AVmania.e15.cz

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

QLED řada Q7 od Samsungu má být prémiový televizorem s maximální výbavu, výborným obrazem a pohodovým ovládáním. Míří zejména a ty, kdo chtějí televizor vybalit z krabice a v pohodě si užívat.

Co nám o novém QLED televizoru QE55Q7FN říká Samsung? Hlásá LCD technologii s rozlišením UHD/4K HDR (podpora HLG, HDR10+  a „síla“ 1500 nit). Q Engine (Q Colour, Q Contrast) se chce starat o mimořádně vysokou kvalitu obrazu. Engine analyzuje každou přehrávanou scénu a v reálném čase jí poskytuje vynikající barevnost, kontrast a úroveň detailů. Auto Motion Plus (MR200) vylepší pohybovou ostrost a plynulost. Lokální řízení podsvícení systému Supreme UHD Dimming má vytvořit dokonalejší kontrastní scenérii s prokreslenými tmavými scénami a nekompromisní černou.

Klepněte pro větší obrázek

Samsung QE55Q7FN splňuje certifikaci Ultra HD Premium. Výrobce navíc uvádí, že jeho kvantové body mají dlouhou životnost (vyrobeny z anorganických materiálů) a panel se nevypaluje. Kromě toho má mít báječné barvy. Tunerová nálož DVB-T/T2/C/S/S2 byla zdvojena, ovšem není podpořena dvěma CI+ sloty. Televizor umí nahrávat a upozornit na očekávaný pořad. HbbTV 1.5 nechybí. Zvuková složka doplní obraz výkonem 40 W s osazeným basovým reproduktorem.

Klepněte pro větší obrázek

Neschází podpora bluetooth audia a Multiroom Link. Televizor se ovládá moderním One Remote ovladačem s mikrofonem pro hlasového asistenta. No a navíc přídavek v podobě aplikace SmartThinks, která z televizoru vytvoří ovládací panel pro celou inteligentní domácnost. Kdo chce hltat další fajnovosti, nahlédne do popisu výrobku, respektive technické specifikace. Odkazy naleznete na konci článku.

Design, základní popis

Podstavec tvaru „T“ s předsunutým, matně stříbrným, překartáčovaným „trubicovým“ dílem, přidržuje nepolohovatelný, spíše lesklý panel. Panel obtáčí jemná, zpředu přiznaná, kovová linka, která vzhledem navazuje na hlavní díl podstavce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Logo výrobce otiskl klasicky uprostřed dolní rozšířené partie panelu. Zcela zespodu, právě v tomto místě, nahmatáte základní ovládací prvky pro řízení televizoru. Záda jsou z černého překartáčovaného plastu a řadě hospodyněk i ony vyhoví svoji pohledovostí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vzhledu nelze upřít jakousi chladivě technickou příchuť, která patří k elegantně nadčasovému pojetí moderního designu. Pro opravdu náročné klienty Samsung připravil dvojici doplňkových stojanů, které přikoupíte. Kovový Tower a elegantní trojnožka Studio jsou k dispozici. Anebo využijte držák No Gap Wall-mount s podporou montáže na zeď, kdy se jí televizor dotýká bez jakékoliv mezery.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Hračičkům následně „Qéčko od Sama“ nadělí další překvapení. Totiž aktivaci prvku, který za pomoci fotky z mobilního telefonu, zařídí skrytí vypnuté obrazovky (Ambient Mode). Na ní se rozprostře nejen některá z připravených šablon, ale také foto z vašeho rodinného alba, anebo ještě lépe, právě mobilem vyfocená zeď za televizí.  

Konektorová výbava

V minulosti jsem obdivoval externě osazené konektory na připojené „krabici“ One Connect. Samsung však udělal další krok. V právě popisované Q7N jsou externími všechny přípojné prvky, včetně připojení napájecího kabelu. Z One Connectu míří do těla televizoru pouze jeden velmi tenký kabel. Zamýšlel jsem se nad tím, jak v době navyšování objemu dat, potřeby mít vše odladěno, tedy bez jakéhokoliv zarušení, si výrobce může dovolit obdobný extrém. Navíc s protékající elektřinou. Do televizoru skutečně nepřipojíte vůbec nic, pouze zmíněný externí box.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zádrhely v tomto směru jsme však v průběhu testu nezaznamenali. Řešení nelze upřít mimořádnou skladnost a ergonomii. Tuto navýší dutá noha podstavce s „cable managementem“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotné dvě konektorové plochy hardwarový designér umístil na záda boxu. K připojení zve čtveřice HDMI portů (jednou s přívlastkem ARC – zpětný audio kanál), optický digitální audio výstup, dvojice šroubovacích satelitních „F“ konektorů k připojení paraboly (bohužel opět jen s jedním CI+ slotem pro modul s kartou) a anténní vstup. Na konci ještě naleznete Ex-Link vstup a bod k zasunutí napájecího kabelu. Na zcela opačné straně zasunete specifický propojovací káblík, kterého druhou část strčíte do těla hlavního dílu.  

Pravý bok z čelního pohledu nese trojici USB 2.0. USB novější verze nenalézáme.

Dálkový ovladač

Moderní, drobný a nepodsvícený ovladač One Remote s mikrofonem překvapí neznalého malým počtem tlačítek. Celkem jsme napočítali jedenáct kláves, kdy směrový kroužek počítáme za jednu. Nenechte se však počtem zmást. Ovladač má integrované funkce, které zavoláte různě dlouhým stiskem některých čudlíků. A tak kupříkladu kývavým pohybem vpřed a vzad příslušným knoflíkem přehodíte stanici. Ovšem po stlačení stejného buttonu vyjede elektronický programový průvodce. Kdo však klávesu přidrží o pár vteřin déle, vyvolá seznam stanic s filtrací.

Klepněte pro větší obrázek

Kdysi jsem při prvním setkání měl trochu pochybnost o přínosu řešení. Nyní jsem již jeho fandou. Dálkové ovládání nejen, že velmi dobře padne do ruky, ale také ho lze po několika dnech seznamování využívat intuitivně, bez koukání.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam hlasových pokynů přijde vhod. Nastudujte.

Kromě zmíněného mikrofonu a jemu přiřazené klávese, naleznete přímý přístup k Ambient módu. Trochu mě negativně překvapilo, jak po delším stisknutí knoflíku s piktogramem domku, nepřejdu přímo do hlavního nastavení – menu. Zde bych ještě funkci doladil, doplnil. Obsluha by nemusela přes základní obrazovku složitěji přeskakovat k nastavovacímu procesu.

Nebyl by to Samsung, aby se telka nedala řídit přes chytrý telefon, respektive tablet s příslušnou aplikací. Nezapomínejte na hlasové ovládání a vyhledávání přes vestavěný mikrofon. Jednoduše tak skočíte z externího vstupu na „živé“ vysílání (a nejen to!). Stačí říct „TV“ s anglickou výslovností. 

Počáteční nastavení a ladění

Uvítací ceremoniál vás provede základní posloupností nastavení, které procházejí v linii Jazyk->Země určení->Snadné nastavení TV (Připojit k TV anténu a zařízení)->Hledat kanály->Anténa/Kabel/Skylink/Satelit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Eko řešení pro spořivé. Samsungova automatická regulace podsvícení přes čidlo má jednu mimořádnou výhodu. Určíte jí nejnižší hodnotu (druhý snímek).

Určitě se před případným laděním satelitní části mrkněte na nastavení DiSEqC přepínače pro LNB, překontrolujte typ připojení antény (samostatná/duální). České uživatelstvo bere operátora v ČR. Ověří se přítomnost drátové sítě->odsouhlasí se smluvní podmínky a zásady ochr. osobních údajů->přihlásíte se k účtu Samsung->vyberete zdroje signálu (Anténa/Kabelový nebo satelitní STB/Nepřijímám TV signál). Nyní systém doladí stanice a máte následně možnost přidat další „anténu“, což v případě Samsungu značí proladění dalšího interního tuneru. My žádáme o ladění pozemního DVB-T/T2. Nastavte čas, anebo jeho nastavení ponechte na automatice. Systém vyplivne souhrn vámi navoleného a vy přidáváte základní aplikace (přizpůsobení Smart Hubu). Otestujete dálkový ovladač a jste vyzváni k prohlídce TV.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Překontrolujte parametry LNB a DiSEqC přepínače. Někdy od výrobce a automatiky předvolené hodnoty nebudou sedět s realitou vašeho satelitního systému.

Televizory Samsung umí, jak je naznačeno výše, využívat klon funkce FastScan. Kdo zvolí cestu tímto typem ladění, získá rychlou nabídku nahozených kanálů. Procházení jimi, pakliže se rozhodnete přidržet kolébkovou klávesu na dálce, je bleskové. Kdybych chtěl nadneseně rychlost popsat, pak z nuly na 500 se dostáváte za zhruba sedm vteřin. Upozorňuji, nejde o rychlost přepnutí z kanálu na kanál, ale postupné listování skokovým stylem celou skupinou naladěných stanic. Jedná se o mimořádně uživatelsky přívětivou záležitost, za kterou výrobce rozhodně zaslouží pochvalu. Klasické přepnutí následně trvá zhruba 3,5-4,5 vteřiny. Záleží na druhu přepínaných kanálů, aktuálním firmwaru a použitém modulu.

V jednotlivých tunerech stanice přeskupíte přímým zadání čísla pozice, nebo narolováním na ni. Nechtěné smažete (část kroků nelze učinit u FastScanu, což je celkem logické). Kanály také rychlé seřadíte dle čísla pozice, anebo abecedně.  Filtrace kromě jiného, umožní sestavit vše z konkrétní družice, nekódované, pouze TV stanice, či rozhlasové kanály. Skřítci pořádníčci si oblíbené nasází do pěti favoritních listů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Druhá fotka a filtrace zobrazených kanálů (viz šipky). Nad těmito sídlí virtuální tlačítko „Upravit kanály“, kde tyto editujete, měníte pořadí, mažete... Regulátor polohy na třetím snímku. Satelitní lovci s motorově natáčenou parabolou nemusejí využívat externí box.

Už to bylo mnohokráte zmíněno. Samsung v rámci jednotlivých výrobců televizorů, konkrétně v práci se satelitním tunerem, hraje významnou, chce se napsat – vedoucí – roli. Toto tvrzení podporuje i fakt, že televizory této značky, umí pracovat s motorově natáčenou parabolou (DiSEqC 1.2/USALS).

Další článek
celkem 19 komentářů

Nejnovější komentáře

Pro 4K UDH BD je definován rec709 a bt2020. … Puk 1. 8. 2018, 16:26
Včera jsem si v Planeu porovnával ty úžasné … Tanguero 1. 8. 2018, 08:37
V praci vystavených? Takže v prodejně elektr… Tanguero 1. 8. 2018, 08:28
Pro autora: 4k hdr pouziva barvy bt2020 a ne… Strouhanek 28. 7. 2018, 19:38
Re: Dobrý den, v recenzi autor tvrdí, že tel… Strouhanek 28. 7. 2018, 17:17
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Hama IR360 MBT: Internetové rádio s retro nádechem [test]

Hama IR360 MBT: Internetové rádio s retro nádechem [test]

Internetové rádio Hama nabízí retro design rádií ze šedesátých let, ale moderní výbavu a dobrý zvuk. Kromě příjmu internetových stanic nechybí ani Spotify.

Samsung Q8D: nová řada televizorů QLED s přímým podsvícením

Samsung Q8D: nová řada televizorů QLED s přímým podsvícením

Sony UBP-X500: nový dostupnější 4K HDR Blu-ray přehrávač

Sony UBP-X500: nový dostupnější 4K HDR Blu-ray přehrávač

Pioneer A-50DA: integrovaný Hi-Fi zesilovač prakticky pro každého [test]

Pioneer A-50DA: integrovaný Hi-Fi zesilovač prakticky pro každého [test]

Hledáte kultivovaný, na moderní poměry a nároky slušně vybavený stroj, který zastane prakticky jakoukoliv práci, jakou na něj naložíte? Tento můžete bez starostí spárovat prakticky s jakýmikoliv reprosoustavami a on bude hrát, hrát a hrát.

Evolveo Gamma T2: nový DVB-T2 duální přijímač/rekordér s podporou H.265/HEVC

Evolveo Gamma T2: nový DVB-T2 duální přijímač/rekordér s podporou H.265/HEVC

Marantz: nové AV přijímače nabídnou větší možnosti, pohodlí i lepší zvuk

Marantz: nové AV přijímače nabídnou větší možnosti, pohodlí i lepší zvuk

Nový Marantz SR6013 nabídne až 11.2 kanálový zvuk, levnější SR5013 poskytne 7.2 kanálový výstup, nechybí podpora 4K HDR videa a 3D zvuku. Oba stroje samozřejmě nabídnou Hi-Res streaming i multiroom.

Sony: dvě nové řady televizorů 4K HDR MASTER Series míří na ty nejnáročnější

Sony: dvě nové řady televizorů 4K HDR MASTER Series míří na ty nejnáročnější

Nové řady televizorů OLED AF9 a ZF9 LCD ponesou název MASTER Series, Sony tak chce označovat výhradě televizory s nejvyšší kvalitou.

Philips vrací při koupi televizoru v rámci speciální akce zpět až 10 000 Kč

Philips vrací při koupi televizoru v rámci speciální akce zpět až 10 000 Kč