AVmania.e15.cz

Strážci Galaxie Vol. 2: recenze filmu

Sázka na excentričnost ústřední pětice a její týmovou chemii z jedničky je v pokračování vystřídána větším příklonem k blockbusterovému schématu s výraznou melodramatickou linkou rodinných vztahů.

Studio Marvel se před třemi lety nebálo v jedničce zariskovat. A vyšla z toho hodně vtipná a odlehčená variace na Star Wars, s obskurními hrdiny, které jste si zamilovali. Lidský pilot a dobrodruh Peter Quill (Chris Pratt), zelená šermířka Gamora (Zoe Saldana), svalovitý válečník Drax Destroyer (Dave Bautista), cynický hláškující mýval Rocket Raccoon (Bradley Cooper) a empatický humanoidní strom Groot (Vin Diesel), který dělá vychytralému mývalovi bodyguarda.

Nyní se tato pětice vrací, byť v lehce morfované podobě než posledně. Z dospělého Groota se po oběti, kterou v jedničce učinil, stal mnohem menší Baby Groot, který není plně vyvinutý a musí se toho hodně učit. Což si vezme na starost mýval Rocket.

Méně je někdy víc

První díl vydělal 773 milionů dolarů a dvojka jede už mnohem víc na jistotu klasické marvelovské podívané s rozrůstajícím se počtem hrdinů, kteří se stávají součástí jednoho velkého MCU universa. Režisér James Gunn se osvědčil a ve dvojce naplňuje zlaté pravidlo všech sequelů. Tedy nabídnout toho, co minule fungovalo, minimálně dvakrát tolik.

Strážci Galaxie: recenze filmu

Strážci Galaxie: recenze filmu

Studio Marvel se nebálo zariskovat a vyšla z toho hodně vtipná a odlehčená variace na Star Wars s bizarními hrdiny, jež si zamilujete. Mise splněna, další vesmírná sága se rozjíždí.

Už třetí díl Kapitána Ameriky, který působil spíše jako Avengers 2½, ale ukázal limity tohoto přístupu. Postav a linií přibývá a ne všechny dostanou stejný prostor. K tomu si připočtěte, jak se studio snaží vyjít vstříc diváckým očekáváním, aby nepřátelská hrozba a akce byly zas o něco bombastičtější a vynalézavější než minule. Výsledkem je, že si začínají být komiksové marvelovky čím dál víc podobné.

Dvojka Strážců Galaxie se tomuto tlaku také neubránila. Režisér ji staví ze stejných stavebních kamenů jako jedničku. Oproti její hravé osobitosti ale nastupuje přeplácanost. Dobře je to vidět v závěrečné bitvě, která je utopená v digitálním CGI balastu. Mimo původní pětičlenné sestavy se do ní zapojují i další členové, ale platí zde pravidlo, že méně je někdy víc.

Hrozní otcové

Finále je epičtější, emotivnější a osudovější než v jedničce, což souvisí s charakterem celé podívané. Nerozehrává se tu totiž jen další příběh o záchraně světa, ale i rodinný motiv, který dobře známe ze Star Wars. Postavy hrozných otců tu zadělávají na traumata svých dětí a přispívají k jejich vzájemné řevnivosti, která přetrvává do dospělosti. To je příklad Gamory, která se tu střetává se svou sestrou Nebulou (Karen Gillan).

40 nejvíc sexy hereček současnosti

40 nejvíc sexy hereček současnosti

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Peterovo poznávání rodinného zázemí a původu se zas odehrává v souřadnici biologický otec - pěstoun. Vydáváme se s ním až do počátku osmdesátých let, kdy se jeho rodiče poznali. Přes smrt matky, nepřítomného otce, vyrůstání v osmdesátých letech a únos do vesmíru, kde stal součástí desperátské bandy Plenitelů, se dostáváme až k postavě jeho otce. Ta má božský původ a svou vlastní planetu.

Právě na ní se Strážci Galaxie ocitnou poté, co Rocket ukradne mocné kněžce tajemné rasy zlatých lidí Ayeshe (Elizabeth Debicki) část z nákladu, který ji měli vesmírní dobrodruhové a pašeráci doručit. Její pohrdlivé a arogantní chování způsobí, že se z obchodních partnerů stanou protivníci, za nimiž vyšle svou stíhací flotilu.

Jejich útěk a ztroskotání na neznámé planetě vede k setkání s Peterovým dlouho ztraceným otcem, kterého už jsme v omlazené podobě poznali v prologu. Říká si Ego a hraje ho Kurt Russell. Tím se začne odvíjet příběh poznávání Star-Lordova polobožského původu i plánů, které s ním jeho otec má.

Po Rychle a zběsile další „rodina“

Stavba vyprávění je takřka totožná jako v jedničce. Po prologu z osmdesátých let jsme vrženi doprostřed akce. Souboj s obří chobotnicí režisér ozvláštňuje tím, že ho zabírá z perspektivy malého Groota. Tedy vlastně dítěte, které bezstarostně tančí na hit z konce sedmdesátých let britské skupiny ELO Mr. Blue Sky, zatímco kolem se odehrává lítý boj, plný explozí, jež vnímáme v druhém plánu.

Ztracené město Z: recenze filmu

Ztracené město Z: recenze filmu

Hledání bájného Eldoráda v amazonské džungli jako příběh velké posedlosti a odhodlání. Dobrodružná biografie cestovatele a badatele Percyho Fawcetta, který posloužil jako předobraz Indiana Jonese.

Roztomilý Groot s něžnýma očima bezbranného štěňátka a rozumem batolete se v interakci s drsným mývalem opět stává zdrojem humoru, jak už ostatně naznačila trailerová scénka s vypínačem. A nezaostávají za nimi ani ostatní postavy. Drax, který příliš nechápe ironii, ale má dobré srdce. Sesterské duo Gamora a Nebula i Peter, který se pozvolna sbližuje s Gamorou.

Sázka na týmovou chemii režisérovi, stejně jako v jedničce, vychází. Ve světle rodinných traumat, jež se před námi rozkrývají, chápeme i důraz na jejich novou rodinu, která by jejím členům nahradila to, co jim v dospívání chybělo. „Rodinou“ se tak neohání jen Vin Diesel v sérii Rychle a zběsile, ale i hrdinové zde.

Problém v rozdělení hrdinů

Problém ale trochu je, že se tato „rodina“ po přistání na planetě Ego rozdělí. Zatímco Peter a Gamora si řeší své rodinné problémy, ostatní se v různých koutech Galaxie potýkají s bojovými vyslanci Ayeshy. Režisér a scenárista v jedné osobě přitom přichází s hned několika zvraty, při nichž se z nepřátel a protivníků stávají přátelé, ochránci a spojenci. Příkladem budiž postava vesmírného renegáta s modrou kůží Yondua (Michael Rooker).

Na pozadí soundtracku nejlepších hitů z Peterova walkmanu „Awesome Mixtape #2“ tak Strážci Galaxie samostatně, ve dvojicích, trojících i v týmové souhře pokračují ve svých vesmírných dobrodružstvích. Musí přitom bojovat o udržení své nově nalezené rodiny poté, co odhalí tajemství spjatá s pravou rodinou Petera Quilla.

Rychle a zběsile 8: recenze filmu

Rychle a zběsile 8: recenze filmu

Bondovská záporačka i vyprávěcí schéma, soap operové zvraty, zrada „rodiny“ a překonávání sebe sama v míře přepálené akce. Moderní silniční Bondové zachraňují svět.

Stáří nepřátelé se stávají novými spojenci a na pomoc našim netradičním superhrdinům přicházejí i další oblíbené postavy z rozpínajícího se filmového vesmíru studia Marvel. Mezi nimi se vyskytuje cameo Sylvestera Stalloneho, Stana Leeho nebo Davida Hasselhoffa, který vám objasní, proč měl Peter v mládí rád seriál Knight Rider.

Blockbusterová daň za rozrůstající se universum

Více či méně sofistikované popkulturní odkazy a narážky na dobu Peterova dospívání v osmdesátých letech jsou tu spojeny s humorem sebeparodickým, kdy si hrdinové utahují sami ze sebe. Humor zde má mnoho podob, od tohoto sebereflexivního, kdy se tvůrci pasou na žánrových klišé, přes situační, slovní nekorektní až po trochu infantilní, spojený s postavou Groota.

Neútočí se ale jen na bránice, ale i na slzné kanálky, v čemž tkví asi největší rozdíl oproti jedničce. Soundtrack s hity Fleetwood Mac, Parliament, Cata Stevense, Sama Cooka a dalších z konce sedmdesátých let se tu stává součástí nostalgického mapování vlastního dospívání i jeho poznávání. Na podkladě rodinné historie pochopíte citový vztah Petera k těmto písním, jež zároveň tvoří pozadí k akčním scénám.

Ghost in the Shell: recenze filmu

Ghost in the Shell: recenze filmu

Adaptace kyberpunkové klasiky se Scarlett Johansson v hlavní roli, v níž v narážce na název filmu vítězí přitažlivá vizuální ulita či skořápka nad filozofickým duchem předlohy.

Ty jsou provedeny v nejvyšší řemeslné a technické kvalitě, na kterou jste si u Marvelu zvykli. Škoda jen že se jimi druzí Strážci Galaxie až příliš přiřadili po bok svých komiksových bratříčků z této stáje. Na jedničce se mě líbila excentrická nekorektnost ústřední pětice a sázka na její týmovou chemii. Na dvojce už je vidět větší příklon k blockbusterovému schématu, s dost výraznou melodramatickou linkou rodinných vztahů.

Je to, jako u většiny marvelovek, daň za to, jak se universum rozrůstá a přibývá v něm postav. Kam se toto universum bude vyvíjet a jak se to promítne do třetích Avengers, to vám napoví pět potitulkových scén. Zatímco u Avengers to bombastické měřítko očekáváte, u dalších Strážců Galaxie bych uvítal návrat spíše k poetice prvního dílu.

Strážci Galaxie Vol. 2
Film   7

Strážci Galaxie Vol. 2

  • Žánr: space opera
  • Původní název: Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • www.marvel.com/guardians
  • USA, 2017
  • Scénář: James Gunn
  • Režie: James Gunn
  • Hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Michael Rooker, Karen Gillan, Kurt Russell, Elizabeth Debicki, Sylvester Stallone
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 04. 05. 2017       
Další článek
celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Díky za upozornění. Jde o chybu, má tam být … Marek Čech 15. 5. 2017, 14:29
Proč je tam "Žánr: soap opera"? Jetelina 14. 5. 2017, 22:48
Včera jsem byl v kině a odcházel jsem spokoj… Macphenom 9. 5. 2017, 10:57
Za mých mladých let jsme psali, že je někdo … MonikaSh 7. 5. 2017, 12:05
Sestra je Nebula. A díky za upozornění na př… Marek Čech 7. 5. 2017, 11:06

Další podobné články

Zahradnictví: Nápadník – recenze filmu

Zahradnictví: Nápadník – recenze filmu

Čistá láska naráží na odpor despotického otce v podobě předchůdce Jiřího Kodeta v Pelíšcích. Trilogie dvojice Hřebejk a Jarchovský vrcholí divácky nejvstřícnějším a pro autora scénáře i nejosobnějším dílem.

Liga spravedlnosti: recenze filmu

Liga spravedlnosti: recenze filmu

DC až příliš povědomě opisují u marvelovských Avengerů. Špičkující humor postav od Josse Whedona se přitom topí v digitálním balastu akčních scén od Zacka Snydera.

Deadpool 2: nová upoutávka na očekávaný komiksový hit [video]

Deadpool 2: nová upoutávka na očekávaný komiksový hit [video]

Game Night: nový trailer na očekávaný hit (či propadák?) [video]

Game Night: nový trailer na očekávaný hit (či propadák?) [video]

Vražda v Orient expresu: recenze filmu

Vražda v Orient expresu: recenze filmu

Poirotův přehnaně majestátní knír se stává symbolem tohoto okázale ironického zpracování detektivní klasiky Agathy Christie. Za vizuální opulentností je ale cítit úcta k předloze a jejímu moralistnímu jádru.

Zabití posvátného jelena: recenze filmu

Zabití posvátného jelena: recenze filmu

Moderní parafráze antické tragédie o vině a krutém trestu ústí do vyšinuté černohumorné morality, jež staví Colina Farrella před rozhodnutí, známé ze Sophiiny volby. Jen pro otrlé diváky.

Mečiar, Jakeš a Babiš v povolební festivalové Jihlavě

Mečiar, Jakeš a Babiš v povolební festivalové Jihlavě

Reflexe mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2017, spojená s recenzemi filmů o Vladimíru Mečiarovi a Miloši Jakešovi, které vzbudily největší zájem publika i médií.

Mečiar: recenze filmu

Mečiar: recenze filmu

Tereza Nvotová skládá portrét trojnásobného slovenského premiéra a jeho éry vládnutí, která slouží jako výstražné memento i pro naši zemi, že obdobu mečiarismu bychom neměli nikdy připustit.