AVmania.e15.cz

Svět sluchátek: vybíráme si ta pravá

Jak si dobře koupit nová sluchátka? Pomůžeme vám zorientovat se ve světě dvou (ná)ušních miniaturních reproduktorů.

Na uchu či hlavě všechno zvládnou hravě

Sluchátka mohou na hlavě, na uších či v uších držet různými způsoby. Nejznámějším a zároveň nejstarším typem je hlavový most, kterým se pyšní především velké modely. V přenosné sféře dominuje uchycení pomocí ucha a to několika odlišnými systémy.

Klepněte pro větší obrázek
Na obrázku lze spatřit exotickou konstrukci vhodnou do nepříznivého počasí.

Hlavový most je část spojující mušle sluchátek, resp. mušli a opěrné místo v případě mono headsetů. Častým výrobním materiálem je železný, popř. ocelový pásek. V některých případech je ukryt v gumovém, plastovém či dokonce koženém opouzdření. Levnější modely mají most tvořen plastem různé pružnosti a kvality. Hlavní funkce je zřejmá na první pohled. Most se opírá o vrchní část hlavy, a drží tak celá sluchátka na svém místě. Tento systém spatříte u drtivé většiny domácích typů a některých typů přenosných.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Most může být namontován bez možnosti posunu. Častěji se ale setkáte s posuvným typem, který umožňuje nastavit rozměry pro danou velikost hlavy. A to buď způsobem napevno, kdy je i po sundání zachován regulovaný rozměr. Nebo bez paměťového efektu s nutností opakovaného nastavování před každým poslechem. Existují i promyšlené systémy kombinující pohodlnost při nasazování a dobrou ergonomii pro téměř každou velikost hlavy. Stačí jen uchopit sluchátka, roztáhnou a nasadit. Systém se o zbytek postará vše a samostatně nastaví správný rozměr, na obrázku v podání AKG K-701.

Klepněte pro větší obrázek

Týlní most si lze zjednodušeně představit jako most hlavový posunut do oblasti týla. Bývá vyroben z plastu, gumy, či oceli. Most není sám o sobě hlavním nosným pilířem. Funguje jako spoj dvou mušlí a jakýsi druhotný podpůrný systém. Sluchátka drží především díky přítlaku k uším nebo za pomoci ušních úchytů. Nedisponuje žádným posunem, takže pro něj může být velká hlava tvrdým oříškem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nalevo hybrid Sennheiser PMX470, napravo nový model amerického výrobce iGrado

Náušní klips je velice podobný zakončení dioptrických či slunečních brýlí. Klips, domácky řečeno „pacička“ vychází z mušle a kopíruje prostor nad uchem. Tím je do určité míry zajištěna stabilita. Opět se setkáte s materiály jako je plast, ocel, guma či jejich různými kombinacemi. Některé modely umožňují ohnutí klipsu do potřebného tvaru pomocí fyzické síly, jiné dokonce regulaci téměř celé konstrukce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Koss KSC35 se shodnými měniči jako mají Koss portaPro a luxusní model od Audio - Technica ATH-EM7 

Pecky a špunty nedisponují žádným mostem či úchytem. V uších je drží mušle a jejich tvar, který se snaží přiblížit kruhovitému zvukovodu. Pecky spočívají na jeho vyústění, špunty musíte zasadit hlouběji. Oba systémy jsou náchylné na ergonomii. Vnitřní části ucha bývají tvarově odlišné, a proto můžou pecky či špunty v některých místech nepříjemně tlačit. Někteří výrobci jsou si toho naštěstí vědomi, a tak přibalují ke špuntům i výměnné nástavce různých velikostí a tvarů.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kupujeme nová sluchátka, přidáte se?

Koupě nových sluchátek je pro některé posluchače snadný úkol, pro jiné úkol nadlidský. Následujících pět fází usnadní úspěšně splnit sluchátkovou misi.

1. Prvním a zřejmě nejméně příjemným krokem je vypracování finančního plánu. Nebojte, nejedná se o žádné složité výpočty ani nic podobného. Stačí si pouze uvědomit, jakou finanční částku budete ochotni za sluchátka utratit. Zřejmě to neradi uslyšíte, ale s mírou ochoty bude zpravidla souviset i výsledná kvalita reprodukce.

Klepněte pro větší obrázek

Tip: Nelze přeneseně použít rčení, že i s malým kašpárkem zahrajate velké divadlo. Za málo pěněz zřídkakdy dosáhnete kvalitního zvuku bez kompromisů.

2. Krok druhý spočívá v územním plánování. Je třeba si ujasnit, kde budete sluchátka využívat. Pokud je budete nosit ve venkovním prostředí, důraz klaďte především na rozměry, hmotnost, komfort a v případě větších „kousků“ na možnost složení. Na ven jsou nejvhodnější pecky, špunty a některé typy supraurálních sluchátek. Budete-li sluchátka poslouchat v prostředím domácím, opět je důležitou vlastností pohodlí, méně pak hmotnost. Rozměry mohou být větší, což umožňuje usadit měnič dostatečné velikosti. Do této kategorie pak spadají sluchátka supraurální a circumaurální. Vše je ale o osobních preferencích, berte to jen jakousi ideální cestu.

Klepněte pro větší obrázek

Do tohoto kroku zařaďte také úvahy o otevřenosti nebo uzavřenosti sluchátek a nezapomeňte na možnost bezdrátovosti. Máte-li zkušenosti s nějakým typem konstrukce a jste-li spokojeni, není důvod ji měnit. Jestliže jste ale bez sluchátkových zkušeností, přečtěte si Svět sluchátek: konstrukce a druhy a Svět sluchátek: drát či bezdrát, kde je pojednáno o rozdílech. Nevyslovujte zatím závěrečný ortel, nechte si všechny možnosti „otevřené“.

3. Průzkum trhu. Nyní je na řadě prozkoumat jaké výrobky se na trhu vlastně vyskytují. Dobře poslouží internet, kde můžete „zdarma“ získat přehled o současné nabídce. Většina internetových obchodů umožňuje použít při vyhledávání různá kriteria, takže stačí vzít k ruce seznam s finančním i územním plánem a v rámci možností zadat jednotlivé vlastnosti. Pokud k internetu nemáte přístup, nezoufejte, existuje spousta kamenných obchodů s velkým sortimentem. Můžete také navštívit specializovaná poslechová studia.

Tip: Držte se renomovaných značek. Výrobky neznámých firem budou pravděpodobně horší než protivníci značkoví.

4. Poslech, poslech a zase poslech. Dozajista jste nalezli hned několik modelů od různých výrobců. Jak ale zjistit, který je ten pravý a nekoupit pověstného zajíce v pytli? Nápomocna bude mimo jiné poslechová tabulka, kde naleznete hned několik tipů. Ty napoví, na co se během poslechu jednotlivých sluchátek zaměřit a co budete pro úspěšný lov potřebovat s sebou. Vzhůru do poslechového centra.

Klepněte pro větší obrázek

Frekvenční vyrovnanost, detailnost i v nízkých hlasitostech, dynamičnost jsou společnými jmenovateli nejdražších sluchátek. S ubývající cenou roste množství konstrukčních kompromisů, které ovlivňují výše jmenované vlastnosti. Při poslechu je nutné tyto kompromisy zprostředkované zvukem vnímat a najít ta sluchátka, která jich pro vaše ucho poskytují nejméně. Zaměřte se tedy na celkový charakter reprodukce.

Tip: Nedejte na technické parametry a grafy zobrazující frekvenční průběh. O reprodukci toho moc neprozradí. Nebo snad posloucháte obrázky?

Pokud kupujte levná sluchátka, porovnejte je s dražšími, abyste věděli, na co se zaměřit. Sledujte frekvenční průběh, zkreslení, srozumitelnost hlasového projevu, lokalizaci a barevnost nástrojů. V kategorii levných sluchátek budou rozdíly často dost patrné, v té nejlevnější dokonce enormní. Kámen úrazu nastává v případě sluchátek drahých, kde jsou odlišnosti minimální a reprodukce bez větších či dokonce žádných nedostatků. V tomto případě již nastupují zkušenosti posluchače a schopnost posoudit, která sluchátka jsou pro něj nejvhodnější.

Tip: V případě „srovnávačky“ většího množství modelů není od věci zapisovat poznámky, které velmi usnadní konečné rozhodnutí.

Poslechová tabulka

 

na co se zaměřit především

co si vzít s sebou

přenosná

rozměry, hmotnost, kvalitu konstrukce, komfort nošení, izolaci, schopnost reprodukce v hlučném prostředí a za pohybu

přenosný přehrávač hudby s dobře naposlouchanými skladbami, popřípadě dosavadní přenosná sluchátka

domácí

komfort nošení, případně izolaci, kvalitu reprodukce, podání prostoru

zdroj hudby – notebook, CD/DVD přehrávač,… popřípadě sluchátkový zesilovač a dosavadní sluchátka, naposlouchané skladby

5. Posledník krokem je již samotný finální výběr. Pečlivě promyslete, jaký model bude tím pravým, tím spíše jedná-li se o sluchátka v řádech tisiců korun. Pokud žádný z výše uvedených kroků nepodceníte, je pravděpodobné, že vyberete ideálního společníka. V opačném případě se může stát, že celý proces podstoupíte znovu a to zcela zbytečně.

Pozor: Opakování procesu nemusí být nutně způsobeno pouze nevhodným výběrem. U některých jedinců se po čase projevuje syndrom zvaný audiofílie. Takto postižený člověk touží po stále dokonalejší reprodukci, což vede k častému obměňování „Hi-Fi miláčků“ a rapidnímu úbytku finančních prostředků.

Rozsáhlý seriál o sluchátkovém světě se již zdárně přiblížil svému konci. Doufám, že se stal pro začátečníky zdrojem cenných informací a pro sluchátkově postižené nebyl ztrátou času. Některé příští sluchátkové pondělí nashledanou.

Předchozí díly:

Sluchátkový svět pod drobnohledem

Svět sluchátek: konstrukce a druhy

Svět sluchátek: drát či bezdrát

Další článek
celkem 18 komentářů

Nejnovější komentáře

Bohužel musím konstrukci těchto slucátek pon… navi 29. 12. 2014, 04:19
Můj typ: SENNHEISER HD 201 - za pětikilo doc… omroo 31. 5. 2013, 23:12
! ! ! k 450 / q 460 ! ! ! .. porty se zapome… dbr 12. 3. 2011, 01:12
Re: no... SB 13. 9. 2009, 10:43
Re: no... Nivník 23. 5. 2009, 13:29
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Pro-Ject Stream Box S2 Ultra: nový malý Hi-Fi streamer s USB výstupem

Pro-Ject Stream Box S2 Ultra: nový malý Hi-Fi streamer s USB výstupem

ELAC Concentro: podlahové High-End reproduktory [test]

ELAC Concentro: podlahové High-End reproduktory [test]

Vizuálně elegantní a atypické reprobedny ELAC Concentro stojí více než 1,5 milionu korun a svůj styl přenáší i do svého zvukového charakteru. Nabízí důstojný přednes, který funguje bez ohledu na preferovanou hlasitost.

Beoplay P6: monolit hrající všemi směry [test BT reproduktoru]

Beoplay P6: monolit hrající všemi směry [test BT reproduktoru]

Je to jen pár týdnů, co představil dánský Bang & Olufsen nový model bezdrátového reproduktoru s označením P6. Reproduktor drží nastavenou laťku minimalistického designu, jak si ale vede po stránce hudební?

Magnat Humidor: univerzální Hi-Fi reprobedny za dostupnou cenu [test]

Magnat Humidor: univerzální Hi-Fi reprobedny za dostupnou cenu [test]

Stylové perličky vhodné na pánský pracovní stůl či do pracovny, prostě kdekoliv tam, kde chcete mít něco, co hraje příjemně, univerzálně a hladce, něco, co vám bude dělat milou společnost po v zásadě nelimitovanou dobu.

Beoplay H9i a H8i: inovovaná sluchátka z Dánska [test]

Beoplay H9i a H8i: inovovaná sluchátka z Dánska [test]

Ačkoli patří Bang & Olufsen mezi tradiční luxusní výrobce, v posledních letech se snaží svojí divizí Beoplay stále více přiblížit mladým aktivním uživatelům mobilního příslušenství. Mimo jiné i proto se nedávno objevila na trhu dvojice inovovaných modelů Bluetooth sluchátek.

Sennheiser HD820: uzavřená High-End sluchátka pro náročné [test]

Sennheiser HD820: uzavřená High-End sluchátka pro náročné [test]

Sennheiser představil po několika letech nový model ve své referenční třídě sluchátek. Cenovkou spadá dokonce na úplný vrchol nabídky. Jak si povede ve srovnání se svým otevřeným bratrem HD800 a dostojí jeho zvuk slibům výrobce?

Magnat RV 4: hybridní elektronkový zesilovač s velkým zvukem [test]

Magnat RV 4: hybridní elektronkový zesilovač s velkým zvukem [test]

Zajímavý zesilovač Magnat RV 4 stojí za úvahu těm, kteří si více považují hudebnosti, barevné tonality a pohodového dlouhodobého soužití nad analytickou neutralitou.

AKG K240 Studio MK II – polootevřená sluchátka s dobrým zvukem [test]

AKG K240 Studio MK II – polootevřená sluchátka s dobrým zvukem [test]

Nedávno testovaná otevřená sluchátka K612 Pro jsme při poslechu doplnili také inovovaným polootevřeným modelem K240 Studio MK II, který je určen především pro studiové použití.