50
Fotogalerie

Samsung UE55JU7502: Zahnutý UHD LED TV s parádním obrazem

Vzpomínka na staré dobré obrazovo-zvukové časy, ovšem v „ULTRA“ moderní podobě? Nebo další z předražených propadáků marketingové „tlačenky“?

Kapitoly článku:


Zájemci o zahnutý televizor asi nejvíce pokukují po televizorech Samsung. Přeci jen jako první přišel se zahnutými LCD LED televizory, má nejširší nabídku a na trhu už má druhou generaci. Jejím zástupcem je výborně vybavený 55" model s UHD rozlišením Samsung UE55JU7502. 

Velkým lákadlem testovaného LCD televizoru s LED podsvícením, televizoru Samsung UE55JU7502T, bude pro řadu potencionálních kupujících, osazení novým operačním systémem Tizen. Třešnička na dortu v podání vestavěného bezdrátového Wi-Fi modulu 802.11ac potěší moderně uvažující. 

samsung_ue55ju7500_8721599_1.jpg

Zdvojené tunery nalézáme v plné porci – DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C a analog, ovšem s jen jedním CI+ slotem pro modul a kartu placené televize. Ochuzeni nejste o nahrávání. Výbava kupujícím, kromě jiného, přináší UHD/4K rozlišení, aktivní 3D (bez přiložených brýlí v balení), One Connect Mini prvek s rozšířením přípojných míst, Quick Connect pro rychlé připojení zařízení, UHD UpscalingSmartHub prostředí s webovým prohlížečem, aplikacemi a zdvojenou obrazovkou pro nepřerušené sledování televizního vysílání, Quad Core procesorem, Ultra Clear Pro panelem s Precision Black (místním stmíváním), HbbTV. Dvojici dálkových ovladačů - jeden s funkcí ukazovátka.

Design, základní popis

Prohnutý panel patří mezi základní prvky, které okamžitě zaujmou. Ano, JU7502 patří mezi novodobé televizory se prohnutým, v tomto případě, lesklým panelem.

Samsung UE55JU7502.jpg

Horní díl se opírá prostřednictvím černé nohy o spodní část, která svým zaoblením koresponduje s obrazem. Viditelnější část opěry má stříbrnou barvu s povrchovým přebroušením. Navazuje na lištu pod panelem. Moderní design vyvolává pocit levitujícího panelu nad dopředu vysunutým, spodním kusem. Jednoduché, „chladivé“ a nadčasové.

DSC01110.JPG DSC01107.JPG

Uprostřed lišty pod zobrazovací částí vidíme nenápadný nápis Samsung. V pravé části zcela dole - jemně červeně svítící stavovou diodu. Ptáte-li se na zachování joysticku pro základní řízení - odpovídáme ano. Joystick nahmatáte v pravém zadním prostranství.

DSC01112.JPG

V balení najdete několik redukcí, adaptér pro CI+ modul, adaptér pro montáž na zeď. Mně zde chybí externí HD kamera. V dříve testovaném modelu jsem využíval ovládání hlasem, ale zvláště pohyby. Příprava pro připojení hlásí dostupnost, stačí kameru zakoupit a používat, a to nejen pro ovládání. 

Konektorová výbava

Přípojná místa jsou rozdělena na skupinu osazenou v pravé zadní části televizoru (čelní pohled) a oddělitelný zbytek na One Connect Mini adaptéru připojenému přes specifický kabel dodaný od výrobce.

Začneme u „televizních“… EX-Link, USB 3.0 s přívlastkem TV Camera, One Connect Mini port, LAN zdířka pro připojení k počítačové síti, Component AV s přiloženými adaptéry, sluchátkový výstup. Pro satelitní parabolu existují dva šroubovací „F“ konektory. Pozemní anténu zapojíte do „klasického“ RF vstupu, běžně kombinovaného s přípojkou ke kabelové televizní síti. Do vchodu za přelepkou, přímo na „zádech“ stroje, osadíte adaptér pro CI modul. Uprostřed zad doplníte nezbytné napájení.

DSC01097.JPGDSC01103.JPG

One Connect Mini adaptér mě zaujal už v jednom z předchozích testů. Výhodou byla varianta vyvedení „kamkoliv“ s následným jednoduchým přístupem pro připojení externích zařízení. A co zde máme? Čtveřici HDMI s přívlastky STB, DVI a MHL (Mobile High-Definition Link – umožňuje obsluze připojit mobilní telefon, tablet atp.), optický audio výstup, dvojici USB 2.0 (oba s přívlastkem HDD 5V 1A). V externím umístění mi chybí alespoň jeden USB port ve verzi 3.0.

Dálkový ovladač

Dva dálkové ovladače se liší designem, funkcemi, ale také počtem reálných tlačítek.

První, chtělo by se chybně říct základní, dostal do vínku kompletní klaviaturu. Jedná se dnes již o starý známý ovladač „by Samsung“ v poměrně malém provedení. Gumová tlačítka jsou kritizována za menší rozestup. Prst pak omylem stiskne jiné. Mně ovládání přes velkou ruku a rozměrnější prsty problém nedělá, ale výtky chápu.

DSC01090.JPG

Valná většina kláves nese značení bílým popisem a pár má hmatové odlišení. Uspořádání nazveme logickým. Ovladač se dobře drží, čemuž napomáhá zadní zaoblená strana. Večerní tmavá místnost mu nesluší – chybí podsvícení. Na klaviatuře vidíme rádi i tlačítko aktivace letmého startu nahrávání, byť bez typicky červeného značení.

DSC01094.JPG

Druhá „dálka“ byla oděna do líbivého moderního kabátku. Vrchní částí vypoulený ovladač, v kombinaci ocelově modro-stříbrného, přebroušeného kovu a strukturovaného plastu, vypadá skutečně stylově. Výborně navazuje na design televizoru. Padne do ruky, k čemuž přispěla spodní zaoblená a pro prsty vytvarovaná část. Černá klaviatura s hmatovým odlišením zahrnuje základní přepnutí programů, úpravu hlasitosti, tlačítko pro vyvolání vstupů, menu, tlačítko návratu „Exit - Return“, přehrávání a pauzy a tlačítko s názvem „EXTRA“ pro zobrazení hodnocení právě sledovaného pořadu na Tweeteru.

Extra - Tweety o TV pořadu.JPG

Kompletní skupina kláves byla vložena do jedné velké skupiny – až na tři. Jedním jest „button“ zapnutí a vypnutí, druhým pak barevná klávesa pro vstup do „SMART“ části a třetí klávesa rychlého snížení hlasitosti umístěná na boku. Ani luxusní ovladač není podsvícen a pohyblivý styl ukazovátka nefunguje ve všech aplikacích. Někde se kurzor ztratí a „dálku“ využijete prostřednictvím „běžné“ sady kláves.  

V horní partii byl osazen mikrofon na hlasové povely a vyhledávání. Hlasové povely mají přednastavenou sadu a ukázku využití naleznete v článku s videem. Jak sami zjistíte, nejedná se o pokročilý způsob řízení.

Samsung ovládnete za pomoci klávesnice a myši, moderněji přes připojený „chytrý“ telefon/tablet. Výše naznačené ovládání přes externí web kameru, máme dostupné v rovině přípravy. Kameru zakoupíte, připojíte, nastavíte a využíváte. Někdo k řízení pohybem, jiný pro hlasové pokyny a další k připojení na Skype, nebo focení a nahrávání dění v místnosti. Kameru jsme bohužel k dispozici neměli = bližší informace nepodáme.

Počáteční nastavení a ladění

Instalace prochází v linii Jazyk menu -> Nastavení sítě (při zapojení kabelu a nastavení DHCP serveru v routeru se připojí automaticky) -> Odsouhlasení podmínek soukromí -> Země určení -> Zdroj TV signálu Anténa/STB (satelitní nebo kabelový přijímač)/Žádná TV – pouze obraz.

Ladíme satelit… pro zájemce s podrobnějšími informacemi

My z uvedeného aktivovali trochu zavádějící, povšechný termín „Anténa“ s následným automatickým laděním, kdy nutno vybrat co ladit. Opětovně máme k dispozici „Anténa“, zde ovšem ve smyslu konkrétního pozemního vysílání s „běžnou“ anténou. Dále pak Kabel/Satelit/Skylink. Skylink volba by měla přinést seřazení nabídky na počátek seznamu kanálů, nicméně, jak jsme později zjistili, část základní Skylink nabídky se ocitla mimo první skupinu, kde ji každý očekává.

Automatické ladění - satelitní tuner - Typ připojení antény.JPG

Výběr padl na Skylink. Hned rozbalujeme další vnořená nastavení „Samostatná/Duální anténa“ (zdvojený satelitní tuner, ovšem s jedním CI+ slotem pro modul a kartu placené TV!), Operátorovi přiřadíme zemi ČR a překontrolujeme LNB. LNB „setting“ pro základ nabízí čtyři družice – Astra 19,2 °E, Astra 23,5 °E, Eutelsat 9 °E a Hotbird 13 °E. Pozice pro DiSEqC přepínač nastavte dle svého systému. Kdo čte častěji naše články, ví – my „domácí“ Astru 23,5 °E přiřadíme na první místo, druhé nabídneme Astře 19,2 °E. Konkrétně při tomto stylu ladění následné dvě pozice vypínáme.

Stisknete virtuální tlačítko „Ladění“ a během pár vteřin bude hotovo. V následujícím kroku ještě „Přidáme anténu“ a chceme doplnit DVB-T pozemní část. Krok trvající zhruba dvě minuty končí.

Pro zájemce o satelitní příjem přidáváme další informace zjištěné při provozu interního DVB-S/S2 tuneru. Stanice vysílané na Skylinkem poměrně nově zavedené symbolové rychlosti 29500 kB/s, (resp. 29900 kB/s) zásadním způsobem zlobily. Bylo jedno zda HD, nebo SD, prostě tato symbolová rychlost, testovaný kus Samsung UE55JU7502T, námi využívaný satelitní systém s toroidní parabolou a oba využívané moduly si nesedly. Přesná příčina nebyla zjištěna a tak alespoň uvedeme, co všechno se zkoušelo a jak si systém počínal.

Satelit - Nastavení LNB.JPG

Po naladění přes provolbu Skylink, tedy s jakýmsi rychlo-nahozením kanálů, bez skutečného prohledání pásem, jsme stanice normálně přijímali. Ve chvíli vypnutí televizoru, někdy stačilo do stand-by, jindy bylo nutno odpojit od napájení, došlo k zobrazení hlášky – „Slabý nebo žádný signál“, nebo jindy „Služba není k dispozici“. Nepomohlo vůbec nic, krom nového naladění všech stanic, ale opět pouze přes provolbu Skylink. Jestliže se ladilo reálně a procházelo pásmo (volba „Satelit“), povětšinou se stanice vůbec neozvaly, v nejhorším případě nebyly naladěny.

Ihned došlo k přezkoušení systému dvěma externími satelitními přijímači a dvěma televizory s interním DVB-S/S2 tunerem. Všechny čtyři bezproblémově na našem systému pracovaly, a to včetně využití obou modulů. Podobně si počínal testovací borec, ale jen do chvíle vypnutí a jen při využití výše uvedeného postupu. Neboť Samsung nenabízí podrobná satelitní nastavení a úpravu jednotlivých transpondérů jsme v menu nenašli, nemohlo být využito alternativního ručního nastavení a alespoň kontroly stavu.

Kontrolu jsme provedli stroze přes přidržení tlačítka „Informace“, kdy následně dojde k orientačnímu zobrazení stavu signálu a dalších parametrů. Byť „budíky“ ukazovaly sílu 60 % a kvalitu 100 %, včetně v té chvilce nulový BER, stanice nebyla dostupná.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud