29
Fotogalerie

Sony KDL-46Z4500: test Full HD LCD televizoru

200 Hz Full HD televizor jako první na světě uvedla Sony loni v létě. V testu se podíváme co všechno je ještě vylepšeno.

Achillovou patou LCD technologie po dlouhý čas byly problémy se zobrazováním rychlých pohybů kamerou, akčních scén či sportů. Aby divák byl ušetřen rozmazaného obrazu Sony se rozhodla vyřešit problém definitivně, a místo 100 Hz technologie přišli Japonci rovnou s 200 Hz, čili čtyřnásobkem normální obnovovací frekvence (50 Hz). Televizor KDL-46Z4500, který byl k vidění v Berlíně na IFA 2008, už je v ochodech a nějaký čas si ho můžete zakoupit. Nepatří rozhodně mezi ultratenké novinky (má přes 13 cm), jeho síla se skrývá jinde. Stojí investice ale za to?

Vzhled a ovládání

Dlouhá léta byl design televizorů stejný a nezaměnitelný, nedávno však u televizorů Sony provedlo změnu a klasický vzhled „černý lesklý obdélník“ inovoval – reproduktory ve spodní části jsou opticky odděleny. Druhotným jevem je vizuální lehkost televizoru při zachování běžných a normálně umístěných reproduktorů. U této 200 Hz novinky je také jinak řešeno základní ovládání z horní hrany čelního panelu (nahoře zůstal jen hlavní vypínač), kdy zmizela mechanická tlačítka. Namísto toho máte v levé dolní části podsvětlená doteková tlačítka. Podsvětlení je buďto trvalé, nebo automatické (aktivuje se jen při používání). Velmi příjemná je také možnost vypnutí osvětlení loga Sony, aby vás večer při sledování filmu nerušilo.

DSC02029.jpg DSC02031.jpg

Na levém boku máte po jednom USB a HDMI konektoru, klasický kompozitní vstup naleznete také. O něco výše se nachází CI slot, který v případě Sony je už dobře využitelný pro kartu umožňující příjem digitální kabelové TV, v případě, že to kabelový operátor umožňuje (UPC už ano).Kvůli větší tloušťce televizoru jsou sice konektory až dále za hranou, nicméně stojan není pevný, a tak televizor dostatečně můžete natočit. Na zadní straně naleznete mimo jiné další dva HDMI konektory (škoda, tři by byly lepší), digitální optický a analogový výstup zvuku a především konektor RJ45 pro připojení počítačové sítě. Obvyklý není ani digital media port (DMPORT).

DSC02037.jpg DSC02041.jpg

Vestavěný digitální tuner umožňuje nejen příjem pozemního a kabelového vysílání, ale také díky vestavěnému MPEG4 dekodéru můžete sledovat i HD vysílání. Při ladění se vás tedy televizor zeptá, na jazyk a zemi, umístění televizoru (domov, obchod), poté na způsob příjmu a pak je vše poměrně rychle a bez problému naladěno.

DSC01944.jpg
Podsvícená tlačítka jsou umístěna na televizoru. Ikony se mění dle pohybu v menu. Když se v menu nepohybujete, symboly automaticky zhasnou (když chcete).

Již loňské modely používaly nové menu velmi podobné tomu v PS3, kdy se pohybujete za pomocí kurzoru ikonkami. Moderní vzhled to sice má, ale subjektivně je to méně přehledné, než ono dřívější klasické. Výtku mám k zobrazení popisek ikon, kdy dokud se ve vybraném sloupci nepohnete vertikálně, popisky se nezobrazí. Navíc při zvolení položky se vždy přepne do klasického řádkového nastavování položek, a navíc ne plynule, ale s chvilkovou prodlevou, kdy problikne obraz vysílání, který je jinak poloprůhledným menu částečně skryt. Trochu zarážející je také použití dvou trochu odlišných (byť dobře čitelných) fontů. Přesto – pokud vlastníte i PS3, tak vizuálně shodné menu uvítáte, ti ostatní si určitě zvyknou.

DSC02023.jpg DSC02033.jpg
Na horní straně naleznete jen hlavní vypínač

Dálkový ovladač má Sony standardně vynikající, nicméně právě pro nové menu (a pohyb v něm) se používá křížový ovladač uprostřed a na něj si musíte chvilku zvykat. Navíc Sony nepoužívá křížový ovladač pro přepínání programů (jak by se dalo čekat), pro to jsou využita již standardní tlačítka. Ovládání tedy již není tak bezprostředně intuitivní, jak tomu bylo dříve. Pod odklopným krytem jsou tlačítka pro ovládání firemního DVD rekordéru a jiných firemních zařízení. Pro DVD přehrávač a videorekordér lze nastavit i kód jiného výrobce, takže nemusíte mít jen Sony. Velkou pochvalu si Sony zaslouží za podsvícení tlačítek ovladače.

Funkce v praxi

USB vstup se zde dá využít pro fotografie a MP3 soubory. Vše je zobrazené přehledně při přehrávání hudby se zobrazí info o skladbě. Náhledy fotografií by sice mohly být větší, nicméně při velikosti obrazovky to velký problém není, i velké 10 MPx fotografie se načítají svižně, navíc máte k dispozic funkci fotorámeček, kdy zvolenou fotografii můžete uložit do paměti a pak ji můžete mít zobrazenou staticky, takže televizor pak supluje funkci fotorámečku či obrazu na stěně.

DSC01921.jpg DSC02001.jpg DSC02003.jpg

DSC02007.jpg DSC02009.jpg DSC02010.jpg

Ocenit musím nastavitelnou redukci šumu, jež je účinná, ale nerozmazává celý obraz jak je jinde zvykem. Za zmínku také stojí funkce Spořič energie, která ztlumí jas a sníží spotřebu asi o pětinu (standardní režim, fotbal, osvětlená místnost – bez aktivace: 250 W, aktivováno: 200 W). Kdo chce ušetřit, aktivuje si také automatickou úpravu jasu senzorem okolního světla. Pro zajímavost, v režimu pak Kino činil odběr slušných 127 W, což v peněžence průvan neudělá.

DSC02013.jpgDSC02017.jpgDSC02011.jpg
EPG je velmi přehledné, s češtinou problémy nejsou

Pro nastavení formátu obrazu máte k dispozici pět režimů – Smart (nesymetrické zvětšení), 4:3, širokoúhlý, zoom a 14:9 a samozřejmě také automatickou volbu formátu. Standardně velmi dobře je řešeno označení vstupu, kdy máte na obrazovce ikonu s jeho vzhledem, číslem, názvem a ještě k němu můžete přiřadit název připojeného zařízení (např. DVD).

DSC01921.jpg DSC01927.jpg DSC01928.jpg

Další zajímavou variantou je také možnost využití počítačové sítě pro připojení k externímu zařízení podporujícím standard DNLA. Z něj pak můžete přehrávat fotografie a hudbu, video nikoliv. Další zajímavém využitím připojení k internetu je zobrazení místa zhotovení fotografie přímo na mapě, a to díky GPS informaci.

Celkově nadstandardních funkcí a možností je dostatek, nicméně při poměrně vysoké ceně televizoru se to dá očekávat jaksi automaticky. Otázkou zůstává, kolik jich běžných uživatelů využije (například možnost připojení počítačové sítě).

Obraz

200 Hz technologie je jedním z největších lákadel tohoto televizoru, takže jak pracuje? Výborně. Uživatel má možnost si nastavit funkci Motionflow ve třech stupních, a tak ovlivnit plynulost obrazu podle toho, jak se mu líbí. Televizor nemá problémy s jakýmkoliv pohybem obrazu a vše zůstává ostré i při rychlých pohybech kamerou.

Sony poskytovala majiteli televizoru vždy poměrně dost možností, aby si obraz mohl doladit dle svých potřeb. Například rozšířený barevný prostor je opravdu široký a nabízí o dost více barev, než požaduje norma. Negativní důsledku u normálního vysílání jsou jasné – barvy (zejména červená a zelená) se velmi nepřirozeně rozsvítí. U HD zdroje signálu to vypadá přece jen lépe, než u běžného digitálního vysílání, kdy se například rozsvícená červená barva rozlévá mimo hrany objektu. Jev je velmi dobře viditelný i fotografiích, kdy se při tzv. rozšířeném barevném prostoru a zvýrazněných barvách nepřirozeně slévají detaily fotografií. Naopak zde musím velmi ocenit režim Kino, který nejen nastaví rozumný jas pro sledování filmu večer, ale také ztlumí „rozjásané“ barvy do přirozenější podoby. Velké rozdíly jsou mezi obrazovými režimy (živý, standard, kino), což je v pořádku.

rozšířený barevný prostor + standard.jpgStandard režim se standardním barevným prostorem.jpgkinorežim + rozšířený barevný prostor.jpg
Monitor = Sony. První dva obrázky ukazují standardní režim a rozdíl mezi rozšířeným a normálním barevným prostorem, na posledním je kinorežim s rozšířeným barevným prostorem.

S nastavením jasu a režimu souvisí také kvalita vykreslení barevných přechodů a krajních odstínů šedé – při vhodné volbě nabízí Sony velmi dobré vykreslení stínů a tmavých scén, na LCD technologii jsou výsledky doslova výborné. Vyzdvihnout také musím často problematickou černou, se kterou si Sony poradí velmi dobře (v režimu kino má černá výborných 0,07 cd/m2). Velmi vysoký jas, který má Sony nejen na papíře, ale i ve skutečnosti (naměřeno 404 cd/m2), oceníte za jasného dne, ve večerních hodinách naopak oceníte Kino režim, v němž velmi příjemně klesne jas téměř na třetinu (naměřeno rozumných 136 cd/m2). Pochvalu si zaslouží také nastavení televizoru z výroby – gama v režimu Kino má ideálních 2,2, což zajistí korektní podání šedých odstínů, stejně tak barvy jsou daleko bližší správným hodnotám, než v jiných režimech. Jinými slovy sledujete film v těch barvách, které má film mít.

DSC01929.jpg DSC01931.jpg DSC01933.jpg

Když už se šťourám v obraze a naměřených hodnotách – zarazilo mne celkově studenější podání obrazu, kdy teprve nastavení barev na Teplá 1 poskytne hodnotu blízkou 7 000 (správně by mělo být 6 500), při nastavení Neutrální jsou už barvy velmi studené (8 300).

U televizorů vyšší cenových relací je to sice již obvyklé, přesto musím opět pochválit velmi dobrý přepočet SD obrazu na vysoké rozlišení, takže ani sledování obrazově méně kvalitního filmu či vysílání tolik „netrhá“ oči a neruší.

Zvuk

I když to možná není zrovna obvyklé, oddělení reproduktorů od plastového těla televizoru sklem je plně funkční. Když pominu estetický efekt, tak i při maximální hlasitosti a zvýrazněných hloubkách televizor nerezonuje, jak tomu bývá zvykem. Právě vzhledem malému rozměru reproduktorků mne překvapily slušné basy (jsou posíleny samostatnou jednotkou o výkonu 12 W) a celková vyrovnanost zvuku. Naopak běžně u Sony velmi dobrý virtuální prostorový zvuk, který byl u starších televizorů, zde působí o něco plošším dojmem. Na běžné sledování to bohatě stačí, nicméně skvělý obraz si o doplnění kvalitním domácím kinem (nejlépe Blu-ray) vysloveně říká.

Závěr

Společnosti Sony se nový 200 Hz model vysloveně povedl, a povedlo se odstranit většinu nevýhod, kterou LCD technologie proti plazmě má; bohužel za to zaplatíte navíc také nemalou částku. Právě vyšší cenu považuji za jediný výraznější zápor tohoto televizoru. Pokud jste ochotní ji zaplatit, KDL-46Z4500 vám poskytne nejen výborný obraz, ale i velmi dobrou výbavu včetně možnosti příjmu HD vysílání a kabelového tuneru. Fandům Blu-ray filmů televizor rád také doporučím, zklamaní určitě nebudou.

Sony Bravia KDL-46Z4500

Cena doporučená 69 990 Kč

  • úhlopříčka 117 cm (46")
  • zobrazovací technologie LCD
  • rozlišení 1920 × 1080
  • pozorovací úhly 178°
  • kontrastní poměr dynamický 80 000:1
  • obrazové formáty 16:9, 4:3, Smart, Zoom
  • vylepšení obrazu Bravia Engine 2, Advanced Contrast Enhancer
  • normy PAL/SECAM, NTSC na AV
  • počet tunerů 1, analogový, DVB-T, DVB-C, DVB-T, MPEG4-H.264
  • PIP, PAP ano
  • teletext ano, 1000 stran
  • česká nabídka ano
  • reproduktory 2× 9 W + 12 W Woofer
  • vylepšení zvuku Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Technologie Voice Zoom 
  • konektory 3× HDMI v1.3, 2× SCART (2× RGB), S-Video, komponent, kompozitní video + stereo, VGA + stereo, sluchátka, digitální výstup zvuku optický, CI slot, RJ 45, digitální média port
  • další funkce režim 24p, světelný senzor, režim fotorámečku, BRAVIA Sync
  • podstavec otočný, 20° do stran
  • spotřeba 283 W, 0,28W standby
  • rozměry bez stojanu (v × š × h) 74,9 × 1114 × 13,2 mm
  • hmotnost 34,5 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, návod

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud