24
Fotogalerie

SANYO PLV-Z700: test projektru

Otestovali jsme nový projektor pro domácí kino, který rovnou nabídne plné vysoké rozlišení. A především je za zajímavou cenu.

720p jako kategorie projektorů určených pro domácí kino rychle mizí v propadlišti dějin a do jejího cenového rámce se vehementně tlačí nejlevnější Full HD projektory. PLV-Z700 míří na jeho nejnižší příčku. Je to férový projektor za férovou cenu, jen od něj nechtějte, aby držel krok s dvakrát dražšími mašinkami.

1080p je díky PLV-Z700 nyní dostupné na českém trhu (alespoň tedy na tom internetovém) už od rovných 30 tisíc korun a bylo by ještě levnější (ještě blíže slibovaným 25 tisícům) nebýt propadu koruny z poslední doby.

Zatímco před dvěma lety jsme museli platit nadstandardně už jen za samotné Full HD rozlišení, dnes máme na výběr ze tří kvalitativních kategorií, do kterých se 1080p projektory rozdělily. Nejnižší (cena kolem 30 tisíc), střední (50 a víc) a nejvyšší (100 a víc). A věřte mi, že tohle rozdělení není imaginární a za co si zaplatíte, to opravdu dostanete. Mohu čerstvě srovnávat PLV-Z700 s dvakrát dražím Panasonicem PT-AE3000 a ten rozdíl v ceně je opravdu cítit nejen po hmatu a vzhledu, ale i po čichu, protože PLV-Z700 není cítit levným plastem jen obrazně, ale když se trochu zahřeje tak i doslova.

DSC08829.jpgDSC08832.jpgDSC08830.jpg

To ale nemění nic na tom, že když si trochu pohrajete s jeho nastavením, vysvítí vám obraz, za jaký by jste ještě před dvěma lety zaplatili více než dvojnásobnou sumu. Ovšem střední třída je už také někde jinde a výkon, který před rokem stál minimálně sto tisíc korun, koupíte dnes také za polovinu.

DSC08831.jpgDSC08841.jpg

Širší součástí tohoto vývoje je i skutečnost, že díky neschopnosti monopolního výrobce čipů Texas Instruments DLP technologie zaspala dobu a ze segmentu domácího kina je flexibilnějšími LCD a LCOS projektory rychle vytěsňována. Zatímco LCOS už vyřešil téměř všechny technologické nedostatky, LCD, ke kterým patří i PLV-Z700, si jako jednu z posledních nedořešených „koulí na noze“ sebou táhne limitovanou ochranu proti prachu. Ten si totiž cestičku na LCD panely vždycky nakonec najde. A tady přišlo už před pár generacemi Sanyo se zajímavou vychytávkou, která je ve své prostotě geniální. Na projektoru lze odkrýt jednoduše šachtičku vedoucí přímo k LCD panelu a k výbavě PLV-Z700 přibalenou pumpičkou ji profouknout.

Co přináší Sanyo

Čímž se snad konečně dostávám přímo k PLV-Z700. V rámci etablování zmíněné nižší a střední třídy projektorů následuje Sanyo loňský PLV-Z2000 levnějším PLV-Z700 , který by mu měl zhruba odpovídat výkonem a PLV-Z3000, který by měl za zhruba stejnou cenu přinést vyšší kvalitu obrazu než 2000. Od PLV-Z2000 se PLV-Z700 odlišuje staršími organickými LCD panely (oproti anorganickým použitým v PLV-Z2000 s teoreticky menším přirozeným kontrastem, menší životností a menší odolnost proti typickým dlouhodobým LCD problémům způsobeným stárnutím a tepelnou zátěží panelů), odlišnou dynamickou clonou a nakonec je HDMI 1.3a „zvýšen“ na novější 1.3b.

DSC08840.jpg

Krom toho byla přidána kompatibilita s externí anamorfickou optikou (pro promítání cinemascoope filmů ve formátu 2,35:1). K tomu je nutno dodat, že podobné optiky stoji víc než samotný PLV-Z700 a zájem o ně bych čekal spíš až u zájemců o projektory podstatně vyšší cenové kategorie. Technicky jde ale o maličkost a kvituji snahu techniků Sanya svým zákazníkům neodepřít nic, co by nějak výrazně nezvyšovalo náklady na konstrukci a výrobu projektoru. Jiným výrobcům podobná velkorysost schází a třeba JVC musíte u jejich nových modelů za možnost umravnit (což z hlediska vývojových a výrobních nákladů ani nestojí za zmínku) přesaturované barvy zaplatit padesát tisíc navíc (tj. koupit model HD750 místo „levnějšího“ HD350).

Cihla, která svítí

Vzhledově PLV-Z700 svojí elegancí cihly s bílou emulzí zrovna neohromí a jak sem zmínil ani čichově zrovna nepotěší, pokud zrovna „vůně spáleného plastiku po ránu“ není oblíbeným vrcholem vašeho dne (pravda – měl jsem zapůjčen zcela nový kus). Také hrkavý posun čočky působí velmi laciným dojmem a postrádal sem automatické rozpoznání signálu na HDMI. Za to proti velmi tichému větráčku PLV-Z700, jeho jednoduchému ovládání a solidně přehledné struktuře menu nemám žádné vážnější výhrady. Snad jen označení a řešení jednotlivých funkci, které se dost odchyluje od standardů většiny ostatních výrobců.

DSC08833.jpgDSC08824.jpg

Jediným rafinovanějším zádrhelem menu, je ale asi skutečnost, že na kontrolu ostrosti obrazu mají vliv dva konkurenční ovladače a ten schovaný v Advanced Menu jako Transient Improvement je třeba nejprve deaktivovat, pokud chcete plně využit ten v hlavním menu, který se za označení Sharpness nestydí. Dále sice chybí možnost korekce barev, ale ta se v této cenové skupině ani nedala příliš očekávat. Přednastavené hodnoty vykazují podobný obrázek, jaký známe od většiny projektorů:

z700-colorspace.jpg
Modrá je tam, kde by být měla, červená je lehce přesaturovaná a zelená je docela hodně „mimo“

Korekce RGB označená v menu jako white balance není rozdělena na tmavou a světlou část šedé škály. Proto jsem ji zkorigoval podle testovacích obrazců jen ve střední části kolem 60 a 70IRE a kupodivu i tak působila jak v tmavých, tak světlých částech obrazu přirozeným dojmem. Na testovaném projektoru se osvědčily hodnoty R+7, G-2, B-6. Což berte ale čistě anekdoticky, protože jednotlivé kusy projektorů se od sebe liší dramaticky a hodnoty, které „fungují“ na jednom jsou nepřenosné na jiný kousek. Bohužel barevná přednastavení příliš použitelná nejsou.

z700-RGB-default.jpgz700-colortemp-default.jpg
Default nevypadá správně nejen na grafech, ale i čistě subjektivně na plátně při promítání

Mimochodem výše zmíněná kalibrace šedé škály, která mi zabrala snad jednu minutu, okamžitě nezlepšila jen subjektivní přirozenost obrazu, ale i kontrast a vykreslení detailů v tmavých pasážích.

Také další barevná přednastavení nejsou o moc lepší než default. Měřil sem jen jejich nižší verze označené 1, ty označené 2 už od pohledu slibovaly jen extrémnější verzi téhož (low výrazně červenější a high výrazně modřejší).

z700-RGB-low1.jpgz700-colortemp-low1.jpg
Low1 je sice asi o trochu blíž 6500K než default, ale také nevypadá na plátně nejlíp (nižší než cílená teplota barev na sebe upozorňuje „opařeným“ zabarvení pleťových tónů)
z700-RGB-high1.jpgz700-colortemp-high1.jpg
High1 je podle mého názoru na promítání filmu nepoužitelný (nepočítaje snad skalní „modrofily“)

Kreativní kino

Jen ještě upřesním, že všechna měření sem prováděl v přednastavení Creative Cinema, které by mělo nabízet „nejfilmovější“ obraz a v jemnějších advanced nastaveních se snažil nic neměnit.

Musím říct, že první dojem z obrazu PLV-Z700 s jeho výrobním nastavením nebyly zrovna pozitivní. PLV-Z700 totiž patří mezi projektory u nichž je pro výsledný dojem zcela klíčové nastavení kombinace dynamické clony a lampy. Přednastavená kombinace iris mode 1/ lamp mode A1 vedla k celkově matnému a nevýraznému obrazu, který se v nejtmavších pasážích navíc slévá v nezřetelnou šedou břečku.

z700-gamma-lamp1.iris1.jpg z700-luminance-lamp1.iris1.jpg
Iris mode 1/ lamp mode A1

Změna na kombinaci iris mode 2/ lamp mode A2 naštěstí přinesla dramatické zlepšení. Světlé pasáže najednou začaly opravdu zářit a v tmavých se začala objevovat šedá temná nakolik aby se začala opravdové černé alespoň blížit. Při tom se rozlišení detailů v tmavých částech obrazu nezhoršilo, ale naopak zlepšilo. Obojí je ovšem vykoupené „pumpováním“ obrazu ještě důraznějším, než u výchozího nastavení lampy a clony. Pravděpodobně také „cena za cenu“ PLV-Z700 . Měření sice ukázalo, že od ideální gamma křivky 2.2 je tato kombinace také ještě dost daleko, ale rozhodně blíže než ta předchozí:

z700-gamma-lamp1.iris2.jpg z700-luminance-lamp1.iris2.jpg
Iris mode 2/ lamp mode A2
z700-gamma-lamp1.iris2.jpg z700-luminance-lamp1.iris2.jpg
Pokus o kombinaci lampa 1/iris 2 se příliš neosvědčil objektivně ani subjektivně

Poznámka: všechna měření byla provedena s ovladačem gamma korekce v neutrální pozici a větráčkem v nastavení normal.

Pokud jde os srovnání s ostatními levnějšími1080p LCD projektory, PLV-Z700 určitě předčí loňský Mitsubishi HC4900, ale pokulhává trochu za jeho nástupcem HC5500. Rozdíly oproti Sanyu PLV-Z2000 jsou minimální. Obrazově se v nejlepším nastavení (clona 2/lampa 2) víceméně vyrovná předloňskému Epsonu TW1000 a jeho klonu TW980, i když Epsony působí trochu solidnějším a elegantnějším dojmem a poskytují více možností korekce obrazu a přirozenější barvy. Kvalitativní odstup od střední třídy Full HD projektorů, která dnes začíná od 50 tisíc korun nahoru je ale u PLV-Z700 velmi výrazný. Nezapomínejme ale na to, že ještě před 2 lety jsme si o Full HD projektoru za 30tisíc mohli jenom nechat zdát!

Takže buďme pionýrovi cenového přibližování projektorů běžným zákazníkům (vzpomene si dnes ještě někdo na to jakou cenovou revolucí byly jeho Z1 a Z2?) vděčni a buďme zvědavi na PLV-Z3000 a jeho další budoucí modely, pokud ovšem projektorové divizi Sanya nezatne tipec aktuální sloučení firmy s mocnějším a bohatším Panasonicem.

SANYO PLV-Z700

Cena orientační 36 990 Kč

  • technologie LCD 1920 x 1080
  • svítivost 1 200 ANSI
  • kontrast 10 000 : 1
  • hlučnost (normální/tichý režim) 28dB/21dB
  • projekční vzdálenost 1,20 – 18,40 m
  • optika 2,0x manuální zoom (1,36 – 2,76 : 1) a ostření, vertikální i horizontální posun čočky
  • výkon lampy 165W
  • lichoběžníková korekce ano
  • vstupy 2x HDMI 1.3b, 1x 15-pin VGA, 2x 3-RCA složkový, 1x s-video, 1x kompozitní, 1x 9-pin DSub serial port.
  • vzdálené ovládání RS232 port
  • normy 1080p/60/50/24, 1080i, 720p, 576p, 576i, 480p, 480i.
  • rozměry 400 x 154 x 346 mm
  • hmotnost 7,5kg
  • spotřeba 246 W

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud