15
Fotogalerie

Sony CMT-DF1: test mikrověže s DVD

Jak Sony obstojí v kategorii levných DVD mikrosystémů? Vyplatí se investice do známé značky?

Možná je vám blízká situace, kdy vás ratolesti neustále obtěžují s tím, že si chtějí stále dokola pouštět oblíbený animovaný film na DVD a vám už se z nich točí hlava. Nebývá zvykem prozradit celkový dojem z produktu v recenzi hned na začátku, ale právě do dětského pokoje se mikrosystém Sony bude hodit asi nejlépe a tak je na něj potřeba nazírat. Dětské uši snad nebudou zhýčkány vysokými nároky na prostorový zvuk a jeho kvalitu. Stejně tak děti snadno přehlédnou některé nedostatky a absenci funkcí, které byste od plnohodnotného systému očekávali vy.

Pokud jste po zakoupení nové LCD televize vyřadili starou a malou televizi do dětského pokoje, můžete jej poměrně snadno vybavit i CD/DVD/MP3 přehrávačem, rádiem a kazetovým přehrávačem. V tomto ohledu je výhodou, že všechny funkce jsou integrovány v jednom malém přístroji, který zabere minimum místa.

Sice naladí, ale uložit a pamatovat si musíte sami

Zapojení je naprosto triviální, stačí připojit reprobedýnky ke koaxiálním konektorům na zadní straně přehrávače, ten zapojit do elektrické sítě a pro příjem rozhlasových stanic ještě zapojit dodávané antény pro AM a FM pásmo. Do koaxiálního konektoru pro FM pásmo můžete samozřejmě připojit kabel z rozvodu kabelové televize, díky kterému dosáhnete lepšího příjmu. Tuner je ale dostatečně citlivý, takže dobrého příjmu dosáhnete i s dodávanými anténami.

celek.jpg

Pro komfortnější ovládání hned na začátku připojte přehrávač i k televizoru. S mikrosystémem je dodáván jen kompozitní videokabel. Pokud byste chtěli využít možnost připojení přes S-Video nebo dokonce komponentní výstup (progresivní i prokládaný), musíte si koupit patřičné kabely zvlášť. Kvalita zobrazení i na velkém televizoru je ale i s použitím prvních dvou variant dobrá a obraz netrpěl žádnými nedostatky.

zadek.jpg
Nespleťte se. Dva konektory CINCH dole nejsou linkové výstupy zvuku, ale výkonové výstupy pro připojení reproduktorů

Na první neduh narazíte, když si budete chtít naladit rozhlasové stanice. I v samotném manuálu je tuneru věnovaná minimální část a celá tato funkce je odsunuta jakoby do pozadí. Zřejmě v zájmu zachování nízké ceny systém neumí automaticky prohledat pásma a vyhledat dostupné stanice a uložit je do paměti přístroje. Tuner sice nabízí rovnou 40 pozic paměti (20 pro FM a 20 pro AM pásmo), ale celý rozsah frekvencí si budete muset prohledat sami a naladěné stanice si do paměti uložit ručně.

dálka.jpg
Dálkové ovládání je přehledné, čitelné, s velmi dobrou ergonomií 

Dalším nedostatkem je, že přístroj není vybaven funkcí RDS. Na displeji přístroje tak uvidíte pouze frekvenci stanice, ale její název nebo další vysílané informace vám zůstanou skryty. Přitom by to uživatelský komfort posunulo o několik příček výš. Zkuste si zapamatovat, kterou stanici máte naladěnou na pozici 12.

Střední hlasitost – zlatá střední cesta pro vaše střední ucho

Obrazové výstupy přístroje přenáší jen obrazovou složku, k reprodukci DVD tedy nevyužijete reproduktorů televizoru. Reprobedýnky mikrosystému by měly snad poskytnout vyšší výkon. Těžko říci, jestli poskytnou i vyšší kvalitu. U zvuku nelze upravit vyvážení výšek a basů, ani jej nelze ovlivnit nastavením ekvalizéru. Důvod je prostý – žádný ekvalizér nenajdete. K dispozici je pouze funkce DSGX (Dynamic Sound Generator X-tra). Bohužel ani s touto honosně znící funkcí a se dvěma 5W reproduktory žádná kouzla nečekejte. S jejím využitím to chce trochu experimentovat a sami nejlépe zjistíte, kdy vám bude vyhovovat.

repráky.jpg
Lehké reproduktory z dřevotřísky neumožňují kryt měniče sejmout, nehrozí tak nechtěné poškození nezbednými potomky

Pokud budete poslouchat reprodukci na nižší hlasitost, nezapínejte ji, budete slyšet jen nic neříkající hučení a všechny nástroje a hlasy v něm zaniknou. S touto funkcí je celý zvuk basově podbarven, bohužel basová linka s sebou vezme ostatní tóny, které splynou v jednu hučící linku a uslyšíte hodně zastřený, nekonkrétní, jakoby „zahuhlaný“ zvuk. Pokud ale na stejnou hlasitost funkci DSGX vypnete, uslyšíte jen středy a zvuk je potřeba víc zesílit. DSGX se pak hodí spíš na sledování filmů přibližně při střední hlasitosti. To stejné platí i pro hudbu. Při vysoké hlasitosti jednotlivé zvuky pak opět splývají a proto pro optimální poslech zbývá jen střední hlasitost.

Pokud byste chtěli využít kvalitnější a prostorové ozvučení, pak můžete využít optický digitální 5.1 výstup.

A ovládání mi tam dejte raději dvakrát

Displej přístroje je dobře čitelný, modré podsvětlení rovnoměrné a přestože nelze regulovat intenzitu podsvětlení, nijak neruší ani ve tmě. Zobrazují se na něm ale především základní informace. Díky propojení mikrosystému s televizorem je ale ovládání pohodlnější v tom smyslu, že nemusíte na dálku sledovat malý displej přístroje, ale důležité informace se zobrazují přímo na obrazovce.

Pro přehrávání DVD disků přístroj nabízí standardní funkce a zde není Sony v podstatě co vytknout. Základní operace díky přehlednému a dobře padnoucímu dálkovému ovladači zvládnete za chvíli nazpaměť. Přístroj si i pamatuje, kde jste přerušili přehrávání disku a umí navázat ve stejném místě. Nesmíte ale věž přepnout na jinou funkci nebo otevřít prostor pro disk.

celek1.jpg

Vzhled přístroje je velmi jednoduchý a čelní panel nenarušuje změť ovládacích prvků. Jedna řada méně používaných funkčních tlačítek dokonce téměř splývá s tmavým černým pruhem okolo displeje. Méně pochopitelné je ale dvojí ovládání pro CD/DVD disky spolu s tunerem a pro klasické kazety. Pomiňme samotný fakt, že kazety jsou na pokraji zájmu a jejich samotné využití je sporné. U produktu pro mládež se nabízí jistá možnost využití k nahrávání. Opět kvůli ceně je ale použitá mechanicky ovládaná kazetová mechanika. Tlačítka jsou skytá za výklopným krytem ve spodní části. Přitom by bylo možné i kazety ovládat mikrospínači stejně jako CD/DVD disky. Stejně tak by nebylo snad nijak složité vyřešit chybějící funkci autoreverse a to, že autostop funguje pouze na přehrávání, nikoli na přetáčení.

Potěšující je aspoň to, že mechanika je při chodu velmi tichá. A pokud by snad měl být slyšet její chod nebo otáčení koleček, splyne tento šum s ventilátorem aktivního chlazení v zadní části systému. Ani to ovšem výrazně neruší, při nižší hlasitosti reprodukce vás ventilátor rušit nebude.

Zakopl o příliš žluťoučkého koně

Přehrávání videa ve formátu DivX není pro mikrosystém Sony problém. Všechny testovací vzorky přehrál bez problémů a ani u videa s Qpix se neprojevilo žádné trhání nebo zasekávání obrazu. Když do mechaniky vložíte datové CD/DVD (ať už s videem, hudbou nebo obrázky), zobrazí se průzkumník souborů se dvěma okny, který je pro DivX přehrávače až notoricky známý. V levém okně máte seznam složek nebo souborů, kterým můžete procházet, vpravo se pak zobrazují náhledy obrázků.

Problém je, že přístroj neumí české znaky. Názvy MP3 souborů k soundtracku Šíleně smutné princezny pak vypadají přinejmenším komicky. K smíchu už ale nejsou titulky k filmům. S podporou českých znaků se bohužel musíte rozloučit, místo nich jsou jen mezery. Titulky jsou navíc docela malé, bílé a zcela bez podkresu, takže nejsou moc dobře čitelné. Nadto jsou titulky zobrazeny přibližně v jedné třetině obrazu, takže spíš ruší.

menu.jpgsoubory.jpgtitulky.jpg
Menu je podobné tomu, jaké známe ze samostatných DVD přehrávačů. České znaky v názvech souborů zobrazeny nejsou, stejně jako v titulkách

Při poslechu hudby ve formátu MP3 si můžete zvolit náhodné pořadí přehrávání, opakování jedné skladby, nebo všech skladeb. Náhodný výběr ale funguje jen v rámci jedné složky a ne na celém obsahu disku. Pozitivní je, že při náhodném výběru přeskočí i seznam skladeb na obrazovce, takže vím, co přesně hraje. To nebývá pravidlem. Při hledání skladby vás potěší i to, že lze při přehrávání volně procházet složkami a seznamem skladeb bez přerušení přehrávání. Nová skladba se pustí až když ji označíte a stisknete Play.

Výrazným nedostatkem je naopak to, že přístroj neumí vůbec pracovat s ID3 popisky, takže se musíte orientovat jen podle názvu skladeb a složek. Název skladby, jméno interpreta nebo alba nezjistíte. Na displeji se zobrazuje jen formát disku, režim přehrávání a uběhlý čas skladby, na televizoru pak jen název souboru (maximálně 14 znaků) a v záhlaví průzkumníka souborů pak cesta k souboru (maximálně 32 znaků). Bez zapnutí televizoru si MP3 bohužel nepustíte, na displeji přístroje se nic o navigaci v souborech nedozvíte.

Nácvik mladých talentů

Ačkoli se rozlišení televizoru na prohlížení fotografií moc nehodí, na rychlou prezentaci snímků z dovolené nebo tábora kamarádům je to rychlé a pohodlné. Sony je na prohlížení fotek překvapivě rychlé. Zobrazení náhledové obrazovky s dvanácti malými snímky je téměř okamžité. Fotky můžete zvětšovat v rozsahu 50 – 200%, otáčet je a v rámci prezentace volit mezi mnoha přechody. Pro prezentaci nelze nastavit délku prodlevy mezi snímky, standardní je přibližně šest sekund.

Hlučnost mechaniky můžete postřehnout až snad jedině při prohlížení fotografií, která je patrná zejména při vyhledávání souborů. Mechanika je slyšitelná i při vyhledávání v množství MP3 souborů, ale v hudbě mírné svištěné a pojezdy mechaniky spíš zaniknou.

kareoke.jpg
Mikrofon připojíte do konektoru vedle jeho regulátoru hlasitosti

Dalším důvodem, proč mikrosystém Sony ocení především děti, je funkce karaoke. Na horní straně přístroje jsou kromě dvířek CD/DVD mechaniky i konektory pro sluchátka, ale také vstup pro mikrofon a ovládání jeho hlasitosti. Jednoduše si tak můžete mixovat váš projev do reprodukované hudby. Výsledek je možné dokonce zaznamenat na kazetu. To se může hodit i třeba k namlouvání poznámek k nějaké prezentaci, kdy si zároveň přejete mít nahraný i hudební podkres.

U podobného přístroje asi nikdo neočekává složité možnosti nastavení, ba naopak. Pokud byste se tedy chtěli věnovat nastavení přístroje, je vám k dispozici obrazovka známá z DVD/DivX přehrávačů. Jen její nabídka je trochu chudší. Na pěti záložkách můžete nastavit v podstatě jen základní parametry jako formát obrazovky, jazyk nabídky, nastavení reproduktorů, normu obrazovky, videovýstupy, výchozí nastavení nabídek DVD disků, úroveň rodičovské ochrany a zabezpečení heslem.

Pokud hledáte možnost, jak jednoduše vyřešit základní audio a video vybavení dětského pokoje, nebo nemáte vysoké nároky na funkce, lze nad mikrosystémem Sony přemýšlet. Otázkou je, jestli za stejné peníze není lepší koupit samostatný DVD/DivX přehrávač, který bude mít lepší funkce. Pokud vám nevadí neplnohodnotný tuner a máte využití pro kazetový přehrávač, může to být pro vás zajímavá volba.

+ rychlé prohlížení fotografií
+ jednoduchá obsluha
- kvalita reprodukce
- neumí české titulky
- nepracuje s ID3 popisky
- jednoduchý tuner

Sony CMT-DF1

Cena 5 490 Kč

  • Výkon RMS: 2× 5W
  • Výstupy: kompozitní video CINCH, S-Video, video komponentní Y/Pb/Pr CINCH, optický digitální výstup, 2× CINCH pro reprobedny, výstup na sluchátka 3,5mm jack
  • Vstupy: koaxiální FM anténa, pérové svorky pro AM anténu, 3,5mm jack pro mikrofon
  • Tuner: digitální, 87,5–108 MHz, 40 předvoleb
  • Podporované formáty: Dolby ProLogic, DTS, DVD, CD/CD-R/CD-RW, MP3, DivX, JPEG, Video-CD, audiokazeta
  • Příkon: 30 W
  • Rozměry: 169 × 218 × 201 mm (přehrávač), 145 × 212 × 187 mm (reprobedna)
  • Hmotnost: 2,6 Kg (přehrávač), 1,4 Kg (reprobedna)
  • Příslušenství: dálkové ovládání, baterie, AM a FM anténa, kompozitní video kabel

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png4/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png3/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png5/10

Zapůjčil

Sony Czech

kontakt tel. 222 864 199, www.sony.cz
záruka 2 roky

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud