AVmania.e15.cz

Sony WH-1000XM2: nejlepší bezdrátová sluchátka jsou ještě lepší [test]

Druhá generace špičkových sluchátek s aktivním potlačením hluku jde z dobou a kromě prodloužení doby provozu přidává navíc aplikaci, s kterou můžete sluchátka doladit dle vaší chuti.

Před rokem Sony uvedlo svoje bezdrátová sluchátka s aktivním potlačením hluku MDR-1000X a model se hned zařadil na pomyslný trůn tohoto druhu sluchátek. Kombinace kvalitního zvuku, pohodlí, výdrže a povedeného dotekového ovládání byla ideálně vyladěná.

Po roce jsme se dočkali druhé generace s označením Sony WH-1000XM2. Výrobce jde z dobou a přidal především čip, díky kterému sluchátka komunikují aktivně se smartphonem a prodloužila se doba provozu. Zde budu spíše popisovat rozdíly mezi modely.

Vzhled a konstrukce

Na první pohled je konstrukce zcela shodná, pružný, kovový hlavový most s polstrováním působí odolně, podobně jako část pro nastavení velikosti, či kloub, který slouží pro otočení či složení sluchátek do pouzdra. U první generace je objevily zvěsti o praskání spodního plastového krytu, osobně jsem se ani já, ani kolega s tímto problémem nesetkal, a to používáme tato sluchátka velmi často. U novinky vypadá konstrukce při běžném pohledu shodně, osobně se domnívám, že při normálním zacházení jsou sluchátka velmi odolná, neb se k nim nechovám nijak ohleduplně.

Drobnou změnu potkal povrch, ten má výraznější strukturu, takže dotekové ovládání více vnímáte a působí ještě jistěji. Dále prolis s nápisem Sony je bílý, a nakonec ubylo jedno tlačítko, kdy nastavení potlačení hluku a aktivace příposlechu okolního hluku byla sdružena ze dvou do jednoho tlačítka. A to je vše. Pokud si nepřečtete drobný nápis na sluchátkách, tak starý a nový model na první pohled snadno zaměníte.

Aktuální a časově omezená akce! Sluchátka Sony WH-1000XM2 nyní zdarma k novým smarphonům Xperia XZ2 a XZ2 Compact

Aktuální a časově omezená akce! Sluchátka Sony WH-1000XM2 nyní zdarma k novým smarphonům Xperia XZ2 a XZ2 Compact

Dotekové ovládání máte na pravé mušli, pohybem prstu před a vzad posouváte skladby, nahoru a dolů regulujete hlasitost, poklepáním spustíte přehrávání, dáte pauzu či přijmete hovor. Na levé mušli pak máte dvě tlačítka – jedním zapínáte/vypínáte, druhým nastavíte potlačení hluku či spustíte optimalizaci zvuku, kdy si za pomoci několika testovacích signálů sluchátka „proklepnou“ jak vám sedí, a nastaví optimální zvuk i potlačení hluku. Skvělé rychlé přepnutí na příposlech okolí při zakrytí pravé mušle zůstalo zachováno.

Komfort usazení je velmi vysoký, náušníky jsou velmi pohodlné, obepínají uši velmi dobře a přitom pohodlně, ve srovnání s první generací působí o chloupek pohodlněji, jako by náušíky seděly o něco větší plochou. Zkrátka takhle přesně to má vypadat.

Sony WI-1000X: nejlepší špunty s potlačením hluku na trhu [test]

Sony WI-1000X: nejlepší špunty s potlačením hluku na trhu [test]

Špuntová sluchátka sama o sobě jsou velmi dobrou cestou k izolaci od okolního hluku, když ovšem přidáte aktivní potlačení hluku, dostanete perfektní sluchátka nejen na cesty.

Nová sluchátka přidávají senzor atmosférického tlaku, jenž má dle tlaku upravovat frekvenční charakteristiku a citlivost mikrofonu pro potlačení hluku, zkrátka podle detekované změny tlaku zařadí odpovídající filtr, aby byl vliv kompenzován; to jsme ale neměli možnost vyzkoušet.

Co se životnosti týče, tak nový model má udávanou dobu provozu při BT propojení a aktivním NC celých 30 hodin, po připojení dodávaným kabelem se doba prodlužuje na 38 hodin. Nabíjení vestavěné baterie je tradičně pomocí mikroUSB kabelu, nabíjení trvá 4 hodiny.

Funkce a aplikace

Hlavní novinkou je aplikace Sony Headphone Connect (pro iOS a Android), která nabízí přístup k dalším funkcím a nastavením sluchátek. Pozor! Předchozí model s aplikací neumí komunikovat a neleze ho ani upgradovat, neboť nemá potřebný čip, takže to ani nezkoušejte!

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Aplikace informuje o použitém kodeku (SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC), stavu baterie a zda máte aktivní firemní DSHH HX, což je upscalování komprimované hudby na kvalitu blízkou Hi-Res zvuku. U modelu MDR-1000X byl režim aktivní stále, zde ho máte možnost ručně vypnout. Změna zvuku není vždy výrazná, spíše si můžete všimnou změn detailů a dynamiky, je však na vás, co budete preferovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro někoho může být zajímavé Adaptivní řízení zvuku, kdy si můžete nastavit různou úroveň potlačení hluku a propouštění hlasů pro režimy chůze, běh, jízda MHD či domácí poslech v sedě. Další funkcí je možnost ovládání polohy zvuku, či nastavení prostorového zvuku (Arena, Club, Pódium pod širým nebem, Koncertní hala).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Také nechybí pětipásmový ekvalizér několika přednastavenými režimy či ruční volbou. Poslední volbou je priorita připojení, zda preferujete stabilitu/kvalitu, to měl i starší model, tam jste však museli použít tlačítka a neměli jste vizuální kontrolu nastavení na telefonu.

Zvuk

Potlačení hluku je u novinky výborné, nemáte pocit nepříjemného tlaku, přitom izolace okolí je skvělá. Tohle Sony umí skvěle.

Po zvukové stránce nemáme co vytknout, zde je stejně kvalitní jako předchůdce. Basy jsou pevné, konkrétní, plné, jasně definované. Středy i výšky působí velmi čistě, detailně, bez nežádoucího zabarvení, vokály jsou podané energicky, sluchátka se nezaleknou žádného žánru. Nádherně zní jak jednoduchá akustická hudba, tak mohutná hudební tělesa. Dynamika je velmi široká a dočkáte se velkého množství detailů, zkrátka sluchátka dokážou nabídnout spoustu energie, kterou vás hudba uchvátí. Potěší rychlost, kterou ocení náročnější posluchači.

Sony WH-1000XM2 z pohledu uživatele první generace

Už tři čtvrtě roku nosím na uších předchůdce testovaného modelu, sluchátka Sony MDR-1000X. Na několik dnů jsem je vyměnil za tuto novinku.

Byl to rozdíl? Na první poslech žádný. Až když jsem sluchátka na jedné skladbě střídal, slyšel jsem, že zvuk nového modelu je ostřejší. Tam ale může být příčinou, že se stará sluchátka už stihla „rozehrát“. Ale líbilo se mi to, návrat zpět byl zpočátku trochu zahuhlaný.

Nový model WH-1000XM2 byl také trochu pevnější a do jeho náušníku se mi někdy nechtěl vejít ušní boltec... Stejně jako na začátku s MDR-1000X, která ale brzy trochu povolila a teď jsou krásně pohodlná. Občas zavržou, musel jsem si zvyknout.

Jé, aplikace pro mobil! Poctivě jsem proklikal všechny možnosti, abych za pár dnů zjistil, že ji vlastně vůbec nepotřebuji. Pro kalibraci odstranění vnějšího hluku je jednodušší stisknout tlačítko na sluchátkách a ostatní funkce nevyužiji.

V aplikaci mě zaujala možnost vypnout DSEE HX, tedy simulace hi-res audia. Překvapilo mě, jak je rozdíl velký, a nemohl jsem se rozhodnout, který zvuk se mi na kombinaci iPhone + Spotify líbí víc. Nakonec ale vyhrálo aktivní DSEE HX.

Líbí se mi, že Sony na sluchátkách zredukovalo tři tlačítka na dvě. Stačí to, u MDR-1000X musím občas vzpomínat a zkoušet, které z tlačítek ovládá ambientní zvuk a které odhlučnění. Teď je to určitě lepší. Líbí se mi také hrubší povrch mušlí. A fantastická výdrž na jedno nabití.

V metru a v drážních tunelech mě několikrát překvapil tlak v uších při změně vnějšího tlaku. V těchto situacích ho cítím i ve starších sluchátkách, ale tohle bylo silnější. Špatně se to porovnává, stejnou situaci nedokážu navodit znovu, abych ji dokázal porovnat. Efekt byl ale podle mého názoru silnější než dřív. Ale jen v těchto extrémních momentech, při běžném poslechu se s tím nesetkáte.

Jsou to výborná sluchátka. V aktuální situaci, kdy předchůdce zlevnil zhruba o 20 %, bych ale asi váhal. Rozdíly jsou minimální.

Marek Lutonský

Verdikt

Minulý model jsme nazvali králem přenosných sluchátek s aktivním potlačením hluku, zde máme velmi důstojného nástupce, který půjde velmi těžko překonat. Z našeho pohledu jde spíše o upgrade, kterým se láká i zákazníka, který si chce sám upravit zvuk, či touží po prostorovém zvuku. Pro fanoušky hudby je daleko větším přínosem prodloužení doby provozu na téměř 40 hodin a drobné úpravy ergonomie.

Sony zkrátka skvěle kombinuje všechny vlastnosti, které podobná sluchátka vyžadují, a tak prémiová sluchátka Sony WH-1000XM2 opět vřele doporučujeme, jde o naprostou špičku ve své třídě.

+ skvělá ergonomie
+ velmi kvalitní zvuk
+ bohaté, ale rychlé basy
+ detailní středy a výšky
+ možnost individuální úpravy zvuku
+ výborné potlačení hluku
+ dlouhá výdrž

- na dotykové ovládání si musíte chvilku zvykat

AVmania.cz
Sony WH-1000XM2   10

Sony WH-1000XM2

Cena: 9 990 Kč

Zapůjčil: Sony
Web produktu: www.sony.cz

  • Frekvenční rozsah: 4 Hz–40 000 Hz
  • Měniče: průměr 40 mm, CCAW, neodymium
  • Hmotnost: 275 gramů
  • Typ: uzavřená, circumaurální
Další článek
celkem 24 komentářů

Nejnovější komentáře

Moja skúsenosť je že na polovičnej hlasitost… Mubo 19. 5. 2018, 11:51
párovat jde až s 8mi zařízezními, ale nejde … W 11. 3. 2018, 07:46
Píšete: "Také nechybí pětipásmový ekvalizér… jirispalensky.cz 30. 1. 2018, 09:12
Budou plně funkční, aplikace také. Jaromír Puk 25. 1. 2018, 13:34
V com su tieto sluchatka lepsie od mojich Se… tomanr 22. 1. 2018, 09:43
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

Aktivní reproduktory obvykle najdeme v nabídce výrobců počítačového příslušenství, kde je jejich kvalita velmi různorodá anebo v nabídce monitorů pro studiový poslech, kde se hledí i na velmi jemné rozdíly. Jak jsou na tom monitory JBL druhé generace?

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

Malé a kompaktní sloupečky KEF Q550 jsou velmi realistickými, velmi spořádanými a velmi kultivovanými hráči a ve své cenové třídě nabízí překvapivě delikátní hodnoty. Ocení je vyznavači starého dobrého anglického zvuku.

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Elac Vela: reproduktorová sada navržená k 25 výročí výškového měniče JET

Elac Vela: reproduktorová sada navržená k 25 výročí výškového měniče JET

Jays a-six: miniaturní bezdrátové špunty s dlouhou výdrží ze Švédska [test]

Jays a-six: miniaturní bezdrátové špunty s dlouhou výdrží ze Švédska [test]

Skandinávská značka Jays není na trhu sluchátek žádným nováčkem, její tažení započalo již v roce 2006 malým špuntovým modelem d-Jays. Letos se vrhli v Jays také na výrobu bezdrátových modelů.