AVmania.e15.cz

Sharp LC-46XD1E: test Full HD LCD televizoru

Obrazovky přes 40" byly doposud doménou především plazmových televizorů. Sharp je pro ně nyní opravdu ostrou konkurencí.

Sharp, jeden z předních výrobců LCD panelů nabízí LCD televizory s úhlopříčkou 46", 52" a 65". Nezanedbatelná výhoda LCD technologie spočívá ve snadném zvyšování rozlišení LCD televizorů, čímž deklasují mnoho plazmových televizorů do role závistivých statistů. Počítačové LCD monitory nabízí rozlišení dokonce i vyšší. Výrobci tak měli problémy spíše se zvětšováním velikosti LCD obrazovek a rentabilitou výroby. Sharp si s technologickými obtížemi dokázal poradit na výbornou.

Klepněte pro větší obrázek

Dobrá ergonomie a ovládání

Full HD televizor s velkou obrazovkou, digitálním i analogovým tunerem bude jistě lákat nejednoho fanouška domácího kina. Jestliže se však obáváte, že vás s tak velkým televizorem manželka vyrazí z domu, můžete být v klidu – povedený vzhled bude silným protiargumentem. Navíc tenký rámeček z lesklého černého plastu přístroj opticky zmenšuje. Televizor má základní ovládání umístěno na horní straně, takže při montáži přímo na stěnu ho raději nedávejte moc vysoko. Mimo bohaté sady konektorů (mimo jiné 2× HDMI) naleznete vzadu také CI slot například pro účastnickou kartu.

Klepněte pro větší obrázek
Zajímavostí televizoru je sloučení komponentního a VGA vstupu do jednoho konektoru. Komponentní videosignál se tedy bohužel připojuje pouze přes dodanou redukci a v menu přístroje je třeba zvolit odpovídající režim vstupu.

Příjemnou vlastností přístroje je možnost upravit obraz pro každý vstup samostatně. Rovnou jsme také vyzkoušeli bezproblémové připojení DVI výstupu z počítače (v plném HD režimu 1080p) pomocí HDMI vstupu LCD televizoru. Zvuk z počítače pak snadno připojíte přes konektor jack 3,5 mm

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Programový průvodce je dobře graficky řešený. Všechny české znaky LCD televizor zobrazuje správně

Naladění televizoru je jednoduché a rychlé, automatika fungovala perfektně. Menu, kde nastavujete obraz a zvuk, je velmi přehledné – v základním zobrazení totiž nabízí pouze běžně používané nastavení, pokročilejší možnosti se zobrazí jen v případě potřeby. Škoda chybějící češtiny v menu. Velmi citlivý digitální tuner má vlastní jednoduché menu, které použijete především pro naladění programů. Programový průvodce (EPG) a další vymoženosti digitální televize jsou pak přístupné přímou volbou z velmi dobře řešeného dálkového ovladače. Ten navíc samostatným tlačítkem umožňuje okamžitý přístup k naladěným digitálním rozhlasovým stanicí.

Špičková technologie

Výborná kvalita Full HD LCD panelu je viditelná na první pohled. Obraz je kontrastní a velmi jasný, podání barev je přirozené, televizor výborně zvládá přechody barev. Svůj podíl na kvalitním podání barev má určitě i nové podsvícení displeje s rozšířeným barevným spektrem. Vysoká rychlost odezvy (6 ms v normálním a 4 ms v akčním režimu) zaručuje velmi dobrou ostrost i při rychlém pohybu kamery a obrazu. Jasovou automatiku, pracující na jedničku, doplňuje volitelná optimalizace černé barvy. Firemní technologie vylepšení obrazu truD se snaží dělat zázraky, a z nepříliš kvalitního tuzemského digitálního vysílání dostává maximum.

Opravdové obrazové orgie nastávají při použití kvalitního zdroje signálu s vysokým rozlišením. Obraz z HD DVD je samozřejmě brilantní, ale překvapivě dobře vypadá i obraz z obyčejného DVD, je-li přepočítaný kvalitním přehrávačem na vyšší rozlišení.

Příjemným překvapením byl zvuk. Televizor sice nenabízí moc možností ovlivnit výslednou barvu zvuku, ale i tak poskytuje vyvážený, čistý a čitelný zvuk. Při nižší a střední hlasitosti jsou basy plné (s náznakem hlubších basů), a tak jsou výbuchy v akčních filmech opravdu razantní. Teprve při velké hlasitosti poznáte, že vám hrají pouze malé reproduktory televizoru. Při aktivaci simulace prostorového zvuku zůstává filmový zvuk čistý a dialogy čitelné, pouze přibude znatelný prostorový dojem, který se neomezuje jen na prostor před televizorem.

Odhalí špatný záznam

Excelentní kvalita obrazu má však i svou „stinnou“ stánku – nekvalitní obraz z VHS začíná být téměř nepoužitelný a obrazově špatná DVD jsou okamžitě odhalena. Jestli vám někdo přepálil a zkomprimoval dvouvrstvé DVD na jednovrstvé, okamžitě uvidíte kompresní artefakty a chyby obrazu. U špičkového záznamu na HD DVD potom vidíte, kde má herečka rozmazaný make-up nebo že má herec více vrásek, než odpovídá věku postavy ve filmu. Krásně viditelné jsou také podexponované záběry.

Toužíte-li po velké obrazovce s plným HD rozlišením, můžeme vám Sharp LC-46XD1E doporučit. Nabízí úchvatný filmový zážitek a použité špičkové technologie zaručují, že i za nějaký čas budete mít doma stále to nejlepší.

Sharp LC-46XD1E

cena 99 990 Kč

 • úhlopříčka 117 cm (46“)
 • zobrazovací technologie LCD
 • rozlišení 1 920 × 1 080 bodů
 • pozorovací úhly 176°
 • kontrastní
 • poměr statický 2 000:1
 • jas 450 cd/m²
 • obrazové formáty 16:9, 4:3, 14:9, letterbox (i 4:3 a 14:9)
 • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, DNIe, digitální redukce šumu, truD, OPC
 • normy PAL/SECAM, NTSC na AV, HDTV (1080p)
 • počet tunerů 2, analogový a digitální
 • teletext ano
 • česká nabídka ne
 • obraz v obraze ano
 • reproduktory 2× 15 W
 • vylepšení zvuku surround
 • konektory 2× HDMI, 2× SCART, komponent video, S-Video, kompozitní video + stereo, VGA + stereo, sluchátka
 • podstavec nastavitelný, CI slot
 • spotřeba 205 W
 • rozměry (v × š × h) 728 × 1 127 × 309 mm
 • hmotnost 40,8 kg (TV)
 • příslušenství dálkový ovladač, podstavec

Zdroj

Sharp, Praha
kontakt 233 342 824, www.sharp.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku Přidat příspěvek

Další podobné články

Loewe bild 3: inovovaná řada televizorů je větší a vybavenější

Loewe bild 3: inovovaná řada televizorů je větší a vybavenější

Sony: nové lepší 4K HDR televizory pro rok 2018

Sony: nové lepší 4K HDR televizory pro rok 2018

Japonské Sony oficiálně představilo své nové 4K a Full HD televizory pro rok 2018. Co je nového, co se nemění a na co se můžeme těšit?

Panasonic: čtyři nové 4K HDR LCD řady televizorů pro rok 2018

Panasonic: čtyři nové 4K HDR LCD řady televizorů pro rok 2018

Kromě dvou nových řad prémiových OLED televizorů Panasonic v minulých dnech představil čtyři nové řady 4K HDR LCD televizorů.

Který typ LCD panelu u TV upřednostňujete? IPS nebo VA? [anketa]

Který typ LCD panelu u TV upřednostňujete? IPS nebo VA? [anketa]

Philips pro rok 2018: tři nové OLED TV a nové 4K LCD s NanoLED a HDR10+

Philips pro rok 2018: tři nové OLED TV a nové 4K LCD s NanoLED a HDR10+

Několik novinek nachystal Philips. V roce 2018 nabídne celkem pět OLED televizorů, nebudou chybět ani špičkové 4K LCD modely s NanoLED podsvícením.

Audio-Video v roce 2018 – revoluce skončila, začíná období klidu

Audio-Video v roce 2018 – revoluce skončila, začíná období klidu

CES 2018 nám skončil a ukázal, kam audio a videotechnika bude dál kráčet. A jak rychle. Dočkali jsme se několika novinek, ale zpomalení překotného vývoje, který probíhal posledních 20 let, je zde.

LG: nové 4K OLED televizory a druhá generace Nano Cell 4K TV

LG: nové 4K OLED televizory a druhá generace Nano Cell 4K TV

LG pokračuje v úspěšném tažení z minulého roku a dál sází na své skvělé OLED televizory, nezapomíná ale ani na fanoušky LCD technologie.

Sony Bravia AF8: nová řada 4K HDR OLED televizorů

Sony Bravia AF8: nová řada 4K HDR OLED televizorů

Mezi představenými novinkami letos na CESu byla i nová řada OLED televizorů Sony s Androidem. Má být o něco levnější, ale vyzařování zvuku obrazovkou chybět nebude.