaxiální a optický. Kdy k tomu přičteme Bluetooth, tak máte celkem pět způsobů, jak připojit své zařízení, což je více než dost. K přepínání vstupů lze využít jednoduché dálkové ovládání, které přes levný vzhled svou službu splní a kromě základních funkcí přidává také nastavení charakteru zvuku a aktivaci 3D režimu.

Klepněte pro větší obrázek
Mezi čtyřmi konektory nechybí žádný, dva analogové vstupy doplňují dva digitální,
které lze využít například při propojení s počítačem.

Subwoofer vám zavazet nebude, malou 22cm kostku musíte připojit kabelem k centrální jednotce, zhruba dvoumetrová délka kabelu je zcela dostačující, neboť kvůli celistvému vnímání zvuku v tomto případě je lepší mít „hrombednu“ co nejblíže soundbaru. Důvodem je naladění malé bedny směrem k vyšším kmitočtům, a tak byste vnímali, že zvuk nejde z jednoho místa. O basy se totiž stará malý, 10,2 cm basový měnič s dlouhým chodem, kterému s hlubokými kmitočty pomáhá basrefexový otvor na zadní straně.Na první pohled vypadá malý měnič až směšně, na druhý pohled i poslech to má logiku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dřevěná „bednička“ se stěnami o tloušťce 8 mm se naštěstí nesnaží o příliš hluboké basy, na které nemá, takže nežádoucí pazvuky, dunění a další obvyklé nectnosti, se naštěstí nekonají. Nesetkal jsem se s nežádoucím nečitelným duněním, obvyklý tehdy, když se výrobce snaží z malé „hrombedny“ vymáčknout více, než je vůbec schopna. Ač na první pohled subwoofer nebudí důvěru, vězte, že funguje překvapivě dobře.

Klepněte pro větší obrázek
Ovladač hlasitosti je nutný pro nastavení zvukových režimů,
případně pro rychlé vypnutí zvuku.

Překvapivý prostor pro hudbu i film

Přes papírově nízký celkový výkon 60 W a malé rozměry systém zvukově mile překvapil. Zejména 3D režim, o který se stará technologie Absoute 3D od Sonic Emotion, má zde skutečně smysl a po jeho aktivaci se zvukový projev vylepší, zvukový prosto se rozšíří, ztratí se počáteční agresivita středních kmitočtů, zvuk subwooferu i soundbaru bude plynule navazovat. A to vše při velmi dobré čitelnosti filmových dialogů.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud zvolíte 2D režim, objeví se náznak agresivity, dialogy se přiostří, zvuky začnou vycházet jen z jednoho místa, objeví se horší zvukové provázání obou jednotek – z toho důvodu bych doporučoval 3D režim zapnutý neustále. Zkreslení se dočkáte až při maximální hlasitosti, která bude vskutku dostatečná. Nejsilnější stránkou Toshiby bude zvukový doprovod filmů, či počítačových her. Vybrat si můžete ze tří zvukových režimů (film, hudba, hry), ty se odlišují zejména bohatostí basů a podáním středů, dobře poslouchatelné jsou všechny. Jak sem již zmínil – deaktivovat 3D režim můžete, ale zvuk pak bude kvalitativně poloviční a zbytečně agresivní.

Klepněte pro větší obrázek 

Kupodivu velmi dobře zní i hudba, filmové soundtracky jsou to pravé ořechové, běžný pop, dokonce akustická hudba, jazz či klasická hudba jsou dobře poslouchatelné, zejména při střední hlasitosti (hovořím samozřejmě o nárocích běžného majitele PC, nebo diváka televize, který nemá doma dospělý a dražší HiFi stereosystém). Systém hezky dokáže vytvořit atmosféru, nezvládne až agresivnější rockovou, rychlou hudbu, limity uslyšíte u skladeb, kde už se vyskytuje mnoho nástrojů – zde už je poznat, že systém neví, který zvuk má zahrát dříve, a poznáte, že jste koupili malý, relativně levný systém.

Zkuste to bez drátu

Připojení pomocí Bluetooth funguje velmi dobře, pokles kvality zvuku proti drátovému propojení sice občas uslyšíte, ale za pohodlí to stojí. Celkově se Toshibě 3D soundbar SBM1W překvapivě povedl, nejde o zvukové „šidítko“, ale o malý, povedený zvukový projektor, který lze určitě doporučit. Cena sice není úplně nejnižší a navyšuje ji Bluetooth, díky však tomu budete mít doma zařízení, které nejen ozvučí film, hry, dokáže dobře nahradit levný mikrosystém či laciné domácí kino, přidává i pohodlný bezdrát. A to vše při malých rozměrech.

Klady

- Velmi dobrý 3D zvuk
- Malé rozměry
- Bluetooth

Zápory

- Nižší výkon
- Průměrný 2D zvuk
- Jasná červená dioda při vypnutí

Toshiba SBM1W

 • mini 3D soundbar
 • Toshiba a.s., www.toshiba-czech.com
 • cena: 3 490 Kč
 • počet pásem: 2
 • reproduktory: 4× 5,2 cm, 1× 10,2"
 • udávaný výkon (RMS): 4× 10 W + 20 W
 • vstupy: 1× cinch, 1× jack 3,5 mm, 1× digital koaxialní, 1× digitální optický, bluetooth
 • rozměry sound bar (š × v × h): 290 × 72 × 100 mm
 • rozměry subwoofer (š × v × h): 220 × 246 × 220
 • spotřeba (off/normální /maximální): 0/4/20 W
 • hmotnost (kg) 0,85 kg + 2,83 kg
 • příslušenství dálkové ovládání, 1× propojovací kabel, 1× napájecí kabel
AVmania hodnotí
zvuk 7
výbava 9
ergonomie a design 7
cena 9
Další článek
celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Spis jsem myslel zda to neni na nejaky akumu… Martin Vrba 14. 2. 2013, 13:48
MInimálne potrebuješ rotoped, aby si vyrábal… Radiki 14. 2. 2013, 12:06
Asi zeptam hloupe, ale jak moc jsou bezdrato… Martin Vrba 14. 2. 2013, 09:38

Další podobné články

Sony KD-65EX9305: skvělý, prémiový 4K HDR LCD LED televizor [test]

Sony KD-65EX9305: skvělý, prémiový 4K HDR LCD LED televizor [test]

Novinka japonské společnosti Sony ukazuje, jak z LCD obrazovky Edge LED podsvícení vymáčknout maximum. Výsledkem je odlehčená verze špičkového modelu ZD9, která náročnému divákovi může bohatě stačit.

B&O BeoPlay P2: nový malý Bluetooth reproduktor s unikátním ovládáním

B&O BeoPlay P2: nový malý Bluetooth reproduktor s unikátním ovládáním

Philips 55POS901F: výborný, luxusní 4K OLED TV s Ambilightem [test]

Philips 55POS901F: výborný, luxusní 4K OLED TV s Ambilightem [test]

OLED televizor zařadil do své nabídky i Philips. Přidal svůj Ambilight, své zpracování obrazu, Android a výsledkem je vynikající, prémiový OLED televizor.

Jabra Solemate: bezdrátový reproduktor s pevnou podrážkou

Jabra Solemate: bezdrátový reproduktor s pevnou podrážkou

Chcete neotřelý design a zároveň slušný zvuk? Jabra Solemate je zajímavou alternativou k zavedeným značkám. Když dojde elektřina, můžete ji navíc připojit i dodávaným kabelem – nebo tkaničkou?

Yamaha: update firmwaru AV receiverů přidá HLG, Dolby Vision, Tidal a Deezer

Yamaha: update firmwaru AV receiverů přidá HLG, Dolby Vision, Tidal a Deezer

Oppo UDP-205: nový 4K Ultra HD Blu-ray přehrávač míří na audiofily

Oppo UDP-205: nový 4K Ultra HD Blu-ray přehrávač míří na audiofily

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

Přes klesající ceny velkých televizorů ani ten s největší úhlopříčkou nedokáže konkurovat levnému Full HD projektoru. Především v zážitku, jaký poskytuje obraz promítaný na stěnu či plátno.

Bose SoundLink Revolve: nový přenosný Bluetooth reproduktor se zvukem 360⁰

Bose SoundLink Revolve: nový přenosný Bluetooth reproduktor se zvukem 360⁰