AVmania.e15.cz

Sharp LC-39LE750V: test LCD LED televizoru

Seznam kapitol
Sharp patří mezi výrobce výborných LCD panelů, dokáže prokázat tyto kvality ve svém televizoru s LED podsvícením, 3D a Smart TV?

Japonský výrobce Sharp patří mezi jednoho z největších výrobců LCD panelů a také jako jeden z mála opakovaně dokázal tyto panely vylepšovat. Tyto televizory jsou u nás stále populární a tak jste opakovaně žádali o test tohoto LCD s EDGE LED podsvícením. Na vaše žádosti reagujeme a test máte zde.

Design, základní popis

Vzhled působí trochu jinak, než jsme si v poslední době zvykli. Stříbrný rámeček doplněný o černé linky v pravé a levé části vedle matného panelu, působí z určitého pohledu trochu více „plastově“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Designéři vytvořili ve spodní části rámu rozšíření, kam umístili skupinu dotekových, senzorových tlačítek pro základní ovládání TV.

Klepněte pro větší obrázek

To nevypadá zle, jen je třeba říci, že při aktuálním trendu, kdy výrobci používají zpravidla tenké kovové rámy, stříbrné, plastové provedení nepůsobí tak luxusně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Panel sedí na stříbrném, matném podstavci, který se směrem dozadu zužuje, na stojanu sedí pevně a bylo možno ho natáčet. Výbava obsahuje externí Wi-Fi USB adaptér (ten vídáme spíše v integrovaném, interním provedení), 3D v aktivní podobě, ovšem bez dodávaných stereoskopických brýlí, 100Hz (8bit) panel, internetové prostředí AQUS NET +, USB přehrávač/rekordér a podporu pro DLNA. Do výbavy se vešla trojice dnes již standardně dodávaných tunerů – Analog/DVB-T/DVB-C.

Konektorová výbava

Konektory jsou rozmístěny v levé zadní části TV. Najdete zde síťové připojení LAN, CI slot ve verzi CI+ pro modul (resp. modul s kartou) placené TV, konektor sluchátek se samostatným řízením hlasitosti v menu, jeden ze čtyři HDMI a dva USB konektory s přívlastkem HDD. Tyto jsou těsně vedle sebe, a tak může být problém přímo připojit dvě USB flash karty. My zkoušeli hranatého, pogumovaného Patriota v jednom konektoru a ve druhém prodloužení pro externí HDD – nacpání bylo na hranici snesitelnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Částečnou útěchou budiž další USB přípojný prostor ve spodním konektorovém shluku. Zde má sice přívlastek Wi-Fi, nicméně pokud nepotřebujete bezdrátovou síť a neosadíte externí Wi-Fi „dongle“, lze ho použít pro připojení dalšího USB flash disku. V prostoru se nachází ještě 3x HDMI v1.4 (jeden s přívlastkem ARC) podporujících standard CEC (Consumer Electronics Control – řízení elektronických přístrojů), připojení pro TV anténu – anténní konektor a digitální audio výstup (cinch).

Třetí prostranství s přípojkami objevíme na „zádech“. Plnohodnotný SCART, servisní konektor, HDMI/PC analogový audio vstup, PC vstup a šest komponentních AV cinch konektorů. Nezbytný kabel napájení byl osazen v pravé části zad.

Klepněte pro větší obrázek

Dálkový ovladač

Černý dálkový ovladač ozvláštněný boční stříbrnou linkou a stříbrným kolečkem v rámci středových šipek s OK tlečítkem vizuálně působí luxusním dojmem. Jeho štíhlé tělo se velmi dobře drží i v menší ruce. Nicméně počet tlačítek a jejich rozmístění jeho délku trochu více vytáhlo a tak se „šplhu“ neubrání ani majitelé rukou o poznání větších. Většina tlačítek je provedena z příjemné měkké gumy, provedení má vyšší sklon k lapání prachových částic. Stisk občasně není indikován jasným jevem, který by naznačil vykonaný úkon, a tak budete muset stisk zopakovat s navýšením síly.

Klepněte pro větší obrázek 

Dálka uřídí veškeré nezbytné funkce, včetně nahrávání na pevný disk, vrácení posledního sledovaného kanálu, nechybí přímý vstup do prostředí Smart TV aplikací, aktivace 3D a také vyvolání EPG. Zde by logika seřazení ale mohla být pojata lépe. Vyvolání doprovodných informací o vysílaném pořadu totiž „visí“ zcela jinde, než EPG, které s informacemi blízce souvisí. Škoda nepřítomného podsvícení DO, které by jistě řada diváků ocenila.

Instalace a ladění

Vybereme jazyk menu a na další položku se přesuneme nikoliv potvrzením „OK“, nýbrž dvojšipkou přetáčení. Vybereme provoz z Doma/Prodejna, umístění TV a vybereme ladění příslušného tuneru (analog/DVB-T/DVB-C). Musíme doplnit jazyk audia a titulků u vysílání DVB a případně aktivovat zvukový komentář pro slepce.

Filtrujeme kanály pro ladění – kódované Ano/Ne. Upřednostníme jeden ze dvou procesů ladění – Hledání kanálu/Hledání frekvence. Obsáhlá úvodní část zahrne taktéž převzetí čísla log. kanálů (LCN) – Ano/Ne, nestandardně i aktivaci napájení antény 5V. Následuje kontrola nastavení před vyhledáváním.

Klepněte pro větší obrázek

Konečně spouštíme ladění. Nám trvalo 5 minut. Navolen byl tuner DVB-T se všemi dostupnými kanály (32TV/9Rádio). Škoda, že tuner neupřednostňuje národní zvyklosti v rámci upřednostnění „domovských“ kanálů. Kanály můžeme přeskupit a nadstandardně u nich určit, zda se má načítat EPG do paměti (ext. HDD). Stejně tak využijeme jednu favoritní skupinu v rámci stlačení MENU na dálkovém ovladači.

Kanály také přidáváme do dalších skupin. Přiznáváme, že jejich význam nám není přesně znám. Program do předvolené nabídky lze umístit, nebo ho následně odebrat. Ale nabídku nikde nevyvoláme, musíte vejít do hlubší části menu, tam si je prohlédnete …. a tím to skončí. TV neumožní filtraci přepínání jen na obsah určené skupiny, stejně tak neumožní přepnutí v rámci procházení. Možná příští firmware to dotáhne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V této chvíli přichází nabídka s aktivací rodičovského zámku a konfigurací sítě (Vyp/Kabel/Bezdrát). Nezapomeňme, že Wi-Fi není integrovaná, tudíž využijte dodávaný modul.

Menu a nastavení

Styl menu používá netradiční zobrazení do čtverců a ne každému asi zpočátku přijde výhodný, postupem času ale přivykne. Část pokročilých nabídek v jednotlivých submenu bývá skryta, až po jejich volbě dojde k rozbalení zbytku. Pochválit ale musíme, že TV vždy informuje co příslušný, označený parametr znamená.

Obrazové parametry uložíme do čtyř profilů, kdy pouze jeden z nich bude modifikovatelný, a to zvlášť pro různé vstupy/druhy signálů (Standard/Eco/Dynamická/Uživatel). Z méně běžných korekcí nabídne sedmsetpadesátka „Aktivní podsvícení, Vyrovnávání filmu (DMM) – tedy vyhlazování pohybových jevu, Digitální omezení šumu (DMC), Tón barva pleti a Deblokovací filtr – potlačování anomálií komprese obrazu (např. čtverečkování)“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zvukových profilů nacházíme pět (Řeč/Klasika/Pop/Individuální zvukové kvality hudby/Individuální zvuková kvalita filmů), dva jsou uživatelsky ovlivnitelné – řídíme hloubky a výšky. Do hry můžeme povolat surroundové efekty, individuálně ovlivnit hlasitost sluchátek, navolit automatickou hlasitost.

Ze zajímavostí tu máme například maximální hlasitost. Uživatel nastaví, jakou maximální hlasitost TV dosáhne při postupném zesilování. Funkce jistě zaujme rodiče nenechavých dětí, které si rády hrají s ovladačem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další „čtverec“ obdržel název „Stanice“. Jestliže chcete přesouvat, mazat programy, jestliže chcete znovu ladit, ať již automaticky, nebo manuálně – zavítejte do této části. Submenu „Obsluha“ vybízí ke korekcím a nastavení EPG, například aktivaci ukládání na disk. Také tu máme nastavení času, USB nahrávání, včetně nastavení/formátování připojeného externího disku. Svoji část obdržela taktéž HbbTV

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V závěru výčtu položek nalézáme Multimédia/síť s jasným určením. Nezapomeňme na stav, kdy bezdrátovou síť získáme až připojením přiloženého USB donglu. Poslední část se věnuje přípojkám. Volíme HDMI-CEC, napájení DVB-T antény a další funkce.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 24 komentářů

Nejnovější komentáře

Není pravda, že by nešlo používat osobní sez… Hynek 14. 8. 2014, 00:06
Pozor, Sharpy pískaj... ukrutně pískaj + maj… micrologic 7. 10. 2013, 05:05
Re: Aha, pak tedy Čína, můj omyl. LG by tedy… Dunar 2. 10. 2013, 07:11
Aha, pak tedy Čína, můj omyl. LG by tedy měl… ms 1. 10. 2013, 20:25
Re: Specifikace v pdf: <a rel="nofollow" hre… Dunar 30. 9. 2013, 23:23

Další podobné články

12 tipů na nejlepší prémiový televizor pod stromeček

12 tipů na nejlepší prémiový televizor pod stromeček

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

Bluedio Turbine T4: potlačení hluku v čínském provedení [test]

Bluedio Turbine T4: potlačení hluku v čínském provedení [test]

Po sluchátkách s aktivním potlačením hluku od známých výrobců se dostala na řadu sluchátka Bluedio, která mají kořeny přímo v Číně. Mimo potlačení hluku je na nich zajímavá také odvážná velikost měničů.

Octave V 70 SE: integrovaný elektronkový Hi-Fi zesilovač [test]

Octave V 70 SE: integrovaný elektronkový Hi-Fi zesilovač [test]

Dospělý zesilovač se vší potřebnou autoritou, přesností, dynamikou a čistotou, který navíc vkládá do hudby trochu svého vlastního charakteru. Nabídne úžasně snadno poslouchatelný zvuk, který se neomrzí.

Philips nabízí v rámci akce prodloužení záruky televizorů na 5 let

Philips nabízí v rámci akce prodloužení záruky televizorů na 5 let

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vánoce jsou za dveřmi. Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Beoplay H9 – luxusní bezdrátový zvuk i provedení [test]

Beoplay H9 – luxusní bezdrátový zvuk i provedení [test]

Dánský Bang & Olufsen je jednou z nejznámějších skandinávských značek. Výrobky této společnosti jsou obvykle synonymem pro luxus, kvalitu a perfektní minimalistický design. Jak si vedou Bluetooth sluchátka s aktivním potlačením hluku?

KEF Q950: sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

KEF Q950: sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

Moderně vypadající reprosoustava s nepřikrášlovaným, klidným a přitom ale fajnově živým zvukem. Nabízí audiofilský přednes - klidný, věrný, rovný a přehledný.

KZ Bluetooth modul: z drátových špuntů bezdrátové za pár šupů [test]

KZ Bluetooth modul: z drátových špuntů bezdrátové za pár šupů [test]

Čínská značka KZ vyrábí levná hybridní sluchátka s odnímatelným kabelem. Za 7 dolarů pak prodává samostatný Bluetooth modul, který vás zbaví nutnosti propojovat sluchátka s telefonem kabelem.