AVmania.e15.cz

Samsung: frontální útok na 3D (video)

Na vídeňské celoevropské akci Samsung Forum odhalil nejúspěšnější výrobce spotřební elektroniky klíčové novinky pro rok 2010.
Samsung: frontální útok na 3D (video)

Zatímco Panasonic minulý týden představil jen jednu řadu 3D televizorů se dvěma modely, Samsung uvedl pět modelových řad s podporou 3D a to v oblasti plazmových, tradičních LCD a LCD s LED podsvícením. Navíc 3D obrazovky uvede na trh jako první, a to hned březnu, tedy za necelý měsíc.

Polovina modelů umí 3D

Pilířem nabídky Samsungu budou LED TV řady 7000, 8000 a 9000. Samsung je označuje dlouhým názvem Full HD 3D LED TV; pravda měl by mít v názvu správně to LCD, tedy Full HD 3D LCD TV s LED podsvícením. Sedmitisícovka bude nejlevnější 3D, 8000 nabídne upravené podsvícení napodobující lokální regulaci jasu a prestižní řada 9000 zaujme minimální tloušťkou a chromovým provedením. Všechny LED obrazovky v řadách 4, 5, 6, 7, 8 a 9 mají stále podsvícení na hranách. Samsung zatím nemá plošné podsvícení, natož s lokálním ztmavováním podsvícení. Jedinou výjimkou je řada 8000, kde se podsvětlení reguluje mikrozrcátky podobně jako u DLP projektorů, LED diody jsou tedy stále na hranách, ale je tu náznak regulace jasu. Proto se řada 8000 chlubí vyšším kontrastem.

3D zobrazení nabídnou i běžné LCD TV řady 700, nebo plazmové modely řady 7000. Obecně platí, že všechny modely s číslem 7 a větším na začátku podporují 3D. V případě LCD to navíc znamená, že tyto modely jsou 200Hz. Všechny pak používají aktivní zatmívací brýle, a k televizoru žádné nedostanete. Budou se ale nabízet k televizorům v rámci akcí prodejců, cena brýlí bude kolem 2500 Kč a k dispozici budou verze pro dospělé i děti.

Z 2D do 3D

Klíčovou funkcí, která dle mého soudu významně rozhodne o přijetí modelů Samsungu, je vestavěný přepočet 2D signálu do 3D ve všech 3D televizorech. Není to tedy výsada nějakých nejvyšších řad, každý televizor s podporou 3D současně obsahuje procesor pro přepočítávání 2D obsahu do 3D. Samozřejmě je tento přepočet umělý a prostor ve scéně jen odhaduje, u řady typů 2D obsahu to ale funguje překvapivě dobře. Ve sportu, kde převažují pomalé švenky a rychle se pohybující sportovci, tato detekce probíhá dobře, podobně v počítačových hrách třeba na Xboxu 360 je překlopení do 3D viditelně přínosné. Samozřejmě problém nastane ve statických záběrech, kde se nic nepohybuje, nebo při rychlých střizích, kdy nestihne procesor analyzovat scénu. Celkově ale zejména u nás, kde 3D obsah ještě dlouho nebude výrazněji dostupný, tato funkce podstatně pomůže k rozšíření 3D televizorů. Jako další bonus bude Samsung ke každému 3D televizoru přibalovat i 3D Blu-ray Monstra vs. Vetřelci, bohužel ale bez podpory češtiny, tedy nejspíš ani titulků. Pochopitelně ještě budete potřebovat nový 3D Blu-ray přehrávač.

Důležitou funkcí televizorů se také stává podpora internetových funkcí, v případě Samsungu označová jako Internet@TV. Samsung jde cestou dílčích aplikací od různých poskytovatelů, vyzkoušeli jsme například Skype nebo hry, při kterých se televizor spároval s mobilními telefony. Připravuje se i český obsah, iDnes připravuje textové zpravodajství, Česká televize by měla touto cestou nabídnout své internetové iVysílání. Kromě podpory internetu zvládají vybrané televizory s USB porty i nahrávání televizního vysílání na připojený USB disk, tedy nepotřebujete rekordér, vystačíte se samotným televizorem.

Všeobjímající nabídka

Zatímco v případě Panasonicu převažuje u 3D modelů pečlivý důraz na co nejlepší obrazový zážitek, Samsung detaily příliš neřeší a útočí na 3D trh masivním útokem na několika frontách v různých cenových hladinách. Ceny zatím nebyly přesně stanovené, dá se ale spolehlivě odhadnout, že budou začínat pod nabídkou Panasonicu. Nejmenší 3D televizor začne na úhlopříčce 40 palců, velikosti pak budou končit na hranici 65 palců.

Kromě nových televizorů jsme si prohlédli i Blu-ray přehrávače, sestavy domácích kin, u kterých Samsung přechází na hranatější design, fotoaparáty, kde je vlajkovou lodí NX10 s výměnnými objektivy, vyzkoušeli si eBooky (již byly vidět v rámci CESu) a prohlédli si notebooky, které Samsung letos uvede na náš trh. Prodej notebooků se bude rozjíždět postupně, jak budou přicházet nové modely. Samsung nedávno koupil i významného výrobce bílé techniky Amica, proto rozšíří svou nabídku i v této oblasti.

Celkově bylo z nabídky nových produktů Samsungu vidět, že ač má v řadě oblastí první místo na světě nebo je aspoň hodně vysoko, stále tento výrobce šlape na plný plyn inovací a chrlí desítky zajímavých produktů, které mu pomohou udržet či zvýšit tržní podíl. V oblasti 3D televizorů bude mít jednoznačný trumf v podobně upscalingu z 2D do 3D, z ostatních výrobců to nabízí jen Toshiba u prestižní řady Cell TV. Toto falešné 3D není samozřejmě všespásné a při podrobném zkoumání objevíte chyby, přesto pro většinu zákazníků to bude myslím dostatečně dobré, aby je to přesvědčilo o výhodách investice do 3D obrazovky.

 

Další článek
celkem 20 komentářů

Nejnovější komentáře

Ale převeliký problém se nazývá INFOLINKA Sa… Kubek 31. 3. 2012, 22:49
Re: matny display Jarda.abc 26. 2. 2010, 21:19
Re: jděte s tím 3D ... Jaryn 26. 2. 2010, 00:09
Re: matny display kohutisko 25. 2. 2010, 23:03
Re: a co dostupnost? Aloha 25. 2. 2010, 18:04
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Epson: nové PRO UHD projektory pro domácí kino s podporou HDR

Epson: nové PRO UHD projektory pro domácí kino s podporou HDR

Panasonic: dva nové výkonné audiosystémy nejen na párty

Panasonic: dva nové výkonné audiosystémy nejen na párty

Pioneer A-40AE: cenově dostupný Hi-Fi stereo zesilovač oceněný EISA

Pioneer A-40AE: cenově dostupný Hi-Fi stereo zesilovač oceněný EISA

Stereofonní poslech se v posledních letech opět vrací a i Pioneer přichází se svým levnějším zesilovačem, který má však vše potřebné. Nový A-40AE jde na český trh.

Niceboy HIVE pods: nová skutečně bezdrátová sluchátka

Niceboy HIVE pods: nová skutečně bezdrátová sluchátka

Panasonic UB9000: nový špičkový Ultra HD Blu-ray přehrávač

Panasonic UB9000: nový špičkový Ultra HD Blu-ray přehrávač

​AQ M24: nové výborné aktivní Hi-Fi reprobedny s vylepšeným zvukem

​AQ M24: nové výborné aktivní Hi-Fi reprobedny s vylepšeným zvukem

Sony WH-1000XM3: nová generace nejlepších sluchátek s potlačením hluku

Sony WH-1000XM3: nová generace nejlepších sluchátek s potlačením hluku

Ihned po uvedení první generace sluchátek s aktivním potlačením šumu se Sony zařadila na špičku. Nyní zde máme již třetí generaci.

Samsung: nové 8K televizory se budou prodávat už letos na podzim [IFA]

Samsung: nové 8K televizory se budou prodávat už letos na podzim [IFA]

Očekávanou novinku na veletrhu IFA ukázal Samsung. Nové 8K QLED televizory. Novinka s 8K rozlišením se bude prodávat rovnou ve třech velikostech.