23
Fotogalerie

Samsung PS51D8000FS: luxusní plazmový televizor (test)

Kapitoly článku:


Obraz

Při prvotním setkání s touto plazmou budete, stejně tak, jak tomu bývá u většiny ostatních výrobců, lehce rozladěni, navíc u této „osmitisícovky“ výrobce své nastavení volí spíše do tmava - důvodem je prvotní nastavení, které nemusí vyhovovat. Ne, skutečně nechci mít kontrast na sto ze sta a jas panelu naopak extrémně nízko.

Zásah bude chtít i barevnost, ostrost, jakož i pozice jednotlivých barev v rámci spektra. Každý nechť odzkouší, co jemu vyhovuje nejvíce. Já osobně jsem své nastavení bez problému nalezl, možností je požehnaně.

DSC08114.jpg 

Pozorovací úhly, které taktéž mnozí z uživatelů opakovaně řeší, jsou zde v rámci horizontálního odklonu bez jakékoliv změny. Rozdíl nastává při sledování odspodu a zvláště pak odshora. Obraz tmavne. Jev není vyvolán plazmovou technologií, ale implementací filtru odrazu na lesklou obrazovku.

Své preferované nastavení můžete uložit do čtyř, respektive pěti předvoleb (Dynamický, Standardní, Odpočinek, Film a Zábava). Pro skutečné fajnšmekry slouží předvolby s názvy Standardní a Film. Zde je aktivní i možnost rozsáhlejších (a pokročilejších) nastavení obrazové části. Někomu se to může zdát málo. Ano – není to mnoho, ovšem musím uvést, že část předvoleb je možno modifikovat i pro různé druhy signálů/vstupů. Tak se tedy jejich množství – jakoby – znásobí. Z nastavení obrazu náročnějším bude možná chybět certifikovaný THX režim a tzv. profesionání režimy, které jsou přímo určeny pro precizní nastavení (kalibraci za pomocí sondy) při sledování v sestavě domácího kina. 

MenuObraz.JPG

Jak tedy obraz vypadá? Černá je černá a bílé možná občasně schází trochu více „čistoty“. Pomoci jí můžete konfigurací. Následně přicházíte zase o cosi jinde. Modrá se zprvu zdála více umělá, po korekci se stav vylepšil. Pleťová se kalibračním procesem stala přirozenější a reálnou. Neovládá ji původní přemrštěnost a drobné nepřesnosti. Postrádal jsem více detailů ve tmavých scénách, napravení stavu je kompromisní,rozladíte tak černost původní černé. Bude záležet opět na očích jednotlivého uživatele, pokud nepotřebujete absolutní černou, odstíny tmavé budou korektní.

SD obraz je výborný a zcela jistě potěší i náročnější publikum. Nabízí i dávku prostorovosti a obrazovou jiskru. Občas máme možnost vidět neklid v delších liniích, moaré nacházíme u objektů s přílišnou strukturovostí. Ostrost je dostatečná a dá se zvednout. Barvy sedí, jen u starších pořadů – samozřejmě – není vše dokonalé, sebelepší televizor s tím nic neudělá.

HD obraz vyvolává pocit dokonalosti s přirozenou prostorovou informací. Barvy jsou v rámci přirozenosti, pleťové odstíny sedí, detaily ve tvářích herců poskytují přehled i o nechtěném (vrásky, pupínky atp.). Možná občasně chybí ještě zářivější bílá, když budu hodně šťouravý… modrá u nebe mohla mít větší „šmrnc“.

DSC08111.jpg 

Jsme u plazmy a tak mnohé z vás zajímá i pověstné chvění obrazu, chcete-li blikání. I Samsung bliká. Při světlých jednolitých scénách bude anomálie citelnější. Nutno však dodat, že domácí nastavení přispívá k významnému snížení nežádoucího jevu. Tento byl viditelný více u přehrávání věcí prostřednictvím USB, sítě atp. Méně pak u sledování TV vysílání v rámci integrovaných tunerů, či z tuneru externího satelitního přijímače připojeného prostřednictvím HDMI kabelu.

Celkově si dovolím napsat, že obraz mě nadchl i přesto, že jsem poměrně vnímavý uživatel. Přístroj se řadí do kategorie pro náročnější a náročné (nejen díky ceně!). Obraz můžete sledovat i za denního světla, při jeho dopadu však dochází k úbytku obrazové krásy, černá se změní v tmavě šedou a barvy nejsou výrazné. Ale nic katastrofálního. K problémovosti dochází až při přímém dopadu slunečních paprsků. Přestože je obraz vybaven antireflexním filtrem, určitě bych ho neprovozoval oproti nezatemněnému oknu. Obraz je v té chvíli spíše náhledový. Plazmová technologie vyniká večer. Večerní pokoukání je jiná třída – nebojím se napsat – i pro fajnšmekry.

Je libo 3D? Ve výbavě nechybí, jedná se o aktivní technologii. Detekovaný 3D obraz bude automaticky přepnut z režimu „side by side“ do 3D, u BD přehrávače je nabízena volba automaticky.

Zvuk

Na pomoc zvukovému projevu přichází uživatelsky nastavitelný pětipásmový ekvalizér, který přivítá mnoho z nás. Zvuk mnou testovaného modelu byl v rámci kategorie plochých zobrazovadel na velmi dobré úrovni. Nemyslím, že by někoho měl urážet, či provokovat. Poskytoval příjemnou zvukovou podporu obrazové části a to tak, aby mluvené slovo bylo srozumitelné. Dynamika výbuchu, nebo dozvuků rotorů vrtulníku nebyla rozsáhlá - škoda. Chybí nízké basy. K běžnému diváckému zážitku poskytne PS51D8000FS dostatečnou kvalitu. Platí i pro sledování filmů. Přidat na kráse jí můžete již zmíněným ekvalizérem, nebo za pomoci zvukového efektu v podobě funkce SRS TruSurround HD.

Ekvalizer.JPG

Pět uživatelských přednastavených režimů zvuku máte k dispozici – Standardní, Hudba, Film, Jasný hlas, Zesílení. K mnoha dalším prvkům zvukové části menu můžete přiřadit automatickou úroveň hlasitosti.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud