11
Fotogalerie

Sony PHA-3: High-end přenosný zesilovač s D/A převodníkem [test]

Přenosné audio prochází velkou revolucí a Sony chce být u toho s vlastním špičkovým produktem. A vy se můžete přidat, pokud máte dostatečně velké kapsy a chuť utrácet.

Kapitoly článku:


Novinka od Sony umožní proměnit telefon ve špičkové Hi-fi zařízení. To bude odpovídajícím partnerem i pro ty nejlepší přenosná sluchátka a in-eary.

[Update] Od distributora jsme obdrželi informaci, že Sony PHA-3 je v České republice (a pravděpodobně v celé Evropské unii ) dodáváno ve speciální verzi bez zabudované baterie. Zařízení tedy není přenosné, pro svůj provoz vyžaduje připojení na síťový adaptér. Tato verze je někdy označována jako PHA-3AC. Tento test nadále platí pro přenosnou verzi s baterií, která je normálně dostupná ve zbylých částech světa.

Přenosné audio v posledních dvou letech prochází obrovským vývojem. In-ear sluchátka jsou čím dál tím dokonalejší, zvyšuje se počet měničů, hybridní technologie (kombinující dynamický a tlakové měniče) se zlepšuje s každým novým modelem a tím to zdaleka nekončí. S tím bohužel jde ruku v ruce zvyšování ceny. Špičkový model klasického výrobce Shure pořídíte za 26 000 Kč a na takové JH Audio Roxanne s dvanácti měniči pro každé ucho si připravte dokonce 45 000 Kč.

DSC07843.JPG 
 

K takovým sluchátkům samozřejmě potřebujete i odpovídající zdroj zvuku na cesty. Můžete zvolit některý ze specializovaných Hi-fi přenosných přehrávačů, v nižších cenových hladinách to bude nejspíše Fiio či iBasso, ve vyšších cenách pak jeden z mnoha neustále se obměňujících modelů od Astell & Kern. Aby kvalita zvuku byla opravdu co nejlepší, všechny tyto přehrávače přehrávají Hi-res zvukové soubory. Ovšem najde se i takový posluchač, který hledá kvalitní zvuk, přitom by ale chtěl poslouchat ze svého smartphonu. A zde vstupuje na scénu testovaný Sony PHA-3.

Sony Portable Headphone Amplifier - 3 kombinuje sluchátkový zesilovač s D/A převodníkem, který lze využívat ve spojení s počítačem, iOS zařízeními, iPody a i některými Androidy. Tímto způsobem lze obejít méně kvalitní zvukové výstupy telefonů a na cestách si tak užívat špičkový zvuk v kombinaci s praktičností a jednoduchostí smartphonů.

Jak název napovídá, jedná se již o třetí generaci zařízení. Japonský výrobce se tentokrát opravdu předvedl. Ať už jde o podporu Hi-res formátů, konektivitu či použité komponenty, které normálně najdeme spíše u domácích Hi-fi přístrojů, jedná se o špičkové zařízení. Nějaký nedostatek se na něm hledá jen velmi těžce. A to vše se samozřejmě projevilo na ceně, v ČR stanovené na 21 699 Kč.

Příslušenství

Základ příslušenství tvoří pětice kabelů - dva klasické USB kabely pro propojení s PC a pro nabíjení, kabel jack-jack s 3,5 mm konektory pro analogové propojení zařízení a dva speciální kabely pro Android a Walkman přehrávače. Tyto dva speciální kabely ovšem na straně zesilovače využívají zvláštní microUSB konektor s dalším postranním pinem. Podobný konektor vidím poprvé a nevím, zda je propojení možné pouze s tímto kabelem. Doufám, že ne, jinak by mohl být velký problém s pořízením náhradního. Dále výrobce dodává čtyři silikonové pásky pro uchycení zesilovače k telefonu a velmi potřebný USB adaptér pro nabíjení.

DSC07854.JPG DSC07855.JPG

Znatelně mi zde chybí kabely na propojení s Apple zařízeními. Přeci jen u zařízení za více jak 20 tisíc bych očekával všechny potřebné kabely už v balení. Bohužel si budete muset nějaký vyhovující krátký kabel obstarat sami.

Konstrukce

Rozměrově se nejedná o žádného prcka, půdorysné rozměry srovnatelné s pětipalcovým smartphonem ještě nejsou nejhorší, ale skoro 3cm tloušťka a 250 gramová váha přesouvají zařízení z kapes do tašky či batohu.

DSC07856.JPG

Po vzhledové i konstrukční stránce se Sony zaměřilo spíše na praktickou stránku a pohledný design tak musel ustoupit. I když je zařízení vyrobeno z hliníku a velmi dobře zpracováno, v ruce působí nezajímavě a zaměnitelně s libovolným levnějším zesilovačem. Jedinou výjimkou je trojice 3,5 mm jack konektorů, které zaujmou díky ozdobným mosazným kroužkům.

DSC07851.JPG DSC07852.JPG

A proč jsou na čelním panelu právě tři jack konektory? Jeden slouží jako výstup pro normální sluchátka a zbývající dvojice pro symetrické připojení speciálně upravených sluchátek. Momentálně se s potřebným dvojitým kabelem dodávají pouze sluchátka Sony, a to modely MDR-Z7, XBA-Z5 a řada XBA-Ax, u jiných sluchátek bude potřeba takový kabel vyrobit. Zde bych rád zmínil, že se jedná už o minimálně pátý (!) typ konektoru použitého v přenosném audio pro symetrické propojení a bylo by dobré, kdyby se výrobci konečně dohodli na jednotném standardu.

DSC07848.JPG DSC07850.JPG

Velmi praktické jsou gumové proužky umístěné po délce zesilovače. Ty nejenže slouží jako protiskluzové podložky na stole, ale i jako dobrá ochrana před poškrábáním v případě, že k zesilovači připevníte telefon. Líbí se mi též dopředu vystouplé boky, ty poskytují částečnou ochranu konektoru připojených sluchátek a zabraňují náhodnému pootočení potenciometru.

Na zadní straně najdeme pětici konektorů: dvojici microUSB konektorů, jeden slouží pro nabíjení a druhý na propojení s počítačem a Androidem, dále klasický konektor USB A pro iOS zařízení, optický Toslink konektor a 3,5 mm jack sloužící jako linkový vstup a výstup. Na boku se pak nachází dvojice přepínačů pro nastavení zisku a zapnutí DSEE efektu.

Propojení

Při testování jsem se nejdříve zaměřil na použití s počítačem. Pro digitální propojení PHA-3 využívá špičkový XMOS čip, který komunikuje přes USB 2.0 a na Windows vyžaduje instalaci ovladačů. V minulosti jsem měl občas problémy s ovladači různých DACů, zde jsem naštěstí nezaznamenal během používání jediný problém. Testoval jsem na dvou počítačích s Windows 7 a Vista.

DSC07844.JPG DSC07847.JPG

Odměnou za nutnost ovladačů budiž široká podpora Hi-res formátů, u PCM až po 32 bit 384 kHz a u DSD 5,6 Mhz(2X). A protože Sony si na Hi-res přehrávání hodně zakládá, najdeme na zařízení dvojici diod, Ty se rozsvítí v momentě, kdy hraje PCM vyšší než 48 kHz či DSD. Taková dioda je vhodná pro kontrolu, zda v počítači nedochází k nějaké nechtěné manipulaci s přehrávanou hudbou. A také pro konejšení psychiky posluchače, že poslouchá skutečně to „nejlepší“. Otázku, zda Hi-res audiosoubory mají smysl a zda jsou rozumně dostupné, zde řešit nebudeme.

Dále jsem vyzkoušel funkčnost s Apple zařízeními, využil jsem k tomu starý iPhone 3G a poté 5S. Propojení proběhlo okamžitě, zařízení bylo bez problému rozeznáno a mohlo se začít hned hrát. Stejně bezproblémové bylo i připojení přes optiku.

Co se týče propojení s Androidem, oficiálně jsou podporovány pouze některé Xperie, bohužel se mi nepodařilo žádnou vyzkoušet. Zkoušel jsem pouze Google Nexus 7 a 10 a ani s jedním PHA-3 nefungovalo. Celková situace s Android zařízeními a USB převodníky je poněkud matoucí, naštěstí přicházející Android 5 by měl přinést podporu USB zvukového výstupu na všechna zařízení. Pokud jste majitelem telefonu s Androidem, doporučujeme kompatibilitu konkrétního model raději konzultovat se zástupcem Sony ještě před koupí zesilovače.

Na PHA-3 najdeme i běžný analogový 3,5mm jack vstup pro případ, že přístroj bude sloužit pouze jako zesilovač ve spolupráci s jiným D/A převodníkem. Tento konektor také může sloužit jako neregulovaný výstup, při kterém jde signál rovnou z převodníku a obchází se zesilovač. To se může hodit při připojení jiného zesilovače či aktivních reproduktorů.

Výdrž

Bohužel špičkové Hi-Fi komponenty se podepsaly velmi negativně na výdrži baterie, výrobce udává pouhých 5 hodin při využití digitálního propojení a 17 hodin při využití analogového vstupu. Udávaná doba nabíjení je 15 hodin přes USB port počítače, zde přijde velmi vhod dodávaný síťový adaptér. U testovacího vzorku jsme bohužel měli problémy s baterií, takže nemohu tyto čísla nijak potvrdit či vyvrátit, nicméně přepokládáme, že dobře výrobce ví, co říká.

U specializovaných Hi-Fi přehrávačů jsem se už nějak naučil žít s výdrží okolo 10 hodin, ovšem 5 hodin u Sony hraničí s reálnou použitelností při celodenním nošení a poslechu. Nejspíše budete muset spolu s PHA-3 nosit i napájecí adaptér a nabíjet při každé příležitosti.

Zvuk

Při posuzování zvuku jsem používal především in-eary Noble 4U a customy JH Audio 16 Pro. Poslouchal jsem velké množství nahrávek, v klasické CD kvalitě, 24 bitu i DSD. Zkoušel jsem pouze nesymetrický výstup. Mezi různými digitálními vstupy byly malé, ale slyšitelné rozdíly, pro mě nejlépe hrálo propojení s PC a to jsem bral jako směrodatné pro následující hodnocení.

Určitě si přečtěte

Články odjinud