AVmania.e15.cz

Sony KDL 47W805A: test LCD LED televizoru

Seznam kapitol
Nový design, plná sada digitálních tunerů, včetně DVB-T2, Motionflow XR 400 Hz a dva ovladače ve výbavě. Jeden netradičně s NFC čipem. Jaký má novinka obraz a zvuk?

Inženýr Masaru Ibuka a fyzik Akio Morita v roce 1946 založili společnost, tehdy pod názvem Tokyo Tsushin Kogyo (Tokyo Telecommunications Engineering Corporate). Následně byl vytvořen název, který již znají stamiliony uživatelů po celém světě – Sony. Sony vyjadřuje spojení mladého, průkopnického ducha s vášní a energií při tvorbě nových produktů. Zda v podobném duchu byl vyvíjen testovaný LED televizor Sony KDL 47W805A, se dozvíte v našem článku.

Design, základní popis

Klepněte pro větší obrázek

Televizor vyvolává dojem, že horní díl levituje nad spodním (jakoby kulatým stojanem) – což byl záměr designéra, a ten se se zdařil. Celkově máme z vizuální koncepce (Sense of Quartz) pocit potřeby vyjádřit jedinečnost a netradičnost. Černý a broušený skleněný rám se sraženou hranou, která byla ozvláštněna jemnou linkou v tyrkysové barvě, byl usazen na převážně stříbrném podstavci z kombinace kovu a plastu.

   Klepněte pro větší obrázek 
 

U horní části přichází zajímavý stylistický prvek ve formě osazeného dalšího obdélníkovému dílu. Na něm se usídlil nápis „SONY“, což není nic nezvyklého. Ale jeho spodní partie obsahuje stavové diody, které různobarevným světélkováním mohou naznačovat právě probíhající proces (připojení k externímu zařízení, nahrávání, aktualizace softwaru…). Ano, jedná se o jakousi lépe vypadající, pokročilejší obdobu stavových diod známých z mobilních telefonů. Nebojte se – LED lze ztlumit, či zcela deaktivovat. Ale nápad se nám líbí.

Klepněte pro větší obrázek

Osazený, 47 palcový (119cm) panel patří do kategorie pololesklých. S odlesky bojuje dobře. Podsvícení zajišťuje skupina EDGE LED s lokální úpravou jasu.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K standardně dodávané výbavě přísluší čtveřice brýlí pro 3D. Dále pak dvojice dálkových ovladačů, z nichž jeden má méně ovládacích tlačítek. Z druhé strany byl vybaven NFC čipem pro jednodušší možnost přenosu multimédií z externích zařízení (zvláště „chytrých“ telefonů). Obsah ze smartphone tak můžete do TV dostat, (vypůjčíme si slova výrobce) „jedním dotekem“.

Z implementovaných technologických prvků se o přízeň uchází, mnohým známá, X-Reality PRO, která se snaží o maximální vylepšení obrazové kvality. Doplňuje ji Motionflow XR 400 Hz snažíce se uhladit pohybové akce a zabránit nepřirozenému rozmazaní dějů, či dokonce jejich trhání. Tunery šetřeno nebylo, kromě stále využívanějšího DVB-S2, technici přidávají DVB-T2. DVB-T, analogový tuner a tuner kabelové televize DVB-C jsou samozřejmostí. 

Konektorová výbava

Konektory také nesou trochu z rukopisu výjimečnosti. Na levé straně dostaly prostor jak přípojná místa, tak základní ovládací tlačítka.

TV nabízí 3x USB (1x s přívlastkem HDD) a dva konektory jsou velmi blízko okraje rámu. Z jedné strany nám výrobce vychází vstříc s jednoduchým připojením zařízení, ze strany druhé mohou některé trvaleji připojené externí stroje čnít mimo. Poblíže USBček se nachází výstup pro sluchátka s individuální korekcí hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vložení dekódovací karty v modulu (placené stanice) do nabídnutého CI slotu nešlo udělat lépe, seznam uzavírá jeden ze čtyř HDMI portů – zde s přívlastkem MHL (připojení mobilních zařízení podporujících stejnou technologii – např. smartphone).

Další skupina přípojek se orientuje přímo vzad – plný SCART, síťový konektor LAN, optický výstup a komponentní/kompozitní (hybridní) vstup. Do spodu míření zbytek tři HDMI konektory (jeden s ARC). Hned vedle napojíte anténu a satelit na šroubovací „F“ konektor.

Dálkový ovladač

Sony KDL 47W805A dostala do balení dva dálkové ovladače. Když vynecháme odlišnost v podobě osazeného NFC čipu, pak hlavním rozdílem je množství tlačítek. Zatímco u hlavního „běžného“ ovladače máme kompletní osazení gumových tlačítek, druhý obsáhl potřebný základ. Zbytek nabídky se následně vyvolává na obrazovce. Menší, černý NFC speciál pokrývá matový povrch z jeho horní a spodní partie. Čtyři boční strany kvádru jsou lesklé. Vzhledem k úsporným rozměrům se dobře drží. Tlačítka jsou hmatově odlišena, liší se i velikostí, tvarem a barvou popisek.

Klepněte pro větší obrázek 

Větší plnohodnotná „dálka“ má naznačený tvar lodi (zkosené boky) a matnou vrchní část. Lesklé boky a spodek jsou opatřeny protiskluzovými, drobnými tečkami. V rozích klaviatury někdo zkušený umístil drobné plastové „uši“. Když dojde k chybnému odložení ovladače – tlačítky směrem k podložce – nedojde k jejich nechtěné aktivace, popř. nadbytečnému vybíjení baterií.

Klepněte pro větší obrázek

Ovladač se dobře drží a klávesy jsou vhodně a logicky rozmístěny, ale taktéž odlišeny. Opět hmatově, tvarově, různobarevným popisem. U alespoň jednoho z ovladačů by nezaškodilo podsvícení.

Počáteční nastavení a ladění

47W805A se hned automaticky po prvním zapnutí připojil k serveru a aktualizoval software. Po následném restartu a standardně prováděném resetu do továrních hodnot už vybíráme jazyk prostředí. V rychlém sledu vás textový průvodce provede prvotním nastavením. Kroků by mělo být celkem 25, ale samozřejmě některý může být z různých důvodů vynechán.

Jakmile tedy odklepneme češtinu, začíná párování druhého dálkového ovladače (One Touch). Následuje výběr země určení, zadání nového PINu, určení umístění (Obchod/Domov), určení fyzického umístění v prostoru (Stojan/Zeď) a obsluze bude umožněno spuštění satelitního ladění.

Sony: nové prostředí Smart televizorů pro rok 2013

Sony: nové prostředí Smart televizorů pro rok 2013

S novými modely TV Sony přichází opět novější uživatelské prostředí, které nabídne nejen novou grafiku, ale i SEN – Sony Entertainment Network.

Nyní se budeme věnovat podrobněji satelitnímu tuneru, pokud vás to nezajímá můžete rovnou jít na další kapitolu.

Satelit

V satelitním ladění přichází volba konfigurace antény (pevná anténa nebo DiSEqC/rozvod jedním kabelem) a „parádička“ – výběr ze dvou samostatných seznamů satelitních programů (Preferovaný satelit/Standardní satelit). Proč „parádička“? Představte si – někoho moudrého napadlo udělat dvě samostatné nabídky satelitních programů. Naladíte si jednu, pak druhou a následně s nimi můžete samostatně pracovat. Když někdo znovu začne ladit satelitní tuner a určí „Standardní satelit“, neovlivní jeho činnost kompletní nabídku v „Preferovaném“. Tohle velmi chálíme a dáváme za vzor dalším.

Klepněte pro větší obrázek

Onen „Preferovaný satelit“ (tedy jakýsi jeden programový list) vytváří variantu výběru preferovaného poskytovatele satelitního příjmu. U nás jím byl Skylink CZ. Potvrzením zobrazení názvu poskytovatele budou následně naladěny pouze kanály jím poskytované a umístěny právě do listu „Preferovaný satelit“. Trochu nám uniká, proč se do tohoto seznamu dostala i část nabídky z Astry 1, konkrétně několik německých programů, které zcela jistě Skylink CZ v nabídce nemá.

A teď hlavně pro uživatele využívající DiSEqC přepínač pro více LNB, přichází z našeho pohledu nepřesnost. Zavádějící popisek v ladící části menu. A v té chvíli bude jedno, zda právě ladíte „Preferovaný/Standardní satelit“. Text hovoří ve směru, jakoby první „SATELIT 1“ byl fixně nastaven pro družici 19,2°E atd. Vše je lépe patrno z doplněné fotografie. Postupným laborováním s nastavením přijdete na to, jak se skutečně věci mají.

Prvotně pochopíte situaci, kdy interní tuner Sony W805A umožní zřejmě naladit pouze vybrané čtyři družice (19,2°E; 23,5°E; 28,2°E,resp. 28,5°E a 13,0°E - slovy Astra 1, Astra3, Astra2 a Hotbird). Následně opustíte výše uvedený, zavádějící, text a systém nastavíte podle reálného pořadí v připojení LNB na DiSEqC přepínači. Možnosti máme A/B/C/D/Toneburst A/ Toneburst B.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Náš systém využívající tři Astry nastavíme v jejich pořadí dle zapojení LNB na přepínač. Na prvním místě tak bude Astra3, druhá Astra1, třetí pozice bez obsazení, čtvrtá Astra2. V submenu věnovaném LNB vypneme neobsazený „SATELIT3“ a dalším LNB přidělíme pozice pod písmeny „A, B, D“. Přiložená fotodokumentace vše vysvětlí lépe a přehledněji. Kdo má zájem – podívá se. Neboť mnoho uživatelů neužívá obsáhlejší systémy, zádrhel u nastavení by je tolik nebolel. Navíc většina lidí využívá jen programovou nabídku Astry 3, částečně Astry 1. Z tohoto důvodu nebudou ovlivněni snížením počtu družic v nabídce televizoru.

Klepněte pro větší obrázek

Pro zajímavost doplníme, že kompletní konfigurace LNB vytváří prostor pro nastavení horní a spodní frekvence LNB (od výrobce jsou přednastaveny správné hodnoty – 9750/10600), voltáž 13/18V zaměníme za silnější pro delší rozvod 14/19V, tón 22Khz (AUTO/VYP) a samozřejmě také výše podrobně rozebrané DiSEqC řízení. Vidno nastavení transpondéru (kmitočet, polarizace, symbol rate).

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

dobrý den mám dotaz, na zaklade vasich recen… lukas 17. 8. 2013, 23:47
U 3D půjde vždy o to, zda ji skutečně budete… Alexandr Bray 13. 6. 2013, 19:11
Mnou zmíněný způsob zobrazení listů programů… Alexandr Bray 12. 6. 2013, 21:35
No tak tohle mě u nových ovladačů rozčiluje … Stíhač 12. 6. 2013, 09:23
To si pište že bych HX850 bral, ale aktivní … Roman 12. 6. 2013, 08:10
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Wharfedale Diamond 11.2: pěkné dostupné regálové reprobedny [test]

Wharfedale Diamond 11.2: pěkné dostupné regálové reprobedny [test]

Hledáte rozumné, pěkně zpracované, pěkně vypadající i pěkně hrající bedýnky, které jsou navíc univerzální, poklidné a příjemně nenáročné, a to vše za velmi přátelskou cenu? Tady jsou.

Philips televizory dostanou zvuk od Bowers & Wilkins díky partnerství

Philips televizory dostanou zvuk od Bowers & Wilkins díky partnerství

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Mezi hezké, nenápadné, menší a tenčí soundbary se řadí i nové Sony a do dostupnější cenové relace přináší nejnovější dekodéry prostorového zvuku Dolby Atmos/DTS X. Výsledek? Jednoznačně skvělý.

KEF Q350: velmi povedené regálové reprobedny za parádní cenu [test]

KEF Q350: velmi povedené regálové reprobedny za parádní cenu [test]

KEF Q350 jsou moderně, čistě a aktuálně vypadající, finančně nenáročné malé reprobedny, které navíc hrají férově, kultivovaně, snadno a téměř s čímkoliv.

Xiaomi Soundbar: elegantní vzhled s hutným zvukem [test]

Xiaomi Soundbar: elegantní vzhled s hutným zvukem [test]

Otestovali jsme nový přírůstek do rodiny Xiaomi. Ze zástupu černé konkurence vybočuje elegantním bílošedým provedením. Zvukově vám dá najevo, že i bez subwooferu o výrazný filmový zvuk nepřijdete.

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Sedmistovka od Panasonicu - televizor (skoro) pro každého. Tentokráte na vaše přání přinášíme test LCD televizoru z dostupné kategorie.

Sony SRS-XB10: skvělý, levný BT reproduktor - malý tělem, velký zvukem

Sony SRS-XB10: skvělý, levný BT reproduktor - malý tělem, velký zvukem

Přenosné reproduktory Sony prošly za poslední roky vývojem, který přidal některé nové funkce a zároveň vylepšil celkové zvukové podání. Vyzkoušeli jsme, jak je na tom nejmenší zástupce XB10.

Legendy: Sony Walkman - přenosný přehrávač, který odstartoval revoluci

Legendy: Sony Walkman - přenosný přehrávač, který odstartoval revoluci

Walkman, nebo také přenosný kazetový přehrávač, byl přístrojem, který odstartoval revoluci a dnes je poslech hudby ze sluchátek na ulici zcela běžný. Příští rok to bude 40 let, kdy se Walkman začal vyrábět.