12
Fotogalerie

Sony Bravia 32W4000: Full HD ve 32 palcích

Řada W4000 a její 81cm varianta přináší nové uživatelské rozhraní ve stylu PlayStation nebo plné HD rozlišení 1 920 × 1 080.

Bravia řady W4000 míří výbavou do náročnějšího segmentu a tomu odpovídá i vnější provedení. Pryč je strohý až jednoduchý design, novinka nabízí průhlednou lištu pod displejem, která odlehčuje pohled na televizi a stříbrné zvýraznění reproduktorů. 

celek.jpg pruhled2.jpg
Televizi opticky odlehčuje průhledná lišta reproduktory jsou větší, než naznačuje spodní tenký chromový proužek

Po dlouhé době není stojan pevně spojen s televizí a dá se natáčet do stran. Rám okolo obrazovky je mírně lesklý, podobně i povrch obrazovky není zcela matný. Ač je dnes hlavním lákadlem nových televizí malá tloušťka, W4000 tento trend zrovna nesleduje, tloušťka okolo deseti centimetrů ji řadí spíše mezi bumbrlíčky. Jak je u Sony zvykem, zadní konektory doplňují na levé straně doplňkové konektory, kde je nyní i USB port – ten využijete na prohlížení fotek. Z běžné sady konektorů bych zmínil optický digitální výstup zvuku pro připojení AV přijímače s dekodérem prostorového zvuku, není tu jen obyčejné analogové stereo.

konektory_bok.jpg konektory_vzadu.jpg zadek.jpg
Konektory jsou pro Sony tradičně na levém boku a na zadní straně poblíž levé straně televize, nabídka je běžná, méně obvyklý je USB port pro fotky a otpický výstup zvuku

Dálkové ovládání vychází z tradičního ovladače Sony, přidává ale tlačítka pro řízení přehrávače – díky ovládání přes HDMI je možné televizí ovládat i další přístroje. Ovladač má mírně upravený tvar i funkce některých tlačítek, stále se ale dobře drží v ruce a i po tmě nemáte s ovládáním problémy.

dalkac.jpgovladani.jpg
Dálkové ovládání obsahuje nyní tlačítka pro Bravia Sync, televizi lze i bez ovladače ovládat tlačítky na vrchní straně

Hned po zapnutí spatříte jedno z lákadel této televize – uživatelské rozhraní XrossMediaBar (XMB), které známe z PSP nebo PlayStation 3 a v amerických modelech Sony Bravia je už dobře přes rok. Vodorovně leží ikony hlavních funkcí a svisle jejich doplňující parametry. Směrovým křížem vybíráte položky azanořujete se do nastavení. Ostatně, stačí se podívat na následující video:

VIDEO: 255 'Ukázka XrossMediaBar na televizi Bravia'

XMB je ale jen na povrchu, drtivá většina nastavení je zase v klasickém provedení s textovými položkami na jednotlivých řádcích. Pro nastavení není moc šťastná volba pozadí. Zatímco dříve byly volby v malém okénku v rohu, tady překryje celý obraz namodralá plocha, takže hůře odhadujete, který parametr obrazu budete ladit, teprve při nastavování konkrétního parametru uvidíte celou plochu.

Téměř oslavný ohňostroj si zaslouží začlenění digitálního vysílání do základního nastavení televize. Sony kupodivu stále vedla DVB-T jako bokem přilepený modul, který nebyl součástí základního nastavení televize a například neběžel v rozlišení panelu. Tady je konečně DVB-T rovnou v základním nastavení a průvodce EPG pro jednotlivé programy je navíc součástí základních ikon prostředí.

V televizi je dokonce integrovaná i podpora DVB-T ve standardu MPEG-4 HD. Zatím je to popravdě jen spící položka, ale v budoucnu to určitě může přijít vhod.

Prostředí XMB usnadňuje přístup k rozšířeným funkcím televize, je to ale jen tenká vrstva na povrchu, pod ní je to stále stejné uživatelské rozhraní (byť například s poloprůhlednými nabídkami). Je to tedy spíše vlastnost pro budoucí využití, kdy tam těch funkcí bude víc, teď to může ještě působit trochu samoúčelně.

Klíčová otázka: má smysl Full HD na 32 palcích?

Nejdůležitějším prodejním argumentem této televize je zřejmě plné HD rozlišení, tedy 1920 × 1080, zatímco v této úhlopříčce je standardem 1366 × 768. Novinku 32W4000 jsem proto postavil vedle své stále dobré Bravie 32D3000, abych definitivně rozhodl, jestli se to plné rozlišení vyplatí.

Problém vysokého rozlišení není jen v tom, že byste z pohovky rozdíl nepoznali, svou roli tu hraje také vyšší počet pixelů, které je nutné zpracovávat a jiné vlastnosti panelu. Kvůli náročnosti výpočtů nemají základní Full HD televize kompenzaci pohybu, neumí si dopočítat mezisnímky a tak mohou více trpět rozmazáváním u pohyblivých záběrů.

32D3000 je výborně vybavená televize se základním rozlišením 1366 × 768. Nabízí ladění barev, kompenzaci pohybu i režim 24p. Oproti tomu 32W4000 umí „jen“ režim 24p. Kompenzaci pohybu a dopočítávání mezisnímků tu nenajdete, také možnosti doladění barev nejdou tak do hloubky. Otevřeně přiznám, že jsem do srovnání šel s tím, že moje televize je přece lepší a plné rozlišení to nezachrání. Přesto to nakonec dopadlo trochu jinak než jsem čekal.

Tip: Více o režimu 24p v článku: Proč a kdy koupit televizor s režimem 24p 

Při sledování posledních dní Olympiády jsem prověřil kvalitu DVB-T a kompenzace pohybu. Vzhledem k tomu, že Olympiáda i na analogu trpěla digitálními artefakty, mělo zaměření jen na DVB-T smysl. Musím popravdě říci, že obraz v pohybu vypadal na obou téměř identicky, i když 32W4000 chyběla kompenzace. S ostřížím zrakem jste si mohli všimnout například u pohyblivého proužku na ČT24 ostřejšího provedení písmenek se zapnutou kompenzací, na druhou stranu kompenzace není všemocná a do úzkých ji snadno dostane současný pohyb ve více směrech, pak jsou chyby větší než bez kompenzace. Zpracování DVB-T mi přišlo na 32W4000 o chlup horší, byly více vidět artefakty a digitální stopy po pohybu. Opravdu jsem si ale rozdílu všiml jen metr od televizí při usilovném srovnávání.

Horší to bylo s jednou vlastností obrazu – poměrem stran. Obraz byl roztažený do stran více, než by bylo potřeba. Nevím, zda to byla vlastnost jen našeho kusu, ale šlo o běžný prodejní kus, a nešlo to v menu nijak upravit. O co šlo: nejen v režimu Smart, kde se neroztahuje jen střed obrazu, ale i v běžném režimu 16:9 byl obraz více roztažený do stran – na každé straně zhruba o centimetr. Bohužel potom i obličeje v 16:9 vypadaly roztažené a režim 4:3 Smart byl v tom ještě výraznější. Týkalo se to analogových videovstupů, samozřejmě u HDMI nastavíte 1080p a rozlišení 1:1.

Právě pixel mapping umožňující zobrazit obraz 1:1 bez overscanu je důležitým lákadlem plného rozlišení.I kdybyste si podrobnějších detailů nevšimli, rozlišení 1:1 je velmi užitečné a HD ready Braviím chybí.

Byl jsem připraven, že rozdíl mezi HD ready a Full HD televizí v této úhlopříčce ze tří metrů nepoznáte, mluví tak přece o tom všechny názory. Popravdě jsem ale měl opačný dojem. Při testování Blu-ray zdrojů tedy 1080/24p byl i z třímetrové vzdálenosti patrnější nárůst detailů. Ne že bych dokázal přečíst i miniaturní texty, ale celý obraz působil čistším dojmem a více vystupoval z obrazovky. Pochopitelně si to užijete jen u kvalitních zdrojů, naprostá většina vypadá z běžné vzdálenosti identicky, nemůžu ale tvrdit že 32 palců a Full HD nemá žádný smysl.

Není to jen o Full HD

Pravdou ale zůstává, že Full HD je v 32 palcích jen třešničkou, lákavým parametrem, který se skvěle vyjímá na prospektech, ale v běžném životě hrajejen malou roli. Nová 32W4000 nabízí výraznější jas a papírově dynamický kontrast až 33 000:1. Sony ale umí i lepší panely a možnosti doladění barev nejsou tak bohaté. Snímač okolního osvětlení mírně obraz ve tmě ztlumí, ale na noc je kvůli podání černé nutné použít režim Kino. Sony také hodně propaguje funkci fotorámečku – přímo v televizi máte pár hezkých obrázků nebo si tam můžete z USB přidat vlastní a pak televizi použít jako pěkný obraz. Osobně mám ale docela problém zdůvodnit obraz se spotřebou 120 W. Ke stromům se nepřivazuji, ale toto mi přijde trochu jako plýtvání.

Můžu 32W4000 doporučit? Kvůli Full HD se zobrazením bez overscanu určitě ano. Pro kvalitní HD zdroje se to opravdu vyplatí, byť na sledování DVB-T v českém nekvalitním provedení je to trochu zbytečné – televize musí počítat více pixelů a nevěnuje se jim tak jako u nižšího rozlišení. Otázky vzbuzuje roztažení obrazu o centimetr do boků, které mi popravdě vadilo více než vynechání kompezace pohybu nebo možností barevných úprav. Mohu jen doufat, že je to problém kusu. Rozhraní XrossMediaBar není špatné, ale není to věc, kvůli které bych tu televizi chválil nebo zatracoval. Funkcí do budoucna je MPEG-4 tuner, ale vzhledem k „rychlosti“ zavádění DVB-T jej využijete až za několik let, kdy budou zase jiné lákavější televize. Zkrátka 32W4000 se určitě řadí k tomu lepšímu, co na trhu můžete najít, nezapomínejte při výběru ale i na jiné parametry, než je fyzické rozlišení panelu.

Sony Bravia KDL-32W4000

Cena orientační 30 000 Kč

  • úhlopříčka 81 cm (32")
  • zobrazovací technologie LCD
  • rozlišení 1920 × 1080
  • pozorovací úhly 178°
  • kontrastní poměr dynamický 33 000:1
  • obrazové formáty 16:9, 4:3, Smart
  • vylepšení obrazu Bravia Engine 2, Advanced Contrast Enhancer
  • normy PAL/SECAM, NTSC na AV
  • počet tunerů 1, analogový, DVB-T, DVB-C, DVB-T MPEG4-H.264
  • teletext ano, 1000 stran
  • česká nabídka ano
  • reproduktory 2× 10 W
  • vylepšení zvuku BBE ViVA, Virtual Dolby, Dolby Digital Plus
  • konektory 3× HDMI v1.3, 2× SCART (2× RGB), S-Video, komponent, kompozitní video + stereo, VGA + stereo, sluchátka, digitální výstup zvuku optický, CI slot
  • Další funkce režim 24p, světelný senzor, režim fotorámečku, BRAVIA Sync
  • podstavec otočný, 20° do stran
  • spotřeba 120 W, 0,19W standby
  • rozměry (v × š × h) 577 × 794 × 24,2 mm
  • hmotnost 15 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, návod

Zapůjčil

  • Sony Czech, praha
  • kontakt: 323 204 111, www.sony.cz 
AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud