9
Fotogalerie

Samsung: ovládání televizoru hlasem a gesty - první zkušenosti

Absolutní novinkou Samsungu pro tento rok přestavuje vybavení některých řad televizorů kamerou a mikrofonem. Můžete tak ovládat televizor hlasem nebo pohybem ruky.

Tři modelové řady jihokorejské společnosti Samsung letos budou nabízet ovládání televizoru hlasem a pohybem. V Praze poprvé v Evropě výrobce předvedl tuto technologii. Podívejme se tedy, jak funguje a jaké jsou naše první zkušenosti.

 P2130693.jpg 

Nejdříve popis funkce výrobcem ve zkratce. Samsung novu funkci označuje pojmem Smart Interaction – dle jeho slov se jedná o intuitivní platformou využívající ovládání televize pohybem, hlasem i prostřednictvím rozpoznávání obličejů. Technologie Smart Interaction je doplňkem dálkového ovládání a má nabídnout větší výběr a pohodlí při ovládání jejich domácí zábavy.

Televizor lze zapnout či vypnout, aktivovat vybrané aplikace nebo vyhledávat obsah ve webovém prohlížeči. Jednoduše hlasovými pokyny můžete ovládat televizor – technologie v současnosti podporuje až 30 jazyků. Pouze pomocí ruky lze prohlížet internetové stránky a vybírat odkazy na požadovaný obsah. Vestavěná kamera je schopná rozpoznat pohyb před obrazovkou a dva nesměrové mikrofony dokážou rozeznávat zvukové pokyny. To jsou specifikace výrobce.

P2130694.jpg P2130695.jpg

Nyní k praxi. Ve vybraných 30 jazycích najdete i český jazyk. Ve své podstatě však nejde o rozeznávání hlasu, ale o sadu hlasových příkazů, které „napodobujete“. S trochou nadsázky – přidat lze i klingonštinu. Možné hlasové pokyny se vám zobrazí na obrazovce poté, co inicializujete samotné hlasové ovládání slovy „hi TV“. Poté se vám zobrazí nabídka základních osmi příkazů. Můžete například přepínat předvolby nahoru a dolů, zeslabovat či zesilovat zvuk. Vždy je ale potřeba, abyste použili přesně ten tvar slova, který je zobrazen na obrazovce. Televizor neposlechne ani při špatné výslovnosti.

P2130696.jpg P2130787.jpg

Kromě základní sady osmi příkazů, lze hlasem spustit aplikace. Pokud v češtině řeknete „další“, můžete si vybírat právě z těchto dalších funkcí. Důležitou vlastností je, že pokud využíváte některou z těchto funkcí, například Smart Hub, musíte použít anglickou výslovnost. Tolerance je relativně velká, ale čím přesněji příkaz vyslovíte, tím lépe a dříve vám „TV“ porozumí.

Druhou zkušeností pro nás bylo ovládání pomocí gest a pohybů rukou. První a nejdůležitější je, aby si vás televizor vůbec všiml. Pokud máte zkušenosti z Kinectem z herní konzole Xbox 360, tak se musíte krotit. Místo jakéhokoliv mávání rukou, musíte zamávat dlaní zhruba v rozmezí 10 cm, poté televizor dokáže snímat vaše pohyby. Jakmile televizor „ví“, že používáte ruku, ovládání je poměrně snadné. Sevřením dlaně potvrzujete položky (v „myší“ řeči dvojklik), dlaň samotná poslouží jako kurzor.

P2130788.jpg P2130791.jpg

Ruka však funguje jako ukazovátko, myš, či jiný ukazatel, není například použito „gest“, kdy jakýkoliv pohyb nahoru a dolů by nastavil zvuk, a pohyb vpravo/ vlevo přepínal programy. Pro ovládání rukou se musíte „trefit“ na ikonu zeslabení či zesílení zvuku, či přepnutí kanálu. Škoda, zde je co vylepšovat. Přesnost je relativně dobrá, pochybnosti ale máme o schopnosti kamery číst pohyby za tmy, či za šera.

Zmíněný poznatek potvrzují relativně nepříliš kvalitní fotografie, které slouží pro nastavení jednotlivých profilů. Pomocí profilů lze, na základě přiřazení vašeho portrétu, zvolit více přesné přednastavení profilu televizoru a přiřadit jej právě vaši fotografii. Televizor tak dokáže přepnout předvolby dle toho, kdo před ním stojí. Otázkou ale je, zda ostatní uživatelé mají možnost zjistit, jaké programy a aplikace například preferujete – zatím to vypadá, že to lze. Za nedotaženost lze považovat i fakt, že velikost některých symbolů v menu, na které se musíte trefit, je miniaturní, nejsou "zvětšeny" pro ovládání rukou.

Verdikt?

Ovládání hlasem a gesty rozhodně vypadá zajímavě. Čím lépe vyslovujete a čím přesněji ukazujete, tím budete spokojenější. Chce to zkušenost a zvyk. Máme obavy, že problémem bude zejména předvádění na prodejnách, kde zcela neznalým lidem bude převáděno v rušném prostředí něco zcela nového.

Osobně bych například uvítal, kdyby přepínání programů nebylo vázáno na číslo předvolby či pouhé sdělení „nahoru/dolů“, ale mohli jste říci jen „ČT1“. Což v současné době nejde.

P2130819.JPG P2130691.jpg 
Nový ovladač nabízí nejen nový design, ale i dotekovou plochu.

Samotné využití hlasového ovládání bude vhodné tam, kde zkrátka nemáte k dispozici volné ruce pro použití ovladače, což mimochodem bude stále o hodně rychlejší způsob přepínání programů či pohybu v menu. A „ruční“ ovládání bez použití ovladače se bude hodit například místo myši při prohlížení webových stránek. V ostatních případech zatím působí pohodlněji a rychleji ovládání to dosavadní – pomocí dálkového ovladače. Přesto je třeba říci, že celkový dojem je pozitivní a rozhodně jde o velmi zajímavou novinku.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud