AVmania.e15.cz

Smrtonosná past 4.0: recenze DVD

John McClane se vrací počtvrté. Dokáže analogový polda ze staré školy pořádně zatopit i digitálním kyberteroristům?

Amerika má za sebou zraňující zkušenost 11. září a newyorský policista John McClane rozvod a několik sezení mezi Anonymními alkoholiky. Na jeho zpocený a zkrvavený nátělník padá prach konce osmdesátých let, úprava vlasového porostu doznala značného zjednodušení a on se ocitá v digitální éře jedniček a nul, která přináší nový typ zločinu. Po střetech s teroristy v uzavřeném mrakodrapu, na letišti či v newyorských ulicích se takřka dvacet let od první Smrtonosné pasti a dvanáct let od té poslední znovu utkává s protivníky, tentokrát mnohem nebezpečnějšími a rafinovanějšími.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zápletka je velmi jednoduchá a opakuje schéma předchozích částí filmové série. McClane se ze zločinci zaplete náhodně a pro něj tak příznačně, opět se ocitá ve špatnou dobu na špatném místě. Při převozu mladého hackera do vazby se dostane na stopu kyberteroristů, kteří se rozhodli vyvolat chaos postupným ochromením infrastruktury Spojených Států a s bezmocnou a nepřipravenou armádou a policií si hrají jako kočka s myší. Když je padouchy unesena i jeho dcera Lucy, případ pro něho získává osobní rozměr a chrabrý polda ze staré školy McClane se znovu pouští do akce na záchranu člena vlastní rodiny a potažmo i celé společnosti. Musí, protože nikdo jiný to za něj neudělá.

Pomrkává po opusech Michaela Baye

Od režiséra Lena Wisemana se po dvojici béčkových akčních hororů Underworld nečekalo mnoho. Proto je příjemným překvapením, jak dobře se mu podařilo formálně i duchem navázat na předchozí mcclaneovské filmy a zkombinovat staromódně poctivou kaskadérskou práci s počítačovými triky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Moderní režijní háv, vytvořený za pomoci větší hustoty střihů a užití (trochu jednotvárně působících) barevných filtrů, tvoří podhoubí k strhujícímu technothrilleru. V něm se v ulicích, tunelech, na dálnicích i uprostřed běžného provozu odehrávají osobní souboje, přestřelky, honičky a explozivně detonační střety dopravních prostředků. Akce je dobře a svižně natočená, i když svou přemrštěnou nadsazeností trochu pomrkává jak po populárních bondovkách, tak po žánrově spřízněných megalomanských opusech Michaela Baye. Právě na jeho dynamických filmech se kameraman poučil ve způsobu snímání nad městem kroužících vrtulníků.

Humorné odlehčení nepřetržitého sledu akčních scén pak přináší vizuálně méně okázalý, ale zábavný nápad se vzkazem teroristů, který je sestříhanou montáží vstoupení několika amerických prezidentů. Nezklamou ani tradiční, sardonicky suché McClaneovy hlášky a sebeironické odkazy či přímo citace k předchozím dílům série.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nepřeskočil kvalitativní laťku prvních dvou Pastí

Jednoznačným tahounem snímku, který mu zároveň dodává potřebný nadhled, se ukazuje být právě Bruce Willis. John McClane v jeho podání je starší a cyničtější a unaveným krokem se sune vstříc světu, kam víceméně nepatří a kterému moc nerozumí. Pořád ale zůstává oním nedobrovolným hrdinou, který nesnáší všechny ničemy, kteří se snaží dělat oběti z lidí, kteří se nemohou bránit a za svým cílem si jde stejně urputně jako v předchozích dobrodružstvích. Ve střetu s moderními metodami technologicky vybavených zločinců zůstává svůj a při vyřizování účtů i nadále spoléhá hlavně na kombinaci mozku a efektní ruční práce.

Osamělý hrdina z jedničky a dvojky získává, podobně jako ve trojce, parťáka v podobě hackera Matta (Justin Long), čímž dochází nejen k mezigeneračnímu jiskření, ale i osvěžující inovaci žánru buddy movie v interakci stárnoucího „analogového“ poldy s hi-tech mládím.

Postava hlavní záporáka Gabriela, sofistikovaného manipulátora s brilantním mozkem, budiž poučením pro státní administrativu, že počítačové odborníky se sklonem k pomstychtivosti, se nevyplácí připravit o práci. Timothy Olyphant mu nasazuje ledově klidnou masku uhlazeného šarmantního gentlemana, za kterou probleskují paprsky zloby a zneuznání. Jeho pomocnici Mai, která McClaneovi v osobních soubojích (v nichž snad nejlépe vynikne kontrast mezi západním a východním způsobem boje) pořádně zatopí, si zahrála Maggie Q, jež oslňuje především svým sex-appealem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pověstnou třešničkou na dortu a terčem vtipných narážek na kulturu, v praktickém životě těžko použitelných, geeků je pak obsazení režiséra Kevina Smithe do menší roličky počítačového génia Warlocka. Len Wiseman natočil oddechový blockbuster, plný přímočaré a strhující akce i ironické nadsázky. Nepřeskočil kvalitativní laťku prvních dvou Pastí, ale v postavě McClanea se mu podařilo důstojně vzkřísit a věrohodně uvést do 21. století jednu z nejmilovanějších ikon pop-kultury.

DVD

DVD ve verzi pro půjčovny je pouze jednodiskové. Menu disku podbarvuje dramatický hudební motiv skladatele filmové muziky Marca Beltramiho a je v originále. Bonusová výbava není nijak oslňující a nezastírá především svůj zábavný charakter.

Během dvaceti minut se v česky otitulkovaných bonusech seznámíme se čtyřmi prodlouženými scénami z filmu, vynechanými a nepovedenými záběry, ze kterých je patrné především to, jak dobře se dvojice nesourodých hereckých parťáků v postavách bojovníků s teroristy při natáčení bavila. Vše doplňuje hudební videoklip obskurní rockové kapely Guyz Nite, vztahující se k filmu a minidokumentík o této kapele. Komentář herecké hvězdy Bruce Willise, režiséra snímku Lena Wisemana a střihače Nicolase De Totha k filmu zůstal bez české podpory.

Dabing filmu i české titulky k němu jsou, zřejmě kvůli zaměření na cílovou skupinu mladých diváků, příliš obroušené a pověstné peprné McClaneovy hlášky si tak lépe vychutnáte v originálu. Pokřik „Yippeee Ki Yay Motherfucker“ přece jenom zní jinak než „Jdi k šípku, parchante“.

Smrtonosná past 4.0

 • Žánr: akční thriller
 • www.livefreeordiehard.com
 • Původní název: Live free or die hard
 • USA 2007
 • Režie: Len Wiseman
 • Hrají: Bruce Willis, Justin Long, Timothy Olyphant, Maggie Q, Mary Elizabeth Winsteadová

Klepněte pro větší obrázek

Parametry DVD

 • Čas: 123 minut
 • Obraz: 16:9
 • Zvuk: Česky DD 5.1, Anglicky DD 5.1, Anglicky DD 2.0
 • Titulky: české, anglické, chorvatské, rumunské, srbské, slovinské, turecké, bulharské
 • Bonusy: čtyři vynechané a prodloužené scény, nepovedené záběry, dva videoklipy, komentář Bruce Willise, režiséra Lena Wisemana a střihače Nicolase De Totha k filmu
 • Distributor: Bontonfilm
 • Cena: 499 Kč

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
bonusyKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
DVDKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Další článek
celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Viděl autor předchozí díly? Jakub 6. 11. 2007, 10:40
Viděl autor předchozí díly? Karel 6. 11. 2007, 10:07
??? 6. 11. 2007, 09:51

Další podobné články

Nemilovaní: recenze filmu

Nemilovaní: recenze filmu

Rozcházející se rodiče pátrají po zmizelém dvanáctiletém synovi v sugestivním dramatu Andreje Zvjaginceva o nemožnosti či nepřítomnosti lásky v důsledku sobectví, lhostejnosti a odcizení.

Pozemšťan: pokračování kultovního sci-fi dal sám režisér na The Pirate Bay

Pozemšťan: pokračování kultovního sci-fi dal sám režisér na The Pirate Bay

Zmenšování: recenze filmu

Zmenšování: recenze filmu

Nosný nápad se zmenšováním lidí režisér Alexander Payne rozmělňuje ve směsici žánrů, motivů a témat a jeho rozvedení obětuje na oltář humanistického a ekologického poselství, jež nám sděluje.

Nejtemnější hodina: recenze filmu

Nejtemnější hodina: recenze filmu

Gary Oldman si po Zlatém glóbu kráčí pro Oscara v roli britského premiéra Winstona Churchilla, který musí slovem i činy přesvědčit národ i své politické oponenty, že zlu nelze donekonečna ustupovat.

Velká hra: recenze filmu

Velká hra: recenze filmu

„Pokerová princezna“ Molly Bloom ve svůdném podání Jessicy Chastain pořádá nelegální turnaje a pod režijním vedením debutujícího mistra scénářů a rychlých dialogů Aarona Sorkina hájí svou profesní čest.

12× nejočekávanější akční filmy, thrillery, kriminální a monster movie v roce 2018

12× nejočekávanější akční filmy, thrillery, kriminální a monster movie v roce 2018

Přání smrti, Tomb Raider, Mission: Impossible 6, Rudá volavka, Sicario 2: Soldado, Debbie a její parťačky, Jurský svět: Zánik říše. Pokračování zavedených sérií, remaky i novinky, které nás letos čekají v kinech.

15 silvestrovských tipů: komedie, romance, fantasy a dobrodružné filmy

15 silvestrovských tipů: komedie, romance, fantasy a dobrodružné filmy

Toni Erdmann, T2 Trainspotting, Naprostí cizinci, Café society, Spojenci, La La Land, Obr Dobr, Král Artuš: Legenda o meči, Kong: Ostrov lebek, Mumie. Třetí výběr z letošní DVD/Blu-ray nabídky.

Největší showman: recenze filmu

Největší showman: recenze filmu

Biografický muzikálový portrét „prince humbuků“ P. T. Barnuma a jeho varietního panoptika lidských „zrůd“ nabízí až příliš zidealizovanou verzi mnohem složitější a kontroverznější historické reality.