AVmania.e15.cz

Sharp LC-22LE430E: malý televizor, třeba do kuchyně (test)

Seznam kapitol
Malý LCD televizor se hodí do moderní ložnice nebo kuchyně. Novinka od Sharpu má rozlišení Full HD, podsvícení LED a vestavěný přehrávač filmů, hudby či fotografií.

Což takhle pořídit si další televizor? Něco drobnějšího s příjemným vzhledem do kuchyně, ložnice, kanceláře, anebo na chatu? Sharp LC-22LE430E patří do výše zmíněné kategorie - řadí ho tam sám výrobce. Zařadíme ho tam i my? 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Vzhled a připojení

Váhou, která nepřevyšuje 4,5 kg (včetně podstavce) a rozměry 535 x 384 x 170 mm patří Sharp mezi „mobilní“. Kromě vyhledávaného LED podsvícení, zde v provedení EDGE, nabízí i plné vysoké rozlišení 1080p (tzv. Full HD), HD tuner DVB-T/C (MPEG2/MPEG4 H.264 pro pozemní i kabelovou TV). Příznivci přehrávání záznamů z USB disků, či flešek naleznou požadovaný vstup, a to na levé boční straně stroje. Zde můžeme spatřit i CI+ slot (pro dekódovací kartu kabelové TV), výstup na sluchátka a kompozitní AV vstup.

 Klepněte pro větší obrázek
 

Zadní strana nabídne konektor pro připojení antény, SCART, HDMI (v1.4 -1x, v1.3-1x), AV výstup (3xcinch), 5x cinch pro komponentní signál. Přátelé napojení na PC si přijdou na své i vstupem VGA, zvuk řeší 3,5mm jack. Digitální zvukový koaxiální výstup SPDIF OUT je také k dispozici.

Klepněte pro větší obrázek 

 

Perforace v této zadní ploše naznačuje, jak odvětrávací prostor, tak i osazení reproduktory. Perforaci lze najít i na spodní hraně (myšleno směrem k podstavci), opět v místě pod reproduktory. Opomenout se nesmí verze upevnění na stěnu pomoci VESA 100x100.

Klepněte pro větší obrázek

Po návalu „suchých“ čísel přichází podstatně „živější“ pohled, který ohodnotí zvláště naše křehčí polovičky – design. Ač muž, tak musím radostně zajásat! Klavírní lesklá čerň na předním rámu, která v jeho okrajích je lemována linkou v lesklé klavírní bílé, kdy tato následně plynule přechází na zadní část, vypadá opravdu přitažlivě. Matná čerň by sice nebyla tak efektní, z druhé strany by se neleskla. Zaoblené hrany dotváří, z mého pohledu, mimořádně zdařilý výtvor. Kupující má navíc možnost, dle slov výrobce, zakoupit podstavec v černém, či bílém provedení. Já mám k dispozici bílý, což bych sám zřejmě volil při nákupu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Při pohledu na některé fotografie testovaného AQUOSu nalezené na internetu, musím poznamenat, že reálný stav je o třídu zajímavější. V levém horním prostoru rámu jest nápis AQUOS, v dolní přední části rámu pak naleznete nápis SHARP a pod ním svítící znak. Podsvícení nelze vypnout, přesto musím uvést, že bílá tlumená záře i v naprosté tmě nepůsobí negativně, neoslňuje. Na pravé přední části rámu také najdeme doteková tlačítka pro základní ovládání, včetně vypnutí přístroje, nebo vstupu do MENU.

Klepněte pro větší obrázek 

Design popisovaného výrobku je výborně navržen. Zapadne totiž, jak do zcela moderního interiéru, tak i do interiéru konzervativně pojatého. Dobrá práce!

Klepněte pro větší obrázek 

Dálkový ovladač je vyveden v černé matné barvě, (hurá! ...nejsou vidět tolik „ťápance“) v běžném standardu, který nikoho neurazí, ba naopak může mít pozitivní pocit, že tento už zná.

Obraz: všeobecně

Na matném panelu, kdy tato vlastnost jest přínosem, neboť pohlcuje odlesky, byl obraz prezentován nenásilně, někdy se sklonem k lehké syrovosti a jistou dávkou digitálního barevného šumu (zvláště DVB-T) s občasným přeostřováním a kostičkováním (SD). Kvalita podsvitu je dobrá, bez významnějších zřetelných rozdílů v podobě nejednotnosti plochy. Jen v pravé části obrazu je viditelnější bílá linka, avšak i tato zaniká při běžném sledování. Všimnout si rozdílnosti podsvícení tak jde zvláště při zcela tmavých jednolitých scénách. Při horizontálním odklonu od středu sledovaného obrazu docházelo ke snížení jasu a postupné ztrátě barevnosti. Při odklonu vertikálním přichází významnější tmavnutí, resp. světlání scény. 

Klepněte pro větší obrázek

Pleťová barva má nádech přirozenosti. Ve světelně náročnějších scénách je degradována přepálením, tmavší odstíny mají sklon ke slévání, což je typické pro LCD TV. Mnohými zkoumaná černá je dostatečná. Jak už to mnozí znají, při podsvícení LED diodami dostávají barvy (černá/bílá) – občasně – lehký nádech do fialova.

Jas a kontrast je plně postačující i pro užití LCDčka v místnosti prosvětlené slunečním světlem. Problematickou se může zdát červená. Pozor ale! MENU čtyřistatřicítky zde nabízí variantu zapnutí vylepšení červené s korekcemi v několika oblastech. Zbytečné více popisovat, nutno vyzkoušet. Při zkoumání nebylo zaznamenáno trhání obrazu nebo jeho anomální rozmazávání.

Obraz – zdroje

Významným prvkem, který ovlivňuje charakter a krásu obrazu v celé jeho šíři je typ signálu, jeho charakteristika, ale i kvalita, či stáří představeného díla. Divák tak občasně může hledat vhodnější pojetí nastavení jednotlivých součástí obrazového settingu, aniž si uvědomí, že limitem není tato TV, ale technologie, která má chuť hlavně na kvalitní signál.

Přes výše uvedené může být pro uživatele poměrně příjemným překvapením sledování pozemního DVB-T vysílání, stejně tak i obrazu z DivX (XviD) souborů.  Ano, musíme přiznat, že do hry vstupuje velikost úhlopříčky a samozřejmě i pozorovací vzdálenost. Osobně jsem si obrazově užíval kanál ČT4 (DVB-T) a vysílané cyklistické závody.

Klepněte pro větší obrázek 

Při napojení na HD satelitní přijímač se obraz zaostří, ovšem pro někoho může být trochu více „syrový“ (u SD). Onu syrovost mám já osobně povětšinou raději, než marnotratné a dramatické rozmazávání obrazu, které následně degraduje nejen ostrost, ale i přechodovou barevnou ohraničenost. Co znám TV Sharp z historie (CRT), vždy nabízely více syrovosti, chcete-li nevyumělkované reality.

Blu-ray film je prezentován v příjemném barevném prostředí, s prostorovou hloubkou, při pozitivní ostrosti obrazu. Jen zde občasně opět zavládne lehké přepálení v „pleťovce“. Někdo by možná ještě dodal, že vidí trošičku více barevného šumu. Ovšem zde se mohou uplatnit korekce obrazu, kteréžto obsluha nalezne v MENU. Podobně i další videa s HD obsahem (typ MKV atp.) dodávají obrazu prostor, přirozenou barevnost a detailnost. Tyto dva formáty jsou, jak už to bývá, nej k pokoukání. 

Zvuk

Malé reproduktory štíhlého televizoru nedávají šanci pro přílišnou grácii zvukového přednesu. Možná i jejich směrování přispívá k horšímu projevu. Aneb stálá bolest většiny dnešních „plocháčů“, kdy platíte za tenčí televizor. V akusticky více otevřené místnosti se zvuk stává pro někoho až unavujícím. Musíme však vzít v potaz, jaké má tento stroj určení. Jeho umístěním do menších prostor zvuk ožívá a stává se poslouchatelným, vždy se zřetelným mluveným slovem. Uživatel si ho může dodatečně ještě poupravit ekvalizérem.

Klepněte pro větší obrázek 

Prostor navýšíme i aktivací příslušné předvolby v MENU. Celkově lze zvuk hodnotit jako plošší, bez barevnosti, dostatečného rozsahu avšak s jasným mluveným slovem a nadlimitní hlasitostí. Jednoduše řečeno – film si přes interní reproduktory poslechnu, ovšem hudbu nikoliv. Moje maličkost by využila možnosti napojení na externí reproduktory, které chytře výrobce nabízí v rovině příslušného výstupu.

MENU

České prostředí našince jistě potěší, další může zvolit z mnoha cizojazyčných variant. Položky jsou řazeny vhodně a přehledně, bez nepřesností. Lehce překvapí název jako „Obrázek“, kde se, samozřejmě, nastavuje obraz – jedná se o drobnost.

Přehlednost neznamená malé možnosti korekcí. Nabídka byla zde, řekl bych, nadstandardní. MENU se interaktivně přizpůsobuje právě navolenému vstupu. Trochu jiné položky spatříme, zvolíme-li HDMI, další u TV atd.

Základních obrazových setů mám pět – Osobní, Standardní, Živé, Film, Eko. Mezi podrobnějšími korekcemi vidíme, kromě jiného, i zmiňované doladění červeného nádechu – pro zvýšení přirozenosti pleťových tónů, nebo třeba rozsáhlost podsvitu, či samostatné nastavení dynamického kontrastu. Přátelé ekologie ostřím zrakem spatří položku nazvanou EKO. Některá nastavení lze uživatelsky uložit – zvlášť pro TV, zvlášť pro externí zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

Základních zvukové sety jsou tři – Osobní, Hudba, Řeč. Vhod jistě přijde popisovaný ekvalizér, či možnost navýšení jeho prostorovosti. Pořádkumilovní ocení variantu přejmenování jednotlivých vstupů, které následně ocení technicky méně zdatná obsluha. MENU netradičně ukazuje i specifičtější varianty nastavení titulků pro zvukově postižené. Spáč nechá přístroj usnout za předem stanovený limit, či v přesně stanoveném čase. Nemám rád moc automatických úprav, zde musím podotknout, jak mě potěšila varianta zapnutí automatického ovládání hlasitosti AVC. Představa, že hospodyňka vaří, má špinavé ruce a přichází uřvaná reklama, mi dává za pravdu. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud uživatel přidrží tlačítko na dálkovém ovládání, nebo dotekové tlačítko přímo na tělu televizoru (třeba zesílení hlasitosti) dochází k jisté akceleraci a rychlejšímu posunu stavu. Může tedy velmi rychle TV zesílit, zeslabit. Nebo se nezdržovat při nastavení jasu, kontrastu atd. atd. Toto já osobně oceňuji.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 16 komentářů

Nejnovější komentáře

Zdravím vás. Vyskúšal som tú druhú alternatí… Jozef G. 25. 10. 2012, 12:18
Dobrý den. Televizor již dlouhou dobu nemám … Alexandr Bray 23. 10. 2012, 19:02
Zdravím vás, veľmi pekná recenzia ohľadom TV… Jozef G. 23. 10. 2012, 15:19
Dobrý den, zkuste dotaz zadat na fórum - <a … Alexandr Bray 30. 5. 2012, 22:46
Dobry den, potreboval bych TV do chatky- poz… Robert 30. 5. 2012, 09:24
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Samsung spouští prodej televizorů QLED s 8K rozlišením

Samsung spouští prodej televizorů QLED s 8K rozlišením

Tři nové televizory řady Q900R s rozlišením 8K začne od příštího týdne u nás v ČR prodávat Samsung. Nové modely nabídne ve velikostech 65", 75" a 85".

KZ ZSA: skvělé levné dvouměničové hybridní špunty v kovu [test]

KZ ZSA: skvělé levné dvouměničové hybridní špunty v kovu [test]

Asijská společnost KZ chrlí v poslední době na trh jeden model sluchátek za druhým a pomalu se již v její nabídce ztrácíme. Poslední levná novinka se však výrazně odlišuje především svojí velikostí, má vliv na zvuk?

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

Když se podíváme do obchodů, začíná to vypadat, že kdo nekoupí 4K televizor, tak vyhazuje své peníze oknem. Jaká je realita?

Monitor Audio Silver 300: výborné podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Monitor Audio Silver 300: výborné podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Sloupky Monitor Audio Silver 300 jsou velmi povedenými reprosoustavami, které vás nechají ochutnat opravdový High-End. Umí naplnit prakticky jakoukoliv místnost a to pěkně odspodu.

Bluedio TN: Bluetooth a aktivní potlačení hluku za 300 korun

Bluedio TN: Bluetooth a aktivní potlačení hluku za 300 korun

Mohou levná sluchátka nabídnout dlouhý bezdrátový provoz a aktivní potlačení hluku dopravních prostředků? Překvapilo nás, s jakou samozřejmostí to tato splňují.

Onkyo R-N855: povedený síťový mini Hi-Fi receiver [test]

Onkyo R-N855: povedený síťový mini Hi-Fi receiver [test]

Onkyo svoji nabídku rozšířilo o malý síťový Hi-Fi přijímač a zároveň s ním nabízí také designově shodný CD přehrávač. Výsledkem je zajímavý minisystém, ale pořízení samostatného Hi-Fi receiveru může dávat větší mysl.

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Do své prestižní řady QLED telvizorů Samsung přidal řadu Q8. Ta přináší přímé zadní podsvícení a konzervativněji laděným zájemcům vychází vstříc vzhledem i konstrukcí.

Magnat MR 780: hybridní Hi-Fi receiver s elektronkovým předzesilovačem [test]

Magnat MR 780: hybridní Hi-Fi receiver s elektronkovým předzesilovačem [test]

Hledáte hezky šťavnatý, velký, barevný a vřelý zvuk, který příjemně pohladí a díky hřejivé stopě elektronek v přednesu zklidní jakoukoliv nahrávku? Tak zařaďte Magnat mezi kandidáty na poslech...