19
Fotogalerie

Tangent Spectrum X5 BT: aktivní regálové reprobedny s Bluetooth [test]

enově dostupné lifestyle reprosoustavy, o tom žádná - jejich primárním cílem je být zaplatitelné (což jsou), nabídnout všechno, co domácnost potřebuje z pohledu drátové i bezdrátové konektivity (což nabízí), vypadat dobře (což vypadají) a hrát

Dánská značka Tangent (součást skupiny třeba s NorStone, Lumene či Elipson) je na světě již přes 20 let a vždycky šlo o firmu, která si zakládala na vysokých estetických standardech, v současnosti její široký katalog pomáhá vizuálně formovat řada severských designových studií. Většina produktů je dle slov výrobce také vybavena DSP, abyste si mohli zvuk ještě dále přizpůsobit - jde tedy o moderní lifestyle produkci.

TAN_SPECTRUM-X5_BT_Shelf_Lifestyle.jpg

Vzhled a konstrukce

Jedním z velmi zajímavých řešení jsou aktivní reprosoustavy Spectrum X5, které ve verzi BT nabízí ještě bluetooth připojení. Spectrum X5 BT jsou moc pěkné - jejich ozvučnice má klasické tvary, ale hrany jsou hezky zaoblené, vše je celistvé a čisté, minimalistické. Jednolitost ploch narušuje dřevěná základna s elektronikou a vytváří atraktivní moderně působící celek.

Vepředu krom dvou reproduktorů najdete ještě velké "oko" přijímače signálů dálkového ovládání, vzadu je pak všechna dostupná konektivita a bassreflexový otvor. Krom napájecí zásuvky je tu i USB napájecí port. Analogové vstupy jsou tu dva - jeden 3,5 mm jack a jeden pár cinchů. Jsou doplněné optickým a koaxiálním digitálním vstupem, takže univerzální použitelnost je zajištěna. Připočtěte k tomu ještě zmíněný bluetooth... K systému Spectrum X5 BT můžete připojit díky jednomu výstupnímu konektoru i subwoofer. Možná je škoda, že tu není klasické USB, protože i díky své velikosti by Spectrum X5 BT fungovaly dobře jako stolní systém.

Reprosoustavy jsou řešeny jako systém, kdy v levém kanále najdete všechnu elektroniku a do pravého odchází zpracovaný signál přes klasické reproterminály.

Spectrum X5 BT jsou poměrně skladné - 6,6 kg váhy u aktivního kanálu (a 4,8 kg u pasivního) se skrývá ve výšce 34,5 cm, šířce 16,6 cm a hloubce 20,5 cm. O dostatečný přísun výkonu se stará digitální zesilovač s výkonem 50 Wattů na kanál, všechno uvnitř je řízeno DSP (hlasitost, přechodová frekvence...).

O nejvyšší tóny se stará klasická 2,5 cm měkká kopulka, středobasy řeší 13 cm papírový kónus. Oba měniče jsou ukryté za mřížkou i kvůli designovým nárokům.

Měříme

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

2018-01-31-TST-Tangent-Spectrum-X5-BT-m1.png

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

Malé Tangent vám naplno zahrají spíše až nad hranicí 100 Hz, byť využitelný nástup je patrný zhruba na 70 Hz. Je tu trochu bohatší zastoupení basového pásma 100 - 250 Hz, střední pásmo je s ohledem na cenovou kategorii poměrně slušně rovné, frekvence nad 2 kHz pak mají viditelný pokles, od 7 kHz výše je pak zase naopak vidět velký přírůstek energie, takže oba konce frekvenčního spektra jsou mírně zdůrazněné.

Jak to hraje

Tangent Spectrum X5 BT jsme poslouchali v doprovodu převodníků Copland DAC215, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo třeba OPPO UDP-205 či Cambridge CXC. 

Plné zobrazení basové linky v "Prism" Charlieho Hadena ("American Dreams" | 2002 | Verve | 064 096-2) byste od regálových a ani od takhle dostupných reprosoustav asi nečekali, ale na danou velikost a danou třídu je bas férově naznačený, je šťavnatý a nadýchaný, aktivní koncept zajišťuje v pasivní sestavě stejné ceny jen stěží dosažitelnou živost a férovou kontrolu. Pokud máte rádi hutně zahrané spodní pásmo, neuškodí pouvažovat o jednom z designově přizpůsobených subwooferů, ale v menší místnosti (nebo přímo na stole) to potřeba nebude.

Hlasy vokalistů ze slovenského uskupení Fragile v "Ain´t No Sunshine" ("Next Level" | 2010 | Qstudio | 1617-002-2) vyplouvaly na povrch lehce, měkce a kultivovaně, není to nijak nabroušená nebo dravá reprodukce, hudba si proplouvá bez agrese a v pohodě, opět patrně hlavně na vrub sladěné elektroniky a měničů putuje fakt, že v cenové hladině něco málo přes deset tisíc dostanete vlastně poklidně čitelný zvuk napříč žánry. Navíc s lehounce vřelejším a sladším vyzněním zjemní i případné nectnosti nahrávek.

Ve stejném duchu pak (vcelku logicky) pokračuje reprodukce i u nejvyšších tónů - v činelech v "Coal" Michalea Penna ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6) byl vcelku pořádek, kladem je rozhodně hladkost a jemnost a i když vám Tangnet nezkouší vypíchnout kdejaký detailíčkek, celkové prokreslení je s ohledem na pořizovací cenu jen a pouze chvalitebné. Určitá rezervovanost co do objemu a energie stojí pak za celkovou bezkonfliktností, ani ke kovovému charakteru nástroje prostého již plechového akcentu, nelze říct nic negativního.

Tangent Spectrum X5 BT nejsou nijak dramatické a dravé, přesto opět i díky optimalizaci celého systému včetně elektroniky nabízí za dané peníze více než férovou dynamiku - v mohutném závěru "Signal to noise" Petera Gabriela ("Miss" | 2003 | Realworld | 07243 595237 2 9) samozřejmě cítíte, že energie a důraz jsou poplatné cenové hladině, ale opačným pohledem - právě za dané peníze dostanete zvuk, který nepůsobí nejistě a i když to není síla, která by rozklepala okna, tak je to již zdravě fungující podání bez pocitu nějaké plochosti. "Tučnější" charakter pak dokresluje dobrý dojem z poklidné reprodukce.

Rozlišení reprosoustav snese v pohodě srovnání s "běžným hi-fi" entry level kategorie - hlas Zaz v "Dans Ma Rue" ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) byl sice jednodušeji podaný, ale na druhou stranu rozumně čitelný, bez pocitu zapadlosti nebo nejistoty, opět - v dané cenové třídě sotva chtít pečlivější prokreslení, i když to není audiofilská honba za detailem, ale mnohem spíše snaha vše udržet celistvé a nekomplikované.

Když přijde na "Please read the letter" od Roberta Planta a Alyson Krauss ("Raising Sand" | 2007 | Rounder | 475 9382), oceníte to, že Tangent hrají trochu sytěji, hrají hladce a hrají neútočně, hrají s přiměřenou energií, kde vás zvuk oblévá a je příjemný, je bez hran a s přihlédnutí k dané ceně můžete sázet další a další snahu bez zádrhelů.

Verdikt

Tangent Spectrum X5 BT jsou lifestyle reprosoustavy, o tom žádná - jejich primárním cílem je být zaplatitelné (což jsou), nabídnout všechno, co domácnost potřebuje z pohledu drátové i bezdrátové konektivity (což nabízí), vypadat dobře (což vypadají) a hrát tak, aby všechno od rádiového popu po svižnější kytarovky hrálo tak, aby bylo fajn, když to jen bublá v pozadí i když si k reprosoustavám sednete a budete je poslouchat (což hrají).

Není to audiofilský systém a i kdyby byl, stejně byste v sestavě reprosoustavy / zesilovač (a kabel) za stejnou nebo i mírně vyšší cenu jen těžko dostali lepší detail, větší živost nebo klidnější celistvou reprodukci. Tangent jsou prostě s ohledem na svou cenu bezproblémové a příjemně poslouchatelné reprosoustavy, které už snesou i nějaká ta "hi-fi měřítka"... Což se za něco přes 10 000 Kč jeví být férovou nabídkou...

Klady

+ designově pěkné
+ za danou cenu výtečně vyrobené
+ nekonfliktní zvuk
+ moderní konektivita

Zápory

- pro hlubší bas by to chtělo subwoofer

Tangent Spectrum X5 BT

Cena: 11 990 Kč

Zapůjčil: TYKON

Web výrobce: tangent-audio.com

  • výkon: 2x 25 W
  • 2-pásmový systém
  • výškový měnič 25 mm, basový měnič 130mm
  • AUX vstup
  • Bluetooth
  • Coaxiální vstup
  • Optický vstup
  • výstup: subwoofer, USB pro nabíjení
  • hmotnost 6,6 kg

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

Určitě si přečtěte

Články odjinud