Samsung: dva nové soundbary řady Q s prostorovým zvukem a optimalizací pro QLED

17. dubna 2019
TWEET SDÍLET
Pro své letošní QLED televizory nabídne Samsung také čtyři nové soundbary. Zatím známe první dva, novinky HW-Q70R a HW-Q60R mají certifikaci od společnosti Harman Kardon a slibují lepší kvalitu zvuku a také inteligentnější kompatibilitu.

I když kvalita zvuku u televizorů se v posledních letech také zlepšuje, rozhodně nestačí držet krok s rostoucí velikostí obrazovek a kvalitou obrazu. Zkrátka k velkému obrazu se ideálně hodí také velký zvuk, což řeší prostorově nenáročný soundbar s bezdrátovým subwooferem.

Klepněte pro větší obrázek

Samsung nedávno představil nové televizory pro rok 2019 a nyní k nim přidal dva nové subwofery. Ty budou nevé TV doplňovat nejen po zvukové stránce, ale ale také funkcemi jsou optimalizované pro spolupráci s novými QLED TV.

Pro běžného smrtelníka je asi nejzajímavější funkce Adaptive Sound. Soundbary HW-Q70R a HW-Q60R tak v reálném čase dokážou analyzovat obsah přehrávaný v televizoru a uzpůsobí nastavení zvuku dané scéně. Jinými slovy u filmů podpoří prostorový zvuk a údernost, u zpráv naopak srozumitelnost hlasu, u hudebního pořadu se dočkáte naopak minima efektů, abyste si hudbu užili, nechybí ani efektní herní režim.

Klepněte pro větší obrázek 
Při nižší hlasitosti večer Adaptive Sound například také automaticky zvýrazní
dialogový kanál pro lepší srozumitelnost

Navíc pokud jsou připojeny k novým QLED TV roku 2019 se zapnutým režimem AI (což je automatická optimalizace obrazu dle scény), přepnou se do režimu adaptivního zvuku automaticky. Ve výsledku tak divák nemusí přepínat režimy zvuku, ale automaticky dostane nejlepší nastavení dle obsahu, který zrovna sleduje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Soundbar Samsung HW-Q70R

Nové soundbary HW-Q70R a HW-Q60R jsou také výsledkem spolupráce společností Samsung Audio Lab a Harman Kardon. Novinky mají patentovanou technologii Acoustic Beam.

Klepněte pro větší obrázek 
Acoustic Beam vytváří dynamičtější a věrnější panoramatický zvuku

Technologie Acoustic Beam využívá systému nahoru a stranou orientovaných otvorů k vytvoření dynamičtějšího a věrnějšího panoramatického zvuku.

Soundbar HW-Q70R

Nový Soundbar HW-Q70R nabídne 3.1.2 kanálový zvuk, nabídne tedy prostorový 3D zvuk Dolby Atmos a DTS:X, který byl dříve k dispozici pouze u nejvyšších soundbarů Samsung.

Klepněte pro větší obrázek

Celkový výkon má být 330 W, udávaný frekvenční rozsah je 35 Hz až 20 000 Hz. Sedm vestavěným měničů doplňuje 8“ basový měnič v bezdrátovém subwooferu.

Klepněte pro větší obrázek
Nechybí ani možnost doplnit systém o zadní bezdrátové reproduktory a vytvořit
tak plnohodnotné domácí kino.

Přestože je HW-Q70R vybaven technologiemi Dolby Atmos a DTS:X, má štíhlý tvar s výškou pouhých 59 mm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Co se výbavy týče, tak nechybí Bluetooth pro streamování hudby z PC či smartphonů, soundbar zvládá také přehrávat audioformáty WAV, MP3, OGG, FLAC, AAC, ALAC či AIFF. Jeden HDMI vstup doplňuje HDMI výstup s podporu 4K HDR videa, nechybí ani optický digitální vstup.

Soundbar HW-Q60R

Klepněte pro větší obrázek

Druhý soundbar s označením HW-Q60R nabídne prostorový 5.1 kanálový zvuk, i tento může být případně doplněn o plnohodnotný zadní kanál pomocí bezdrátových zadních reproduktorů. Celkový výkon má být 360 W, udávaný frekvenční rozsah je 42 Hz až 20 000 Hz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O zvuk se stará čtveřice měničů v soundbaru, bezdrátový subwoofer je osazen 6,5“ basovým měničem. Ani zde nechybí Bluetooth a podpora přehrávání hudby.

Cena a dostupnost

Soundbar HW-Q60R se bude prodávat od druhé poloviny dubna, oficiální cena je 11 490 Kč, soundbar HW-Q70R se v obchodech objeví v druhé polovině května, oficiální cena je 15 490 Kč.

Témata článku: Domácí kino, Soundbar, Samsung, QLED, Dolby Atmos, DTS:X

Určitě si přečtěte

Captain Marvel: sympatická hrdinka, která výrazně zasáhne do nových Avengers [recenze filmu]

Captain Marvel: sympatická hrdinka, která výrazně zasáhne do nových Avengers [recenze filmu]

První samostatná ženská sólovka v rámci MCU universa je silnější v zábavné konverzační interakci postav, především Nicka Furyho a ústředního hrdinky, než v té akční. Tam její sílu ukáže čtyřka Avengers.

9 Marek Čech

Zesilovač a repro: pravidla párování

Zesilovač a repro: pravidla párování

Jaké kombinace se zesilovačem jsou vhodné a které jsou špatné? Jakou citlivost a impendanci mají mít reprobedny? To a ještě více zde.

4 Jakub Minář

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

Ve světle reflektorů je dnes sice Chromecast, ale každý internetový televizor podporuje i protokol UPnP a DLNA, na které se občas zapomíná. Dělají podobnou věc trošku jinak.

27 Jakub Čížek

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Do své prestižní řady QLED telvizorů Samsung přidal řadu Q8. Ta přináší přímé zadní podsvícení a konzervativněji laděným zájemcům vychází vstříc vzhledem i konstrukcí.

37 Alexandr Bray

Yamaha MusicCast VINYL 500: skvělý gramofon, který si poslechnete po celém domě [test]

Yamaha MusicCast VINYL 500: skvělý gramofon, který si poslechnete po celém domě [test]

Japonský gigant Yamaha patří k největším průmyslovým podnikům planety a ne úplně malá část je věnovaná hudbě - hlavně sice hudebním nástrojům, ale také elektronice pro domácí reprodukci dvou i vícekanálového zvuku. Po letech jisté, řekněme, lehké stagnace se Yamaha rozhoupala také k návratu k pravověrnému high endu. Nejnověji ale představila gramofon pro moderní generaci.

3 Daniel Březina

10 nejlepších filmů, kde hrdina bere spravedlnost do svých rukou [video]

10 nejlepších filmů, kde hrdina bere spravedlnost do svých rukou [video]

Soudcova noc, Pokrevní bratři, Muž v ohni, Rozsudek smrti, Mé druhé já, 96 hodin, Gran Torino, Harry Brown, Ctihodný občan, Equalizer. Když selhává právní systém, přichází čas vzít spravedlnost do svých rukou.

15 Marek Čech

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

4 Jaromír Puk