AVmania.e15.cz

Sennheiser IE 8: test IEM sluchátek

Mohou vynikající dynamické špunty od Sennheiser konkurovat i dražším trojměničovým? Více v první české oficiální recenzi.

Když jsem v testu Sennheiser IE 6 nahlas uvažoval o možných inspiracích vnější podoby a špunty vzhledově přirovnal k turbodmychadlu automobilu, koledoval jsem si minimálně o ostudu. Dnes budu raději opatrnější a úvahy o podobnosti nechám na vás. Možná také proto, že kromě ocucaného bonbónu na nic jiného nemohu přijít.

Sennheiser na svých internetových stránkách pyšně a zcela po právu řadí modely IE 6, IE 7, IE 8 mezi přenosné (cestovní) profesionály. Příbuznost v této sérii je viditelná už při pohledu na balení. Ve stejné elegantní krabičce se po otevření nabídne podobná scéna jen s jiným hlavním aktérem. Sluchátka, důmyslná krabička s hliníkovým vzhledem a bohaté příslušenství počínaje spoustou ušních nástavců, přes tyčinku pro čištění (u IE 8 slouží jedna strana pro regulaci basů) až po klips či výztuhy za ucho.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Do přenosného ochranného pouzdra uschováte špunty, dva páry nástavců, tyčinku a do uzavíratelné přihrádky dokonce malý hadřík na čištění nebo třeba další nástavce navíc. To je samozřejmě vykoupeno trochu většími rozměry krabičky, kterou do kapsy u kalhot, ať se budete snažit sebevíce, prostě nedostanete.

Picasso by měl radost

Přiznávám, že to je přehnané, ale v designu alespoň trochu toho kubismu opravdu spatřuji. Především pak z přímého pohledu na vnější stranu, jež působí jako osekaný čtverec. Finální tvar není samoúčelný a snaží se rozumně kopírovat ušní prostor. Stejně tak je tomu i z bočního pohledu. Tělo špuntu se směrem od hlavní části k uchu pozvolna zmenšuje až do zakončení v podobě zvukového usměrňovacího kanálku. Na přední straně naleznete kromě nepřehlédnutelného loga výrobce z lesklého plastu také šroubek k unikátní funkci - regulaci nízkých frekvencí přímo na sluchátku.

Přívodní kabel do těla vstupuje skrze mohutný konektor a díky zčásti průhlednému materiálu, z něhož byl vyroben, můžete spatřit signálové žilky i vnitřní uchycení proti vytržení. Kabel je možno odejmout, drží ale dost pevně, takže musíte vynaložit poměrně dost síly. Výrobce naštěstí zvolil vhodnější konstrukci než Ultimate Ears v případě super.fi 3, u nichž spolu se zatažením za konektor často v ruce zůstala i část vnitřního konektoru a dva trčící drátky. Vodič signálu (1,2 m) má velký průměr, přesto nic neztrácí na pružnosti. Masivně působí 3,5mm jack konektor a místo, kde se kabel rozděluje na levý a pravý kanál. Trochu choulostivě pak oblast výstupu z konektoru u sluchátka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prakticky vůbec se neprojevuje mikrofonní efekt, který je špuntům často vytýkán. Kromě samotné konstrukce kabelu na tom má samozřejmě podíl i to, že sluchátka patří do ucha stylem kabel nahoru a za uchem zase dolů podobně jako např. zmiňované UE super.fi 3. Pro odpůrce toho zaúšního systému existuje řešení v podobě opačného běžného usazení, s čímž ale souvisí menší jistota v uchu a zvýšení nepohodlnosti. Kabel nemá v části za špuntem paměťový efekt, což lze nahradit přibalenými výztuhami, které se na kabel jednoduše nasadí.

Izolace a komfort

Sennheiser IE 8 nepatří zrovna mezi miniaturní modely. Měnící ústrojí v tomto případě navíc s basovým regulátorem si vyžádalo poměrně velký prostor, přesto ještě komplet nedosahuje takových rozměrů jako tříměničové UE triple.fi 10. Otázka komfortu je, budete-li se chtít dobrat správné odpovědi, závislá na více faktorech. Kromě zmiňovaného stylu nošení, pohodlí závisí na tvaru boltce, vnější části zvukovodu a logicky i na použitých ušních nástavcích. Lidem s menším uchem by mohl specifický tvar pouzdra způsobovat pocity tlaku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mému uchu problémy po vyzkoušení všech nástavců a výběru toho správného nepůsobily. Větší rozměry tohoto modelu jsou sice na jednu stranu nevýhodné, na stranu druhou ale zajišťují v uchu přesnou polohu. Sluchátka tím pádem nemají tendenci neposlušně cestovat, a jak je nasadíte, tak je vyndáte. Opět podotýkám, že při zvolení správného ušního nástavce. S pěnovými od Sennheiser a Comply Foam T-400 tomu tak bylo, menší klasické gumové ušníky tyto vlastnosti bohužel (v mých uších) nepřinesly.

Tip: Pro snížení pravděpodobnosti nežádoucího posunu „osmiček“ v uchu, přitáhněte posuvníkem kabel směrem ke krku.

Pouzdro, které vyplní velkou část vnějšího ucha, poskytuje výbornou pasivní izolaci. Subjektivně dokonce lepší než v případě triple.fi 10. Pocit horší izolace je v případě trojměničového modelu způsoben horší jistotou v uchu, jelikož poměrně dost vyčnívá z ucha ven a každé zatažení za přívodní kabel špuntem trochu pohne. Externí posluchači naštěstí nemusí sdílet hudební přednes s vámi, jelikož se k nim příliš zvuku nedostane. Při rozumně zvolené hlasitosti, navíc cestou v prostředku hromadné dopravy, vůbec žádný.

Nastavte si basy podle vkusu a hudebního kusu

Od reprodukce Sennheiser IE 8 jsem nečekal žádné velké zázraky. Pořád jsem měl na paměti, že se jedná o jednoměničový elektrodynamický systém, který má v takových velikostech problémy zvítězit v porovnání s víceměničovými modely. V žádném případě nechci Sennheiseru nic ubírat z jeho umění, dynamická sluchátka už vyrábí řadu let a bez jakéhokoli ale umí. Jenže ty prvotní obavy ještě zesílily při pohledu na českou pořizovací cenu, a tak nezbývalo nic jiného, než domněnky empiricky ověřit.

A když ověřit, tak nekompromisně a hned ze začátku pěkně zostra. Do stolního přehrávače putuje jazzové výroční CD z dvojalba od audiofilního labelu Chesky records, hned na to ho následuje výběr klasiky na druhém nosiči. Skladba střídá skladbu a po chvilce je jasné, že reprodukce IE 8 patří mezi špičku v přenosné IEM sféře.

Naprosto precizní středové pásmo exceluje jak v jazzových pomalých skladbách, tak i rytmicky rychlejších swingových melodiích. Tenorový saxofon výborně prověřuje nižší středy, altový pak kolísá ve středním pásmu směrem k vyšším frekvencím. Klavír, housle a především pak činely si v náročných pasážích troufnou až směrem k výškovému pásmu, pro správnou a jasnou reprodukci je nutná správná frekvenční odezva, ani zde není problém. IE 8 podávají tyto nástroje se samozřejmostí, bez ostrosti, čistě a přirozeně. Výborné podání vyššího středního pásma potvrzuje i akustická kytara Douga MacLeoda. Zpěv poskytuje uchu dostatečnou barvu, žádné zkreslení se nekoná a sledovat hlasové polohy Dany Bárty je podobná radost jako ze Sennheiser HD 600.

Testovaný model výrobce osadil modulem pro regulaci hlasitosti basového spektra. Pro nastavení, které se provádí jednou stranou přibalené tyčinky (ta druhá slouží pro čištění nástavců a ochranné mřížky), slouží malinkatý „šroubek“ na přední straně pouzdra. Změnu je možno provést plynule v šesti krocích. Na změně reprodukce se to naštěstí podepíše v nevelké míře, i když mezi limitačními polohami rozdíl poznáte okamžitě. Na maximum je přednes na basy bohatý, přesto stále v rozumné míře. Basofil má v nastavení jasnou volbu. Regulace výborně poslouží i žánrově citlivým posluchačům, takže kdo chce mít v tvrdší muzice basů více, basy přidá, kdo např. v klasické hudbě basů méně, ubere. Na nejmenší intenzitu o spodní kmitočty samozřejmě zcela nepřijdete, jen se stanou nenápadnými.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V přímé konfrontaci s UE triple.fi 10 není tak snadné rozhodnout o reprodukčním vítězi. Jednoměničová dynamika od Sennheiser totiž zdatně oponuje třem měničům, jež se starají o podání určených frekvenčních rozsahů. Basů je při nastavené maximální propusti rozhodně více u IE 8, středové pásmo je srovnatelně detailní a přirozené. Výškové vychází mírně (velice mírně) ve prospěch UE, jelikož tolik nezaniká v basové salvě. Celkově bohatěji a prostorověji působí triple.fi10, jenže IE 8 zdárně sekundují.

Překvapení roku?

Pro mě určitě ano. Pokud si chcete dopřát audiofilních zážitků i na cestách, v prostředcích hromadné dopravy nebo potřebujete profesionálního partnera pro čistou reprodukci, za dostupnou cenu Sennheiser IE 8 nabídnou kvalitu provedení, bohaté příslušenství a především reprodukci, která směle konkuruje i dražším víceměničům.

Sennheiser IE 8

Cena internet: cca 5 500 Kč
 
  • konstrukce intraaurální, uzavřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 10 – 20 000 Hz
  • zkreslení < 0,1 %
  • citlivost 125 dB (1 kHz/1 Vrms)
  • impedance 16 Ohm
  • přívodní kabel 1,2 m symetrický 
  • konektor jack 3,5 mm L

AVmania hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
komfortKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10

Další článek
celkem 55 komentářů

Nejnovější komentáře

Sluchátka jsem si pořídil...Mohu vědět, co z… Fousáč 20. 10. 2014, 18:52
Je mi zle z takýchto obchodníkov! Tak ako le… Jozef 26. 2. 2012, 16:02
Z isluchátka mám také podobnou zkušenost. Na… Ruben 24. 2. 2012, 10:37
Dakujem za Vaš test a už som na tie sluchátk… Jozef 22. 1. 2012, 19:59
Ahojte, prave som nasiel inzerat,ze niekto t… vlado 10. 9. 2011, 14:50
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

KZ ZSA: skvělé levné dvouměničové hybridní špunty v kovu [test]

KZ ZSA: skvělé levné dvouměničové hybridní špunty v kovu [test]

Asijská společnost KZ chrlí v poslední době na trh jeden model sluchátek za druhým a pomalu se již v její nabídce ztrácíme. Poslední levná novinka se však výrazně odlišuje především svojí velikostí, má vliv na zvuk?

Niceboy: nový bezdrátový mini reproduktor a velká Bluetooth sluchátka

Niceboy: nový bezdrátový mini reproduktor a velká Bluetooth sluchátka

Vifa Reykjavik – dánský minimalismus se skvělým zvukem (test)

Vifa Reykjavik – dánský minimalismus se skvělým zvukem (test)

Technika ze severských zemí se obvykle vyznačuje minimalistickým designem, velmi dobrým zpracováním a také skvělým zvukovým podáním, jak jej známe například od Bang & Olufsen, jak je na tom méně známá Vifa?

Monitor Audio Silver 300: výborné podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Monitor Audio Silver 300: výborné podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Sloupky Monitor Audio Silver 300 jsou velmi povedenými reprosoustavami, které vás nechají ochutnat opravdový High-End. Umí naplnit prakticky jakoukoliv místnost a to pěkně odspodu.

NAD D 3045: nový kompaktní hybridní digitální zesilovač

NAD D 3045: nový kompaktní hybridní digitální zesilovač

RHA TrueConnect: nová skutečně bezdrátová sluchátka s výdrží 5 hodin

RHA TrueConnect: nová skutečně bezdrátová sluchátka s výdrží 5 hodin

Svoje první skutečně bezdrátová sluchátka představila RHA. Sluchátka TrueConnect slibují výdrž na jedno nabití až 5 hodin a s nabíjením přímo z pouzdra slibuje výrobce až 25 hodin.

Onkyo A-9110 a A9130: dva nové dostupné Hi-Fi zesilovače

Onkyo A-9110 a A9130: dva nové dostupné Hi-Fi zesilovače

Bluedio TN: Bluetooth a aktivní potlačení hluku za 300 korun

Bluedio TN: Bluetooth a aktivní potlačení hluku za 300 korun

Mohou levná sluchátka nabídnout dlouhý bezdrátový provoz a aktivní potlačení hluku dopravních prostředků? Překvapilo nás, s jakou samozřejmostí to tato splňují.