AVmania.e15.cz

Sony: vývoj televizorů v čase aneb cesta do historie domácí zábavy

Je tomu skoro 60 let, kdy Sony uvedla první televizor. Přes výborný Trinitron a LCD dospěla k OLEDu. A přes SD rozlišení a Full HD zde máme 4K.

Značka Sony byla před i rokem 1989 jednou z mála, kterou znal prakticky každý. Byla tehdy synonymem kvality a pro mnohé nedostižným snem. Po roce 1990 zde nastal boom elektroniky a na konci 90 let symbolem kvalitního televizoru byl Trinitron.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony TV8-301

Když nastoupila výroba LCD televizorů a Trinitron končil, skončila jedna éra. Když ukončil výrobu velmi oblíbené řady Hi-Fi audia – Esprit, skončila druhá. Po několika letech tápání se Sony pomalu vrací na špici, a to jak v oblasti videa, tak audia. Proto si dovolíme malé ohlédnutí.

Od Trinitronu k Bravii 

Musíme se vrátit v čase o 60 let zpátky, do doby, kdy společnost Sony představila první přenosný tranzistorový televizor pro přímé sledování, TV8-301. V roce 1968 pak Sony představila první z exkluzivní řady barevných televizorů Trinitron, KV-1310. O rok později, 20. července 1969 si naladilo svoje televizory už 500 milionů diváků, aby mohli živě sledovat Neila Armstronga při jeho procházce po Měsíci.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony KV-1310

Sony v nadcházejících letech nadále pokračovala v neustálém zdokonalování technologií, Trinitron byl díky vysokému jasu, barvám a především rovné obrazovce dlouhá léta na špici.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony KV-28SF5

V roce 1997, který se stal dalším historickým milníkem, představila řadu televizorů WEGA s vysokým rozlišením KW-32HDF9 (název LCD WEGA se až do léta 2005 používal pro LCD televizory). Vybavila je obrazovkami FD Trinitron, které měly náskok před ostatními obrazovkami té doby. To byla ovšem labutí píseň klasických obrazovek, avšak majitelé těchto televizorů je dlouho nechtěli vyměnit za LCD technologii.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony KW-32HDF9 

V roce 2005 debutovala nová řada televizorů Bravia, jejíž název se pro zajímavost skládá z počátečních písmen anglického pojmenování „Best Resolution Audio Visual Integrated Architecture“. Tato série položila svým prvním modelem KDL-46X1000 s Full HD rozlišením základy současných televizorů.

Klepněte pro větší obrázek 
První 4K televizor Sony

Od tohoto okamžiku v roce 2005 nesou všechny televizory Sony s plochým LCD monitorem a vysokým rozlišením logo BRAVIA.

„Video Killed the Radio Star“

Zde máme několik údajů, které ilustrují, jak si moderní společnost velmi rychle oblíbila televizory: Ještě v 70. letech nebylo 31% průměrných britských domácností vybaveno lednicí a 10% nemělo toaletu či koupelnu uvnitř bytu, ale 91% domácností již vlastnilo televizor. Osmdesáté roky se vyznačovaly rychlým rozšířením satelitní a kabelové televize, která nabídla množství specializovaných programů, jako např. MTV. Pro zajímavost – prvním hudebním videoklipem, který televize MTV odvysílala, byl hit “Video Killed the Radio Star”, v překladu „Video zabilo hvězdu rádia“, hudební skupiny The Buggles’.

Klepněte pro větší obrázek
Cesta od prvních přenosných TV k OLEDu

Sony pokračovala s úspěchy i v průběhu 90. let, kdy v roce 1996 vytvořila první televizor s horizontálně i vertikálně plochou obrazovkou – již zmiňovaný Trinitron. V té době už bylo na celém světě v provozu více než půl miliardy televizorů. O pouhé dva roky později se komerčně prosadila technologie DVD a velmi rychle vytlačila dlouhá léta oblíbené videokazety.

Moderní éra chytrých televizí

Televizory ušly dlouhou cestu od svého prvotního zrození v 19. století, kdy vědci poprvé odhalili způsob, jak přenášet obraz a zvuk. V roce 1926 se Johnu Logie Bairdovi zdařil první přenos obrazu lidského obličeje v pohybu prostřednictvím radiového signálu. V onom okamžiku se zrodil fenomén, který dnes nazýváme „televize“.

První film s titulem „Making a Living“ vznikl roku 1914 a představil se v něm Charlie Chaplin, korunovaný král němého filmu. Sotva mohl v té době tušit, že o pouhých 100 let později budou moderní televizory schopny nejen realistického zobrazení barev, ale že nabídnou třídimenzionální prostorový zvuk a zajistí, aby měli diváci pocit, že jsou součástí děje.

Televizory | Vysoké rozlišení | Sony | Netflix | Dolby Vision | 4K TV | HDR | Amazon

Jak funguje HDR a co dnes v televizorech dokáže

HDR není jen nový pokus výrobců prodat vám dražší televizor. Po dlouhé době tu je něco, co opravdu dává smysl.

V roce 2014 nastoupilo 4K rozlišení, které nabízí minimální horizontální rozlišení obrazovky 3 840 pixelů. Následovala špičková technologie HDR (High Dynamic Range, vysoký dynamický rozsah) zdokonalující obraz, jež umožňuje televizorům reprodukovat jas srovnatelný s jasem vnímaným lidským zrakem – byla představena v roce 2016. Právě 4K, HDR a větší barevný prostor znamená za poslední desítky let největší posun v kvalitě zobrazení.

A chytré televizory? Po vlastním "chytrém" systému Sony představila v květnu 2015 svoji první řadu modelů Android. Ty nabízejí nejen Google Cast, ale umožňují snadný přístup k obsahu prostřednictvím služeb YouTube, Netflix či instalaci aplikací a stahování her z Google Play Store. Po počátečních dětských nemocech Android rychle dospěl v stabilní, svižný systém.

Od tranzistoru k OLED

Málo kdo pamatuje že právě Sony v roce 2007 představila první OLED (Organic Light-emitting Diode) televizor na světě, model XEL-1, který byl v době, kdy se vyráběl, se svými 3mm nejtenčím existujícím televizorem. Byl malý, drahý, ale ukazoval cestu. Na velkou úhlopříčku do obývacího pokoje jsme si ale u Sony museli 10 let počkat.

V roce 2017 představila společnost Sony na každoročním veletrhu CES v Las Vegas zcela novou sérii A1. A opět Sony ukázala, že míří na příčky nejvyšší. Unikátní technologie Acoustic Surface umožňuje divákům vychutnávat zvuk bez reproduktorů, protože zvuk vychází přímo z obrazovky. K tomu se přidává procesor 4K HDR X1 Extreme, který zajišťuje výborné zpracování obrazu. Zajišťuje hluboké odstíny černé a jasné, přirozené barvy s výjimečným kontrastem, který je vlastností OLED technologie. A to nepočítáme unikátní design série A1, který díky neviditelným reproduktorům a unikátnímu stojanu budí zdání, jako by se vznášel.

Televizory | Novinky | Video | Sony | OLED | HDR | Dolby Vison

Sony Bravia A1 OLED: první pohled na unikátní 4K HDR televizor [video]

Letos japonská Sony představila svůj první televizor s OLED obrazovkou. V redakci ho právě testujeme, nabízíme vám první pohled.

Dá se říct, že za několik desetiletí dokázala japonská společnost Sony díky svým produktům a technologiím zásadním proměnit domácí zábavu či poslech hudby. Kde bychom byli například bez Walkmana, že ano. A jsme rádi, že můžeme říct, že v posledních letech patří opět na špičku audio i videotechniky.

 

Další článekSouvisející články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Áno Sony je Sony,,ich kvalita je niekde inde… Alex 21. 6. 2017, 21:28

Další podobné články

Samsung přidává k 4K Ultra HD TV a UHD BD přehrávačům až 10 filmů 4K UHD

Samsung přidává k 4K Ultra HD TV a UHD BD přehrávačům až 10 filmů 4K UHD

Optoma UHD550X: nový 4K HDR projektor s cenou pod 60 tisíc

Optoma UHD550X: nový 4K HDR projektor s cenou pod 60 tisíc

Panasonic TX-65EX780E: velký 4K LED televizor s krásnými barvami [test]

Panasonic TX-65EX780E: velký 4K LED televizor s krásnými barvami [test]

Hledám televizor, velký a s krásnými a přirozenými barvami, máte něco? A ještě rychlé ovládání a pořádnou výbavu. Bylo by? A co tento 65" Panasonic...

C Seed 262: největší 4K LCD LED televizor na světě má úhlopříčku 6,6 metru

C Seed 262: největší 4K LCD LED televizor na světě má úhlopříčku 6,6 metru

Optoma představila dva nové 4K HDR projektory za zajímavou cenu

Optoma představila dva nové 4K HDR projektory za zajímavou cenu

Canon EOS C200: nová kompaktní 4K filmová kamera systému Cinema EOS

Canon EOS C200: nová kompaktní 4K filmová kamera systému Cinema EOS

Sony MDR-XB70BT: hutné basy na pásku za krkem [test sluchátek]

Sony MDR-XB70BT: hutné basy na pásku za krkem [test sluchátek]

Sony není na poli bezdrátové reprodukce žádným nováčkem a snaží se stále přicházet s novými funkcemi a zvukovým vylepšením. Testovaná sluchátka však zaujmou především svojí netradiční konstrukcí.

Philips 7502: nová vlajková loď 4K LED televizorů pro rok 2017

Philips 7502: nová vlajková loď 4K LED televizorů pro rok 2017

Nové pracování obrazu, utratenký rámeček, třístranný Ambilight a především nový obrazový engine P5 má zařadit řadu 7502 na špičku ve své třídě.