AVmania.e15.cz

Sony KDL-40S3000: test LCD televizoru

Velmi dobré zobrazení barev, elegantní vzhled, solidní výbava konektory a dobrý poměr cena/úhlopříčka?

Esková řada televizorů Sony Bravia byla v posledních letech převážně v situaci obětního beránka. Když chtěl nějaký konkurenční výrobce ukázat výhody svých obrazovek, postavil vedle nich Braviu řady S. Dokonce i samotná Sony, když nám letos představovala novou generaci řady S, postavila vedle ní starou Braviu S2000.

Toto bití je ale zřejmě u konce. Generace S3000 sdílí obrazové panely s podstatně dražšími modely a trpí jen nezahrnutím vybraných vychytávek. Díky tomu je obraz vynikající po barevné stránce a velmi dobře si poradí s pro LCD problémovými tmavými odstíny.

Klepněte pro větší obrázek

Samotná televize se ukrývá v decentním matně černém rámu s jemnými stříbrnými doplňky. Žádný lesklý klavírní lak přitahující prach a otisky se naštěstí nekoná, reproduktory jsou na spodní straně překryté stejným plastem jako zbytek televize a vytváří tak jednolitý tvar.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektory najdete vedle zadní strany také na levém boku, kde má vedle kompozitního a S-video vstupu místo také třetí HDMI konektor

Nové HD kamery už doporučujeme připojovat k televizi přes HDMI a Sony, jako významný výrobce HD kamer, na to pochopitelně pamatovala. Vzadu pak najdete dva HDMI konektory, dva SCART konektory (oba s RGB), kompozitní vstup a D-SUB vstup pro připojení počítače. Pro budoucí rozšíření je vzadu i CI slot. Do něj by se měl v budoucnu vkládat tuner pro MPEG-4, ale nepočítejte s HD rozlišením. Karty do CI slotu pouze pomáhají vestavěnému digitálnímu dekodéru pochopit datový tok. A když dekodér umí poslat dál jen SD rozlišení, máte s HD smůlu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovládací tlačítka leží na horní straně televize a byť zvládnou pohodlné ovládání televize, vůbec se vám nebudu divit, když je budete zcela ignorovat. Dálkové ovládání je totiž příjemně ergonomické s vhodně rozmístěnými tlačítky

Instalace televize je velmi jednoduchá díky připojenému stojanu už od výroby. Už při počátečním nastavení si všimnete rozdílného přístupu při ladění digitální a analogové televize. Zatímco veškeré nastavení parametrů obrazovky a analogové televize používá nabídky v rozlišení panelu, tedy 1366 × 768, digitální tuner zobrazuje nabídky v rozlišení PAL, vypadá tedy jako uměle naroubovaný. 

Není to po pravdě žádná tragédie, vše používá stejné ikony a barevná schémata, obraz prochází stejnými filtry a jde skutečně jen o kosmetickou záležitost týkající se nabídek. Mimo analogového a DVB-T signálu podporuje televizor také DVB-C, který se objevuje v nabídkách kabelových televizí. Problém je ale zatím v tom, že kabeloví operátoři párují digitální signál jen se svým vlastním set-top-boxem a tak zatím televizi k DVB-C nepřipojíte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Standardně velmi přehledné menu s menším písmem nabízí poměrně dost možností nastavení

Panel obrazovky má rozlišení jen 1366 × 768, v této 40“ úhlopříčce jsme už přece jen zvyklí na plné HD rozlišení, ostatně jen o málo větší plazma Panasonicu plné HD nabízí. Obrazovka ani nedokáže vstřebat rozlišení 1080p. Podporovaným maximem je 1080i, je ale třeba též říci, že obvody pro odstranění prokladu odvádějí dobrou práci. Vzhledem k fyzickému rozlišení panelu je to stejně jen drobnost.

Díky bohatým možnostem nastavení můžete i z obyčejného PAL signálu získat velmi dobré výsledky. U analogového připojení jsme pozorovali problémy s ostrými barevnými přechody v testovacích obrazcích, kde docházelo k mírnému rozpíjení hran, u filmového zdroje obrazu jsme si podobných nedostatků nevšimli, více jsme ocenili barevné podání s důrazem na věrnost.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mimo možnosti naprogramovat nahrávání digitálního vysílání na připojený rekordér si můžete vstupy a výstupy pojmenovat vlastními názvy

Televize nabízí tři základní režimy Dynamický, standardní a Film, které lze dále upravovat a každý má vlastní nastavení teploty barev, ostrosti, jasu a podobně. Dynamické nastavení je opravdu vhodné jen do přesvětlených showroomů, digitální šum z českého DVB-T je velmi rušivý a barvy nepřirozené. Režim Film by měl být navržen ve spolupráci s filmovými režiséry pro optimální přednes filmového materiálu. Stručně to znamená teplejší barvy, menší jas a zredukované doostřování obrazu. Pro večerní sledování je to dobré, jen tu teplotu barev bych vrátil na střední úroveň.

Klepněte pro větší obrázek
Když si naprogramujete nahrávání dioda televizoru na tuto skutečnost upozorní

Ač S3000 nabízí rozsáhlé možnosti ladění obrazu, pochopitelně nemůže nabídnout to samé, co dražší modelové řady. Není tu tedy 100Hz kompenzace pohybu, zapomenout musíte na podporu 24p, analogové obvody jsou celkově mírně horší – například u prvního SCART vstupu jsme při vypnutém přehrávači slyšeli přeslechy z televizního tuneru. Z těch pokročilých možností asi bude nejvíce chybět 100Hz kompenzace pohybu. Sport na ČT4 nevyniká velkým datovým tokem a tak každá pomoc v obrazu je jediné vítaná. Stále je tedy na tomto LCD vidět, co kritizují výrobci plazmových panelů – čitelnost textů rychle běžících přes celou obrazovku není dobrá – to se ovšem netýká posouvajících se informačních proužků jako u ČT24, na nich nic nepoznáte.

Podobné zkušenosti máme i reprodukcí zvuku, dražší modely si nechávají špičkové technologie pro sebe, přesto S3000 není na tom špatně. Prostorový zvuk BBE Viva sluší televize nejlépe, případně můžete také vhodně doladit nastavení. Je to zkrátka velmi dobrý zvuk na základní řadu televizí, lhali bychom ale, kdybychom tvrdili, že lepší jsme neslyšeli.

Pokud plánujete připojení LCD televize k počítači, je Bravia dobrou volbou. Musíte ale zvolit analogový D-Sub konektor, který vstřebá rozlišení 1360 × 768 a zobrazí ho pěkně od kraje ke kraji. Vstup z digitálního HDMI konektoru totiž na obrazovce trpí overscanem, je zkrátka o chlup větší a hlavní panel Windows XP není vidět celý.

Na Braviu 40S3000 máme tak trochu rozporuplné názory. Obraz nabídne velmi dobrý, barvy i kontrast jsou výrazně nad základními řadami ostatních výrobců, podobně výbava není špatná. Pro sledování SD zdrojů doporučíme digitální vstup, ostatně i levné DivX přehrávače mají HDMI výstup, obraz z DVB-T se dá dobře poladit, aby si poradil rušivými artefakty. Jen tak nějak u takto velké televize už čekáme větší rozlišení, podporu 1080p a alespoň kompenzaci pohybů na obrazovce. Pokud ovšem od televize čekáte hlavně sledování SD zdrojů nebo připojení k počítači či herní konzoli, tato Bravia nezklame.

Sony KDL-40S3000

Cena 35 990 Kč

 • úhlopříčka 101,6 cm (40“)
 • zobrazovací technologie LCD
 • rozlišení 1 366 × 768
 • pozorovací úhly 178°
 • kontrastní poměr 1 600:1
 • jas 450 cd/m²
 • obrazové formáty 16:9, 4:3, 14:9, letterbox (i 4:3 a 14:9), smart, ADF
 • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, digitální redukce šumu
 • normy PAL/SECAM, NTSC na AV
 • počet tunerů 3, analogový a digitální pozemí, digitální kabelový
 • teletext ano, 700 stran
 • česká nabídka ano
 • obraz v obraze ano (PC)
 • reproduktory 2× 10 W
 • vylepšení zvuku Dolby Virtual, SRS VIVA, BBE
 • konektory 3× HDMI, 2× SCART (2× RGB), S-Video, komponent, kompozitní video + stereo, VGA + stereo, sluchátka
 • podstavec pevný
 • spotřeba 169 W
 • rozměry (v × š × h) 643 × 981 × 110 mm (bez stojanu)
 • hmotnost 24,5 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, podstavec, kabel AC, návod, CD

Zapůjčil

Sony Czech, Praha
kontakt 222 864 199, www.sony.cz
záruka
2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Další článek
celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Sony KDL-40S3000 a kvalita obrazu z UPC Zdeněk 27. 12. 2007, 21:34
Sony KDL-40S3000 a kvalita obrazu z UPC Tomzvule 8. 12. 2007, 21:14
Re: mám ji nodiggity 8. 12. 2007, 16:53
mám ji nodiggity 8. 12. 2007, 14:00
Re: Vyrobeno Samsungem ;-) Milan 1. 12. 2007, 02:56

Další podobné články

Panasonic, Sony a LG představili 77“ 4K OLED televizory

Panasonic, Sony a LG představili 77“ 4K OLED televizory

Stanu se větším, větší a ještě větším… Ne, není to pohádka. Společnosti Panasonic, Sony i LG představily nové, velké 77“ OLED televizory. Pro ty nejnáročnější.

Philips: první 4K Quantum Dot televizor s Ambilightem

Philips: první 4K Quantum Dot televizor s Ambilightem

Philips na veletrhu IFA představil svůj první televizor s technologií Quantum Dot – model série 8602. Bude ve velikosti obrazovek 55" a 65".

B&O Eclipse: nový luxusní 4K OLED s výjimečným zvukem [IFA]

B&O Eclipse: nový luxusní 4K OLED s výjimečným zvukem [IFA]

OLED televizor, který nahradí i kvalitní audiosystém, představil Bang & Olufsen. Kromě exkluzivního designu nabídne zvuková část výkon 450W.

Philips: nejlepší české aplikace na Android TV

Philips: nejlepší české aplikace na Android TV

EISA: nejlepší televizory, BD přehrávače a projektor pro rok 2017/2018

EISA: nejlepší televizory, BD přehrávače a projektor pro rok 2017/2018

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač a přidala nejlepší projektor. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v několika kategoriích.

TV Samsung: jak nainstalovat a používat aplikace [video]

TV Samsung: jak nainstalovat a používat aplikace [video]

Televizory Samsung mají velmi rozsáhlou nabídku aplikací, a to i těch původních, českých. Je škoda tuto nabídku nevyužít. Podívejte se, jak snadná je instalace a používání.

Chcete televizor s Ambilightem? Philips nyní vrací část peněz zpět

Chcete televizor s Ambilightem? Philips nyní vrací část peněz zpět

Sony KD-55XE9005: skoro dokonalý samuraj [test 4K TV]

Sony KD-55XE9005: skoro dokonalý samuraj [test 4K TV]

Televizory Sony jsou vyhledávány nejen příznivci značky, ale také filmovými fajnšmekry. Do skupiny obdivovatelů se postupem doby zařadili i hráči. Hráči chtějící kombinaci kvalitní filmové podívané s dobře stavěným panelem pro hry.