13
Fotogalerie

Sázka na nejistotu: recenze filmu

Černý kůň oscarové sezóny, který s mrazivou nadsázkou podává téma hypoteční krize v Americe. Komediální režisér Adam McKay velmi překvapil.

Hypoteční krizí a jejím dominovým efektem na další souvztažné subjekty finančního sektoru se zabýval už Oliver Stone v pokračování slavného filmu z druhé půli osmdesátých let Wall Street: Peníze nikdy nespí. Nyní na něj tematicky navazuje dosud převážně komediální režisér Adam McKay.

Sedmačtyřicetiletý režisér a tvůrce skečů pro zábavnou televizní show Saturday Night Live, ve svých filmech často spolupracuje s hercem Willem Ferrellem (Zprávař: Příběh Rona Burgundyho, Ricky Bobby: Nejrychlejší jezdec, Benga v záloze). Je i producentem zmodernizované pohádky Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic a podílel se na aktualizaci scénáře marvelovského Ant-Mana.

Asi jen málokdo by od něj ale čekal, že se mu téma hypoteční krize podaří zpracovat tak, že se snímek Sázka na nejistotu stává černým koněm oscarové sezóny. Americký filmový institut ho zařadil mezi deset nejlepších filmů loňského roku, na svém kontě má čtyři nominace na Zlaté glóby a pět nominací na britské ceny BAFTA, včetně těch nejprestižnějších pro nejlepší film, režii a adaptovaný scénář. A to nesmíme zapomenout na hereckou sestavu snů (Brad Pitt, Ryan Gosling, Christian Bale, Steve Carell), jež v hereckých nominacích (Bale, Carell) rovněž boduje.

Zajímavý žánrový mix

V roce 2013 Martin Scorsese přišel s tříhodinovou životopisnou makléřskou ságou Vlk z Wall Street, která burzovní svět představila v pulzující groteskní nadsázce. Sázka na nejistotu se poučila na její dravé vizuální formě, ale žánrově představuje mnohem zajímavější mix dramatu, komedie a dokumentárního zachycení reality.

Scénář Adama McKaye a Charlese Randolpha (Láska a jiné závislosti) vychází z biografické knihy amerického žurnalisty Michaela Lewise The Big Short (2010), která v češtině vyšla o tři roky později s podtitulem V útrobách stroje zkázy.

hebigshortphoto.jpgthebigshort-mv-10.jpgthebigshort-mv-12.jpg

Autor, z jehož pera pochází i knižní předloha k filmu Moneyball, v ní líčí, jak se na kolapsu amerického trhu s hypotékami přiživilo pár proroků, který jej předvídali. Pár lidí dovedlo s časovým předstihem dvou, tří let předpovědět, co způsobí prasknutí hypoteční bubliny. Vsadili své jmění proti ekonomice a pak už jen čekali. Zatímco lidé ztráceli v roce 2008 při vypuknutí celosvětové finanční krize své domovy, práci i sociální jistoty, oni bohatli.

Prasknutí hypoteční bubliny

Scénář se zaměřuje na tři takové skupiny a ukazuje nám postupy, díky nimž se jim to povedlo. Seznamuje nás s excentrickým manažerem investičního fondu a obchodním analytikem Michaelem Burrym (Christian Bale), který si v roce 2005 dal dvě a dvě dohromady a zjistil, že americký trh s bydlením je založen na rizikových úvěrech a je tedy velmi nestabilní.

Banky ještě v té době dávaly stoprocentní hypotéky na luxusní bydlení, aniž by se klientů ptaly, zda je mají z čeho splácet. Burry správně pochopil, že tyto riskantní hypotéky se mohou stát časovanou bombou pro americkou ekonomiku a vyvinul důmyslný finanční nástroj, kterým proti zdánlivé stabilitě trhu s hypotékami investoval.

Inspirováni jím nebo nezávisle na něm došlo ke stejnému zjištění ještě pár lidí, rekrutující se z řad finančních analytiků, specialistů na hypotéky, bankéřů a správců fondů, kterým bylo jasné, že banky a pojišťovny se ve vztahu k trhu s nemovitostmi chovají trochu jako tančící na palubě Titanicu. Když i striptérka u tyče bezelstně popíše, že má několik hypoték na byt a pět domů, je jasné, že tato spirála se jednoho dne musí zastavit.

Proti systému

Sázka na nejistotu je hořkou, absurdní či ironickou komedií o fungování finančního sektoru, která se láme do tragédie. To když si uvědomíte, spolu s hrdiny vyprávění, že systém, proti němuž vsadili, je v mnohem větším rozkladu, než oni predikovali. A že jeho rozpad nejvíce odnesou obyčejní lidé, kteří ho budou muset sanovat ze svých daní.

thebigshort-mv-6.jpgthebigshort-mv-7.jpgthebigshort-mv-8.jpg

Ze začátku máte tendenci těmto chladnokrevně kalkulujícím hráčům v jejich tažení proti bankám a jejich hrabivým manažerům fandit. Všichni je mají za blázny, posly špatných zprávy a oni sami se musejí vyrovnávat s tím, že možná vsadili na špatnou kartu a obrovsky prodělají.

Mají na jedné straně nervy opravdu z ocele, ale jak se ukáže i nějaké svědomí, které jim říká, že ve výsledku nepřevezli ty, které chtěli. Vrchní představitelé bank, kteří neuměli nastavit účinné kontrolní mechanismy, se vždy nějak zachrání nebo přeskupí, zatímco běžní občané na tomto krachu jen tratí.

Galerie podivínských asociálů

Nejde ale o žádné „Dannyho parťáky z Wall Streetu“, jak se nám snaží namluvit trailery. Osudy hrdinů se odvíjí paralelně nebo návazně ve třech skupinách a ne všechny se protnou. Spíš se skrze jednotlivé skupiny a jejich protagonisty doplňuje a prohlubuje pohled na danou problematiku.

Herecky se kromě zmíněné čtveřice objevují v dalších rolích například John Magaro a Finn Wittrock jako mladíci, jimž pomáhá Brad Pitt. Typickým znakem všech postav je jejich podivínskost, vykořeněnost, asociálnost a arogance. Motivace, proč se do této operace pouští, je také různá. Pocit dokázání si vlastní geniality, boj se systémem, nalezení slabiny na trhu, snaha bojovat s vlastním vyhořením.

thebigshort-mv-13.jpg thebigshort-mv-14.jpgthebigshort-mv-15.jpg

Michael Burry v podání Christiana Balea je totální sociopat. Metalový fanoušek se skleněným okem, účesem podle herce, co chodí v práci v kraťasech bosý. Steve Carell jako Mark Baum je těkavý, frustrovaný neurotik, přičemž jeho partě je věnována největší pozornost. Brad Pitt coby Ben Rickert z bankovního světa zběhl mezi „zelené“ pěstovatele biopotravin. Ryan Gosling jako namyšlený frajírek Jared Vennett se stává vypravěčem příběhu, který komunikuje s diváky. Až na Baleova Burryho jsou jména postav proti skutečným předobrazům pozměněna.

Prolomení čtvrté stěny

Vedle vypravěčského hlasu Ryana Goslinga a pomocných vysvětlivek z oblasti finanční a ekonomické terminologie, které jsou vtěleny do obrazu, režisér Adam McKay našel velmi účinný způsob, jak nám toto ambiciózní téma prodat.

Je si vědom toho, že běžný divák asi neví, co je to swap úvěrového selhání neboli pojištění proti nesplacení dluhopisu a proto používá k vysvětlení odborné terminologie i makléřské hantýrky prolomení čtvrté stěny mezi plátnem a divákem.

thebigshort-mv-9.jpg 

Herci uprostřed scény vystupují z rolí a hovoří přímo k divákovi, přičemž mu tyto termíny objasňují. Komentují dění na plátně, zrychlují ho i odlehčují. Na diváky přitom pomrkávají, a když cítí, že by se v terminologii mohli ztrácet, nasadí silný kalibr v podobě výstupů celebrit.

Margot Robbie z Vlka z Wall Street jim v bublinkové vaně vysvětlí princip shortování hypotečních úvěrů. Selena Gomez jim při hraní rulety ukáže, jak zmnohonásobit svoje dluhy a americký šéfkuchař Anthony Bourdain se pustí do toxických akcií.

Překvapení v režisérově filmografii

Působí to hravě, kreativně a svěže a režisér zde využívá svou zkušenost komediálního tvůrce, který ví, jak s nadsázkou podat složité téma. Stravitelně, ale nikoliv předžvýkaně. Mluva postav je velmi rychlá a podobně jako v The Social Network si film vyžaduje pozorného diváka, který není zvyklý, že ho při orientaci v tématu bude někdo vodit za ručičku.

Rychlý je i střih a celková vizuální stránka. Kamera Barryho Ackroyda, který často spolupracuje s Paulem Greengrassem, má až dokumentární feeling, střihová skladba usekává věty uprostřed ne zcela dokončených scén, zcizujících momentů je tu nepočítaně. Film má tempo a napětí a na režisérovi je vidět, jak si s každou scénou vyhrál.

thebigshort-mv-16.jpgthebigshort-mv-2.jpg thebigshort-mv-5.jpg

Chytlavá režie podporuje inteligentní scénář, který se kromě naučné hodnoty může pyšnit i humorným nadhledem. Herecké obsazení je vzácně vyrovnané a dovede nám zprostředkovat hlavní téma filmu, jímž je obnažení příčin a povahy nedávné americké hypoteční krize, jež vedla k mnohem globálnější ekonomické krizí. Snímek ukazuje její vítěze i poražené, jimiž jsme tak trochu všichni.

Sázka na nejistotu se stává nejen černým koněm oscarové sezóny, ale i překvapivým zjevením ve filmografii režiséra Adama McKaye. Odteď se na každý jeho následující film budou klást mnohem větší nároky než dosud. A to je pro něj velmi motivující závazek.

Sázka na nejistotu

  • Žánr: hořká komedie
  • Původní název: The Big Short
  • www.thebigshortmovie.com/
  • USA 2015
  • Scénář: Adam McKay, Charles Randolph (podle knihy Michaela Lewise)
  • Režie: Adam McKay
  • Hrají: Ryan Gosling, Christian Bale, Steve Carell, Marisa Tomei, Brad Pitt, Finn Wittrock, John Magaro, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Margot Robbie
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 07. 01. 2016

Hodnocení filmu: 8/10                           

Marek Čech

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud