14
Fotogalerie

Sennheiser HD 471: když sluchátka klamou tělem [test]

Sennheiser představil na podzim loňského roku novou modelovou řadu sluchátek HD 400, která by měla za malý peníz nabídnout velmi dobrou zvukovou kvalitu.

Modelová řada HD 400 sestává ze tří modelů – HD 451, HD 461 a HD 471 – přičemž nejnižší číselné označení je také model s nejnižší pořizovací cenou. Konstrukčně jsou všechna tři sluchátka velmi podobná, zvláště pak modely HD 461 a HD 471 od sebe téměř nerozeznáte.

V čem je tedy rozdíl? Podle výrobce je hlavním rozdílem podíl a naladění basové složky zvukového spektra. Nejlevnější model HD 451 má navíc odlišné barevné provedení a náušníky jsou polstrované velurem, kdežto zbývající dvojice má polstrování z lesklé koženky.

COnNWW1VEAA3Ly_.jpg

Konstrukce á la Čína

Sluchátka jsou uzavřené konstrukce circumaurálního typu, jejich velikost je dostatečná, takže s nasazením nebudou mít problém ani uživatelé s většíma ušima. Stejně tak hlavový most je dostatečně velký pro různou velikost hlavy.

HD471_08.jpg

Samotné tovární provedení však není příliš kvalitní, jakmile vezmete sluchátka do ruky, nemůžete se zbavit dojmu, že se jedná o velmi levný výlisek z čínské továrny. Tomu nasvědčují nejen lesklé a tvrdé plasty použité na hlavový most a mušle, ale také místy nepřesné slícování plastových segmentů a ostré hrany. Nezačištěné otřepy na sluchátkách naštěstí nenajdete, nicméně zpracováním ztrácejí sluchátka na atraktivitě – i o polovinu levnější model od stejného výrobce – PX100 II – je na tom s kvalitou provedení mnohem lépe.

HD471_06.jpgHD471_07.jpg

Funkčně je naštěstí všechno v pořádku, natáčení mušlí je dostatečné, nikde není žádná zbytečná vůle a aretace nastavení hlavového mostu je také bezproblémové. Prakticky jedinou výhodou zvolené konstrukce a materiálu je celková lehkost sluchátek a tudíž bezproblémový poslech i po delší dobu.

Sluchátka jsou k dostání ve dvou variantách, které se liší dodávaným odpojitelným kabelem – v jednom případě je 3,5mm jack konektor zahnutý do L a na kabelu je dálkové ovládání určené pro mobilní zařízení postavené na platformě Android. V druhém případě je pak jack konektor rovný a dálkové ovládání je určeno pro zařízení iOS.

HD471_02.jpgHD471_15.jpg

Kabel je odpojitelný s malým zářezem, usnadňujícím správné zasunutí do levé mušle. Samotný kabel vypadá pevně, i když je tenčí než bych očekával. V balení najdete kabely dva – s dálkovým ovládáním o délce 1,4 metru a bez dálkového ovládání o délce 3 m – ten je určen primárně pro používání k domácímu poslechu. Součástí balení je také adaptér na 6,3 mm jack.

Komfort při poslechu

První a bohužel i každé další nasazení sluchátek není „na první dobrou“ a chvíli musíte hledat optimální pozici na hlavě – ve stejnou dobu jako HD 471 jsem měl na hlavě i Momentum II a komfort nošení je nesrovnatelně vyšší.

HD471_13.jpgHD471_14.jpg

Hlavový most je polstrován pouze ve své středové části, nicméně toto polstrování je příjemně měkké a podle chování je pravděpodobně z částečně paměťové pěny. Náušníky jsou uvnitř zřejmě molitanové a paměťový efekt nemají. Bohužel nejsou ani uživatelsky vyměnitelné, i když při bližším prozkoumání se zdá, že by to jít mělo.

HD471_09.jpgHD471_10.jpg

Umělá kůže a povrchu náušníků je příjemná na nošení, má však jednu zásadní nevýhodu – při kontaktu se stranicemi brýlí materiál neuvěřitelně hlasitě a nepříjemně vrže, a to jak u kovových, tak u plastových brýlí. Pokud tedy brýle nosíte, doporučuji vyzkoušet zda při kontaktu s náušníky nebudou také vrzat.

Přítlak sluchátek je přiměřený, není ani příliš malý, takže by sluchátka padala z hlavy a ani příliš silný, takže by vás po několika hodinách tlačila na hlavě. Velmi dobrá je také izolace od okolí, kterou zvládnou HD 471 na jedničku.

HD471_03.jpgHD471_05.jpg

Zvukový projev

Podle technických specifikací je kmitočtový rozsah použitých měničů 16 – 24 000 Hz při akustickém tlaku  114 dB a impedanci 32 Ohm. První co vás po zapojení sluchátek zarazí, je jejich poměrně tichý projev – srovnám-li s modelem PX100, který má stejnou impedanci a o něco širší kmitočtový rozsah, je hladina hlasitosti asi o třetinu nižší.

Dalším "aha" efektem po nasazení sluchátek na uši je fakt, že basová složka je silně potlačená a ačkoliv byste podle konstrukce čekali, že basy budou silné a mohutné, tak jich v celkovém projevu mnoho nenajdete. Nedá se však ani říct, že by byl projev sluchátek analytický – při takové charakteristice jsou basy pevné a je jich dostatek. U HD 471 basy zkrátka chybí.

HD471_01.jpg

Zbytek pásma – středy a výšky – jsou zastoupeny v dostatečné míře a jejich projev je velmi příjemný a čistý – nejlépe sluchátkům sedne hudba s menším podílem basové složky a obecně mi přijde, že jsou nastavena spíš pro řečové pásmo, tedy ideální například při hraní počítačových her. Ostatně tomu by i odpovídalo určení jako přenosný uzavřený model s dálkovým ovládáním a mikrofonem na kabelu.

Pro koho jsou vhodná?

Sluchátka Sennheiser HD 471 ocení především posluchači akustické hudby či folku a také náruživý hráči počítačových her. Těmto skupinám uživatelů bude celkový zvukový projev dostačovat a vyhovovat. Obloukem by se tomuto modelu měli vyhnout všichni, kdo poslouchají rytmickou elektronickou hudbu, hip-hop apod.

Pohodlím model HD 471 vyniká, pozor však na vrzající náušníky, při kontaktu s brýlovými obroučkami. Jestliže budete požadovat větší zastoupen basové složky, pak by mohl být vhodnou volbou jeden ze zbývajících modelů, které mají mít podle výrobce basů více.

20150904134524_SennheiserHDSeries2015Web.jpg

Sennheiser HD 471

  • typ: uzavřené, circumaural
  • materiál náušníků: umělá kůže
  • frekvenční rozsah: 16 – 24 000 Hz
  • Impedance (Ω): 32 Ω
  • citlivost (dB/mW):114 dB SPL/V
  • hmotnost (g): 390 g
  • kabel: odpojitelný – 1,4m s mikrofonem, 3m bez mikrofonu
  • konektor: 3,5 Jack, redukce na 6,3 mm
  • mikrofon: anos
  • doporučená cena: 2 490 Kč vč DPH
AVmania hodnotí
provedení   7
zvuk   6
příslušenství   5
komfort   8

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud