Teclast C290: test MP3/MP4 přehrávače

15. listopadu 2007
TWEET SDÍLET
Hudební přehrávače firmy Teclast zatím u nás nejsou příliš známé. To ovšem neznamená, že by nemohly překvapit.

V obrovské záplavě MP3/MP4 přehrávačů se už v současnosti vyzná málokdo. Pokud chce výrobce oslovit koncového zákazníka, nejjistějším způsobem je nabídnout co nejzajímavější design. Přesně tímto směrem kráčí i Teclast C290.

Černá elegance

Při prvním kontaktu s přehrávačem vás zaujme jednak jeho štíhlé tělo a pak i velmi sympatická hmotnost, kterou byste nečekali; 55 g sice nepředstavuje ve srovnání MP3 přehrávačů zdaleka nejnižší hodnotu, ale vzhledem ke všem funkcím, které do sebe C290 dokázal integrovat, se jedná o velmi sympatické číslo. Výbornou hodnotou se může pochlubit i tloušťka přístroje, která činí necelých osm milimetrů. A aby toho chválení na začátek nebylo dost, musím zmínit i perfektní konstrukční vlastnosti C290. Přehrávač působí velmi odolně, všechno u sebe drží jak má a během několikatýdenního testování se neprojevily žádné známky opotřebení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na boku naleznete USB a konektor pro sluchátka

Největší prostor na přední straně si pro sebe zabral displej, který nabídne rozlišení 320 × 240 bodů a podporu 260 000 barev. Displej je orámován černým pruhem, který je nejširší po pravé straně displeje. Tam se totiž ukrývá dotekové ovládání. Senzorové klávesy se ale rozsvítí teprve ve chvíli, kdy se jich dotknete prstem. Ovládání ale ještě budu podrobněji rozebírat v dalších částech recenze.

Konektory pro připojení přístroje k počítači (klasický miniUSB) a jack (3,5 mm) pro sluchátka se nacházejí na pravém boku přístroje. Společnost jim tu dělá ještě posuvné tlačítko, které slouží jednak pro zapnutí přehrávače a pak také pro jeho zamknutí. V dolním rohu je ještě otvor pro provlečení poutka.

Souboj s ovládáním

Hlavním ovládacím prvkem přístroje jsou doteková tlačítka. Upřímně přiznávám, že mi tento způsob zatím nedokázal přirůst k srdci (ani u mobilů, ani u přehrávačů) a k Teclast C290 proto budu kritický. Jako jednoznačná chyba mi jednak připadalo, že pokud se prstu dotknu některé části ovládací plochy, popisky „tlačítek“ se rozsvítí jen na pár chvil a poté opět zhasnou. Podle mého názoru se spíše jedná o chybu firmware, který měl mnou testovaný přehrávač. Každopádně ale ze začátku máte spoustu starostí, trefit se do správného místa a přehrávač si s vámi dělá co chce. Obecnějším problémem dotekového ovládání je pak nulová odezva po stisku tlačítek. S tímhle problémem si nijak nedokázal poradit ani Teclast C290. Na přehrávač by také měly prozatím zapomenout všichni, kdo zvládají pouze český jazyk, prostředí je v angličtině.

Klepněte pro větší obrázek

Celé ovládání mají na starosti dvě směrové šipky, kterým sekundují klávesy pro potvrzování a rušení voleb. Jakmile jednou pochopíte jeho zákonitosti, budete se v prostředí přehrávače pohybovat jistě, ale jak se upravuje například hlasitost při přehrávání skladeb jsem zjišťoval docela dlouho. V této souvislosti mne napadá, že Teclast C290 je jediný hudební přehrávač co znám, u kterého musíte pro zvýšení nebo snížení hlasitosti mačkat více jak jedno tlačítko. K většímu komfortu při ovládání by také rozhodně přispěly celkově rychlejší reakce přístroje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kromě dotekového ovládání existuje ještě jeden způsob ovládání přehrávače. Teclast C290 se chlubí tzv. G-Senzorem, který vám umožní ovládat přístroj pohybem, nebo lépe řečeno máchnutím ruky. Tímto způsobem se můžete pohybovat v menu, nebo například přepínat skladby. Úplně celý přehrávač ale takto nezkrotíte. G-Senzor je navíc hodně citlivý a občas stačí rukou pohnout i docela pomalu, abyste najednou poslouchali něco docela jiného. Občas stačilo Teclast jen trochu rychleji vytáhnout z kapsy. Je ovšem pouze na vás, zda-li budete toto ovládání používat; přehrávač pochopitelně umožňuje jeho vypnutí.

Spousta funkcí v malém těle

Nejdůležitějším prvkem je samotné přehrávání hudby. Hudbu nakopírujete přes USB 2.0 do příslušné složky, pro procházení v přehrávači slouží přehledný správce. Teclast C290 má celkovou kapacitu paměti 2 GB. K dispozici je několik ekvalizéru včetně možnosti uživatelského nastavení. Když použijete kvalitnější sluchátka, dočkáte se velmi povedeného hudebního podání. S těmi, která jsou v balení, zněl zvukový projev velmi ploše s nevýraznou basovou složkou.

Větší problém jsem ovšem měl s nízkým rozsahem nastavení hlasitosti. Poslouchal jsem prakticky pouze na nejvyšší hlasitost a určitě bych ocenil, kdybych si mohl ještě přidat. Přehrávač je tedy poměrně tichý. Při testu výdrže jsme nechal podsvícený displej, což se projevilo poměrně nepříznivě, Teclast nevydržel hrát ani celé čtyři hodiny. Kritický musím být také k podpoře hudebních formátů. I když většina uživatelů stejně využije jen MP3, určitě by se hodila i podpora OGG a některých dalších.

Klepněte pro větší obrázek
Pouzdro naštěstí v balení naleznete také

Kromě přehrávání hudby nechybí FM tuner a na displeji není problém ani sledovat videa ve formátu AVI. K přístroji jsem bohužel nedostal CD, takže nevím, jestli na něm bude nějaký program pro převod videosouborů.

Další možnosti využití displeje objevíte při nahrání textových souborů ve formátu TXT nebo obrázků. Přístroj si s obojím bez nejmenších problémů poradí. Další doplňkovou funkcí se stal diktafon.

Teclast C290 nabídne také zábavné funkce. Přítomnost pohybového senzoru výrobce využil pro krokoměr a nechybí ani počítadlo kalorií. Stačí zadat výšku a váhu a zbytek už je na přístroji. I když ani jedna z aplikací neposkytuje úplně přesné hodnoty, přibližnou představu díky nim získáte.

Neurazí

Teclast C290 je stylový hudební přehrávač, který kromě zajímavého designu přináší i překvapivě bohatou nabídku funkcí. Jeho hlavní nevýhodou nejspíše bude, že se nejedná o nijak zavedenou značku a také způsob ovládání rozhodně nebude pro každého. Při používání to prostě chce chvíli tréninku.

V internetových obchodech se cena pohybuje na hranici tří tisíc korun, což považuji vzhledem k designu a nabízeným funkcím za odpovídající částku.

Teclast C290

Cena 2 999 Kč

  • podporované formáty MP3, WMA, FLAC, AVI (MPEG-4)
  • displej 2,8“, 320 × 240 bodů, 264 tisíc barev
  • paměť 2 GB
  • konektivita USB 2.0, jack 3,5 mm
  • ekvalizér přednastavené režimy
  • jazyk anglicky, francouzsky, německy, italsky, španělsky
  • doba přehrávání až 5 hodin
  • hmotnost55 g
  • rozměry (v × š × h) 88 × 55 × 7,9 mm
  • příslušenství poutko, pouzdro, CD, nabíječka, sluchátka

Zapůjčil

Verszokontakt: info@mercatus.cz, www.verszo.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Novinky, Test, Přenosné, MP3 a MP4

Určitě si přečtěte

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

QLED řada Q7 od Samsungu má být prémiový televizorem s maximální výbavu, výborným obrazem a pohodovým ovládáním. Míří zejména a ty, kdo chtějí televizor vybalit z krabice a v pohodě si užívat.

22 Alexandr Bray

Zesilovač a repro: pravidla párování

Zesilovač a repro: pravidla párování

Jaké kombinace se zesilovačem jsou vhodné a které jsou špatné? Jakou citlivost a impendanci mají mít reprobedny? To a ještě více zde.

Jakub Minář

Nejlepší české filmy roku 2018

Nejlepší české filmy roku 2018

Prezident Blaník, Úsměvy smutných mužů, Miss Hanoi, Hastrman, Jan Palach, Domestik, Toman, Zlatý podraz. Letos se objevilo nebývalé množství povedených domácích titulů a my vám přinášíme jejich přehled.

2 Marek Čech

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

25 Tomáš Holčík

Jan Palach: recenze filmu

Jan Palach: recenze filmu

Nadčasové memento, apelující na každého z nás. Režisér Robert Sedláček zkoumá osobnost Jana Palacha a společenské a politické okolnosti, které jej přivedly k jeho meznímu činu sebeobětování.

6 Marek Čech

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

44 Jaromír Puk

10 nejočekávanějších sci-fi a akčních filmů roku 2019

10 nejočekávanějších sci-fi a akčních filmů roku 2019

Alita: Bojový Anděl, Ad Astra, Muži v černém: Globální hrozba, Gemini Man, Terminator 6, Star Wars: Episode IX, John Wick 3 - Parabellum, Hobbs & Shaw. Druhá ochutnávka nejatraktivnějších titulů letošního roku.

4 Marek Čech