AVmania.e15.cz

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony se snaží navázat na úspěšnou XE9005. Údajná vylepšení by novější typ mohly posunout do ještě vyhledávanější kategorie LCD. Bude i letos Sony patřit do naprosté špičky?

Reklamní oznámení představuje využití technologie TRILUMINOS™ pro více barev s vyšší věrností, X-tended Dynamic Range™ PRO za účelem věrnější reprodukce daleko širšího rozsahu jasu s jasnějšími světly a hlubšími odstíny černé. O detaily se stará 4K X-Reality™ PRO. 

Naproti tomu technologie X-Motion Clarity™ Pro vylepšuje plynulé zobrazení pohybu. Super Bit Mapping™ 4K HDR minimalizuje barevné pruhování (colour banding). Procesor 4K HDR Processor X1 Extreme dává pokyny operačnímu systému Android (7). Panel využívá přímé zadní podsvícení (Direct LED) s lokálním tlumením (Local Dimming). 4K HDR technologie podporuje formát HDR10 a HLG, výhledově by měl být dostupný i Dolby Vision. Již více-méně mrtvé 3D není implementováno.

Klepněte pro větší obrázek

Zpracování zvuku řeší stále ClearAudio+ a S-Force Front Surround – funkce vylepšující zvukovou stránku. Zastánci platformy Android uvítají Chromecast (ale také Miracast) pro „přenos zábavy“. Přiložený dálkový ovladač nese zapuštěný mikrofon pro hlasové vyhledávání. Sony přidává zdvojené tunery, bohužel s jedním CI+ slotem pro modul a kartu placené TV.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tunerová výbavička začíná u DVB-T, pokračuje přes stále aktuálnější DVB-T2 s podporou H.265 a HEVC. Opomenut nebyl kabelový DVB-C a satelitní DVB-S/S2 tuner. XF9005 pozitivně navazuje na starší model s chutí pořídit záznam (USB HDD REC), stejně tak dokáže připomenout očekávaný pořad.

Design, základní popis

Významný, a pro mě trochu nečekaný, počin přináší ihned pohled na čerstvě vybalené tělo stroje. K němu je pevně připojena napájecí šňůra. Znalí čtenáři dobře vědí – Sony dříve využívalo odpojitelný napájecí kabel společně s externím zdrojem, což jsem, vzhledem k jeho zahřívání, ocenil. Méně tepla uvnitř těla televizoru nikdy není na škodu. Časy se mění a tak přichází verze bedny s, dá se říci, nepohledovým zadním dílem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pololesklý panel obkroužila tenká kovová zakouřená linka, která dodává výraz luxusu a nikterak neruší. Spodní okraj doplňuje stříbřité hranění, v jehož středu zcela skrytě ulpěla stavová dioda s multibarevným projevem. Nepřátelé efektů ji dokážou umlčet - deaktivovat. Z viditelných prvků už zůstává jen malý nápis SONY ve spodní partii hlavní linky.

Základní část sedí na dvojici jednoduše připevnitelných stříbrných noh ve tvaru jakési „hokejky“.

Konektorová výbava

Prvek pro základní řízení přístroje nahmatáte na levé části zad (čelní pohled). Kousek vedle se rozprostírá dvojice konektorových shluků. Bočně míří CI+ slot pro zasunutí modulu s kartou placené televize. Nutno upozornit... s vynikajícím přístupem. Pod ním vidíme AV vstup – respektive přípojné místo pro adaptér (není součástí balení).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Následuje sluchátkový/audio jack v hybridní podobě (jeho funkčnost ovlivňujete v menu), dvojice USB portů a HDMI vstup s číselným označením 1. Dolů míří anténní přípojka, dvojice šroubovacích satelitních „F“ konektorů, port pro zapojení počítačové sítě, optický výstup, trojice HDMI (s podporou HDCP2.2, z nichž „trojka“ nese přívlastek ARC – zpětný audio kanál) a konečně USB (v3.0) s přívlastkem HDD (podpora FAT16/FAT32/exFAT/NTFS).

Dálkový ovladač

Oproti minulé verzi ovladače nastalo několik změn, ale část vlastností zůstává nezměněna. Někdo by uvedl – bohužel. Klávesnice stále nemá podsvícení, ani v noci nesvětélkuje. Kontroler dál zůstává přísně směrový. Klávesy jsou nově provedeny z vyšší gumy, která má příjemný povrch, ovšem stisk neposkytuje jasnou odezvu o provedené volbě. Obsluha se tak musí zaměřit na případně aktivní stavovou LED na středu těla televizoru. Částečná hmatová odezva s tvarovým a velikostním členěním kláves zůstává. K mému smutku již není běžně dostupné programování klávesy „TV“, kde jsme dříve určili, který typ tuneru po stisku bude zavolán. Do základního středového kruhu se namísto tlačítka „Discover“ dostává „Apps“.  

Klepněte pro větší obrázek

Celý ovladač nebudeme zbytečně popisovat, raději využijte přiloženou fotografii, kterou si můžete porovnat s fotkou předchozí verze.

Za zmínku stojí, u horní hrany sedící, bíle značený prvek aktivace mikrofonu pro hlasové vyhledávání. Vyhledávač funguje velmi dobře a nezalekne se ani češtiny. Dálka dobře padne do ruky. Po sundání celého zadního krytu, naleznete baterie.

Moderní Android TV samozřejmě uřídíte za pomoci „chytrého“ telefonu, respektive tabletu s příslušnou aplikací.

Počáteční nastavení a ladění

Prvotní posloupnost základních kroků vás povede v linii Jazyk->Rychlejší nastavení za pomoci telefonu/tabletu s Androidem->Google přihlášení->Smluvní Google podmínky s ochranou soukromí ->Povolení využívat polohu zařízení -> Povolit pomoc s vylepšením Androidu-> Země určení -> Ochrana soukromí Bravia-> Rodičovský zámek (nastavení PINu)->Spuštění satelitního automatického ladění->Konfigurace satelitní antény (Pevná nebo DiSEqC/Rozvod jedním kabelem-UNICABLE)->Vyhrazený satelit pro oba tunery (využití obou DVB-S2 tunerů a připojení kabelu na šroubovací MAIN a SUB)->Výběr operátora (Skylink CZ/Skylink SK/Jiný-Standardní satelit).

Klepněte pro větší obrázek
Několik variant svitu stavové diody.

Postup ladění tunerů zůstává v nezměněné podobě. Pro začátečníky máme automatiku s FastScanem. Stačí volit Skylink CZ a automatika provede korektně vše potřebné. Během pár desítek vteřin bude hotovo a naladěno.

Plynule navazujeme laděním dalších tunerů. V našem případě pozemním DVB-T/T2 se samozřejmou podporou kodeku H.265/HEVC. Strohá filtrace staví na oddělení jednotlivých kvalit v podobě zastaralého analogu a moderního digitálu. Za dvě minuty se proladilo celé pásmo. Systém ihned nabízí setřídění kanálů pro DVB-T/T2. Stanici přesuneme přímým stiskem číselné klávesy, nebo ručním přesunem na konkrétní číselnou pozici. Po zařazení stanice, se původně sídlící tam posouvá o číslo výš. Jedná se o jednodušší a uživatelsky přívětivější variantu, než u prohození záměnou. Nechtěné kanály smažeme, ovšem s nedostatkem. Prázdná pozice zůstává v nabídce/seznamu. Nechápete postup? Nevadí, zkuste se podívat na starší video.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Druhá fotka zachycuje informace o stavu, síle a kvalitě signálu. Přestože se povětšinou jedná o orientační hodnoty, dokáží v případě problémů pomoci. 

Prostor věnovaný ladění končí a s ním i proces primárního nastavení. Na závěr ještě určíme postavení TV (stojan/stěna) a pracovník obchodu navolí obdobně pojmenovaný režim. Koncovým uživatelům experimentování s režimem „Obchod“ nedoporučujeme.

V minulých testech jsme popisovali vynikající nápad – dva nezávislé programové listy, totiž tzv. „Preferovaný satelit“ a „Standardní satelit“. Preferovaný zahrnuje rychlé naladění s formou FastScanu. Standardní dává uživatelstvu větší volnost. Bohužel v námi testovaném televizoru a aktuálně dostupném softwaru zřejmě sedí nějaká chyba. Při přehazování jednotlivých „satelitů“, tedy zmíněných programových listů, dochází k rozhození pořadí u „Preferovaného“.

Jako fanda satelitního řádění a zároveň obdivovatel Sony řešení, jsem zkoušel různé formy a postupy u ladění, taktéž odlišné nastavení. Nic nepomohlo. K nepožadované změně došlo opakovaně. Zvláště pak ve chvíli, kdy u jednoho listu navolíte stejný kanál a po přechodu na další končíte na tom samém. Jednoduše napsáno – z ČT:D přejdu na ČT:D. Původní pozice 10 stanice ČT:D u „Preferovaného satelitu“, se změní na 7. Na číslo, kde se vyskytuje stejný program u námi naladěného „Standardního listu“. Doufám v nápravu v dalších firmwarech. Nicméně musím podotknout – podobný „omyl“ nevidím u Sony poprvé. Kdo rád skládá vlastní seznamy programů, využije čtyři favoritní seznamy, které nabídnou mix kanálů ze všech dostupných tunerů/listů. I v tomto případě ale může dojít k nechtěné reorganizaci číselné posloupnosti programové nabídky.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý výběr jednotlivých druhů signálu, ale i oblíbených stanic a aplikací. Dříve funkce nesla název Discover.

K další anomálii došlo při testování dvou odlišných CI+ modulů. Technisat byl měněn za SMIT, který však televizor nechtěl akceptovat. Následovala série restartů, nového ladění, avšak vše končilo chybou. Pomohl reset televizoru s osazeným modulem SMIT. Rychlost přepnutí byla paradoxně rychlejší u SMITu. Skok z kódované HD stanice na HD stanici platformy Skylink trval v průměru kolem 4,5 vteřiny.

Jistě Vás napadá otázka, jak si XF9005 poradil s DVB-T2 vysíláním. Zvláště pak nově spuštěným signálem flotily ČT. Odpověď zní – bezproblémově. Za dobu testu nebylo v tomto směru co kritizovat.

Další článek
celkem 16 komentářů

Nejnovější komentáře

Môže sa prosím k tomuto príspevku vyjadriť a… NN 20. 11. 2018, 15:27
Dobry den, chcel by som sa spytat, ci TV obs… fero 16. 5. 2018, 20:05
Dobrý den, valná většina dnešních TV (zv… Alexandr Bray 1. 5. 2018, 21:52
chcy se zeptat ci je mozne editovat hdd v pc… kinofil 28. 4. 2018, 13:14
Re: Predraženy? Ktoryže TV v takej kvalite p… Pet 26. 4. 2018, 07:56
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

Nový Philips OLED+ 903 se zvukem od Bowers & Wilkins jde do obchodů

Nový Philips OLED+ 903 se zvukem od Bowers & Wilkins jde do obchodů

Na veletrhu IFA představil Philips nový 4K OLED televizor, který bude vyrábět ve spolupráci s výrobcem High-End reproduktorů, anglickou firmou Bowers & Wilkins. Nyní se začíná prodávat.

4K TV Panasonic dostaly aktualizaci pro Google Assistant a Amazon Alexa

4K TV Panasonic dostaly aktualizaci pro Google Assistant a Amazon Alexa

LG bude mít 4K OLED televizor, který se dá srolovat

LG bude mít 4K OLED televizor, který se dá srolovat

Optoma UHL55: nový přenosný 4K UHD LED projektor s Alexou

Optoma UHL55: nový přenosný 4K UHD LED projektor s Alexou

Malý projektor s podporou 4K HDR videí, světelným LED zdrojem s životností 30 000 hodin, vestavěným reproduktorem a dekodérem Dolby Digital váží jen 3,8 kg. A můžete k němu připojit i Bluetooth sluchátka.

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Sony KD-65ZF9: prémiový 4K UHD LCD televizor z řady MASTER Series [test]

Sony KD-65ZF9: prémiový 4K UHD LCD televizor z řady MASTER Series [test]

Televizory pro nejnáročnějšího diváka od Sony, to má být řada 4K HDR MASTER Series. Nově má svého LCD zástupce v modelu Sony KD-65ZF9. Nový procesor doplňuje nové zadní podsvícení. Jak si vedou?

LG 8K OLED televizory přijdou na trh v roce 2019

LG 8K OLED televizory přijdou na trh v roce 2019