Sam Raimi: Muž, který krotí zlé mrtvé

Sam Raimi: Muž, který krotí zlé mrtvé

Kapitoly článku:


Co dál?

V Samově životě se kromě Bruce (hlavní role v Evil Dead) a Roberta (produkce Evil Dead) objevovali další, kteří měli jednou zasáhnout do dění ve světové kinematografii a změnit ji. Mezi ně patřili např. Ethan a Joel (pomáhal i s Evil Dead jako asistent střihu) Coenovi, kteří spolu se Samem napsali scénář ke komiksové detektivce Crimewave (1985). Tento po vizuální a filmové stránce kvalitní film troskotá na své „divnosti“.

Diváci ho prostě nepochopili a nutno uznat, že i přes celou paletu nápadů a zajímavých postupů je po dějové stránce poněkud komplikovaný a hůře stravitelný. Na druhou stranu docela hezky ukazuje, jakým směrem se budou všichni jeho hlavní tvůrci (Sam i bratři Coenové) ubírat. V roce 1987 přišel čas třetího návratu do chaty v lesích. Tentokrát za asistence producenta Dina DeLaurentiise, který investoval 3,6 milionů dolarů až na přímluvu Stephena Kinga, kterému se první díl velice líbil.

 

Na scénáři k Evil Dead 2: Dead By Dawn pracoval také další kamarád z dětství Scott Spiegel, jenž je zodpovědný za většinu humorných prvků a vtipů. Samotné natáčení mělo podobně divoký průběh jako natáčení jedničky, ale díky vyššímu rozpočtu se Sam mohl pustit do odvážnějších triků. A tak zde dochází k ikonickému uříznutí Ashovy ruky a jejímu nahrazení motorovou pilou. Zrodila se zde také řada nesmrtelných hlášek. Černý humor v kombinaci s děsem působil na diváky jako magnet. A vůbec nevadilo, že začátek filmu vlastně rekapituluje děj jedničky, ovšem se snížením počtu postav.

Díky zčásti shodnému ději se veřejnost na delší dobu rozdělila na dva tábory. Jedni tvrdili, že Evil Dead 2 je remake jedničky, druzí, že jde o regulérní pokračování. Dnes již víme, že pravdu měli ti druzí.

Období čekání

Evil Dead 2: Dead By Dawn bodovalo na všech frontách. V roce 2006 měl tržby 6 milionů a také miliony oddaných fanoušků na celém světě. Ti již od roku 1987 marně čekali na další díl, zatímco Sam Raimi rozšiřoval své filmové portfolio. Kvůli nemožnosti získat autorská práva na komiksového hrdinu jménem The Shadow, si vymyslel vlastního.

Tak se zrodil Darkman (1990). V něm Sam potvrdil svůj talent a vytříbil si svůj styl. Stylizovaná podívaná s rozpočtem 16 milionů dolarů si na sebe vydělala a režisér se vrhl na realizaci třetího dílu své hororové série.

 

Dva roky trvalo natáčení Armády temnot (1992). Ash v podání Bruce Campbella se vrací v příběhu, který sice navazuje na závěr druhého dílu Evil Dead, ale změnil žánr. Namísto hororu tu máme komediální fantasy s pochodující armádou kostlivců. Ash pohrdá obyvateli středověké éry, a jakmile prokáže, že stojí na správné straně v boji proti démonům, vrhá se do akce, ve které zpacká, co se dá. Snímek nabitý hromadou gagů sice ztratil část kouzla svých předchůdců, ale nedá se o něm říci, že by nebyl vydařený. Rozpočet 11 milionů se vrátil dvojnásobně.

 

V dalším období si Sam vyzkoušel mnohé. Jako producent spolu s Robertem G. Tapertem ovládl televizi s celou řadou seriálů (Jack of All Trades, Xena, Herkules) a jako režisér natočil neotřelý western Rychlejší než smrt (1995), gangsterku Jednoduchý plán (1998), film ze sportovního prostředí Hra snů (1999), aby se nakonec vrátil k mystické detektivce Téměř dokonalý zločin (2000).

 

Tohle vše ale bylo jen čekáním. Ptáte se na co? Sam je obrovským fanouškem komiksů a hlavně Spider-mana. V minulosti už usiloval o režii třetího Batmana, ale to mu vyfoukl Joel Schumacher. Vznikl Batman Forever a série nabrala sestupnou tendenci. Ale když se začal hledat režisér pro plánovanou adaptaci dobrodružství Petera Parkera, nemohl Sama už nikdo zastavit. Období čekání skončilo, Sam dostal svou největší příležitost.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud