Spider-Man: Homecoming – recenze filmu

8. července 2017
TWEET SDÍLET
Za patnáct let již třetí verze Spider-Mana, která sází na kombinaci superhrdinské akce a teenagerské komedie, přičemž zajímavěji působí právě ona středoškolská linie.

Za patnáct let již třetí představitel Pavoučího muže a další restart této série. I když tentokrát trochu jiný než v případě předchozích dvou filmů ze série Amazing Spider-Man. Marvelovskému hrdinovi v červenomodrém trikotu vdechl život Stan Lee a poprvé se objevil na stránkách komiksových sešitů v roce 1962.

O pět let později vznikl první z řady animovaných seriálů s touto postavu. Za dalších deset let se objevila i hraná televizní verze The Amazing Spider-Man s Nicholasem Hammondem v hlavní roli, jež se dočkala dalších dvou pokračování.

Tato trilogie je díky své nevalné kvalitě a televiznímu formátu už dávno zapomenutá, na rozdíl od filmové trilogie Sama Raimiho, jež byla po rozporuplně přijatém třetím díle Spider-Man 3 studiem Sony znovu restartována a omlazena.

Spider-Man 3: recenze DVD

Spider-Man 3: recenze DVD

Jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku se právě objevuje na DVD. Překoná třetí díl své předchůdce, nebo spíše zklame?

14 Marek Čech

Na místo čtvrtého dílu jsme se dočkali nového originu The Amazing Spider-Man, v němž Tobeyho Maguirea nahradil Andrew Garfield. Ten se dočkal i dvojky Amazing Spider-Man 2, jež svou romantickou linií mnohem víc mířila na teenagerské publikum.

Součástí marvelovského universa

Tržby v případě obou filmů přesáhly sedm set milionů dolarů za jeden, ale oproti dvěma a půl miliardám za předchozí trilogii se to studiu Sony možná zdálo málo. A tak nyní přichází s dalším rebootem, který se rozhodla ukotvit v rámci marvelovského universa MCU (Marvel Cinematic Universe)

Spider-Man: Homecoming je šestnáctým příspěvkem do této řady a čtvrtým ze třetí fáze MCU. Odpověď na otázku, proč Spider-Man do tohoto universa vstupuje samostatně až tak pozdě, leží v oblasti vlastnických licenčních práv a také ekonomického kalkulu.

The Amazing Spider-Man: recenze filmu

The Amazing Spider-Man: recenze filmu

V souboji pavoučího muže se zeleným ještěrem dochází k restartu a omlazení původní Raimiho série. S variovanou ústřední zápletkou zrodu superhrdiny a větším důrazem na postavy.

23 Marek Čech

Zatímco totiž superhrdinové jako Iron Man nebo Thor, zkrátka Avengers, patří pod Marvel / Disneyho, Spider-Man pod Sony / Columbia Pictures. Sony proto s Marvelem uzavřelo dohodu, že vznikne nová řada s novým představitelem Pavoučího muže, jež nebude navázána na předchozí dvě řady, ale naopak propojena s hrdiny z universa MCU.

Výhody i nevýhody provázanosti fikčních světů v rámci MCU vidíme s každým dalším filmem z této řady. Postav je moc, nedostávají všechny stejný prostor a sólovky jednotlivých superhrdinů připomínají spíš obdobu crossoverových Avengers.

Navazuje na Občanskou válku

Z logiky výše řečeného by v případě nového Spider-Mana měly převažovat zatím spíš výhody. Ta největší je, že hrdina dostává větší pole působnosti, větší hřiště, na němž se může realizovat. A také zkušenější kamarády, kteří ho mohou vést. Zde je to Tony Stark.

Nevýhodou, zvlášť pro toho, kdo k filmu přistupuje s neznalostí předchozích filmů z MCU (najde se takový?), je fakt, že snímek je zatížený odkazy k předešlým titulům z toho universa. Nejvíce pochopitelně k Captain America: Občanská válka, prvnímu filmu třetí fáze a prvnímu, v němž se Spidey objevil po boku Avengers. A hned ve vypjatém střetu mezi dvěma názorovými frakcemi na letišti v Lipsku.

Captain America: Občanská válka – recenze filmu

Captain America: Občanská válka – recenze filmu

Avengeři se stávají sami sobě nepřáteli. Marvelovská série potemňuje a rozšiřuje možnosti, jak čerpat ze svého universa. Je to ještě sólovka nebo spíš Avengers 2 a 1/2?

8 Marek Čech

Spider-Man se v tomto ideovém střetu Kapitána Ameriky a Iron Mana, točícího se kolem otázky Kdo bude hlídat hlídače, postavil na stranu druhého jmenovaného. Nebo jím byl spíš rekrutován. A tam kde Tony Stark ubral na cynickém sarkasmu a přidal na zodpovědnosti, on naopak vnesl prvky teenagerské drzosti a odvázanosti.

Bez klasické origin expozice

Homecoming na Občanskou válku navazuje a odehrává se po oné roztržce mezi Avengery. Do děje se tak vstupuje přímo a k dobru věci je vynechána expozice, patřící k Spideyho originům. Potřetí se tak neopakuje známý příběh s kousnutím geneticky modifikovaným pavoukem, strýčkovým úmrtím nebo Peterovým angažmá jako fotograf v novinách.

Neobjevují se zde jeho lásky Mary Jane Watson a Gwen Stacy, ani nikdo z rodiny Osborneových. Chybí i zmínka o jeho rodičích. Tvůrci předpokládají, že toto všechno diváci už vědí. Jak přišel Peter ke svým schopnostem i co se stalo s jeho nejbližšími možná ano, ale neví, čím se geneze Spider-Manova vzniku liší od těch předchozích.

100 nejlepších filmů 21. století podle BBC

100 nejlepších filmů 21. století podle BBC

Který z filmů 21. století má šanci postavit se po bok nesmrtelným klasikám? Mulholland Drive, Stvořeni pro lásku, Až na krev, Cesta do fantazie? Nejen podle žebříčku BBC, ale i podle vás?

29 Marek Čech

Ze známých postav z jeho světa zůstala teta May, která se díky její přitažlivé představitelce Marise Tomei dost liší od jejích předchůdkyň. Je to typ, který se na lechtivých stránkách objevuje v rubrice Milf a není divu, že s ní flirtuje známý playboy a vynálezce Tony Stark (Robert Downey Jr.).

Snaha dostat se mezi velké kluky

Ten Tony Stark, který Peterovi poskytne nový vylepšený hi-tech oblek se spoustou funkcí, s nimiž se mladík postupně seznamuje. Ale zároveň i ten Tony Stark, který ho krotí v jeho nadšení pouštět se do dalších velkých akcí. Dohlíží proto na něj Starkův osobní strážce Harold Hogan (Jon Favreau).

Peter Parker (Tom Holland) chce svému mentorovi dokázat, že už patří k oněm velkým klukům z Avengers, mezi něž se chce dostat. On ho ale učí, že oblek nedělá superhrdinu a že plnohodnotným Avengerem se stane tehdy, až pochopí svou zodpovědnost vůči tomuto poslání.

Zatím na to nemá věkově ani zkušenostmi. A pochopitelně ani z hlediska fyzických sil. Peterovi je patnáct a měl by si uvědomit, že dříve než začne zachraňovat svět, by se měl naučit zvládat své školní povinnosti. Nadšení je hezká věc, zvlášť když je podpořeno touhou vyrovnat se zkušeným kolegům, kteří k němu a ostatním studentům promlouvají jako Kapitán Amerika (Chris Evans) z motivačních videí. Jeho snaha zvládnout vše sám ale vede jen k poznání, že bez pomoci superhrdinů z první ligy se zatím neobejde.

Plastičtější záporák

Ověří se to v situaci, kdy se na scéně objevuje Adrian Toomes alias okřídlený záporák Vulture (Michael Keaton), který spolu se svými kumpány Shockerem (Bokeem Woodbine), Jacksonem Bricem (Logan Marshall-Green) a Tinkererem (Michael Chernus) obchoduje s nelegálními zbraněmi.

Tyto zbraně vyrábí s využitím technologií, jež byly použity v avengerských válkách s mimozemšťany nebo Ultronem. Dohled nad tímto arzenálem federální orgány spolu s Tonym Starkem svěřily Útvaru na kontrolu a likvidaci škod po těchto bojových střetech D.O.D.C., z jehož středu byl Adrian propuštěn.

10 nejlepších filmů z vězeňského prostředí

10 nejlepších filmů z vězeňského prostředí

Frajer Luke, Motýlek, Půlnoční expres, Útěk z Alcatrazu, Brubaker, Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle nebo Prorok. Exkurze za brány věznice, jež víc láme svobodného ducha, než napravuje, začíná.

12 Marek Čech

Motivace Adriana jsou tak jiné než u většiny komiksových padouchů. Nechce zničit svět, jen chce zaopatřit svou rodinu a přitom se pomstít Starkovi, kterého viní za své propuštění ze zaměstnání. Máme tu tedy mnohem plastičtější a lidštější postavu s vlastním smyslem pro čest, která dělá zlé věci pod tlakem okolností.

Typy ze středoškolských komedií

Citem pro spravedlnost je nadán i Peter Parker v podání jednadvacetiletého britského herce Toma Hollanda. Je odvážný, ale současně i zbrklý. Dychtivý dokázat superhrdinům, na jejichž pozvánku do klubu čeká, co vše v něm je i plachý v momentech milostného dvoření starší školní krásce.

Vtipný, sarkasticky komentující dění okolo i drzý, zkrátka kluk v patnácti letech, jehož potýkání s Vulturem získává i osobní rozměr, když zjistí, s kým je spřízněn. Na cestě k dospělosti a zodpovědnosti ho provází Tony Stark, který má ve filmu menší prostor, než se to může zdát z trailerů.

Peterovým kamarádem a sidekickem je Ned Leeds (Jacob Batalon). Klasický nerd, který mu pomáhá v objevování vymožeností jeho superobleku. Naopak jeho protivníkem ve školním prostředí je Flash Thomson (Tony Revolori), jenž ho šikanuje. Spíše slovně než fyzicky.

12 nejlepších filmů všech dob podle uživatelů IMDB

12 nejlepších filmů všech dob podle uživatelů IMDB

Na začátku srpna jsme vás seznámili s anketou předních kritiků o nejlepší filmy všech dob. Nyní jsou na řadě běžní diváci, hlasující na mezinárodní filmové databázi.

27 Marek Čech

Dvojice dívek pak ztělesňuje typy, jež dobře známe z teenagerských a romantických komedií ze školního prostředí. Michelle (Zendaya) je věrná kamarádka, která je do Petera tajně zamilovaná a smutně se dívá na to, že on má oči jen pro školní krásku a královnu plesu Liz (Laura Harrier).

Právě ji Peter osloví, zda by ho nedoprovodila na tradiční školní oslavy Homecoming, což je jakási americká obdoba našeho maturitního plesu. Název filmu tak v sobě zahrnuje jak odkaz k tomuto plesu pro studenty absolventy, tak znamená návrat Spider-Mana domů, tedy do stáje Marvelu.

Ve stopách Johna Hughese

Jedním ze specifik marvelovského přístupu ke komiksovým látkám je i to, že se snaží každé z nich vtisknout trochu jiný žánrový kabátek. U dvojky Thora Temný svět to byla heroická fantasy z rodu Pána prstenů či Her o trůny, u druhého Kapitána Ameriky Návrat prvního Avengera pak stylizace do paranoidních thrillerů sedmdesátých let.

U Homecoming je žánrový posun rovněž zřetelný a jeho ladění mě bavilo víc než vcelku standardní akce, jejíž charakter prozradily do velké míry trailery (záchrana lidí na rozpůleném trajektu). Režisér Jon Watts (Cop Car) spolu se šesticí scenáristů vytváří variaci na komedie ze středoškolského prostředí, jež točil v osmdesátých letech americký režisér John Hughes (Šestnáct svíček, Snídaňový klub, Podivná věda, Volný den Ferrise Buellera). Typy studentů jsou přizpůsobeny současnosti, jejich problémy ale zůstávají víceméně stejné.

10 nejlepších paranoidních thrillerů

10 nejlepších paranoidních thrillerů

Je pro liberální Hollywood větším ďáblem Richard Nixon nebo George W. Bush? A platí přímá úměra: Čím horší prezident, tím lepší konspirační thrillery?

Marek Čech

Peter se osměluje při kontaktu s něžným pohlavím a současně se snaží zachránit celé město New York. Poznává své schopnosti a limity a dělá přitom velké chyby, které pak musí napravovat. Příběh dospívání i přijetí odpovědnosti přitom režisér sytí velkým množstvím gagů, odkazů, narážek a slovních vtipů.

Patří mezi ně špičkování mezi Petrem a Happy Hoganem i jeho eskapády s Nedem. Peterova prořízlá pusa si nezadá s Deadpoolovou v míře komentování všeho okolo. K tomu všudypřítomné narážky na ostatní hrdiny z MCU. Studentky se přou, zda by si to rozdaly radši s Hulkem nebo Thorem, lupiči nosí masky Avengers a o Kapitánovi Amerikovi a jeho motivačním proslovu už byla řeč.

Dobré herecké výkony

Spider-Man tohoto sdíleného světa MCU využívá, ale rozhodně mu zatím nepodléhá. Ant-Man nebo Doctor Strange si na něm vymohly větší nezávislost, Spider-Man už je s ním přes Občanskou válku a potažmo dále přes oba filmy Avengers víc provázaný.

Pro pochopení kontextu některých narážek je dobré tyto filmy znát, ale i nováčci si kombinaci superhrdinského bijáku a teenagerské středoškolské komedie vychutnají. Režisér se vyhýbá tomu, co už fanoušci Pavoučího muže viděli a na místo dalšího originu nás vtahuje přímo do vyprávění. To využívá školní prostředí, z něhož čerpá většinu zápletek.

Svěží a vtipný film, jemuž nechybí napětí, se opírá o dobré herecké výkony, především pak Toma Hollanda a Michaela Keatona. O budoucnost série s tímto Spider-Manem netřeba mít obavy.

Spider-Man: Homecoming

  • Žánr: komiksová adaptace
  • Původní název: Spider-Man: Homecoming
  • www.sonypictures.com/movies/spidermanhomecoming/
  • USA, 2017
  • Scénář: Jonathan Goldstein, John Francis Daley, Jon Watts, Christopher Ford, Chris McKenna, Erik Sommers
  • Režie: Jon Watts
  • Hrají: Tom Holland, Marisa Tomei, Zendaya, Robert Downey Jr., Tony Revolori, Chris Evans, Laura Harrier, Donald Glover, Michael Keaton, Angourie Rice, Logan Marshall-Green
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 06. 07. 2017
Spider-Man: Homecoming
Film   7

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

Ve světle reflektorů je dnes sice Chromecast, ale každý internetový televizor podporuje i protokol UPnP a DLNA, na které se občas zapomíná. Dělají podobnou věc trošku jinak.

25 Jakub Čížek

Samsung: Kompletní přehled nových 4K televizorů pro rok 2019

Samsung: Kompletní přehled nových 4K televizorů pro rok 2019

Samsung oficiálně představil kompletní nabídku nových televizorů, které začne prodávat v roce 2019. Rozšíření a vylepšení se dočkala řada QLED, dočkáme se taky větší nabídky televizorů s velkými úhlopříčkami.

32 Jaromír Puk

Onkyo: Dva nové dostupné AV receivery s Dolby Atmos nabídnou i virtuální 3D zvuk

Onkyo: Dva nové dostupné AV receivery s Dolby Atmos nabídnou i virtuální 3D zvuk

Japonské Onkyo má v nabídce AV receivery pro domácí kino od těch základních modelů, až po špičkové a patřičně drahé přístroje. V kategorii cenově nejdostupnějších Onkyo tradičně boduje výborným poměrem cena/výkon.

8 Jaromír Puk

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

46 Jaromír Puk

Denon Ceol N10: skvělý síťový Hi-Fi mikro CD receiver [test]

Denon Ceol N10: skvělý síťový Hi-Fi mikro CD receiver [test]

Malý všeuměl Denon RCD-N10 (neboli Ceol N10) je překvapivě dobře, všestranně a zvukově příjemně fungující krabička, která spojuje všechna důležitá řešení pro pohodlný každodenní poslech.

8 Daniel Březina

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Sedmistovka od Panasonicu - televizor (skoro) pro každého. Tentokráte na vaše přání přinášíme test LCD televizoru z dostupné kategorie.

23 Alexandr Bray

Zesilovač a repro: pravidla párování

Zesilovač a repro: pravidla párování

Jaké kombinace se zesilovačem jsou vhodné a které jsou špatné? Jakou citlivost a impendanci mají mít reprobedny? To a ještě více zde.

2 Jakub Minář