Shanling M1: přenosný Hi-Res přehrávač drobných rozměrů [test]

Přenosný přehrávač, který za cenu pod pět tisíc nabídne velmi dobrou kvalitu zvuku, podporu Bluetooth s aptX, přehrávání Hi-res souborů a který se vejde do každé kapsy díky příjemným rozměrům. Ideální kombinace.

Trend mohutných a drahých přenosných Hi-res přehrávačů před pár lety pořádně narušilo Fiio X1, které nabídlo jen základní funkce a nižší kvalitu zvuku, ale za cenu lehce přes tři tisíce a se svými drobnějšími rozměry se stalo velkým hitem.

Aktuální trh naštěstí vypadá výrazně jinak, nejenže Fiio uvedlo novou generaci modelu X1, ale především se objevilo velké množství levných čínských Hi-res přehrávačů různých kvalit. Testovaný Shanling M1 naštěstí patří k těm nejlepším.

Čínská společnost Shanling nabízí široké portfolio výrobků, od CD přehrávačů přes zesilovače až po reprobedny. V poslední době se ale výrazněji zaměřují na přenosné přehrávače a aktuálně nabízí již pětici modelů, přičemž testované M1 se nalézá nejníže v produktové řadě.

Shanling M1 lze zakoupit v ČR u velkého množství prodejců za 4 490 Kč.

Konstrukce

Při rozměrech 60 x 50 x 13 mm a váze 60 gramů patří M1 k nejmenším Hi-res přehrávačům na trhu, díky čemuž bude ideálním partnerem na všech cestách. Nikdy nebude přítěží, vejde se do každé kapsy a dokáže se schovat i do jednoho pouzdra společně se sluchátky.

Unique Melody Martian: test High-End špuntových sluchátek

Unique Melody Martian: test High-End špuntových sluchátek

Čínský výrobce se vrací a přináší s sebou opět tu nejvyšší kvalitu zpracování a zvuku. Tentokrát v podobě hybridního modelu s pravděpodobně nejlepším poměrem cena/výkon ve své kategorii.

10 František Bína

Jednoduchý design si zakládá na dvou věcech, zaoblených rozích pro pohodlné držení a nošení v kapse a krycích sklech na displeji a zádech zařízení. Díky sklu působí přehrávač lepším, pevnějším a hodnotnějším dojmem, čemuž napomáhá i velmi dobrá kvalita zpracování. Ale samozřejmě se s tím bohužel pojí i zachytávání otisků a šance na prasknutí skla při pádu na zem.

Displej o úhlopříčce 2.35 palce a rozlišení 340 x 400 nevyhraje žádnou soutěž o nejlepší obraz, ale má alespoň více než dobrou čitelnost na přímém slunci a pro tento přehrávač naprosto postačuje. Při prvním setkání asi mnohé napadne, že se jedná o dotykový displej, ale není tomu tak. Shanling místo toho zvolil neobvyklé řešení, kdy se o pohyb v menu přehrávače stará kolečko hlasitosti, které se dá navíc stisknout pro potvrzení výběru. Jedná se o překvapivě příjemný systém ovládání, dá se na něj zvyknout velmi rychle, působí intuitivně a ovládání jednou rukou není nejmenším problémem. Jen občas se projeví mírná nepřesnost kolečka, ale nejedná se o žádný velký problém a celkově se jedná o přesněji fungující kolečko než na starších přehrávačích Fiio.

Fiio X5 III: skvěle vybavený kapesní Hi-Res audiopřehrávač [test]

Fiio X5 III: skvěle vybavený kapesní Hi-Res audiopřehrávač [test]

Třetí generace Fiia X5 si prošla mnoha změnami a vylepšeními, díky čemuž se z ní stal jeden z nejvybavenějších a nejzajímavějších přenosných přehrávačů na trhu. A to za stále dostupnou cenu.

32 František Bína

Ke kolečku se přidávají čtyři tlačítka. Na pravém boku se jedná o tlačítko zapínání, opačný bok poté hostí tlačítko kroku zpět a dvojici tlačítek previous/next, které se dají využít i pro výrazně rychlejší procházení nabídek.

Na spodní hraně se pak nachází 3,5 mm jack, slot na Micro SD kartu a také USB C konektor, přičemž se jedná o jeden z prvních Hi-fi přehrávačů využívající tento nový standard.

Výbava a systém

Systém postavený na platformě Hiby nabízí veškeré potřebné funkce v přehledném a jednoduchém prostředí, se kterým se velmi rychle sžívá. Vše funguje rychle, bez jakéhokoliv zpoždění či nepříjemných záseků a problémů. Žádná podstatná součást softwaru nechybí, zvládá gapless, navazování složek, podporuje DSD 128 a široké množství formátů. Upřímně, takto pěkně odladěný systém se na přenosných Hi-fi přehrávačích moc nevidí, většinou se na opravy čeká pár měsíců a ne vždy se uživatelé dočkají. Zde si Shanling a Hiby zaslouží velkou pochvalu.

M1 se pyšní podporou Bluetooth 4.0 i s vylepšením v podobě apt-X. Když se k tomu přidají drobné rozměry přehrávače, jedná se o skvělý zdroj pro bezdrátová sluchátka do každé situace. Ještě zajímavěji se jeví možnost využívat Bluetooth opačným směrem, kdy se naopak ze Shanlingu stane přijímač a z telefonu do něj lze například streamovat hudbu z Tidalu. Bohužel, v tomto propojení se přenos nekoná přes apt-X a kvalita zvuku se tím znatelně snižuje. I přesto se jedná o velmi zajímavou funkci, která může mít pro mnoho lidí dobré využití.

Noble Audio Sage: vstupte do nejvyšší třídy [test sluchátek]

Noble Audio Sage: vstupte do nejvyšší třídy [test sluchátek]

Ceny špičkových in-earů neustále stoupají až do nesmyslných výšin a tak potěší každý nový povedený model, který se cenově drží přeci jen trochu při zemi. I když i za něj zaplatíte přes 15 000 Kč.

3 František Bína

Přehrávač jako jeden z mála dokáže posloužit i jako transport přes USB pro jiný DAC. Díky tomu se stal rychle velmi populárním mezi uživateli přenosných DACů, především populárního Chord Mojo, jen se musí dát pozor na správně zvolený kabel. Kromě toho lze i samotný Shanling použít jako externí DAC k počítači, což na Windows vyžaduje instalaci ovladačů.

Do takto malého přehrávače se nevejde nikterak obrovská baterie, kapacita dosahuje pouhých 950 mAh. Ale i tak z toho výrobce dokázal vytáhnout velmi ucházející výdrž okolo 10 hodin, což stále patří mezi nadprůměrný výsledek na současném trhu.

Jak to hraje

Shanling M1 jako ultra přenosný přehrávač cílí hlavně na použití s in-ear sluchátky, čemuž odpovídá nižší výkon i nízká výstupní impedance. Překvapí proto lehce silnější šum, který se může trochu projevit i s průměrně citlivými in-eary.

O zvuk se stará sluchátkový zesilovač MAX97220 a DAC AK 4452, jeden z nižších modelů od AKM. Tato kombinace nabízí spíše neutrální podání, s mírně zvýrazněnými a plnějšími středy. Celkově zvuk působí čistým a vzdušným dojmem, s bohatou dynamikou a širokým prostorem. Basu nechybí pevnost ani údernost, středy mají dobrou texturu a reálné zabarvení a výšky jsou kontrolované a dobře rozlišené. Jedinými drobnými problémy jsou lehce výraznější sykavky a agresivnější a ostřejší výškové pásmo, které by si zasloužilo hladší podání.

Aune M1s: výborný, přenosný Hi-Res přehrávač [test]

Aune M1s: výborný, přenosný Hi-Res přehrávač [test]

Když jde o co nejlepší zvuk na cestách, dokážeme se ještě obejít bez zástupu vedlejších funkcí a postačí nám to nejprimitivnější uživatelské prostředí?

26 František Bína

Nejbližší konkurencí Shanlingu bude Fiio X3 II. Fiio podává zvuk plnější a teplejší, s vyšším obsahem basu, výhodu má i v lepším zobrazení prostoru. M1 zase vítězí v oblasti čistoty podání a hraje s vyšší přesností. Celkově má Shanling mírně navrch, ale jejich zvukové podání je znatelně rozdílné a velkou roli zde můžou hrát použitá sluchátka a preference posluchače.

Kvalitou zvuku se tak Shanling řadí mezi ty lepší přehrávače dané cenové třídy. Asi nikoho výrazně neohromí, ale ani nijak nezklame a bude dobrým partnerem pro mnohá sluchátka.

Verdikt

Skutečně kapesní Hi-res přehrávače na trhu chybí a už to stačí k tomu, aby byl Shanling M1 úspěšným modelem. On ale navíc poslouží i jako skvělý zdroj pro bluetooth sluchátka i špičkové DACy a i sám osobě hraje skutečně velmi dobře, využití si tak najde u široké škály Hi-fistů. To vše v kombinaci s dobrou výdrží na baterii, skvěle funkčním uživatelským prostředím a příjemným ovládáním.

Shanling M1 toho nabízí mnoho, přitom nemá žádné výrazné mínus a cenově se drží na velmi rozumné úrovni. Jeho koupi tak lze jedině doporučit.

AVmania.cz - Shanling M1
konstrukce   8
ergonomie   9
výdrž   7
zvuk   8

Shanling M1

Cena: 4 490 Kč

  • Rozměry 60 x 50 x 13 mm
  • Váha 60 g
  • Displej 2.35 palce, TFT, 360 x 400
  • Výstupní výkon 32 mW (32 ohmů)
  • Výstupní impedance 0.1 ohmu
  • Baterie 950 mAh, výdrž až 10 hodin
  • Konektor USB-C(s funkcí USB OTH a USB host), 3.5 mm jack
  • Podporované formáty DSD, APE, FLAC, ALAC, WMA, AAC, OGG, MP3, WAV, AIFF, DSF, DIFF.

Témata článku: Hi-Fi, Novinky, Test, Hi-Res Audio, Přenosné, Chord

Určitě si přečtěte

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

Stále častěji najdete v novém televizoru, přehrávači, rekordéru či AV receiveru připojení sítě a podporu DLNA. Co to pro vás znamená, co DLNA nabízí a jak se dá využít?

35 Martin Buchta

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

QLED řada Q7 od Samsungu má být prémiový televizorem s maximální výbavu, výborným obrazem a pohodovým ovládáním. Míří zejména a ty, kdo chtějí televizor vybalit z krabice a v pohodě si užívat.

22 Alexandr Bray

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

Ve světle reflektorů je dnes sice Chromecast, ale každý internetový televizor podporuje i protokol UPnP a DLNA, na které se občas zapomíná. Dělají podobnou věc trošku jinak.

25 Jakub Čížek

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.

39 Jaromír Puk

Zesilovač a repro: pravidla párování

Zesilovač a repro: pravidla párování

Jaké kombinace se zesilovačem jsou vhodné a které jsou špatné? Jakou citlivost a impendanci mají mít reprobedny? To a ještě více zde.

Jakub Minář

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

19 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

10 Marek Čech

Onkyo CS-N575D: výborný síťový hudební Hi-Fi minisystém [test]

Onkyo CS-N575D: výborný síťový hudební Hi-Fi minisystém [test]

Hraje tak, že vás hudba naprosto pohltí. Systém našlapaný technologiemi potěší geeka i náročného posluchače, jeho místo je v obyváku, kde vám bude dělat radost jak u filmů, tak při poslechu hudby.

21 Jakub Michlovský