AVmania.e15.cz

Rock It Sounds R-50: Velmi levně do High-endu [test]

Seznam kapitol
Dvoupásmové špunty s tlakovými měniči hrají výborně a pořídíte je za méně jak 3 000 Kč. Co se za takovou cenu dá získat a co se musí oželet?

Není to tak dávno, co se sluchátka do uší považovaná za High-end nedala koupit pod 10 000 Kč. Pouze před rokem způsobil zemětřesení model VSonic GR07 (dnes dostupný ve verzi MKII) a také Fischer Audio DBA-02 pod 5 000 Kč. Dnes se možná boří další hranice.

Proč hned takový úvod? Rock It Sounds R-50 patří do zajímavé společnosti. Jejich hnací jednotkou je totiž zdvojený, tedy dvoupásmový tlakový měnič Knowles TWFK. Ten samý měnič pohání takové modely jako VSonic GR01, Fischer Audio DBA-02 (a MKII), Brainwavs B2, Jays Q-Jays, Audio-Technica ATH-CK10 nebo Ultimate Ears UE70. Všechno jsou to známé kvalitní špunty, některé považovány za špičkové. 

Klepněte pro větší obrázek
 

Samozřejmě, pro každého výrobce se zvuk tohoto měniče mírně upravuje podle specifikací a také jak jde vývoj kupředu, výsledky se zlepšují. To je další potenciální dobrý bod pro novinku a nejvyšší model od Rock It Sounds.

Sluchátka jsou v nabídce přímo na eshopu výrobce za 119 USD (poštovné se neúčtuje), což je v přepočtu lehce nad 2 300 Kč, tedy méně než polovina např. VSonic GR01. Při zásilce takové hodnoty však třeba počítat s dovozní DPH 20 % a poplatky od pošty, což nákup prodraží na hodnotu kolem 3 000 Kč. Výrobce je oficiálně z USA, ale posílá se z Číny (trvá to do dvou týdnů), kam je třeba i posílat zpět v případě reklamace. Stojí tedy za to?

Jednoduchý základ

Podle balení se na pohled R-50 k vyšší třídě velmi nehlásí. Malá krabička s „rockovým“ motivem vypadá spíše jako konkurence pro Beats Audio, ale má své kouzlo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vnitřnosti jsou ještě více sparťanské. Objevíme samotné špunty, jednoduché nástavce ve třech velikostech, tvrdé pouzdro na zip a adaptér do letadla. Nelze tedy čekat například bohatou zásobu nástavců, která je u dražších modelů obvyklá. Tlak na cenu je jasný, ale popravdě řečeno, takový základ stačí.

Samotné špunty jsou drobné, lehké a tvarované na posazení paměťového kabelu za ucho. Zajímavý je silikonový ochranný obal natažený na samotných sluchátkách – má samozřejmě zvyšovat komfort, protože je výrazně měkčí než tvrdý plast. Výstup zvuku je řešen trubičkou o průměru 2,5 mm, pohledem dovnitř objevíme hluboko usazený filtr. Označení L/R není velmi výrazné, ale díky konstrukci za ucho se strany nedají splést.

 Klepněte pro větší obrázek

Kabel je trojžilový, proplétaný, napohled stejný jako při Meelec A151 (ačkoli je o trochu tvrdší a tenčí), zakončený rovným konektorem. Proplétaný kabel má delší životnost než obyčejný jednožilový, takže jeho použití je třeba pochválit.

Těla špuntů na druhé straně působí trochu lacině – plasty jsou tenké s drobnými tvarovými nedostatky. Na levém sluchátku mého vzorku je bužírka, která chrání a zpevňuje kabel, uvolněná. Což jednak diskredituje celkové zpracování a jednak způsobuje, že sluchátko pak nedrží v uchu tak pevně. Výrobce tyto možné nedostatky omlouvá ruční výrobou a nabídl výměnu za nový kus, avšak to by znamenalo poslat sluchátka zpět do Číny. Jednodušší řešení zřejmě bude opatrně odstranit bužírku a používat špunty bez ní.

Klepněte pro větší obrázek

Komfort při nošení špuntů je silně individuální. Mně osobně R-50 velmi nesednou, jsou jaksi nekompatibilní s mýma ušima. Roh přední strany, ačkoli obalený v silikonovém obalu, mě tlačí, pokud nenajdu tu jedinou optimální polohu. Ale jinak mají R-50 dobré předpoklady pro komfort: drobná hmotnost i rozměry a měkký silikonový návlek.

Velkou výhodou i je, že zvuk je zcela nezávislý na poloze a hloubce zasunutí. Většině lidí by tedy měly sedět dobře, pokud tedy nevadí paměťový kabel a nošení za ušima. Izolace od okolních ruchů je na běžné, průměrné úrovni – dopravní provoz je slyšet, ale neruší podstatně.

Klepněte pro větší obrázek 

Co si však výrobce opravdu mohl odpustit, jsou přiložené silikonové nástavce. Ty jsou opravdu nehodné. Cože se už jen dá na nástavcích pokazit? Jsou z tvrdšího a drsnějšího materiálu než je obvyklé, což je v uších dost cítit. Rovněž dokáží ovlivnit zvuk k horšímu. Investice do lepších nástavců je v podstatě nutná. Kompatibilní nástavce jsou Shure, Etymotic či Futuresonics, včetně pěnových Shure Olives.

Druhý názor

Poznámka šéfredaktora: Protože v redakci máme více autorů, kteří se věnují sluchátkům, v tomto případě hodnotili dva autoři. K dispozici máte názory obou autorů, abyste viděli, že i zde přes veškerou snahu o objektivní hodnocení mají vliv názory, zkušenosti a preference, že i zde se prvku subjektivity nevyhneme. Věřím, že právě tyto dva pohledy mohou být pro vás užitečné.

František Bína: Osobně nemám ke konstrukci či zpracování žádné větší výhrady, drobná a lehká sluchátka do mých uší pasují perfektně a pohodlí je zaručené i při delším poslechu. Pouze jsem musel vyměnit nepříliš kvalitní dodávané nástavce za výrazně lepší Shure Olive. Hlubší usazení v kombinaci s uzavřenou konstrukcí nabízí velmi slušnou izolaci, dostatečnou do většiny prostředí.

Klepněte pro větší obrázek

Pletený kabel vedený za uchem, čímž se odstraní mikrofonní efekt a zvýší pohodlí, považuji za naprosto nejlepší řešení a doufám, že jednoho dne ho najdu na všech špuntech. Zde kabelu ještě vypomáhá tvarovatelný drátek v bužírce, jenž je velmi dobře tvarovatelný a ideální nastavení je otázkou pár vteřin, ne mnoha hodinového ladění s jakým se setkáme u UE Triple fi. Kabel se mi zdá totožný jako na sluchátkách Fischer DBA-02, velmi měkký, ohebný a snad také dostatečně odolný. Zamrzí pouze rovný konektor a nemožnost kabel vyměnit.

Poměrně sporným může být silikonový obal. Chrání hlavně nepříliš bytelně provedený vstup kabelu do těla sluchátek a možná dokáže částečně ochránit před mechanickým poškozením. Otázka pohodlí je složitější, protože obal zvětší sluchátka na víc jak dvojnásobnou velikost. Mě osobně větší sluchátka vyhovují více než ty drobné, ale to neplatí pro každého. A že je silikon měkčí než plast? Dokud sluchátka nemají ostré hrany, můžou být klidně kovové a vůbec žádný vliv na pohodlí to nemá.

Obal ublíží i vzhledu, z pár metrů nic nepoznáte, ale při bližším pohledu ten kus silikonu nevypadá příliš působivě.

Obal se dá sundat, ale opětovné nasazení není příliš jednoduché a navíc se silikon vytáhne a na sluchátka poté nesedí ideálně.

 

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 21 komentářů

Nejnovější komentáře

Vím, diskuse je staršího data, ale tohle je … mgx123 16. 8. 2015, 14:06
Po necelých 2 letech mohu jen dodat, že hraj… HorstFucks 17. 2. 2015, 10:14
Popravdě o slušná sluchátka není nouze. Mome… Dan 14. 2. 2013, 23:03
Nie je to smutne len to treba vidiet z tej d… Bananos Nyuszik 4. 2. 2013, 16:14
Jednoduše řečeno, nešumí, protože mají špatn… st 4. 2. 2013, 11:58

Další podobné články

Klipsch The Sixes: stylový hudební systém s moderní výbavou [test]

Klipsch The Sixes: stylový hudební systém s moderní výbavou [test]

Přes svůj retrodesign jsou aktivní reproduktory i díky vestavěnému D/A převodníku, vstupu pro PC i Bluetooth připojení v podstatě velmi dobře vybaveným hudebním systémem. Stačí připojit smartphone nebo gramofon.

Na výletě v Hong Kongu, aneb cesta za High-end in-eary

Na výletě v Hong Kongu, aneb cesta za High-end in-eary

6× levná pecková sluchátka do 250 Kč ve srovnávacím testu

6× levná pecková sluchátka do 250 Kč ve srovnávacím testu

Kde se dají najít ty nejlépe hrající pecky za pár set korun? Které zvolit, pokud má být pohodlí na prvním místě? A dokáží i sluchátka za 20 korun vyprodukovat použitelný zvuk? Více najdete v našem srovnávacím testu.

Jabra Sport Pulse: kvalitní sportovní bezdrátová sluchátka [test]

Jabra Sport Pulse: kvalitní sportovní bezdrátová sluchátka [test]

Bezdrátová bluetooth sluchátka jsou oblíbeným doplňkem řady sportovců, kteří požadují při pohybu volnost a zároveň si chtějí vychutnat kvalitní poslech hudby. Čistě sportovní model Jabra Sport Pulse však přidává i něco navíc.

Creative Aurvana Trio: nová hybridní sluchátka se třemi měniči

Creative Aurvana Trio: nová hybridní sluchátka se třemi měniči

Beyerdynamic Aventho Wireless: sluchátka na míru vašemu sluchu [test]

Beyerdynamic Aventho Wireless: sluchátka na míru vašemu sluchu [test]

Už neslyšíte tak dobře jako dřív? Nebo chcete sluchátka, která hrají přesně podle vašich uší? Sluchátka Beyerdynamic Aventho proměří a upraví jim zvuk na míru, abyste slyšeli vše, co se v hudbě schovává.

Marantz ND8006: nový síťový CD přehrávač/DAC/sluchátkový zesilovač

Marantz ND8006: nový síťový CD přehrávač/DAC/sluchátkový zesilovač

Onkyo TX-8270: povedený síťový Hi-Fi receiver [test]

Onkyo TX-8270: povedený síťový Hi-Fi receiver [test]

Pokud hledáte nebývale dobře vybavený a velmi solidně hrající stroj za atraktivní peníze, tak Hi-Fi receiver Onkyo to plní. Nechybí moderní síťové funkce, HDMI vstupy, či účinná kalibrace.