AVmania.e15.cz

Sony: nové lepší 4K HDR televizory pro rok 2018

Japonské Sony oficiálně představilo své nové 4K a Full HD televizory pro rok 2018. Co je nového, co se nemění a na co se můžeme těšit?

V posledních letech Sony dělá zájemcům o kvalitní televizory radost, v podstatě bez ohledu na cenovou relaci jde o sázku na jistotu. Ano, pokud jste zapřisáhlí odpůrci Android TV, tak u 4K TV máte smůlu, ale v rámci výrobců, kteří tento systém používají, tak jej považuji za nejvyladěnější.

Samostatnou kapitolou u Sony pak je pracování obrazu, tovární nastavení obrazových režimů, homogenita podsvícení a přirozenost barevného podání. To ve všech třídách v testech loni patřilo na špici, stejně tak už loni potěšilo, že Sony reagovalo na kritiku a výrazně se vylepšilo podání černé. Při prvním letmém pohledu na novinky mohu říct, že Sony v tomto trendu pokračuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

U všech 4K modelů potěší čtyři HDMI konektory, Android a Google Cast, HEVC je už samozřejmostí. Zatím počítejte se systémem verze 7, updatem se dočkáme verze 8 (Oreo). Ve výčtu si můžete všimnout, že chybí nástupce loňské řady EX70, tj. základního Smart televizoru s 4K HDR obrazovkou. Tento televizor s výborným obrazem (ale bez systému Android) dostane nástupce o něco později.

Pokud jde o podporu HDR, tak modely A1, ZD6, AF8, XF90 budou umět HDR10, HLG a Dolby Vison (prostřednictvím updatu). Nižší 4K modely a Full HD TV pak zvládnou HDR10 a HLG.  

Nový OLED rozšiřuje nabídku

Loni přišla Sony s výborným OLEDem KD-55A1, který dokázal zkombinovat kvalitní obraz, unikátně řešený a kvalitní zvuk, ale také design. Televizor se velmi povedl, a tak v nezměněné podobě se bude prodávat i letos, a to ve velikostech 55“, 65“ a 77“.  Jedinou výtkou, kterou zájemce mohl mít, bylo 5% naklonění obrazovky a větší hloubka, což ale souvisí s unikátním řešením, kdy televizor nemá stojan, ale opírá se o výklopný podstavec.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak už jsme psali, Sony letos přidá nový 4K OLED – model AF8. Ten je po technické stránce zcela shodný, ale vychází vstříc těm, kdo chtějí klasickou rovnou, tenčí konstrukci (76 mm proti 107 mm), s užším stojanem (255 mm proti 339 mm), OLED TV tak snadno dáte na zeď, nebo na stůl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

OLED AF8 má být díky jednoduššímu stojanu o něco levnější než A1, 4K OLED HDR obrazovka je ale stejná, stejně jako obrazový procesor X1 Extreme, či výborné ozvučení prostřednictvím obrazovky (Acoustic Surface). Systém je samozřejmě Android TV. Vyrábět se bude v úhlopříčkách 55“ a 65“.

Sony Bravia AF8: nová řada 4K HDR OLED televizorů

Sony Bravia AF8: nová řada 4K HDR OLED televizorů

Mezi představenými novinkami letos na CESu byla i nová řada OLED televizorů Sony s Androidem. Má být o něco levnější, ale vyzařování zvuku obrazovkou chybět nebude.

Čtyři nové 4K HDR LCD LED televizory

Loni nabízelo Sony sedm řad 4K televizorů. Zejména v prémiových modelech v tom byl trochu zmatek (a dost dotazů), jak se vlastně liší. Letos to Sony tedy zjednoduší. V nabídce samozřejmě zůstává špičkový 4K HDR LCD televizor Sony ZD-9, s excelentním zadním podsvícením Master Drive a jasem až 2 000 nit, prodává se v úhlopříčkách 65“, 75“ a 100“. Je to jediný 3D televizor v nabídce, a to díky tomu, že jde o model z roku 2016, nicméně stále představuje naprostý High-End mezi 4K LCD LED televizory.

Televizor Sony ZD9 má špičkové LED podsvícení

Televizor Sony ZD9 má špičkové LED podsvícení

Nový HDR 4K LCD LED televizor bude pro ty, co chtějí to nejlepší. Nové podsvícení a zpracování obrazu Sony posouvá špičku zase o kousek dál.

XF90 – Prémiový 4K HDR LCD LED TV

Klepněte pro větší obrázek

Největší změny potkalo řadu „9x“. Tři řady se nám smrskly na jednu – XF90. Podsvícení je výborné přímé zadní FALD s lokálním řízením jasu a proti loňskému roku je o 20 % navýšen kontrast a jas, pro pracování obrazu slouží nejlepší procesor X1 Extreme (loni pouze X1), výrobce přidal svůj nový systém potlačení rozmazání obrazu X-Motion Clarity, obrazovka je samozřejmě 100Hz. Upraven byl stojan, aby se bez problémů vešel mezi nohy samostatný soundbar.  Tento model se bude vyrábět v úhlopříčkách 49“, 55“, 65“, 75“ a 85“. Určitě potěší zdvojení digitálních tunerů, takže můžete sledovat jiný pořad, než nahráváte.

Klepněte pro větší obrázek

Při prvním letmém srovnání bylo zřetelně vidět jak navýšení jasu, tak vylepšení prokreslení detailů u 4K videa. Loňský model XE90 patřil do špičky, exceloval jak samotnou kvalitou obrazu, tak továrním nastavením, dá se předpokládat, že letošní model bude více než důstojným nástupcem.

XF85 – 4K HDR LCD LED TV

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Do vyšší střední třídy bude patřit řada XF85. Ta má stále 100Hz panel, ale podsvícení je Edge, zpracování obrazu bude mít na starost procesor X1, i zde se dočkáme zdvojení digitálních tunerů. O ostrý obraz se postará Motionflow XR s hodnotou 800 Hz, u největších úhlopříček 1000 Hz. Proti loňském roku došlo i zde k 20 % nárůstu jasu a vylepšení zpracování obrazu.  Úhlopříčky zde budou 49“, 55“, 65“, 75“ a 85“.  Systém je opět Android TV.  

XF80 – 4K HDR LCD LED TV

Klepněte pro větší obrázek

Do nižší střední třídy bude u Sony patřit řada XF80. Zde se dočkáme 50Hz panelu s Edge podsvícením, stále však s technologií Triluminos. O pracování obrazu se stará procesor X-Reality Pro, o ostrost pak technologie MotionFlow 400 Hz. Tuner zde je již jednoduchý, systém je opět Android TV. Teneto televizor se bude prodávat v úhlopříčkách 43“, 49“ a 55“.

XF75 – 4K HDR LCD LED TV

Klepněte pro větší obrázek

Základním 4K modelem oficiálně má být XF75. Ten je osazen opět 50Hz panelem s Edge podsvícením, tentokrát ale bez technologie Triluminos. O pracování obrazu se opět stará procesor X-Reality Pro, o ostrost se stará MotionFlow 400 Hz. Tuner zde bude jednoduchý a systém Android TV.  Úhlopříčky jsou 43“, 49“, 55“ a 65“.

WF6 – Full HD LCD LED TV

Klepněte pro větší obrázek

Vyšším modelem s Full HD rozlišením bude WF6. Nabídne firemní  Smart TV rozhraní, a podobně jako loni ani letos i zde nebude chybět HDR. Bude osazen 50Hz panelem s Edge podsvícením. O pracování obrazu se stará procesor X-Reality Pro, o ostrost MotionFlow 400 Hz.  Počítejte už pouze s dvojicí HDMI konektorů, velikosti budou 43“ a 50“.

RF4 – Full HD LCD LED TV

Klepněte pro větší obrázek

A konečně základním Full HD modelem je řada RF4. Jde o model bez Smart TV, stále však nabídne nahrávání na USB, vystačit si musíte s dvojicí HDMI konektorů. Bude osazen 50Hz panelem s Edge podsvícením. O pracování obrazu se stará procesor X-Reality Pro, o ostrost MotionFlow 400 Hz. Úhlopříčka je pouze jedna – 43“.

 

Další článek
celkem 23 komentářů

Nejnovější komentáře

Žádný. Stejně tak jako není nástupce KD-XE94… Jarda Dvořák 22. 3. 2018, 12:15
Tyto TV mají stále HDMI v2.0 Jarda Dvořák 22. 3. 2018, 12:12
Řešil jsem úplně to samé co vy, televizor po… Jakub Janda 17. 3. 2018, 09:30
Dobrý den, bylo by možné přidat informaci, … Jan Zahradil 16. 3. 2018, 20:17
Chapu te, navic tady se resi teoreticky obra… evlo 16. 3. 2018, 13:44
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Ještě letos jsme dostali do testu OLED, který by měl být pokračovatelem linie výrazně obrazově kvalitních televizorů. Nejvyšší model nabízí nejen THX certifikaci obrazu, ale také integrovaný soundbar Technics.

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Ještě jsme si plně nezvykli na 4K rozlišení a už tu máme 8K televizory. Samozřejmě 8K vysílání k dipozici v Evropě není, a tak jsme pořádně prozkoumali, jak si poradí 8K QLED Samsung i s 4K, Full HD a SD obrazem.

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

Tom Cruise: Zakažte motion smoothing. Kazí zážitek z filmu

Tom Cruise: Zakažte motion smoothing. Kazí zážitek z filmu

Japonsko spustilo 8K TV vysílání s 22.2 kanálovým zvukem

Japonsko spustilo 8K TV vysílání s 22.2 kanálovým zvukem

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.

Panasonic RP-HD605N: nová Bluetooth sluchátka s aktivním potlačením hluku

Panasonic RP-HD605N: nová Bluetooth sluchátka s aktivním potlačením hluku

Svoji nabídku sluchátek Panasonic nově rozšiřuje o kvalitní bezdrátová Bluetooth sluchátka, která nabídnou podporu všech kvalitních kodeků včetně LDAC.

Panasonic SC-UA30: nový kompaktní audiosystém s výkonem 300 W

Panasonic SC-UA30: nový kompaktní audiosystém s výkonem 300 W