AVmania.e15.cz

Smrtonosná past 4.0: recenze DVD

John McClane se vrací počtvrté. Dokáže analogový polda ze staré školy pořádně zatopit i digitálním kyberteroristům?

Amerika má za sebou zraňující zkušenost 11. září a newyorský policista John McClane rozvod a několik sezení mezi Anonymními alkoholiky. Na jeho zpocený a zkrvavený nátělník padá prach konce osmdesátých let, úprava vlasového porostu doznala značného zjednodušení a on se ocitá v digitální éře jedniček a nul, která přináší nový typ zločinu. Po střetech s teroristy v uzavřeném mrakodrapu, na letišti či v newyorských ulicích se takřka dvacet let od první Smrtonosné pasti a dvanáct let od té poslední znovu utkává s protivníky, tentokrát mnohem nebezpečnějšími a rafinovanějšími.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zápletka je velmi jednoduchá a opakuje schéma předchozích částí filmové série. McClane se ze zločinci zaplete náhodně a pro něj tak příznačně, opět se ocitá ve špatnou dobu na špatném místě. Při převozu mladého hackera do vazby se dostane na stopu kyberteroristů, kteří se rozhodli vyvolat chaos postupným ochromením infrastruktury Spojených Států a s bezmocnou a nepřipravenou armádou a policií si hrají jako kočka s myší. Když je padouchy unesena i jeho dcera Lucy, případ pro něho získává osobní rozměr a chrabrý polda ze staré školy McClane se znovu pouští do akce na záchranu člena vlastní rodiny a potažmo i celé společnosti. Musí, protože nikdo jiný to za něj neudělá.

Pomrkává po opusech Michaela Baye

Od režiséra Lena Wisemana se po dvojici béčkových akčních hororů Underworld nečekalo mnoho. Proto je příjemným překvapením, jak dobře se mu podařilo formálně i duchem navázat na předchozí mcclaneovské filmy a zkombinovat staromódně poctivou kaskadérskou práci s počítačovými triky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Moderní režijní háv, vytvořený za pomoci větší hustoty střihů a užití (trochu jednotvárně působících) barevných filtrů, tvoří podhoubí k strhujícímu technothrilleru. V něm se v ulicích, tunelech, na dálnicích i uprostřed běžného provozu odehrávají osobní souboje, přestřelky, honičky a explozivně detonační střety dopravních prostředků. Akce je dobře a svižně natočená, i když svou přemrštěnou nadsazeností trochu pomrkává jak po populárních bondovkách, tak po žánrově spřízněných megalomanských opusech Michaela Baye. Právě na jeho dynamických filmech se kameraman poučil ve způsobu snímání nad městem kroužících vrtulníků.

Humorné odlehčení nepřetržitého sledu akčních scén pak přináší vizuálně méně okázalý, ale zábavný nápad se vzkazem teroristů, který je sestříhanou montáží vstoupení několika amerických prezidentů. Nezklamou ani tradiční, sardonicky suché McClaneovy hlášky a sebeironické odkazy či přímo citace k předchozím dílům série.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nepřeskočil kvalitativní laťku prvních dvou Pastí

Jednoznačným tahounem snímku, který mu zároveň dodává potřebný nadhled, se ukazuje být právě Bruce Willis. John McClane v jeho podání je starší a cyničtější a unaveným krokem se sune vstříc světu, kam víceméně nepatří a kterému moc nerozumí. Pořád ale zůstává oním nedobrovolným hrdinou, který nesnáší všechny ničemy, kteří se snaží dělat oběti z lidí, kteří se nemohou bránit a za svým cílem si jde stejně urputně jako v předchozích dobrodružstvích. Ve střetu s moderními metodami technologicky vybavených zločinců zůstává svůj a při vyřizování účtů i nadále spoléhá hlavně na kombinaci mozku a efektní ruční práce.

Osamělý hrdina z jedničky a dvojky získává, podobně jako ve trojce, parťáka v podobě hackera Matta (Justin Long), čímž dochází nejen k mezigeneračnímu jiskření, ale i osvěžující inovaci žánru buddy movie v interakci stárnoucího „analogového“ poldy s hi-tech mládím.

Postava hlavní záporáka Gabriela, sofistikovaného manipulátora s brilantním mozkem, budiž poučením pro státní administrativu, že počítačové odborníky se sklonem k pomstychtivosti, se nevyplácí připravit o práci. Timothy Olyphant mu nasazuje ledově klidnou masku uhlazeného šarmantního gentlemana, za kterou probleskují paprsky zloby a zneuznání. Jeho pomocnici Mai, která McClaneovi v osobních soubojích (v nichž snad nejlépe vynikne kontrast mezi západním a východním způsobem boje) pořádně zatopí, si zahrála Maggie Q, jež oslňuje především svým sex-appealem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pověstnou třešničkou na dortu a terčem vtipných narážek na kulturu, v praktickém životě těžko použitelných, geeků je pak obsazení režiséra Kevina Smithe do menší roličky počítačového génia Warlocka. Len Wiseman natočil oddechový blockbuster, plný přímočaré a strhující akce i ironické nadsázky. Nepřeskočil kvalitativní laťku prvních dvou Pastí, ale v postavě McClanea se mu podařilo důstojně vzkřísit a věrohodně uvést do 21. století jednu z nejmilovanějších ikon pop-kultury.

DVD

DVD ve verzi pro půjčovny je pouze jednodiskové. Menu disku podbarvuje dramatický hudební motiv skladatele filmové muziky Marca Beltramiho a je v originále. Bonusová výbava není nijak oslňující a nezastírá především svůj zábavný charakter.

Během dvaceti minut se v česky otitulkovaných bonusech seznámíme se čtyřmi prodlouženými scénami z filmu, vynechanými a nepovedenými záběry, ze kterých je patrné především to, jak dobře se dvojice nesourodých hereckých parťáků v postavách bojovníků s teroristy při natáčení bavila. Vše doplňuje hudební videoklip obskurní rockové kapely Guyz Nite, vztahující se k filmu a minidokumentík o této kapele. Komentář herecké hvězdy Bruce Willise, režiséra snímku Lena Wisemana a střihače Nicolase De Totha k filmu zůstal bez české podpory.

Dabing filmu i české titulky k němu jsou, zřejmě kvůli zaměření na cílovou skupinu mladých diváků, příliš obroušené a pověstné peprné McClaneovy hlášky si tak lépe vychutnáte v originálu. Pokřik „Yippeee Ki Yay Motherfucker“ přece jenom zní jinak než „Jdi k šípku, parchante“.

Smrtonosná past 4.0

 • Žánr: akční thriller
 • www.livefreeordiehard.com
 • Původní název: Live free or die hard
 • USA 2007
 • Režie: Len Wiseman
 • Hrají: Bruce Willis, Justin Long, Timothy Olyphant, Maggie Q, Mary Elizabeth Winsteadová

Klepněte pro větší obrázek

Parametry DVD

 • Čas: 123 minut
 • Obraz: 16:9
 • Zvuk: Česky DD 5.1, Anglicky DD 5.1, Anglicky DD 2.0
 • Titulky: české, anglické, chorvatské, rumunské, srbské, slovinské, turecké, bulharské
 • Bonusy: čtyři vynechané a prodloužené scény, nepovedené záběry, dva videoklipy, komentář Bruce Willise, režiséra Lena Wisemana a střihače Nicolase De Totha k filmu
 • Distributor: Bontonfilm
 • Cena: 499 Kč

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
bonusyKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
DVDKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Další článek
celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Viděl autor předchozí díly? Jakub 6. 11. 2007, 10:40
Viděl autor předchozí díly? Karel 6. 11. 2007, 10:07
??? 6. 11. 2007, 09:51
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

MEG: Monstrum z hlubin – recenze filmu

MEG: Monstrum z hlubin – recenze filmu

Prehistorický obří žralok proti traumatizovanému záchranářovi v podání Jasona Stathama. V béčkovém žraločím thrilleru, jemuž chybí osobitost, nadsázka, krev i nervy drásající napětí.

Miss Hanoi: recenze filmu

Miss Hanoi: recenze filmu

David Novotný a Ha Thanh Špetlíková v kriminálce z uzavřeného světa vietnamské komunity. Režisér Zdeněk Viktora po Raluce přichází s žánrovým kouskem, stavícím na jiskření nesourodého páru vyšetřovatelů.

Mission: Impossible – Fallout je nejlepší akční film roku 2018 [recenze]

Mission: Impossible – Fallout je nejlepší akční film roku 2018 [recenze]

Nejlepší díl série a akční film roku, plný zvratů a spektakulární akce. Agent Ethan Hunt se ocitá na šachovnici mocenských zájmů různých tajných agentur, které proti sobě intrikují a vzájemně si nevěří.

Úžasňákovi 2: recenze filmu

Úžasňákovi 2: recenze filmu

Režisér Brad Bird kvalitativní laťku jedničky nepřekonal, ale ani nepodlezl. Humor snímek těží z prohození tradičních rodinných rolí, kdy žena zachraňuje svět a muž zůstává doma s dětmi a podporuje ji.

Hotel Artemis – recenze filmu

Hotel Artemis – recenze filmu

Drew Pearce ve svém debutu spoléhá na noirovou atmosféru zašlého hotelu, přebudovaného na supermoderní nemocniční zařízení pro členy zločineckého podsvětí, méně už na rozvíjení zápletek, s nimi spjatých.

Chata na prodej – recenze filmu

Chata na prodej – recenze filmu

Hořce ironická charakterová studie české mentality, naroubovaná na fenomén českého chataření. Komedie o obtížnosti komunikace uvnitř třígenerační rodiny, v níž se poznáte.

Alita: Battle Angel – nový trailer ke Cameronovu filmu

Alita: Battle Angel – nový trailer ke Cameronovu filmu

Střídavá péče – recenze filmu

Střídavá péče – recenze filmu

Rodinné drama o manipulaci a domácím násilí přerůstá do dech beroucího thrilleru, který v sobě spojuje přednosti evropské i zámořské produkce. Debut francouzského režiséra Xaviera Legranda, oceněný v Benátkách i na Febiofestu.