Sharp LC-46XD1E: test Full HD LCD televizoru

6. srpna 2007
TWEET SDÍLET
Obrazovky přes 40" byly doposud doménou především plazmových televizorů. Sharp je pro ně nyní opravdu ostrou konkurencí.

Sharp, jeden z předních výrobců LCD panelů nabízí LCD televizory s úhlopříčkou 46", 52" a 65". Nezanedbatelná výhoda LCD technologie spočívá ve snadném zvyšování rozlišení LCD televizorů, čímž deklasují mnoho plazmových televizorů do role závistivých statistů. Počítačové LCD monitory nabízí rozlišení dokonce i vyšší. Výrobci tak měli problémy spíše se zvětšováním velikosti LCD obrazovek a rentabilitou výroby. Sharp si s technologickými obtížemi dokázal poradit na výbornou.

Klepněte pro větší obrázek

Dobrá ergonomie a ovládání

Full HD televizor s velkou obrazovkou, digitálním i analogovým tunerem bude jistě lákat nejednoho fanouška domácího kina. Jestliže se však obáváte, že vás s tak velkým televizorem manželka vyrazí z domu, můžete být v klidu – povedený vzhled bude silným protiargumentem. Navíc tenký rámeček z lesklého černého plastu přístroj opticky zmenšuje. Televizor má základní ovládání umístěno na horní straně, takže při montáži přímo na stěnu ho raději nedávejte moc vysoko. Mimo bohaté sady konektorů (mimo jiné 2× HDMI) naleznete vzadu také CI slot například pro účastnickou kartu.

Klepněte pro větší obrázek
Zajímavostí televizoru je sloučení komponentního a VGA vstupu do jednoho konektoru. Komponentní videosignál se tedy bohužel připojuje pouze přes dodanou redukci a v menu přístroje je třeba zvolit odpovídající režim vstupu.

Příjemnou vlastností přístroje je možnost upravit obraz pro každý vstup samostatně. Rovnou jsme také vyzkoušeli bezproblémové připojení DVI výstupu z počítače (v plném HD režimu 1080p) pomocí HDMI vstupu LCD televizoru. Zvuk z počítače pak snadno připojíte přes konektor jack 3,5 mm

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Programový průvodce je dobře graficky řešený. Všechny české znaky LCD televizor zobrazuje správně

Naladění televizoru je jednoduché a rychlé, automatika fungovala perfektně. Menu, kde nastavujete obraz a zvuk, je velmi přehledné – v základním zobrazení totiž nabízí pouze běžně používané nastavení, pokročilejší možnosti se zobrazí jen v případě potřeby. Škoda chybějící češtiny v menu. Velmi citlivý digitální tuner má vlastní jednoduché menu, které použijete především pro naladění programů. Programový průvodce (EPG) a další vymoženosti digitální televize jsou pak přístupné přímou volbou z velmi dobře řešeného dálkového ovladače. Ten navíc samostatným tlačítkem umožňuje okamžitý přístup k naladěným digitálním rozhlasovým stanicí.

Špičková technologie

Výborná kvalita Full HD LCD panelu je viditelná na první pohled. Obraz je kontrastní a velmi jasný, podání barev je přirozené, televizor výborně zvládá přechody barev. Svůj podíl na kvalitním podání barev má určitě i nové podsvícení displeje s rozšířeným barevným spektrem. Vysoká rychlost odezvy (6 ms v normálním a 4 ms v akčním režimu) zaručuje velmi dobrou ostrost i při rychlém pohybu kamery a obrazu. Jasovou automatiku, pracující na jedničku, doplňuje volitelná optimalizace černé barvy. Firemní technologie vylepšení obrazu truD se snaží dělat zázraky, a z nepříliš kvalitního tuzemského digitálního vysílání dostává maximum.

Opravdové obrazové orgie nastávají při použití kvalitního zdroje signálu s vysokým rozlišením. Obraz z HD DVD je samozřejmě brilantní, ale překvapivě dobře vypadá i obraz z obyčejného DVD, je-li přepočítaný kvalitním přehrávačem na vyšší rozlišení.

Příjemným překvapením byl zvuk. Televizor sice nenabízí moc možností ovlivnit výslednou barvu zvuku, ale i tak poskytuje vyvážený, čistý a čitelný zvuk. Při nižší a střední hlasitosti jsou basy plné (s náznakem hlubších basů), a tak jsou výbuchy v akčních filmech opravdu razantní. Teprve při velké hlasitosti poznáte, že vám hrají pouze malé reproduktory televizoru. Při aktivaci simulace prostorového zvuku zůstává filmový zvuk čistý a dialogy čitelné, pouze přibude znatelný prostorový dojem, který se neomezuje jen na prostor před televizorem.

Odhalí špatný záznam

Excelentní kvalita obrazu má však i svou „stinnou“ stánku – nekvalitní obraz z VHS začíná být téměř nepoužitelný a obrazově špatná DVD jsou okamžitě odhalena. Jestli vám někdo přepálil a zkomprimoval dvouvrstvé DVD na jednovrstvé, okamžitě uvidíte kompresní artefakty a chyby obrazu. U špičkového záznamu na HD DVD potom vidíte, kde má herečka rozmazaný make-up nebo že má herec více vrásek, než odpovídá věku postavy ve filmu. Krásně viditelné jsou také podexponované záběry.

Toužíte-li po velké obrazovce s plným HD rozlišením, můžeme vám Sharp LC-46XD1E doporučit. Nabízí úchvatný filmový zážitek a použité špičkové technologie zaručují, že i za nějaký čas budete mít doma stále to nejlepší.

Sharp LC-46XD1E

cena 99 990 Kč

 • úhlopříčka 117 cm (46“)
 • zobrazovací technologie LCD
 • rozlišení 1 920 × 1 080 bodů
 • pozorovací úhly 176°
 • kontrastní
 • poměr statický 2 000:1
 • jas 450 cd/m²
 • obrazové formáty 16:9, 4:3, 14:9, letterbox (i 4:3 a 14:9)
 • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, DNIe, digitální redukce šumu, truD, OPC
 • normy PAL/SECAM, NTSC na AV, HDTV (1080p)
 • počet tunerů 2, analogový a digitální
 • teletext ano
 • česká nabídka ne
 • obraz v obraze ano
 • reproduktory 2× 15 W
 • vylepšení zvuku surround
 • konektory 2× HDMI, 2× SCART, komponent video, S-Video, kompozitní video + stereo, VGA + stereo, sluchátka
 • podstavec nastavitelný, CI slot
 • spotřeba 205 W
 • rozměry (v × š × h) 728 × 1 127 × 309 mm
 • hmotnost 40,8 kg (TV)
 • příslušenství dálkový ovladač, podstavec

Zdroj

Sharp, Praha
kontakt 233 342 824, www.sharp.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Televizory, Test, LCD a LED, Sharp

Určitě si přečtěte

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

11 Marek Čech

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

80 Jaromír Puk

Zesilovač a repro: pravidla párování

Zesilovač a repro: pravidla párování

Jaké kombinace se zesilovačem jsou vhodné a které jsou špatné? Jakou citlivost a impendanci mají mít reprobedny? To a ještě více zde.

1 Jakub Minář

Nejlepší české filmy roku 2018

Nejlepší české filmy roku 2018

Prezident Blaník, Úsměvy smutných mužů, Miss Hanoi, Hastrman, Jan Palach, Domestik, Toman, Zlatý podraz. Letos se objevilo nebývalé množství povedených domácích titulů a my vám přinášíme jejich přehled.

2 Marek Čech

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

23 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

18 Jaromír Puk

Polk Signature S55e: dostupné sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

Polk Signature S55e: dostupné sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

Polk Signature S55e jsou střední sloupky s velkým americkým zvukem, frekvenčně zdůrazněné na obou koncích, ale zato schopné hrát příjemně, vstřícně, jaksi snadno a vyplnit takovýmto zvukem skutečně celý prostor.

Daniel Březina