AVmania.e15.cz

Sony Action Cam HDR-AS30V: menší, chytřejší a lepší

Po necelém roce přináší Sony další generaci své outdoorové kamery. V pouzdru zhubla, zato chytrých vylepšení a nových technologií získala několik. A došlo i na to nejdůležitější – kvalitu obrazu.

Hned na začátku učiním doznání: při otevírání krabice s novou Action Cam AS30V jsem si ve skrytu duše přál, aby to byl jen starý model doplněný dle diktátu moderní doby o GPS a NFC. Po recenzi předchozího modelu AS15 jsem si jej totiž koupil, a pomyšlení, že bude nový model výrazněji lepší než ten stávající, se mé peněžence nelíbilo. Přání vyslyšeno nebylo a utrácet se bude. Vysvětlím vám proč.

Jak funguje HDR a co dnes v televizorech dokáže

Jak funguje HDR a co dnes v televizorech dokáže

HDR není jen nový pokus výrobců prodat vám dražší televizor. Po dlouhé době tu je něco, co opravdu dává smysl.

Menší a lehčí

Výrobce vyzdvihuje především zmenšení kamery v pouzdru o 20 % a snížení hmotnosti rovnou o 35 % ve srovnání s předchůdcem. Jelikož mám možnost přímého srovnání, měřím, vážím, zhruba počítám a věřím. Důležité je však ono „v pouzdru“. Pokud obě kamery z voděodolného pouzdra vyjmete, jsou zcela shodné a takřka k nerozeznání od sebe.

Klepněte pro větší obrázek

Rozměry a hmotností však práce inženýrů na pouzdru neskončila, příjemných změn je víc. Především byla vyvedena dvojice ovládacích tlačítek, a tak nyní pro přepínání režimů či změnu nastavení již nemusíte kameru vyjímat z pouzdra. Druhou změnou je provedení prostupu mikrofonu: zatímco u předchůdce byl plast v místě mikrofonů pouze ztenčen, u novinky je použita vodu nepropouštějící membrána. To se odrazilo ve znatelně lepším záznamu zvuku, avšak pozor, přibyl i problém s větrem, který předchůdce neznal (což je patrné i na ukázkovém videu).

Stále ale platí: chcete-li natáčet vtipnou konverzaci svých přátel, raději přední část otevřete, neboť nepříjemné zvukové rázy při dotyku či šoupání kamery v ruce zůstávají. Během testování jsem měl k dispozici GoPro Hero 3 Black Edition, jehož schopnost záznamu zvuku v plastovém pouzdru je výrazně za hranicí jak modelu AS30V, tak i staršího modelu AS15.

 Klepněte pro větší obrázek
 

Již vás dozajista napadlo: membrána místo tvrdého plastu musí znamenat snížení hranice, do které lze kameru bez újmy potopit. Osobně myslím, že pět metrů vystačí většině běžných filmařů a pro sportovní potápěče připravil výrobce výměnnou přední část, u které membrány nahradil plast. Stejné řešení jako u předchůdce znamená i stejný limit ponoru 60 m.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový model AS30V (nahoře) přestal barvy tak výrazně saturovat, jako předchůdce AS15
 

Poslední drobností je lepší průhled na stavovou červenou diodu signalizující režim záznamu. Naopak nebyla vyřešena hmatová odezva na stav kamery. Často se vám stane, že nevíte, zda kamera natáčí nebo ne. Musíte se podívat na diodu, sundat přilbu, nebo se ptát přátel. Signalizační zvuk totiž obal výrazně utlumí. Zde má pro změnu GoPro navrch, jak vyšší hlasitostí signalizace, tak výraznými diodami na třech stranách těla kamery.

Kvalita záznamu

Nejprve tvrdá fakta: nová kamera není po stránce hrubého výkonu lepší, než předchůdce, maximem zůstává 1080p při 60 sn./s. Předchozí model AS15 získal tento režim až po update firmware někdy v půli roku 2013.

Popravdě řečeno 60 (nebo 50 v evropském režimu PAL) snímků za vteřinu při střihu nic moc neřeší, pro efektní zpomalené záběry potřebujete za vteřinu alespoň 120 snímků, které kamera umí ve stále postačujícím rozlišení 720p. Nejnovější GoPro Hero3+ Black Edition sice umí rozlišení 2,7k (30 sn./s) a dokonce 4k (15 sn./s.), nemyslím ale, že byste jej potřebovali a v 1080p končí stejně jako Sony na 60 snímcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jelikož se výrobce příliš nezmiňoval o změně snímače, nebo zvýšení kvality záznamu, očekával jsem v tomto ohledu stejné výsledky, jako u předchůdce AS15. Ten byl i mnou kritizován za přílišnou saturaci barev: obloha je až nepřirozeně modrá, nižší dynamika záznamu způsobuje přepálené světlé barvy a naopak ztrátu detailů na plochách ve stínu. Bohužel jsem v době testování neměl dispozici nejnovější Hero3+, jen starší trojku Black Edition, jehož barvy jsou pro změnu spíše mdlé a s celkovým posunem do teplejších barev, v důsledku čehož bývá obloha spíše šedá, nežli modrá.

Klepněte pro větší obrázek

Výrobce však kritiku vyslyšel a dle mého názoru se mu podařilo najít ideální barevný kompromis. Kamera stále dobarvuje, avšak ne tak výrazně. Zlepšila se dynamika a očividně byla snížena i míra komprese, která byla u předchůdce zbytečně agresivní. Nový model se chová šetrněji k hranám a zachovává znatelně víc detailů. Na druhou stranu – v ohledu ostrosti, komprese a tím i zachování jemných detailů se ani nový model nemůže vyrovnat Hero 3 Black Edition. V tomto ohledu zůstává nedostižná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Velkou výhodou kamer Sony je stabilizace. Nejde o stabilizaci optickou (pohyb čočky), nýbrž elektronickou – proto nefunguje v režimu 170° úhlu záběru. Pro záběry na kole a při dalších sportech jde o neocenitelného pomocníka. Stabilizovat samozřejmě můžete následně ve střihovém programu, výsledek ale nebude tak dobrý.

Víc zkratek, víc funkcí

Novinka dostala do vínku NFC pro snadné spárování s telefonem, který následně může sloužit jako dálkové ovládání a samozřejmě i jako náhledový displej. Zde jinak zbytečné NFC vítám: připojování přes Wi-Fi s nezapamatovatelným (a nezměnitelným) heslem nalepeným v návodu je zkrátka nepohodlné. Přenos obrazu a zvuku přes Wi-Fi probíhá s minimálním zpožděním na vzdálenost zhruba 15 m i přes tři panelové přepážky. Opět mohu srovnat s GoPro Hero 3 Black Edition: dosah Wi-Fi je totožný, nicméně GoPro má výrazně větší zpoždění při přenosu obrazu a zvuku. Ne že by to pro kontrolu kompozice záběru nějak výrazně vadilo.

Klepněte pro větší obrázek 

Vedle NFC přidal výrobce GPS přijímač bez bližšího určení typu. Po zapnutí ukládá kamera na paměťovou kartu soubor s příponou .log, který lze jednoduše importovat třeba do Google Earth či jiných aplikací. Z počítače (ale bohužel nikoliv z aplikace v mobilu) můžete do kamery nahrát soubor s almanachem a dráhovými efemeridami satelitů, což pomůže s rychlejším určením polohy. Záznam pak lze využít v počítačovém střihovém programu od Sony, který vpálí do videa překryvný „HUD“ panel s informací o poloze či rychlosti. Nutno podotknout, že tuto funkci umí zatím jen verze pro Windows, verze pro OS X se ji má teprve naučit.

Klepněte pro větší obrázek

V menu jsem našel další příjemnou novinku: možnost převrácení obrazu, to když ji uchytíte vzhůru nohama. Ušetříte si následné obracení obrazu ve střihovém programu. Starší model toto nenabízí, a jelikož jej vozím pod řídítky, píšu si další důvod ke koupi nového modelu. Přitom jde dle mého názoru o věc firmwaru, těžko ale říci, zda jej výrobce ještě připraví.

Nejlepší není, výhodná ano

S novým modelem uvedlo Sony i některé zajímavé příslušenství: bajkeři mají v oblibě umisťovat kameru na hrudník, odkud jsou vidět řídítka i dění před kolem. Toto je snad jediné umístění, kde je tvar kamer Sony méně vhodný, než tvar GoPro. I přesto výrobce trošku komicky vyhlížející držák stvořil. Mnohem zajímavější je dálkové ovládání s barevným displejem: obsahuje NFC/WiFi připojení a slouží pro jednoduchý start videozáznamu a kontrolu kompozice obrazu. Vinou ceny okolo tří a půl tisíce korun se však zřejmě neobjeví na zápěstí každého nadšence.

Klepněte pro větší obrázek

Nový model Action Cam je nástupcem jak má být, lepší ve všech ohledech. Za konkurencí sice stále zaostává v některých kvalitách obrazu (ostrost, zachování detailů), v jiných, jako je třeba stabilizace obrazu, zůstává nepřekonána. Cenu pod hranicí osmi tisíc korun pravděpodobně navýší investice do různých držáků, i tak jde o zajímavou nabídku. Na závěr ještě nezapomínejme na novinku AS100, kterou Sony představilo na letošním CESu. Hrubý výkon by měl být zachován, kamera ale nabídne voděodolnost i bez pouzdra. Na trh ale přijde až na konci dubna.

Sony Action Cam HDR-AS30V

Cena orientační: 7 790 Kč

+ Elektronická stabilizace
+ Věrné barvy, vylepšený záznam zvuku
+ Wi-Fi, NFC, GPS

- Zbytečně vyšší komprese
- Chudé aplikace pro mobily
- Chybí střihová aplikace

 • zapůjčil: Sony, www.sony.cz
 • senzor: 1/2,3" CMOS Exmor R 16 Mpx
 • rozlišení videa: 1080p 60 fps, 720p 30, 60, 120 fps, VGA 30 fps
 • rozlišení fotografií: 11 Mpx
 • fotografování: sekvenční 5, 10, 30, 60 s
 • optika: Carl Zeiss F2,8 fix focus, 170°
 • mikrofon: ano, stereo
 • ukládání: Micro M2, MicroSDHC
 • komprese: video (MP4, H.264 až 28 Mb/s), audio (stereo ACC)
 • konektory: mikrofonní vstup 2,5 mm jack, micro HDMI videovýstup, microUSB 2.0, systémový konektor pro rozšíření
 • rozměry: 24,5 × 47 × 82 mm (bez pouzdra)
 • hmotnost vč. pouzdra: 141 g
 • výbava: 2× lepící úchyt, microUSB kabel
Sony Action Cam HDR-AS30V
funkce   9
kvalita obrazu   9
kvalita zvuku   6
výbava   7
Další článek
celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Zdravim, poradi mi nekdo, kde zjistim heslo… Ivo 8. 1. 2017, 19:17
no ja som tiez rozmyslal nad hdr-as100, ale … Sataniak 22. 5. 2014, 13:55
Doporučuji test ve Stereu a Videu 5/2014 (ví… Radim 13. 5. 2014, 21:12
Dobrý den, v tuto chvíli se určitě vyplat… Jiří Kuruc 14. 2. 2014, 19:39
Vdaka za info! martin 10. 2. 2014, 18:43

Další podobné články

McIntosh MA7900: luxusní americký integrovaný zesilovač [test]

McIntosh MA7900: luxusní americký integrovaný zesilovač [test]

Není to revoluční stroj, ale je to McIntosh se všemi jeho klady ve funkčním balení pro 21. století. Hraje snadno, z jakéhokoliv zdroje a se zvukem plným, bohatým a dostatečně pevným a energickým.

KZ ZS5: excelentní levná Hi-Fi sluchátka se čtyřmi měniči [test]

KZ ZS5: excelentní levná Hi-Fi sluchátka se čtyřmi měniči [test]

Špunty s čtyřmi měniči a s odnímatelným kabelem za pár set korun? Ano. Vážně. A překvapivě nabídnou zvuk, který byste za tak málo peněz nečekali.

TV Samsung: jak nainstalovat a používat aplikace [video]

TV Samsung: jak nainstalovat a používat aplikace [video]

Televizory Samsung mají velmi rozsáhlou nabídku aplikací, a to i těch původních, českých. Je škoda tuto nabídku nevyužít. Podívejte se, jak snadná je instalace a používání.

Sony KD-55XE9005: skoro dokonalý samuraj [test 4K TV]

Sony KD-55XE9005: skoro dokonalý samuraj [test 4K TV]

Televizory Sony jsou vyhledávány nejen příznivci značky, ale také filmovými fajnšmekry. Do skupiny obdivovatelů se postupem doby zařadili i hráči. Hráči chtějící kombinaci kvalitní filmové podívané s dobře stavěným panelem pro hry.

TV Samsung: přehled uživatelského prostředí a ovládání televizoru [video]

TV Samsung: přehled uživatelského prostředí a ovládání televizoru [video]

Vybíráte televizor? Chcete vědět, jak se ovládá? Pokud se chcete podívat, jak vypadá uživatelské prostředí televizorů Samsung, nabízíme vám krátkého průvodce.

Marantz M-CR611: malý síťový all-in-one Hi-Fi systém [test]

Marantz M-CR611: malý síťový all-in-one Hi-Fi systém [test]

Skvěle vybavený mikrosystém, který se vleze všude tam, kde na klasické komponenty není místo. Kromě mnoha funkcí nabídne sytý, plný, zábavný a neunavující zvuk.

Kde brát seriály, filmy a hry ve 4K a HDR

Kde brát seriály, filmy a hry ve 4K a HDR

Televizory, monitory, herní konzole,... všude samé 4K a HDR, ale kde brát obsah? Hry už jsou na 4K připravené, rychle nabídnou i HDR, ale filmů a seriálů je málo. Hlavně těch dostupných.

Po HDR 4K televizorech přichází HDR monitor. Využijete ho už?

Po HDR 4K televizorech přichází HDR monitor. Využijete ho už?

Technologie HDR vtrhla mezi televize a teď už se objevuje také u monitorů. První monitor jsme srovnali s identickým bez HDR a výsledek? Klidně si počkejte.