AVmania.e15.cz

Tomb Raider: recenze filmu

Realističtější, atletičtější a bez 3D prostorových křivek. Nová Lara Croft v podání Alicie Vikander se pouští do indianajonesovského dobrodružství, v němž jde o hledání otce i zneužití temné síly.

Světoznámá videoherní série Tomb Rider o neohrožené britské archeoložce Laře Croft se poprvé objevila v roce 1996. Hlavní hrdinka, představující jakousi ženskou obdobu Indiana Jonese, v jednotlivých herních sériích cestuje po světě, pátrá po starodávných artefaktech nadpřirozené moci a snaží se, aby se tyto nedostaly do rukou padoušských organizací, toužících za pomocí nich po ovládnutí světa.

Bez 3D křivek

Po pěti letech od vzniku dostala tato akční adventure série i svou filmovou podobu, spojenou s představitelkou hlavní role Angelinou Jolie. Vlasy, svázané do copu, krátké hnědé šortky, modré upnuté tílko, dvě pistole Heckler & Koch u pasu, plné rty a výrazné ženské křivky. Sex-appeal Angeliny Jolie je ale po letech asi tím jediným, co si z dvojice filmů o Laře Croft zapamatujete.

Reboot se tuto hrdinku snaží představit v jiném světle než předchozí filmy. Nejen co do vnějšího ustrojení, ale i toho vnitřního. Devětadvacetiletá švédská herečka Alicia Vikander, známá z filmů Ex Machina nebo Dánská dívka, nepůsobí oproti své předchůdkyni tak prvoplánově sexy. Její postava je mnohem subtilnější, atletičtější a její křivky rozhodně nejsou tak prostorově třídéčkové.

Její půvab je přirozenější, schopnosti realističtější. Nebudí dojem superhrdinské neporazitelnosti, naopak je znát, že ji střety bolí, vyčerpávají, že si v nich často sáhne na dno. To byl ostatně záměr tvůrců, ukázat ji civilnější, zranitelnější, citlivější, psychologicky složitější.

Plebejský status

Lara je paličatá, drzá, se svými šrámy na duši, danými absencí rodičů a především otce. Na začátku vyprávění tuto jednadvacetiletou dívku zastihujeme ve fázi života, kterou bychom mohli označit za přešlapující na místě. Mohla by disponovat obrovským majetkem svého otce, lorda Richarda Crofta (Dominic West), ale ona se radši ukrývá před světem a žije z ruky do úst.

Vydělává si jako londýnský messenger, který rozváží jídlo a účastní se přitom nelegálních závodů na kole a poloamatérsky boxuje. Její dobrovolný plebejský sociální status je spojen s její neochotou podepsat prohlášení, že její otec zemřel a ona po něm dědí jeho globální impérium. Stále věří, že někde v dáli žije, i když už je pohřešovaný sedm let.

Otcova obchodní partnerka Ana Miller (Kristin Scott Thomas) ji k tomu nakonec přiměje. Lara se ale před podpisem převodových papírů seznamuje s jeho poslední vůlí a nachází v ní vodítko, které by mohlo vést k jeho nalezení. Kvůli nákladům na cestu zastavuje amulet, který je jedinou památkou na něj a vydává se na cestu na mýtický ostrov, o němž měla informace dle otcova přání zničit.

Základ v restartované počítačové hře

Děj prequelového filmu ve vztahu k těm předchozím vychází ze stejnojmenné počítačové hry z roku 2013, jež byla koncipována jako restart celé série. Velká část motivů z ní byla scenáristickou dvojicí Alastair Siddons a Evan Daugherty přenesena i do filmového tvaru.

Prezident Blaník: recenze filmu

Prezident Blaník: recenze filmu

Lobbista Tonda Blaník zasahuje do prezidentské volby, bojuje s duchem Václava Havla i Číňany, demaskuje Pražskou kavárnu a odhalí své vlastenecké srdce v politické satiře, vycházející z populárního seriálového tvaru.

Shodný je jak název lodi Endurance, na niž se v Hongkongu s jejím kapitánem (Daniel Wu) a synem přítele jeho otce nalodí, tak okolnosti ztroskotání této lodi i jejího následného objevení se na ostrově. Ze hry je přebrána i lokace tajuplného podzemního chrámu, ve skutečnosti hrobky japonské císařovny Himiko.

Nachází se na ztraceném ostrově Yamatai, uprostřed Ďáblova moře a poblíž japonského pobřeží, tedy na posledním známém místě, kde byl její otec spatřen. Ze hry je převzat i charakter akčních scén, spočívajících v různém skákání, lezení a šplhání.

Zneužité temné síly

Kolem tohoto základu scenáristé tvoří mytologii, vztahující se k Himiko, královně ostrova Yamatai, která dle legendy vládla temnými silami a zabíjela pouhým dotekem, tak zápletku s tajemnou organizací Trinity a Lařiným profesním konkurentem, archeologem Mathiasem Vogelem (Walton Goggins).

Před lety Lařin otec Richard, ona i organizace Trinity, každý z jiného důvodu, chtěli a chtějí poznat a využít moc Himiko, která musela být kvůli svým schopnostem zaživa pohřbena na odlehlém ostrově v izolaci od okolního světa. Jak se v průběhu vyprávění ukáže, tak za jiných okolností, než se všeobecně předpokládá.

Star Wars: Poslední z Jediů - recenze filmu

Star Wars: Poslední z Jediů - recenze filmu

Temnější, dějově a charakterově rozvinutější následník sedmičky. Rian Johnson variuje darthvaderovské téma a současně zkouší nové cesty, jak k trilogii se silnými ženskými hrdinkami přistoupit.

Zatímco jedni chtěli zabránit zneužití temné síly, druzí k ní naopak přistupují se zlými úmysly. Lara poznává, který případ byl její otec a postupně se seznamuje s jeho historií, která byla mnohem dobrodružnější, než se jí to jako malé a dospívající holčičce zdálo. Jeho obchodní cesty měly ve skutečnosti úplně jiný charakter a staly se i důvodem jeho zmizení.

Realističtější charakter hrdinky

Lara si najednou uvědomuje, proč ji vychovával zrovna tak, jak ji vychovával a učil ji dovednostem, jež teď při pobytu v džungli na ostrově zúročuje. Flashbacky do Lařina dětství nám umožňují jednak pochopit citové pouto mezi otcem a dcerou, ale zároveň slouží i k tomu, aby se nám přerod v hrdinku, jež tak dobře střílí z luku a hravě luští složité rébusy, nezdál tak náhlý a násilný.

V úvodu honička na kolech v ulicích Londýna, trénování bojových umění, její šlachovitá, mrštná, sportovní postava, to vše má ukázat, že Lara má nějaké dispozice a dovednosti, které pak na ostrově využije. Tvůrci se rozhodli pro její realističtější ráz, v jehož světle potom některé její schopnosti při zacházení s lukem nebo skocích na vzdálenost pěti až deseti metrů nepůsobí tak nevěrohodně. Souvisí obecně s převodem videoherního média do toho filmového, které má každé jiné zákonitosti. Scenáristé jsou si toho vědomí a tak její nadlidské schopnosti trochu podkopávají, aby nepůsobily tak dokonale.

Vážněji pojaté indianajonesovské dobrodružství

Její schopnosti luštit hlavolamy, spojenou s touhou po nalezení otce, se snaží využít protistrana ve variaci na indianajonesovské dobrodružství. Nejvíce asi na to třetí s podtitulem Poslední křížová výprava kvůli motivu vztahu dcery a ztraceného otce, s nímž sdílí stejnou archeologickou vášeň. Nebo zatím její zárodek, protože zatímco Harrison Ford a Sean Connery zažívali poslední křížovou výpravu, tak ona tu první.

Tato její výprava se neobejde bez klišé, jež k dobrodružnému žánru patří a s nimiž si Steven Spielberg uměl tak skvěle a ironicky pohrávat. Režisér Tomb Raider, čtyřiačtyřicetiletý Nor Roar Uthaug (Ledová smrt, Vlna) nadsázku a humor moc nepoužívá a naopak sází na překvapivě vážné a ve vztahu k otci až patetické podání.

Blade Runner 2049: recenze filmu

Blade Runner 2049: recenze filmu

Denis Villeneuve v pokračování kultovní sci-fi v obrazech chladné krásy rozvíjí filozofická témata o hranicích lidství a identity do nekompromisního tvaru, přinášejícího výzvu současným blockbusterům.

Hrdinčino řešení rébusů a překonávání nástrah hrobky i odhalení, kdo za vším stojí, nese rysy šestákové zábavy. Potěší realistický výklad mýtu okolo císařovny Himiko, vykreslení prostředí exotického ostrova a elektronický podkres Junkieho XL.

Chybí moment překvapení

Akční scény jsou rovnoměrně rozložené do celého průběhu vyprávění od cyklistického závodu v ulicích v úvodu, přes honičku v Hongkongu, ztroskotání lodi, snahu zachránit se z trosek letadla nad hrozivým vodopádem až po naháněnou s žoldáky v džungli a scénu v hrobce.

Lara v nich zúročuje svou sportovní průpravu, ale režisér jim neumí dát nějaký výraznější zapamatovatelný moment. Navíc ve scénách, kdy Lara poletuje vzduchem, je až příliš znát CGI charakter těchto trikových pasáží a jejich videoherní základ.

Na filmu je znát řemeslná poctivost, snaha udělat ho co nejlíp, ale chybí mu moment překvapení, něčeho výjimečného, nápaditého, čím by se odlišil od Indiana Jonese nebo Mumie. Postavy až na Laru nejsou psychologické prokreslené, u Mathiase Vogela jeho motivace není dobře rozvedena.

Hrdinka s potenciálem do budoucna

Alicia Vikander se role Lary zhostila s velkou fyzickou zarputilostí i emočním vkladem, který do ní vnáší. Podobně jako v předchozích dvou filmech Angelina Jolie, tak i ona je největší devízou tohoto nového zpracování, které teprve objevuje sílu, již v sobě tato hrdinka má.

V závěru si pořídí do výbavy něco, co k ní neodmyslitelně patří a dává tím najevo, že má nakročeno k dalšímu dílu. Nevím, jak velký bude úspěch tohoto, ale pokračování by jí mělo být dopřáno. Na rozdíl od jiných filmů typu Prince z Persie nebo Johna Cartera, jež měly také ambice rozjet celou sérii a u nichž jste si po výsledku úvodního snímku říkali, že po tom až tolik netoužíte, má v sobě Alicia Vikander větší potenciál tuto hrdinku rozvíjet.

Tvůrčí tým by se ale v případném pokračování měl sebevědoměji oprostit jak od restartovaného videoherního základu, tak od příbuzných žánrových snímků, v jejichž šlépějích Lara kráčí. Pak by výsledek mohl být mnohem zajímavější než tento akční příslib do budoucnosti.

AVmania.cz
Tomb Raider   6

Tomb Raider

  • Žánr: dobrodružná videoherní adaptace
  • Původní název: Tomb Raider
  • www.tombraidermovie.com/
  • USA, 2018
  • Scénář: Alastair Siddons, Evan Daugherty
  • Režie: Roar Uthaug
  • Hrají: Alicia Vikander, Walton Goggins, Dominic West, Daniel Wu, Kristin Scott Thomas, Derek Jacobi, Hannah John-Kamen, Nick Frost
  • Distribuce: Forum Film CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 15. 03. 2018
Další článek
celkem 13 komentářů

Nejnovější komentáře

hra je milionkrat lepsia ako tento pokus o f… majkom 19. 3. 2018, 17:13
Před pár lety použil tuhle melodii v recenzy… PD 19. 3. 2018, 15:13
Alebo : "Pán Mikita, veď vy ste brutálny Nik… NOWOCAYN 19. 3. 2018, 14:33
Vzhledem k tomu, že všichni bývalí superhrdi… Anonym 19. 3. 2018, 13:39
On se jako nekde v cechach ten nazev preklad… 5h1nj1 19. 3. 2018, 12:51
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

První člověk: recenze filmu

První člověk: recenze filmu

Vesmírný let Apolla 11 na Měsíc jako způsob, jak se vyrovnat s pozemským rodinným traumatem. Režisér Damien Chazelle si komorním podáním velkolepé události znovu říká o Oscara.

Jack staví dům: recenze filmu

Jack staví dům: recenze filmu

Vražda je dokonalé umělecké dílo a sériový vrah Jack jako jeho zdokonalující se tvůrce. Dánský režisér Lars von Trier provokuje sadistickými scénami i metaforickými přesahy k vlastní tvorbě i osobě.

Aquaman: nový rozšířený pětiminutový trailer na očekávaný film

Aquaman: nový rozšířený pětiminutový trailer na očekávaný film

Venom – recenze filmu

Venom – recenze filmu

Tom Hardy v komiksové variaci na Dr. Jekylla a pana Hydea, jež má ambici rozjet sérii ze spider-manovského světa. Rozpolceně zde nepůsobí jen hlavní hrdina, ale i celkové vyznění filmu.

Internetová televize Mall.TV odstartovala a chce zatopit Streamu

Internetová televize Mall.TV odstartovala a chce zatopit Streamu

Už na jaře prosákly překvapivé informace, že pod značkou jednoho z největších českých e-shopů vznikne internetová televize – Mall.TV. Uběhlo půl roku a nová služba je od dnešního dne, neděle 7. října, na českém internetu.

Toman: recenze filmu

Toman: recenze filmu

Muž mnoha jmen, šéf zahraniční rozvědky, komunistický šmelinář a šedá eminence v pozadí politického dění tzv. Třetí republiky. Režisér Ondřej Trojan odkrývá osud muže, o němž se dosud příliš nemluvilo.

Bluedio TN: Bluetooth a aktivní potlačení hluku za 300 korun

Bluedio TN: Bluetooth a aktivní potlačení hluku za 300 korun

Mohou levná sluchátka nabídnout dlouhý bezdrátový provoz a aktivní potlačení hluku dopravních prostředků? Překvapilo nás, s jakou samozřejmostí to tato splňují.

Onkyo R-N855: povedený síťový mini Hi-Fi receiver [test]

Onkyo R-N855: povedený síťový mini Hi-Fi receiver [test]

Onkyo svoji nabídku rozšířilo o malý síťový Hi-Fi přijímač a zároveň s ním nabízí také designově shodný CD přehrávač. Výsledkem je zajímavý minisystém, ale pořízení samostatného Hi-Fi receiveru může dávat větší mysl.