AVmania.e15.cz

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.

Sony letos představila třetí generaci sluchátek s aktivním potlačením hluku. Hned první Sony MDR-1000X zabodovala skvělým zvukem, účinným potlačením hluku a výborným dotekovým ovládáním.

O rok později přišla generace druhá, Sony WH-1000XM2, ta přinesla kromě senzoru atmosférického tlaku především rozšíření o čip, který umožnil aktivní spolupráci s aplikací ve smartphonu. Aplikace nabídla více možností nastavení a personalizaci funkcí. Zvuk ani potlačení hluku změny nepotkalo, vzhled a konstrukce prošla spíše drobnými úpravami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Letos v září představila japonská firma třetí generaci, která nese označení Sony WH-1000XM3. I když jde na první pohled o stejná sluchátka, ve skutečnosti je všechno jinak a v podstatě jde o zcela nový model. Sluchátka jsou kompletně přepracovaná, dostala nový výkonnější procesor na potlačení šumu, původní digitální zesilovač nahradil nově analogový, zvětšily se náušníky a komfort, naopak se lehce snížila hmotnost.

Vzhled a konstrukce

První změnu potkal hlavový most, ten je více polstrovaný a dříve viditelný kovový most je nyní už schovaný. Spodní polstrování má téměř dvojnásobnou výšku, zůstává ale měkké, takže nemusíte mít obavy, že vás něco bude tlačit. Změny se dočkalo i uchycení do kloubu, které bylo některými kritizováno za menší mechanickou odolnost (osobně jsem se však za dva roky nesetkal s nikým, komu by sluchátka první generace praskla, a to je má v mém okolí několik lidí).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mušle samotně jsou o něco vyšší, pravděpodobně i kvůli lepšímu pasivnímu tlumení okolí. Naopak náušníky jsou o něco měkčí, je použita paměťová pěna, vnitřní prostor pro ucho je o něco širší, takže se dovnitř ucho lépe vleze a snižuje se riziko kontaktu s boltcem ucha. Ostatně na fotografiích či ve videu se sami můžete přesvědčit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Fyzická tlačítka jsou na sluchátkách dvě, jedno pro zapnutí/vypnutí/párování, druhé pro přepínání režimu potlačení hluku, nebo ho můžete uživatelsky předefinovat pro aktivaci hlasové asistence. Zbytek funkcí se ovládá dotekově na pravé mušli, tedy řízení hlasitosti, přehrávání hudby či příjem hovoru, zachováno zůstalo přepnutí na příposlech okolí při zakrytí mušle rukou.

Upravena byla i citlivost dotekového ovládání – u předchůdce bylo velmi citlivé (což občas sklízelo kritiku) a občas i při pouhé úpravě sluchátek rukou jste například aktivovali příposlech okolí. Nyní k tomu nedochází, ale při přechodu z citlivějšího předchůdce si musíte napoprvé zvyknout na nižší citlivost (což opět sklízí kritiku, jak vidíte, výrobce se nezavděčí…).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jiná povrchová úprava (první a druhá generace imituje povrch kůže) v kombinaci se skrytím kovu hlavového mostu se někomu líbí, někomu méně, na první pohled nová sluchátka působí možná méně luxusně, dojem ale vylepšuje „zlatý“ nápis Sony. Celkově jsou sluchátka velmi povedená a mimořádně komfortní. Vzhledem k uzavřené konstrukci se samozřejmě v létě budou stále potit uši, s tím se nedá udělat nic. A poznámka poslední – M1 a M2 občas při úpravě velikosti na hlavě vrzaly, u M3 jsme se s tím nesetkali.

Aplikace a potlačení hluku

Pro nabíjení slouží nově USB-C místo mikroUSB, nabíjení se zrychlilo o hodinu, nyní trvá 3 hodiny, poslech pak 30 hodin, přičemž pokud máte vybito, tak už po 10 minutách nabíjení máte k dispozici dalších 5 hodin poslechu. Ti co častěji využívají leteckou přepravu, ocení optimalizaci, která ve větších výškách upravuje frekvenční charakteristiku a citlivost mikrofonu. Kritiku u předchůdce od některých jedinců Sony sklidilo za automatické vypínání při nepřipojenému Bluetooth signálu, nyní můžete tuto funkci zrušit a tak aktivní potlačení hluku v letadle zůstane zapnuté aktivní, aniž byste cokoliv poslouchali.

Aplikace nabízí spousty možností individuálního doladění zvuku a funkcí, nechybí nastavení zvuku, ale i upravení potlačení okolního hluku podle pohybu a prostředí, ve kterém jste – například pokud chcete, aby sluchátka do uší více řečového pásma, ale stále tlumila například hučení leteckých motorů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace Headpohone Connect 

Aplikace Headpohone Connect je dostupná pro Android i pro iOS, podrobné průvodce najdete ve videu. Pro vylepšení přenosu hlasu při hovoru byl navýšen počet mikrofonů, zde se proti předchůdci verze M3 zlepšila, ale stále to má k dokonalosti daleko, ano vy uslyšíte druhou stranu vždy perfektně, ona to však bude mít o poznání horší.

Samotné potlačení hluku bylo velmi dobré už u první i druhé generace, nicméně zde došlo k dalšímu vylepšení. Sony uvádí, že v celém slyšitelném pásmu, ale nejslyšitelnější jsme rozdíl zaznamenali ve středních a vysokých frekvencích. Nejvíce problémů má obecně potlačení s vyššími frekvencemi, takže v hlučné restauraci vám M1 a M2 vám odfiltrují hluk i částečně mužské hlasy, ale například dvojice štěbetajících děvčat s vysoko posazenými hlasy potlačením hluku bezproblémů pronikne a budete mít po klidu a tichu. Třetí generace s tímto má daleko menší problémy, obecně daleko lépe potlačuje typický kancelářský ruch včetně hlasů. Zkrátka Sony nyní odblokuje více okolního hluku a vy si můžete užívat hudbu.

Zvuk

Pro bezdrátový poslech jsou k dispozici všechny nejkvalitnější kodeky, které se nyní používají – AAC, aptX, aptX HD a LDAC. Výrobce uvádí frekvenční rozsah 4Hz až 40 000 Hz, sluchátka plní tedy podmínky pro značení Hi-Res Audio.

Nahrazení digitálního zesilovače analogovým je dalším výrazným vylepšením proti M1 a M2. Zvuk předchůdců ve srovnání s M3 je plošší, komprimovanější a jde méně do hloubek. Nejvíce je to slyšitelné asi na nízkých kmitočtech, které jsou nyní plnější, hlubší, lépe dávkované a působí ještě přirozeněji. Vokály jsou velmi čisté, nástroje mají plnější zvuk a máte pocit, že zvuk má více vzduchu, zejména u akustických nahrávek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Při prvním poslechu jsem měl pocit, že M3 hraje tišeji, ve skutečnosti nabízí lepší dynamiku. Jak u filmů, tak u hudby, dostanete plnější, dynamičtější a „kulatější“ zvuk. Při velmi kritickém poslechu v porovnání s drátovou kabelovou Hi-Fi konkurencí podobné cenové relace i zvukových kvalit jsme našli jeden limit, kdy dynamika stále je lehce menší – rozdíl poznáte například na velmi kvalitně nahrané klasické hudbě, která využívá maximální dynamiky.  Jinak sluchátka už spadají do kategorie špičkových sluchátek, které vám už třídí nahrávky dle kvality, zkrátka poznáte, co ve studiu se zvukaři či hudebníkům nepovedlo, podobně vás za uši mohou tahat nekvalitní, komprimované MP3 skladby.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zkrátka zvuk nových sluchátek je velmi příjemný, přirozený, plný a dynamický, u zpěvu dokážou sluchátka krásně přenést emoce. U tanečné hudby oceníte plnější a hlubší basy, které ale mají přirozený analogový charakter a nemáte pocit, že by zbytek zvukového spektra byl zabarvený, a to včetně obvykle problematických nižších středů. Zkrátka – paráda.

Verdikt

Ano, sluchátka Sony WH-1000XM3 představují naprostou špičku, právem jsou označována za nejlepší Bluetooth sluchátka vůbec. Ukazují, kam až se dostala za těch pár let špičková bezdrátová sluchátka. Kombinují dlouhou výdrž, pohodlnou konstrukci s nejnovějšími technologiemi pro potlačení okolního hluku a bezdrátový bezztrátový přenos zvuku. Navíc svojí reprodukcí uspokojí i velmi náročného posluchače. Zkrátka pokud pomineme vysokou cenu, tak jsou to výborná univerzální sluchátka pro každodenní použití.

M3 proti M2 přinesly více změn (než mezi M1 a M2), výrobce vyslyšel zákazníky, kterým vadilo automatické vypínání sluchátek, poměrně razantně přepracoval celá sluchátka, takže jsou pohodlnější, více tlumí a lépe hrají. I proto od nás mají nejvyšší hodnocení a vřelé doporučení.

+ přirozený, fantastický zvuk
+ velmi komfortní
+ výborné potlačení hluku
+ aplikace s možností uživatelské úpravy funkcí
+ dlouhá výdrž
+ výborné dotekové ovládání  

- na citlivost ovládání si musíte zvyknout
- telefonní hovory by mohly být lepší
- třídí nahrávky

AVmania.cz
Sony WH-1000XM3   10

 

Sony WH-1000XM3

Cena: 9 900 Kč

Zapůjčil: Sony

  • Frekvenční rozsah: 4 Hz až 40 000 Hz
  • Citlivost 104,5 dB/mW
  • Provedení okolo uší
  • Konstrukce uzavřená
  • Funkce a vlastnosti Redukce šumu, Potlačení okolního ruchu - ANC, Podpora AAC/AptX, Skládací konstrukce, Podpora zařízení Apple, Podpora zařízení Android
  • Velikost měniče 40 mm 
  • Hmotnost 0,26 kg
Další článek
celkem 34 komentářů

Nejnovější komentáře

Čaute, zaujímalo by ma, ako dobre izoluje zv… stano.stano 9. 12. 2018, 20:34
Pěkná recenze. Díky! Do posilovny bych do… R 8. 12. 2018, 23:42
Re: Neviem kde zijes, chlapce... Pleties si … Milan 4. 12. 2018, 13:20
Re: Bez sluchatok uplne v pohode pohlad:-D T… Milan 4. 12. 2018, 13:16
Hlásím se k těm,jež u první verze "M1" prask… Martin 3. 12. 2018, 18:11
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

Smrtelné stroje: recenze filmu

Smrtelné stroje: recenze filmu

Města budoucnosti jako motorizovaní predátoři, pohlcující slabší kusy. V Peterem Jacksonem produkované teenagerské dystopii, jejíž ambice stát se sérií zůstanou zřejmě nenaplněny.

Záhada Silver Lake: recenze filmu

Záhada Silver Lake: recenze filmu

Pátrání po zmizelé krásné sousedce proměňuje režisér David R. Mitchell v podvratnou hru s konvencemi žánru filmu noir, plnou popkulturních odkazů, utahování si z konspiračních teorií a lynchovského matení diváků.

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

Aktivní reproduktory obvykle najdeme v nabídce výrobců počítačového příslušenství, kde je jejich kvalita velmi různorodá anebo v nabídce monitorů pro studiový poslech, kde se hledí i na velmi jemné rozdíly. Jak jsou na tom monitory JBL druhé generace?

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

Malé a kompaktní sloupečky KEF Q550 jsou velmi realistickými, velmi spořádanými a velmi kultivovanými hráči a ve své cenové třídě nabízí překvapivě delikátní hodnoty. Ocení je vyznavači starého dobrého anglického zvuku.

3 dny v Quiberonu: recenze filmu

3 dny v Quiberonu: recenze filmu

Na stříbrném plátně zářila tak jasně, až sama vnitřně zcela vyhořela. Empatický portrét krásné herečky s tragickým osudem Romy Schneider, oceněný sedmi německými filmovými cenami Lola.

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.