AVmania.e15.cz

Sony KDL-20S2030: test LCD televizoru

Dobrá výbava, kvalitní obraz i zvuk? Převzal malý 20" širokoúhlý televizor skutečně všechny klady vyšších modelů?

Úhlopříčky této velikosti se nejčastěji pořizují do kuchyní, ložnic či na chaty. Sony ani v této malé úhlopříčce nic neošidilo. KDL-20S2030 je širokoúhlý televizor s vysokým jasem a kontrastem, digitálním a analogovým tunerem. Také nabízí (díky rozlišení 1 366 × 768 bodů) i zpracování a zobrazení signálu s vysokým rozlišením.

Klepněte pro větší obrázek

Dobrá konektorová výbava

Jednoduchý a přitom elegantní vzhled je vlastní kompletní řadě televizorů Bravia. Ovládání na horní straně je jednoduché a při postavení na stůl velmi dobře přístupné, méně již ale při postavení například na ledničku.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka jsou přehledně popsána

Přestože je televizor malý, jeho vstupy nejsou vůbec ošizeny. Kdo bude mít televizor připevněný na stěně, jistě uvítá umístění konektorů pro připojení kamery na boku televizoru. Dobrá a nikterak ošizená je i výbava konektory na zadní straně: dvojici konektorů SCART doplňuje komponentní a HDMI vstup. Televizor bez problémů zvládá i signál 1080i z HD DVD nebo Blu-ray. Počítač můžete připojit přes VGA (pro zvuk je tu 3,5mm jack). Jestli chcete použít televizor místo monitoru, můžete – rozlišení je poměrně dostatečné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přestože jde o malý televizor, všechny konektory jsou přítomy

Instalaci i ovládání zvládnete

Stejně jako ostatní televizory značky Sony, i tento má výborně fungující automatickou instalaci (stanice seřadí a správně pojmenuje). Při propojení s firemním DVD rekordérem si z něj převezme nastavení programů (funkce SmartLink). Mimo standardního seznamu předvoleb si můžete vybrat do zvláštního seznamu jen ty oblíbené. Přehledné české menu má intuitivní ovládání a rozdělení na dvě oddělené části (analogová a digitální) nevadí. Svůj podíl na tom má velice přehledný ovladač, jehož rozměry jsou ovšem úctyhodné. Nadprůměrně citlivé digitální a analogové tunery poskytnou kvalitní obraz i při slabém signálu. Pro nastavení obrazu si můžete vybrat ze tří voleb (živý, normální, personální), barevný tón má volby jen dvě (studený, neutrální). Programový průvodce (EPG) má přehledné grafické zpracování, všechny české znaky jsou zobrazeny správně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menu i EPG je zcela bezproblémové. EPG dokonce je vybaveno časovačem

Běžné televizní vysílání s poměrem stran 4:3 zobrazí beze změny s černými pruhy po stranách, případně si můžete zvolit některý ze způsobů roztažení obrazu na celou plochu. Nejpřijatelněji působí režim Smart, kdy je obraz roztažen nelineárně – centrální část zůstane nezkreslena a roztaženy jsou pouze kraje. Televizor vám obraz nejdříve při přepnutí programu upraví automaticky. Když si ale obraz přepnete, televizor si změnu zapamatuje a příště bude obraz předvolby upraven rovnou podle vašeho přání.

Příjemný obraz i zvuk

Velmi přirozeně působí obraz již při standardním nastavení. Barvy jsou sice lehce saturované, vše ale působí velice příjemně. Nic není přeostřené a díky malé obrazovce je analogové i digitální vysílání dobře prokreslené. Při rychlých pohybech prakticky nedochází k rozmazání obrazu; výtku si bohužel zasluhuje černá, která kvůli vysokému jasu je spíše do šeda. Uživatelské stáhnutí jasu příliš nepomůže, neboť potom je obraz zase příliš tmavý. Pozitivním dopadem je ale zesvětlení nejtmavších odstínů šedé, takže i v tmavých plochách bude zachována kresba. Negativní vlastností popsaného posunu je ztráta nejsvětlejších odstínů šedé.

Klepněte pro větší obrázek 
Málo velkých tlačítek na velkém ovladači zaručuje dokonalou přehlednost

Zvuk televizoru musím pochválit. Zásluhu na tom ovšem určitě nemají malé reproduktory, které bez jakékoliv zvukové úpravy hrají ploše, nevýrazně a především ve středním pásmu. Velká změna nastane, jakmile zvolíte některý nabízený zvukový efekt (dynamický, BBE Viva, Dolby Virtual). Zvuk se pak okamžitě promění – získá na dynamice a živosti, objeví se basy a zvýrazní výšky. Navíc před televizorem získáte pocit většího prostoru. Popsaný jev je velmi zřetelný především u zvukového doprovodu filmů z DVD – nejvýrazněji u akčních.

Jestli si chcete například do kuchyně či do ložnice pořídit moderní malý širokoúhlý televizor, navíc s vestavěným digitálním tunerem pro pozemní vysílání, představuje Sony KDL-20S2030 velmi dobrou volbu. Bohužel však za kvalitu také patřičně zaplatíte.

Sony KDL-20S2030

Cena 18 990 Kč

 • úhlopříčka 51 cm (20“)
 • zobrazovací technologie LCD
 • rozlišení 1 366 × 768
 • pozorovací úhly 178°
 • kontrastní poměr 1 200:1
 • jas 500 cd/m²
 • obrazové formáty 16:9, 4:3, 14:9, letterbox (i 4:3 a 14:9), smart
 • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, digitální redukce šumu
 • normy PAL/SECAM, NTSC na AV, HDTV (až 1080i)
 • počet tunerů 2, analogový a digitální
 • teletext ano, 700 stran
 • česká nabídka ano
 • obraz v obraze ano (PC)
 • reproduktory 2× 5 W
 • vylepšení zvuku Dolby Virtual, SRS VIVA, BBE
 • konektory HDMI, 2× SCART (1× RGB), S-Video, komponent, kompozitní video + stereo, VGA + stereo, sluchátka
 • podstavec nastavitelný
 • spotřeba 75 W
 • rozměry (v × š × h) 409 × 371 × 99 mm
 • hmotnost 7,3 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, podstavec, kabel AC, návod

Zapůjčil

Sony Czech, Praha
kontakt 222 864 199, www.sony.cz
záruka
2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

256 VS 1024 colors like no other colours about all 27. 11. 2007, 13:39
aktuální recenze Safari 20. 9. 2007, 13:18
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Tom Cruise: Zakažte motion smoothing. Kazí zážitek z filmu

Tom Cruise: Zakažte motion smoothing. Kazí zážitek z filmu

Japonsko spustilo 8K TV vysílání s 22.2 kanálovým zvukem

Japonsko spustilo 8K TV vysílání s 22.2 kanálovým zvukem

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

Nový Philips OLED+ 903 se zvukem od Bowers & Wilkins jde do obchodů

Nový Philips OLED+ 903 se zvukem od Bowers & Wilkins jde do obchodů

Na veletrhu IFA představil Philips nový 4K OLED televizor, který bude vyrábět ve spolupráci s výrobcem High-End reproduktorů, anglickou firmou Bowers & Wilkins. Nyní se začíná prodávat.

4K TV Panasonic dostaly aktualizaci pro Google Assistant a Amazon Alexa

4K TV Panasonic dostaly aktualizaci pro Google Assistant a Amazon Alexa

LG bude mít 4K OLED televizor, který se dá srolovat

LG bude mít 4K OLED televizor, který se dá srolovat

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.