Sony: vývoj televizorů v čase aneb cesta do historie domácí zábavy

20. června 2017
TWEET SDÍLET
Je tomu skoro 60 let, kdy Sony uvedla první televizor. Přes výborný Trinitron a LCD dospěla k OLEDu. A přes SD rozlišení a Full HD zde máme 4K.

Značka Sony byla před i rokem 1989 jednou z mála, kterou znal prakticky každý. Byla tehdy synonymem kvality a pro mnohé nedostižným snem. Po roce 1990 zde nastal boom elektroniky a na konci 90 let symbolem kvalitního televizoru byl Trinitron.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony TV8-301

Když nastoupila výroba LCD televizorů a Trinitron končil, skončila jedna éra. Když ukončil výrobu velmi oblíbené řady Hi-Fi audia – Esprit, skončila druhá. Po několika letech tápání se Sony pomalu vrací na špici, a to jak v oblasti videa, tak audia. Proto si dovolíme malé ohlédnutí.

Od Trinitronu k Bravii 

Musíme se vrátit v čase o 60 let zpátky, do doby, kdy společnost Sony představila první přenosný tranzistorový televizor pro přímé sledování, TV8-301. V roce 1968 pak Sony představila první z exkluzivní řady barevných televizorů Trinitron, KV-1310. O rok později, 20. července 1969 si naladilo svoje televizory už 500 milionů diváků, aby mohli živě sledovat Neila Armstronga při jeho procházce po Měsíci.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony KV-1310

Sony v nadcházejících letech nadále pokračovala v neustálém zdokonalování technologií, Trinitron byl díky vysokému jasu, barvám a především rovné obrazovce dlouhá léta na špici.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony KV-28SF5

V roce 1997, který se stal dalším historickým milníkem, představila řadu televizorů WEGA s vysokým rozlišením KW-32HDF9 (název LCD WEGA se až do léta 2005 používal pro LCD televizory). Vybavila je obrazovkami FD Trinitron, které měly náskok před ostatními obrazovkami té doby. To byla ovšem labutí píseň klasických obrazovek, avšak majitelé těchto televizorů je dlouho nechtěli vyměnit za LCD technologii.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony KW-32HDF9 

V roce 2005 debutovala nová řada televizorů Bravia, jejíž název se pro zajímavost skládá z počátečních písmen anglického pojmenování „Best Resolution Audio Visual Integrated Architecture“. Tato série položila svým prvním modelem KDL-46X1000 s Full HD rozlišením základy současných televizorů.

Klepněte pro větší obrázek 
První 4K televizor Sony

Od tohoto okamžiku v roce 2005 nesou všechny televizory Sony s plochým LCD monitorem a vysokým rozlišením logo BRAVIA.

„Video Killed the Radio Star“

Zde máme několik údajů, které ilustrují, jak si moderní společnost velmi rychle oblíbila televizory: Ještě v 70. letech nebylo 31% průměrných britských domácností vybaveno lednicí a 10% nemělo toaletu či koupelnu uvnitř bytu, ale 91% domácností již vlastnilo televizor. Osmdesáté roky se vyznačovaly rychlým rozšířením satelitní a kabelové televize, která nabídla množství specializovaných programů, jako např. MTV. Pro zajímavost – prvním hudebním videoklipem, který televize MTV odvysílala, byl hit “Video Killed the Radio Star”, v překladu „Video zabilo hvězdu rádia“, hudební skupiny The Buggles’.

Klepněte pro větší obrázek
Cesta od prvních přenosných TV k OLEDu

Sony pokračovala s úspěchy i v průběhu 90. let, kdy v roce 1996 vytvořila první televizor s horizontálně i vertikálně plochou obrazovkou – již zmiňovaný Trinitron. V té době už bylo na celém světě v provozu více než půl miliardy televizorů. O pouhé dva roky později se komerčně prosadila technologie DVD a velmi rychle vytlačila dlouhá léta oblíbené videokazety.

Moderní éra chytrých televizí

Televizory ušly dlouhou cestu od svého prvotního zrození v 19. století, kdy vědci poprvé odhalili způsob, jak přenášet obraz a zvuk. V roce 1926 se Johnu Logie Bairdovi zdařil první přenos obrazu lidského obličeje v pohybu prostřednictvím radiového signálu. V onom okamžiku se zrodil fenomén, který dnes nazýváme „televize“.

První film s titulem „Making a Living“ vznikl roku 1914 a představil se v něm Charlie Chaplin, korunovaný král němého filmu. Sotva mohl v té době tušit, že o pouhých 100 let později budou moderní televizory schopny nejen realistického zobrazení barev, ale že nabídnou třídimenzionální prostorový zvuk a zajistí, aby měli diváci pocit, že jsou součástí děje.

Jak funguje HDR a co dnes v televizorech dokáže

Jak funguje HDR a co dnes v televizorech dokáže

HDR není jen nový pokus výrobců prodat vám dražší televizor. Po dlouhé době tu je něco, co opravdu dává smysl.

66 Tomáš Holčík

V roce 2014 nastoupilo 4K rozlišení, které nabízí minimální horizontální rozlišení obrazovky 3 840 pixelů. Následovala špičková technologie HDR (High Dynamic Range, vysoký dynamický rozsah) zdokonalující obraz, jež umožňuje televizorům reprodukovat jas srovnatelný s jasem vnímaným lidským zrakem – byla představena v roce 2016. Právě 4K, HDR a větší barevný prostor znamená za poslední desítky let největší posun v kvalitě zobrazení.

A chytré televizory? Po vlastním "chytrém" systému Sony představila v květnu 2015 svoji první řadu modelů Android. Ty nabízejí nejen Google Cast, ale umožňují snadný přístup k obsahu prostřednictvím služeb YouTube, Netflix či instalaci aplikací a stahování her z Google Play Store. Po počátečních dětských nemocech Android rychle dospěl v stabilní, svižný systém.

Od tranzistoru k OLED

Málo kdo pamatuje že právě Sony v roce 2007 představila první OLED (Organic Light-emitting Diode) televizor na světě, model XEL-1, který byl v době, kdy se vyráběl, se svými 3mm nejtenčím existujícím televizorem. Byl malý, drahý, ale ukazoval cestu. Na velkou úhlopříčku do obývacího pokoje jsme si ale u Sony museli 10 let počkat.

V roce 2017 představila společnost Sony na každoročním veletrhu CES v Las Vegas zcela novou sérii A1. A opět Sony ukázala, že míří na příčky nejvyšší. Unikátní technologie Acoustic Surface umožňuje divákům vychutnávat zvuk bez reproduktorů, protože zvuk vychází přímo z obrazovky. K tomu se přidává procesor 4K HDR X1 Extreme, který zajišťuje výborné zpracování obrazu. Zajišťuje hluboké odstíny černé a jasné, přirozené barvy s výjimečným kontrastem, který je vlastností OLED technologie. A to nepočítáme unikátní design série A1, který díky neviditelným reproduktorům a unikátnímu stojanu budí zdání, jako by se vznášel.

Sony Bravia A1 OLED: první pohled na unikátní 4K HDR televizor [video]

Sony Bravia A1 OLED: první pohled na unikátní 4K HDR televizor [video]

Letos japonská Sony představila svůj první televizor s OLED obrazovkou. V redakci ho právě testujeme, nabízíme vám první pohled.

8 Jaromír Puk

Dá se říct, že za několik desetiletí dokázala japonská společnost Sony díky svým produktům a technologiím zásadním proměnit domácí zábavu či poslech hudby. Kde bychom byli například bez Walkmana, že ano. A jsme rádi, že můžeme říct, že v posledních letech patří opět na špičku audio i videotechniky.

 

Témata článku: 4K TV, Sony, OLED

Určitě si přečtěte

10 nejlepších filmů, kde hrdina bere spravedlnost do svých rukou [video]

10 nejlepších filmů, kde hrdina bere spravedlnost do svých rukou [video]

Soudcova noc, Pokrevní bratři, Muž v ohni, Rozsudek smrti, Mé druhé já, 96 hodin, Gran Torino, Harry Brown, Ctihodný občan, Equalizer. Když selhává právní systém, přichází čas vzít spravedlnost do svých rukou.

14 Marek Čech

Panasonic PMX90/ PMX92: nový Hi-Fi mikrosystém s podporou Hi-Res Audia a Bluetooth

Panasonic PMX90/ PMX92: nový Hi-Fi mikrosystém s podporou Hi-Res Audia a Bluetooth

Mikrosystémy Panasonicu řady PMX se pravidelně objevují v našich tipech na nejlepší produkt své třídy k nákupu, a to již několik let za sebou.

8 Jaromír Puk

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

24 Jaromír Puk

Polk Signature S55e: dostupné sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

Polk Signature S55e: dostupné sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

Polk Signature S55e jsou střední sloupky s velkým americkým zvukem, frekvenčně zdůrazněné na obou koncích, ale zato schopné hrát příjemně, vstřícně, jaksi snadno a vyplnit takovýmto zvukem skutečně celý prostor.

Daniel Březina

LG 65E8PLA: nejlepší 4K HDR OLED televizor od LG [test]

LG 65E8PLA: nejlepší 4K HDR OLED televizor od LG [test]

Pokud hledáte aktuálně nejlepší a nejhezčí televizor od LG, tak ho tady máte. E8 kombinuje OLED panel s mimořádnou černou, skvělé zpracování obrazu a povedený systém. Výsledek je opravdu povedený.

45 Alexandr Bray

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

34 Marek Čech

Captain Marvel: sympatická hrdinka, která výrazně zasáhne do nových Avengers [recenze filmu]

Captain Marvel: sympatická hrdinka, která výrazně zasáhne do nových Avengers [recenze filmu]

První samostatná ženská sólovka v rámci MCU universa je silnější v zábavné konverzační interakci postav, především Nicka Furyho a ústředního hrdinky, než v té akční. Tam její sílu ukáže čtyřka Avengers.

9 Marek Čech

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

46 Jaromír Puk