23
Fotogalerie

Sencor SLE 39F52M4: základní pracant s přidanou hodnotou [test]

Kapitoly článku:


Obraz

Přebujelé barevnosti s vyšší „jásavostí“ si všimne leckdo. Stačí sáhnout k nápravě za pomoci posuvníku barevné sytosti. Kontrastní černá působí velmi dobře, plošná, při totálně zatemněné místnosti, prosvítá podsvícením. Doplním, že vypnutá „efpadesátdvojka“ má v černé ploše fialový nádech. Bílá působí čistě, někdy ovšem přechází do agresivnější záře – více svítí (záleží na nastavení).

SD obraz má lehce nižší prokreslení, ale jak přišlo konkrétně mně – díky tomu i méně barevného šumu. Pohyb byl zobrazen s průměrnou ostrostí. Překvapivě slušně Sencor zobrazuje starší černobílé filmy.

HD obraz byl o řád výše. Stále vidno pohybovou neostrost a pocitově opět menší smysl pro detail. Pleťová se drží v rovině přirozenosti. Ostatní barvy, po radikálně snížené sytosti, se o přirozenost snaží taktéž. Vadila nám zelená tráva - působila až příliš „křiklavě“. Někdy dochází k náznaku přepalu u pleťové.

Pozorovací úhly řadíme mezi průměrné. Občasně byla zaznamenána drobná čárová stopa v černém pozadí - při bílých titulcích.

Režim obrazu.JPG

Obrazové nastavení předkládá celkem pět profilů – Uživatel/ Sporty/ Standardní/ Měkký/ Jasný. Větší změny umožní pouze první ze jmenovaných. Profily jsou zvlášť pro TV a HDMI. U přehrávání multimédií přes USB není umožněno navolit profil „Uživatel“.Proti značkovým televizorům jsme postrádali předvolbu "kino", ve které výrobci obvykle nastaví barvy blízké tomu, co známe z kina a co je vhodné pro filmy.

Poměr stran obrazu rozděluje volbu u HDMI (16:9/4:3/Plný pohled) a u TV, kde přidává ještě tři další (Auto/Film/Titulky).

Nastavení.JPG

Abychom byli objektivní, tak jsme televizor i přeměřili. Obrazovka má překvapivě dobrý statický kontrast (3 900:1), a také velmi dobré podání černé (0,05 cd/m2). Barevný prostor vcelku odpovídá normě, pouze barvy jsou i při nastavení na "teplé" stále o něco studěnější, než by se slušelo, stejně tak gama 1,9 naznačuje "saturovanější" barvy. Z toho plyne, že filmový fanoušek jásat nebude, ale běžný uživatel dostane v televizoru překvapivě kvalitní LCD panel, který je vcelku slušně nastaven. Zajímavé také je celkové posunutí škály tmavě šedé ke světlejším tónům, což odpovídá požadavkům starších diváků, kteří chtějí vidět vše i za cenu menší věrnosti.

Zvuk

Zvuk se nedostal výš, než na běžný průměr. K dramatičtějšímu vylepšení nepřispěje ani aplikace různorodých profilů (11) – Uživatel/ Standard/ Zprávy /Film /Sporty/ Dance/ Klasika/ Pop/ Rock/ Jazz/ Soft. Ani využití pětipásmového ekvalizéru. Náročnější posluchač odzkouší sluchátka anebo jinou cestu pro zvuk – externí zvukový systém.

Zvukový projev má spíše vyšší a agresivnější charakter. Basy ani více jasných hlubokých tónů zde nehledejme. Poslech tak bude cílen spíše na starší diváky, kterým může jistá agresivita vyhovovat. Mluvené slovo bylo zřetelné.

Režim zvuk.JPG Ekvalizér.JPG

Multimediální funkce

Sencor SLE39F52M4 umožňuje pořídit záznam – časový i přímý. Právě probíhající nahrávání naznačuje pomalu blikající stavová dioda. Při blikání mění barvu červená/zelená. My funkci odzkoušeli na 16GB flešce, povinně naformátované v přístroji. Záznam byl ukládán s příponou .ts a je běžně přehratelný v PC. Po zobrazení skrytých souborů (v PC) objevíme i složku _MSTBKFS a v ní soubory s koncovkou .buk. Jedná se o videa zaznamenaná metodou timeshiftu, rozložená do souborů po 65536kB. Kdo spustí na PC první v pořadí, dočká se přehrání záznamu.

PVR souborový systém.JPG PVR - formátování.JPG PVR po formátování.JPG

Při testování jsme záznam zkoušeli z několika českých, rakouských a slovenských stanic. Zajímavý stav přišel u Novy a Primy. Zde F52 odmítla pořídit záznam s odkazem na blokaci pořadu u stanice (korektně vyskočila hláška). Test jsme následně opakovali v jinou denní dobu a nahrávání fungovalo všude. Že by nedokonalost firmwaru nebo počátek omezování v rámci vysílání pořadů?

Nahrávání.JPG

Externí HDD nebo flešku můžeme použít taktéž pro přehrávání multimédií. Podpora formátů byla standardní. Část AVI přehrána nebude, což hodně mrzí. Z druhé strany MP4 s HD obsahem problém není. Populární MKVčka nám spustit nešly. Soubor typu ts funguje. Jak by ne, když se do něj pořizuje záznam. DTS zvuk nezvládá. Skryté titulky ano. Kódování pro titulky v externím souboru volte CP 1250. Tam funguje česká diakritika. Fotky prohlédnete. Zajímavost – přehrávání textových souborů. Určitě máme podporu koncovky .txt. Multimédia můžete vybírat filtrováním přes „Video, Hudba, Text, Obrázky“ ... nebo celkově přes složky –„Můj disk“.

Zvuk a obraz se při přehrávání prostřednictvím USB nemění přes menu, ale jen skokově na dálkovém ovladači – přepínáte pouze profily (vždy bez profilu uživatel). Ano, něco obdobného jsme znali dříve i u dalších výrobců.

Opět v jednoduchém duchu se prezentuje EPG. Jen jedna současně zobrazená stanice na obrazovce. Samozřejmostí jsou informace o pořadu. Vše v korektní češtině. Do skromné výbavy výrobce přibalil teletext.

EPG.JPG Info.JPG

Další multimediální radůstky nehledejte. Zde platí – v jednoduchosti krása.

Závěr

Co napsat závěrem? Představený Sencor SLE39F52M4 patří mezi základní pracanty. Kupující získává průměr, který části uživatelů bude postačovat. Zde je vidět, že výrobce se snažil nabídnout nízkou cen a přitom tenký rámeček evokující luxusnější třídu. Zbytek funkcí po značkových, nepříliš dražších televizorech už jen pokukuje. Kromě nahrávání na levnou, malou USB flash paměť, kterou lze u Sencoru použít, drtivá většina "lepších" totiž televizorů už vyžaduje dražší pevné disky. Zde má šetřivý uživatel kompromis, po kterém touží.

Majitel obdrží barevně sytější obraz s živějším výrazem, bez možnosti větších korekcí. Detail chybí, z druhé strany část šumu také. Zvuk má televizor frekvenčně omezený, bez basové složky. Mluvené slovo slyšíte zřetelně, někdy ovšem trochu více agresivně. Nabízená jednoduchost a střídmost se u mnoha moderních televizorů nevidí, a tak může oslovit.

Testovaný výrobek pravděpodobně vyhledají starší lidé, či lidé s omezenými finančními prostředky, své místo bude mít na chalupách a chatách. Tam odpracuje potřebné, přičemž majitel nebude mít strach o případnou krádež drahého kusu elektroniky. Nahrávání bez omezení využití nahrávky není běžné a určitě potěší. Řada kupujících by ho ráda viděla u svého přístroje také. Stejně potěšující jest fakt, kdy F52M4 nepohrdne k nahrávání „jen“ 16GB fleškou.

Klady

+ Možnost nahrávat a využít nahrávku bez omezení jinde
+ Možnost nahrávat na flešku s menší kapacitou
+ Jednoduchost
+ Dálkový ovladač s velkým záběrem možností
+ Skleněný podstavec
+ Design
 

Zápory

- Pouze průměrný, agresivnější zvuk
- Sytější barvy
- Chybějící SCART
- Malá podpora přehrávaných formátů přes USB
 

Sencor SLE 39F52M4 

Cena:

Webové stránky výrobku: www.sencor.cz

  • Typ televizoru: TELEVIZOR LED
  • Úhl. v palcích/cm: 39" / 99 cm
  • Úhlopříčka v palcích: 39"
  • Rozlišení panelu: Full HD 1920 x 1080
  • Frekvence: 50 Hz
  • Pozorovací úhel: 178°/160°
  • Kontrast: 1000000:1
  • Doba odezvy: 4 ms
  • Tuner pozemní TV (DVB-T): DVB-T MPEG4/MPEG2
  • Vestavěné DVD: ne
  • Časovač vypnutí: ano
  • USB: ano
  • Přehrává z USB: Video/Foto/MP3
  • Záznam TV vysílání na USB: ano
  • CI slot: ne
  • Počet SCART: není
  • VGA: ano
  • Komponentní vstup YPbPr: ne
  • Připojení sluchátek: ano
  • Počet HDMI: 3
  • Barva: ČERNÁ
  • Rozměry bez podstavce (VxŠxH): 54,2x90x7,4 cm
  • Hmotnost: 10,8 kg

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud